TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еколошки протест пред УСЈЕ поради загадувањето на воздухот

Алсат-М - 05.02.2020

Активисти за животна средина на пладне го блокираа влезот на фабриката „Усје“ во Скопје. Десетици граѓани одговорија на повиците на социјалните мрежи и пред цементарницата протестираа еден час.

Граѓаните на протест – „Усје“ загадува – за директорот пехар за „трујач на годината“, но тој го одби

ТВ21 - 05.02.2020

Движење за чист воздух, со 1-минутен молк за жртвите од загадениот воздух, го започна протестот против загадувањето на воздухот пред Цементарница УСЈЕ, која ја сметаат за најголем загадувач.

Цементарница УСЈE доби пехар за „трујач на годината“ од граѓанските активисти

Телма - 05.02.2020

Полициски кордон, црвена лента, вработени во цементраницата „УСЈЕ“ од една страна – граѓаните, активистите и невладините организации од спроти. Се бараат одговори што согоруваат печките во „УСЈЕ“ и зошто тоа не го мери и проверува секојдневно ...

Протест и блокада пред Цементарница – граѓани ѝ доделија пехар на „Усје“ – „Трујач на годината“

Алфа - 05.02.2020

Под паролата „Алтернативно нè убивате“, иницијативата „Движење за чист воздух“ и покрај студот и лошото време, го реализираше протестот пред скопската Цементарница, и го блокираа влезот на компанијата со црвена лента.

Протестирачите бараат да се запре увозот на отпад – од „Усје“ тврдат протестирате на погрешно место

Вечер Прес - 05.02.2020

Со паролите „Катанец на Усје“, „Сакаме да дишеме“, „Алтернативно нè убиваат“ почна мирен протест на неколку граѓански здруженија кои се борат против аерозагадувањето во Скопје. Тие го блокираа влезот на Цементарницата пред која имаше залепено црвена ...

Еко-активистите ја блокираа Цементарницата, директорот ги повика да видат дека „Усје“ не загадува

Мета - 05.02.2020

Получасовна блокада на влезот на скопската цементрница Титан Усје која на пладне се одржа во организација на Движењето за чист воздух денес беше во знакот на барањето на забрана за увоз и согорување на отпад.

Цементара доби пехар за трујач на годината, компанијата тврди дека го почитува законот

Сител - 05.02.2020

Граѓански активисти го блокираа влезот на Цементарница Усје. Бараат веднаш да се стопира согорувањето на отпад како енергенс. - Македонија како суверена држава мора да го забрани увозот на отпад.

(ВИДЕО) Свирежи и извици пред Усје: Доста горите отпад и не труете

А1 On - 05.02.2020

„Уа, катанец на ‘Усје’, „Доста нè труете, сакаме да дишеме“, „До кога ќе горите гуми и отпад“, довикуваа и свиркаа граѓаните додека менаџерот на фабриката на денешниот протест се обиде да даде изјава и да објасни дека „Усје“ не е загадувачот на ...

Протести пред цементарница УСЈЕ: Директорот доби пехар за трујач на годината

Слободен Печат - 05.02.2020

Директорот на УСЈЕ ги пречека демонстрантите. Тој, и покрај непријателските скандирања, им порача дека се на иста страна. Денешниот протест пред цементарница УСЈЕ, кој го организираа активисти од здружението „За чист воздух“, започна со едноминутен ...

Протест на иницијативата за чист воздух пред цементарница УСЈЕ

Канал5 - 05.02.2020

Еко-активистите симболично и доделија пехар на цементарата Усје, која ја нарекоа „најголем трујач на годината“. Гестот го направија пред влезот во фабриката кој беше блокиран и побараа целосна забрана на увоз на отпад кој се користи како гориво.

Протест пред „Усје“: Алтернативно нè убивате!

360 степени - 05.02.2020

Со едноминутен молк за сите жртви од загадувањето, иницијативата „Движење за чист воздух“ го започна денешниот протест пред Цементарницата „Усје“. Симболично за компанијата донесоа пехар за „трујач на годината“ и го блокираа влезот со црвена лента.

Граѓаните протестираа пред Усје, Цементарницата тврди дека не загадува

Независен - 05.02.2020

Граѓани и активисти од здружението „За чист воздух“, денеска организираа протест пред цементарницата Усје. Капацитетот се посочува како еден од виновниците за загадувањето на воздухот во Скопје заради согорувањето на отпад во пеќките на ...

(Фото) Политичарите се во корелација со олигарсите кои не трујат, порачаа демонстрантите пред „Усје“

Фокус - 05.02.2020

И покрај студеното време, над 50 демонстранти со собраа пред цементарница „Усје“, поради како што рекоа, големиот загадувач на Скопје. – Дојдовме тука да им се извиниме, дека ние загадуваме со цигарите, а не тие”, порачаа демонстрантите.

Демонстрантите со пехар за „Усје“ – „Трујач на годината“- директорот не го зеде

Фокус - 05.02.2020

Граѓаните кои се собраа денеска на протест пред цементарница „Усје“ донесоа пехар „Трујач на годината“ како благодарност, како што рекоа, за тоа што го трујат сопствениот народ. Сепак, генералниот директор на Усје, Борис Хрисафов не го прими ...

Протест и блокада пред Цементарница

Кајгана - 05.02.2020

Под паролата „Алтернативно не убивате“, иницијативата „Движење за чист воздух“ денес точно на пладне го реализираше протестот пред скопската Цементарница. Со овој протест и блокадата на Цементарница, тие велат дека сакаат да покажат отпор кон ...

УСЈЕ:  Невистини и паушални тврдења се неодговорни и ја доведуваат во заблуда јавноста

24Инфо - 05.02.2020

Цемантарница УСЈЕ е отворена компанија и, како и досега, и денес ги отворивме вратите и ги поканивме граѓаните кои дојдоа да протестираат да нѐ посетат, да ги постават сите прашања и да се уверат на самото место дека работиме по највисоките ...

[Фото] „Трујач на годината“ – граѓани ѝ доделија пехар на „Усје“ и го блокираа влезот на цементарницата

Радио МОФ - 05.02.2020

Aктивисти и граѓани од Движењето за чист воздух и доделија пехар на Цементарница Усје во Скопје за „Трујач на годината“ и го блокираа влезот на компанијата со црвена лента. Тие бараат целосна забрана за каков било отпад додека не се усвојат ...

Која е вистината за „Усје“?

Порта 3 - 05.02.2020

Над 50 демонстранти под паролата „Алтернативно не убивате“, денес, се собраа пред цементарница „Усје“ за да укажат како што велат дека е голем загадувач на Скопје. Протестот почна со минута молк за сите жртви на загадувањето “Не е проблемот во ...

Граѓански активисти протестираат пред Цементарница УСЈЕ

Сител - 05.02.2020

Граѓански активисти за заштита на животната средина протестираат пред Цементарница ...

Движењето за чист воздух со барања до Владата

Курир - 05.02.2020

Движењето за чист воздух излезе со барања до Владата. Нивното соопштение го пренесуваме во целост: – АПСОЛУТНА ЗАБРАНА ЗА УВОЗ НА БИЛО КАКОВ ВИД ОТПАД се до моментот на формирање на функционални контролни механизми и усвојување на директивите кои ги ...

Протест за чист воздух пред УСЈЕ

Локално - 05.02.2020

Иницијативата Движењето за чист воздух за денеска во 12.05 часот најавува блокада пред цементарницата во Скопје против големите загадувачи. Во повикот на Движењето се наведува дека треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето бидејќи ...

Се протестира на погрешно место, велат од Цементарница УСЈЕ

Локално - 04.02.2020

Немаат логика какви било блокади на Цементарница УСЈЕ, затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град.

Хајка и дефокус е утрешната блокада од еко-активистите, тврдат од „Усје“

Мета - 04.02.2020

Движењето за чист воздух, граѓанска иницијатива за борба против загадувањето за утре симболично во 12 часот и 5 минути најави блокада на скопската Цементарница „Титан Усје“ во знак на протест поради сомневањата дека овој индустриски комплекс го ...

Хајка и дефокус е утрешната блокада од еко-активистите, тврдат од „Усје“

Либертас - 04.02.2020

Движењето за чист воздух, граѓанска иницијатива за борба против загадувањето за утре симболично во 12 часот и 5 минути најави блокада на скопската Цементарница „Титан Усје“ во знак на протест поради сомневањата дека овој индустриски комплекс го ...

Цементарница УСЈЕ: Нема логика за блокади, не сме виновни за загадувањето во Скопје

ТВ21 - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Канал5 - 04.02.2020

Компанијата потенцира дека моментно, од вкупната количина на енергенси што ги користи, на алтернативно гориво отпаѓа четири проценти. Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во ...

Цементарница Усје: Се протестира на погрешно место, ние не сме причина за зголеменото загадување на воздухот

Радио МОФ - 04.02.2020

„Немаат логика какви било блокади на Цементарница УСЈЕ, затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град“, реагираат од компанијата во пресрет на утрешниот ...

„Усје“: Ние не го загадуваме воздухот во Скопје, нема потреба од блокади

+инфо - 04.02.2020

Компанијата потенцира дека моментно, од вкупната количина на енергенси што ги користи, на алтернативно гориво отпаѓа четири проценти. Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека 2Усје“ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје

А1 On - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Цементарница УСЈЕ: Се протестира на погрешно место, не сме причинител на загадувањето во Скопје

Макфакс - 04.02.2020

„Немаат логика какви било блокади на Цементарница УСЈЕ, затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град.

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Вечер Прес - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Нетпрес - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Либертас - 04.02.2020

– Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Сител - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Опсервер - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Цементарница УСЈЕ: Не сме причинител на загадувањето на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади

Frontline - 04.02.2020

Компанијата потенцира дека моментно, од вкупната количина на енергенси што ги користи, на алтернативно гориво отпаѓа четири проценти. Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во ...

Се протестира на погрешно место: Цементарница УСЈЕ не е причинител на состојбите со амбиенталниот воздух во Скопје

Centar - 04.02.2020

Немаат логика какви било блокади на Цементарница УСЈЕ, затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град.

Цементарница УСЈЕ соопшти дека не се причинител на загаденоста на воздухот, утре ќе се протестира на погрешно место

МКД - 04.02.2020

Немаат логика какви било блокади на цементарница УСЈЕ , затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град.

Се протестира на погрешно место: Цементарница УСЈЕ не е причинител на состојбите со амбиенталниот воздух во Скопје

Фактор - 04.02.2020

Немаат логика какви било блокади на Цементарница УСЈЕ, затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град.

Цементарница УСЈЕ: Не го загадуваме воздухот, нема логика за блокади пред нашата фирма

MakPress - 04.02.2020

Сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во Скопје, немаат логика какви било блокади на Цементарницата, се посочува во соопштението од компанијата испратено до јавноста во врска со ...

Се протестира на погрешно место: Цементарница УСЈЕ не е причинител на состојбите со амбиенталниот воздух во Скопје

Фокус - 05.02.2020

Немаат логика какви било блокади на Цементарница УСЈЕ, затоа што сите релевантни мерења на емисиите докажуваат дека УСЈЕ не е причинител на зголеменото загадување на воздухот во нашиот град.

Минута молк и порака: Политичарите се во корелација со олигарсите кои не трујат

Република - 05.02.2020

Над 50 демонстранти со собраа пред цементарница „Усје“, поради како што рекоа, големиот загадувач на Скопје, не ги спречи дождот ниту пак студот за да го изразат својот револт кон оние кои секојдневно не трујат.

ПРОТЕСТ ПРЕД УСЈЕ: Со отпор против трујачите и за чист воздух пред скопската цементарница

Денешен - 05.02.2020

Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето. -Бидејќи автоматски мониторинг не се прави, туку се користи како манипулација, ...

Протест на Движењето за чист воздух пред цементарницата УСЈЕ

Телма - 05.02.2020

Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето. Со протестот, како што потенцираат, покажуваат само собир на истомисленици, а ...

Протест на Движењето за чист воздух пред цементарницата УСЈЕ

24Инфо - 05.02.2020

Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето. -Бидејќи автоматски мониторинг не се прави, туку се користи како манипулација, ...

Протест на Движењето за чист воздух пред цементарницата УСЈЕ

Либертас - 05.02.2020

-Бидејќи автоматски мониторинг не се прави, туку се користи како манипулација, ние од иницијативата Движење за чист воздух се решивме на отпор против најголемите загадувачи, трујачи на животната околина, информира Движењето за чист воздух.

Еко-активисти му доделија на УСЈЕ пехар „трујач на годината“

Expres - 05.02.2020

Aктивисти од Движењето за чист воздух и доделија пехар на Цементарница Усје во Скопје за „Трујач на годината“. Тие, на денешниот протест го блокираа влезот во фабриката и побараа целосна забрана за каков било отпад кој досега се користел како гориво.

Протест на Движењето за чист воздух пред цементарницата УСЈЕ

Frontline - 05.02.2020

-Бидејќи автоматски мониторинг не се прави, туку се користи како манипулација, ние од иницијативата Движење за чист воздух се решивме на отпор против најголемите загадувачи, трујачи на животната околина, информира Движењето за чист воздух.

Протест пред цементарница, УСЈЕ велат дека ги имплементира сите домашни и европски регулативи од областа на заштитата ...

Локално - 05.02.2020

Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето. -Бидејќи автоматски мониторинг не се прави, туку се користи како манипулација, ...

„Трујач на годината“, пехар Движењето за чист воздух за цементарницата УСЈЕ

МКД - 05.02.2020

Иницијативата Движење за чист воздух денеска одржува протест пред цементарницата УСЈЕ затоа што што според нив, треба заеднички да се покаже револтот поради загадувањето. „Трујач на годината“ е пехарот што граѓани му ја доделија на „Усје“ и го ...