TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија удри на Украина

Оff.net - 24.02.2022

Доцна ноќеска, Путин во телевизиско обраќање објави дека Русија започнува „специјална воена операција во Донбас“. Истата оваа операција САД, Западот и Украина, ја прогласија за почеток на руската инвазија на Украина.

Амбасадата на Украина во РСМ: Русија започна нова воена операција против нашата држава

ТВ21

Путин најави воена операција во Донбас

ТВ21

Експлозии во Киев, Харков, Одеса, Мариупол... (ФОТО+ВИДЕО)

МКД

(Видео) „Не се обидувајте да се мешате“, сериозно предупреди Путин – Почна војната во Украина, експлозии и во Киев

ММС

Русија ја нападна Украина, Русите целат градови со проектили. Луѓето бегаат од Киев

Телма

Путин: Само ќе ја денацифизираме и демилитаризираме Украина, не ја освојуваме цела (ВИДЕО)

МКД

Сакам да кажам Независен Centar А1 On Фактор Сакам да кажам Мак. Весник А1 On

Гутереш: Претседателе Путин, во име на човештвото...

МКД - 24.02.2022

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во последен момент упати молба до Путин да ја прекине војната „во име на човештвото“ откако рускиот лидер најави воена операција. „Претседателе Путин, во име на човештвото, вратете ги вашите сили во ...

Гутереш: Претседателе Путин, во име на човештвото, вратете ги своите војници во Русија

Centar

Итна седница на СБ на ОН, Гутереш со апел: Дајте му шанса на мирот

Опсервер

Гутереш: Светот е исправен пред голема опасност со украинската криза

А1 On

Лавров: Гутереш никогаш не се изјаснил за договорот од Минск

Во Центар

Лавров: Гутереш потклекна на притисокот и не остана неутрален за ситуацијата во источна Украина

Бриф

Гутереш: Руските војници во источна Украина не можат да бидат миротворци

МКД

Кумановски м. CivilMedia А1 On Опсервер 360 степени Centar MakPress Кајгана

Кулеба: Целта на руските напади е уништување на украинската држава и окупација

А1 On - 24.02.2022

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба денеска оцени дека целта на руските напади е „уништување на украинската држава, окупација на украинска територија и воспоставување окупациска контрола“.

Кулеба: Целта на руските напади е уништување на украинската држава и окупација

Бизнис Вести

ВИДЕО | Емотивен говор на Кулеба од Њујорк: Ова е најголем предизвик за меѓународниот безбедносен систем

Слободен Печат

Кулеба: Евакуирана хемиската фабрика на Крим, можеби спремаат лажен напад

Макфакс

Кулеба: Да не ги повториме грешките кои доведоа до светски војни

Слободен Печат

Кулеба: Искажав благодарност за одлуката на Германија да го запре Северен тек 2

Во Центар

Блинкен имаше телефонски разговори со Ји и Кулеба за ситуацијата во Северна Кореја и Украина

MakPress

А1 On ТВ21 Опсервер Република +инфо Нова ТВ Вечер Прес 24Инфо

Столтенгерг: Ова е немилосрден напад

А1 On - 24.02.2022

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го осуди, како што рече, непромислениот напад врз Украина. Во објава на Твитер напиша дека со тоа се загрозуваат безброј цивилни животи. „Ова е тешко кршење на меѓународното право и сериозна закана за ...

Столтенберг: Нападот е сериозно кршење на меѓународното право

Опсервер

Столтенберг свика состанок на НАТО сојузниците за инвазијата на Украина

Бизнис Вести - 24.02.2022

Шефот на НАТО Алијансата ја осуди руската инвазија на Украина која започна ноќва и свика состанокот на сојузниците, јави дописничката на МИА од Брисел. Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, најостро го осуди нападот врз Украина.

ЕУ со едногласна остра осуда на рускиот напад врз Украина

Бизнис Вести

Американски разузнавачи тврдат дека тотална инвазија на Украина ќе почне во рок од 48 часа

МКД

Разузнавачи тврдат дека за 48 часа Русија ќе тргне во целосна инвазија на Украина

Фактор

САД тврдат дека Путин има „речиси 100 отсто“ сили потребни за инвазија врз Украина

Нетпрес

Уште една најава : САД ја предупредија Украина – Руската инвазија ќе започне во рок од 48 часа

Во Центар

Американски разузнавачи со тврдење: Русија ќе почне со тотална инвазија на Украина во рок од 48 часа

Нова ТВ

Бизнис Вести Centar Centar MakPress Вечер Прес MakPress Сител Денешен

Путин разговараше со Ердоган: САД и НАТО ги игнорираат легитимните барања на Русија

Макфакс - 23.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изразил разочарување поради, како што се наведува, обидите на САД и НАТО да ги игнорираат легитимните безбедносни барања на Русија, соопшти денеска ...

Ердоган му открил на Путин што мисли за НАТО и Украина

Точка

Турскиот „султан“ Ердоган му заврати грб на својот пријател Путин! Турција не оправдува чекори кои се против суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина!

Во Центар

Ердоган: Турција нема да ги прекине добрите односи со Киев и Москва

Вечер Прес

Ердоган: Турција нема да се откаже ниту од Русија, ниту од Украина

Локално

Ердоган: Руското признавање на Донецк и Луганск е неприфатливо

Centar

Ердоган до Путин: Турција нема да признае ниту една мерка која влијае на интегритетот на Украина

MakPress

А1 On Независен Фокус Бизнис Вести Опсервер Frontline +инфо Република

Анкета на „Си-Ен-Ен“: Секој втор Русин поддржува употреба на воена сила за Украина да не влезе во НАТО

Нова ТВ - 23.02.2022

Секој втор Русин смета дека Москва би имала право да употреби воена сила за да го спречи Киев да се приклучи кон НАТО , покажуваат резултатите од анкетата на „Си-Ен-Ен“ во Русија и во Украина.

50 % од Русите ја оправдуваат употребата на сила кон Украина,за да ја спречи да влезе во НАТО

Канал5

Анкета на Си-Ен-Ен: Половина од Русите ја поддржуваат употребата на воена сила за да се спречи Украина да влезе во НАТО

Бизнис Вести

Анкета на Си-ен-ен: Половина од Русите ја поддржуваат употребата на воена сила за да се спречи Украина да влезе во НАТО

А1 On

Половина од Русите ја поддржуваат употребата на воена сила за да се спречи Украина да влезе во НАТО, покажува анкета на Си-Ен-Ен

Телма

Анкета на Си-Ен-Ен: Половина од Русите ја поддржуваат употребата на воена сила за да се спречи Украина да влезе во НАТО

MakPress

Анкета на Си-Ен-Ен: Половина од Русите ја поддржуваат употребата на воена сила за да се спречи Украина да влезе во НАТО

Опсервер

360 степени Н.Македонија ТВ21 Press24 +инфо Вечер Прес Zoom Фактор

Путин: За интересите на Русија не се преговара

Макфакс - 23.02.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва е подготвена да бара „дипломатски решенија“ за Украина, но нагласи дека за интересите на таа земја не може да се преговара. Во видео обраќањето во средата наутро по повод Денот на бранителите на ...

Путин: Русија е подготвена да бара „дипломатски решенија” за најсложените проблеми

Слободен Печат

Путин: За безбедноста на Русија не можеме да преговараме

Кумановски м.

Откако ги призна самопрогласените репблики Путин вели дека е подготвен да бара „дипломатски решенија“

Независен

Путин: Русија е подготвена да бара „дипломатски решенија“ за најсложените проблеми

Опсервер

Путин: Русија е подготвена да бара „дипломатски решенија“ за најсложените проблеми

А1 On

Путин: За интересите на Русија не можеме да преговараме!

Фокус

Н.Македонија Сител Денешен Frontline +инфо 24 Вести 360 степени Бриф

Генералниот секретар на ОН: Руските војници во Донбас не се мировници

Макфакс - 23.02.2022

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека руските воени единици во источна Украина не можат да бидат „мировници“, како што ги нарече рускиот претседател Владимир Путин, и ги отфрли неговите тврдења дека таму бил извршен „геноцид врз ...

Генералниот секретар на ОН: Руските војници во Донбас не се мировници

24Инфо

Генералниот секретар на ОН: Руските војници во Донбас не се мировници

Точка

Канада најавува санкции против Русија

Макфакс - 23.02.2022

Канада сега им се придружи на Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Европската унија и други во воведувањето на серија економски санкции кон Русија. Премиерот Џастин Трудо ги опиша неодамнешните акции на Москва во Украина како „натамошна ...

Канада воведува санкции за Русија и испраќа војници во Украина

Кумановски м.

Канада најавува санкции против Русија

24Инфо

Канада најавува санкции против Русија

Точка

Канада најавува санкции против Русија

MTM

Канада најавува санкции против Русија

Република

Канада најавува санкции против Русија

Centar

Американската амбасада во Киев се потсмева со русите на својот официјален твитер профил

Пулс24 - 22.02.2022

Е и ова го видовме. Американската амбасада во Киев се потсмева со русите на својот официјален твитер профил… Прво не ни се веруваше, оти има премногу лажни профили насекаде. Но овој профил е верифициран од страна на ...

Кулеба: Евакуирана хемиската фабрика на Крим, можна нова руска инсценирана провокација

CivilMedia - 23.02.2022

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на Твитер објави дека е евакуирана хемиската фабрика во градот Армијна Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија. Кулеба на Твитер напиша: „Загрижувачки извештаи од Крим.