TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тарчуловски префрлен во Шевенинген

Макфакс - 06.03.2005

Хаг Јохан Тарчуловски , кој заедно со поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски се обвинети за воени злосторства од хашкиот Суд, пристигна во Хаг и е префрлен во затворот на Трибуналот во Шевенинген. Обвинетиот Јохан Тарчуловски изутрината беше екстрадиран од скопскиот ...

Тарчуловски екстрадиран во Хаг

Макфакс - 06.03.2005

Скопје Македонските власти изутринава го испорачаа на Хашкиот трибунал Јохан Тарчуловски, обвинет за злосторства врз Албанците во селото Љуботен направени во август 2001 година. „Обвинетиот изутрината со авион и асистенција на македската полиција е испорачан во Хаг“.

Шкаре Ожболт: Ќе го испорачаме Бошковски на Хашкиот суд

Макфакс - 05.03.2005

Загреб Хрватска министерка за правда Весна Шкаре Ожболт изјави дека Загреб е подготвен да го испорача Љубе Бошкоски, кој се наоѓа во притвор во Пула, на Хашкиот трибунал штом добие барање за негова екстрадиција од Хаг. Хрватскиот помошник министер за правосудство задолжен за соработка со ...

Динкиќ: Сите обвинети за воени злосторства ќе завршат во Хаг

Макфакс - 05.03.2005

Белград Српскиот министер за финансии Млаѓан Динкиќ изјави синоќа дека сите кои се обвинети за воени злосторства ќе завршат во Хаг и оти Србија од Европската унија ќе добие позитивна Студија за изводливост. "Сите кои се обвинети за воени злосторства пред Хашкиот трибунал ќе завршат во Хаг и Србија ...

Претседателот на Трибуналот во Белград

Макфакс - 05.03.2005

Хаг Претседателот на Хашкиот суд Теодор Мерон ќе разговара денеска со српските власти за “отворените прашања меѓу Белград и Хаг“. Како што е соопштено, Мерон во Белград ќе биде примен од српскиот претседател Борис Тадиќ и од премиерот Воислав Коштуница.

Објавени обвиненијата за Бошкоски и Тарчуловски

Макфакс - 05.03.2005

Хаг Меѓународниот суд за воени злосторства за поранешна Југославија ги објави денеска детаљите од обвиненијата што се покренати против поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски и поранешниот шеф на обезбедувањето на претседателот Борис Трајковски, Јохан Тарчуловски.

Македонија ги доби првите обвиненија од Хаг

Макфакс - 04.03.2005

Скопје Македонија денеска и официјално ги доби првите две обвиненија против двајца нејзини државјани од страна на Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг, при што, едниот веднаш е уапсен. Македонското министерство за правда соопшти дека од Хашкиот трибунал се добиени обвиненија против ...

Бошковски на пат за Хаг

Макфакс - 04.03.2005

Загреб Поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, изутрината од Загреб отпатува за Хаг, јавија агенциите. Бошкоски од страна на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија е обвинет за воени злостори за време на полициската акција во скопското село ...

Бошковски префрлен во затворскиот Оддел на хашкиот Суд

Макфакс - 04.03.2005

Хаг Бившиот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, против кого Меѓународниот трибунал за воени злосторства објави обвинение за случајот Љуботен, претпладнето е префрлен во затворскиот Оддел на Хашкиот трибунал, соопшти Судот.

Бошкоски денеска доброволно заминува за Хаг

Макфакс - 04.03.2005

Пула Поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски, против кој Меѓународниот трибунал за воени злосторства објави обвинение за случајот „Љуботен“, изутринава треба да замине за Хаг откако судот во Пула вчера одобри екстрадиција .

Не сум во Хаг поради Љубе Бошковски, вели Ненад Јаничевиќ, адвокатот на екс министерот Бошковски.

Канал5 - 03.03.2005

Според него, посетата на Хашкиот трибунал е од приватни причини за подигање на сертификати кои ќе му овозможат да ги брани клиентите пред Трибуналот. Овде во Хаг, нема никаква најава за подигање на обвинение против Бошковски, изјави Јаничевиќ за Канал Според него, посетата на Хашкиот трибунал е од ...

Бошкоски утре ќе му биде испорачан на Хаг

Макфакс - 03.03.2005

Загреб Специјалниот совет на Судот во Пула го укина вечерва притворот за поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски поради негово претстојното екстрадирање на Трибуналот во Хаг. “Испорачувањето на Бошковски ќе се изврши утре, и нему му е определен притвор заради постапката на ...

Бошкоски в четврток во Хаг ?

Макфакс - 03.03.2005

Пула Ако судот во Пула денеска одобри екстрадиција, поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски уште во четврток би можел да биде префрлен во Хаг, јави агенцијата Хина, повикувајќи се на официјални извори во Загреб.

Протест за Хашките обвиненија против Бошкоски и Тарчуловски

Макфакс - 02.03.2005

Скопје Граѓански здруженија, поддржани од политички партии, најавија дека денеска попладне во Скопје ќе одржат протест против одлуката на Хашкиот трибунал за покренување обвинение против поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски и полицискиот офицер Јохан Тарчуловски .

Бошковски во Хаг до крајот на неделава

Макфакс - 01.03.2005

Загреб Поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошковски на крајот на оваа недела или најдоцна другата недела, би можел да биде префрлен во притвор во Хашкиот трибунал, јави хрватската агенција Хина. Хашкото обвинение за кршење на законите и обичаите на војувањето како и за ...

Тарчуловски го одложи изјаснувањето за еден месец

Макфакс - 01.03.2005

Хаг Поранешниот македонски полицаец Јохан Тарчуловски изутрината во првото појавување пред хашкиот трибунал го одложи изјаснувањето за вината по обвинението за воени злосторства извршени врз алабнски цивили во 2001 година Тарчуловски (30) побара за вината да се изјасни за еден месец на што, според ...

Тарчуловски денеска ќе се изјасни за обвинението

Макфакс - 01.03.2005

Хаг Првиот Македонец обвинетиот за воени злосторства Јохан Тарчуловски, денеска треба да се изјасни дали е виновен или невин по обвинението пред судиите на Меѓународниот трибунал во Хаг за воени злосторства. Тарчуловски беше екстрадиран во Хаг минатата среда и веќе се наоѓа во затворот на ...

Бошкоски утре ќе се изјасни пред хашкиот Трибунал

Макфакс - 01.03.2005

Скопје Поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошкоски утре ќе се изјасни во хашкиот Трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, во врска со обвинението против него за настан од 2001 година. Бошкоски, со чие обвинение заврши постапката на покренување обвиненија во ...

Нацрт закон за замрзнување на имотот на обвинетите од Хаг

Макфакс - 01.03.2005

Белград Советот на министри на Заедницата Србија и Црна Гора на денеска треба да го разгледува нацрт законот за замрзнување на имотот на обвинетите лица од Хашкиот трибунал што се во бегство, јавија српските медиуми. Текстот на законот го подготви Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал.

Хаг трага по 17 обвинети

А1 - 28.02.2005

Од над 120 лица против кои Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија има покренато обвиненија, 17 се уште се недостапни за органите на Трибуналот во Хаг. Најбараните лица од Трибуналот се поранешните лидери на босанските Срби, Радован Караџиќ и Ратко Младиќ.