TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хаг гони мртовец

Дневник - 26.03.2005

ВО СРБИЈА Хашкиот трибунал бара обвинетиот Србин Горан Боровница да му се предаде и покрај тоа што тој загинал на 20 март 1995 година за време на војната во Босна, пишува српскиот весник "Блиц". - За смртта на Боровница има документација. Тој се води како исчезнат, но се знае дека нагазил на мина.

Бошковски е жртвен јарец на хашката трпеза

Дневник - 26.03.2005

интервЈу: ЃОРЃИ МАРЈАНОВИЌ, ПРОФЕСОР ПО КРИВИЧНО ПРАВО Ја прашувам "дамата од мостот" зошто по командна одговорност не е обвинет и тогашниот министер за одбрана, бидејќи таква е и неговата функција? Дали поради тоа што тој министер е многу посакуваниот премиер на Македонија, кој слуша се што ќе му ...

Бучковски ќе се сретне со Бошкоски и Нобило

Вечер Прес - 26.03.2005

Сопругата на поранешниот министер за внатрешни работи на Република Македонија, Љубе Бошковски, Виолета, најверојатно в понеделник или во вторник ќе се сретне со премиерот на Република Македонија, Владо Бучковски и тоа во Загреб.

Бошковски испорачан во Хаг

Време - 25.03.2005

СО АВИОН ОД ЗАГРЕБ Хрватските власти вчераутро со специјален авионски лет го испорачаа Љубе Бошковски во затворот Шевенинген во Хаг, информира Меѓународниот кривичен суд за воени злосторства во поранешна Југославија. Првото појавување во судница Бошковски ќе го има во вторник.

Љубе Бошкоски вчера беше испорачан во Хаг

Утрински - 25.03.2005

Поранешниот министер за внатрешни работи од затворот во Пула вчера со редовен лет од Загреб беше префрлен во затворот Шевенинген Појавувањето на ексминистерот во судницата не е закажано Борис Георгиевски Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски од вчера се наоѓа во притворската ...

Љубе скриен поради изнемоштеност

Дневник - 25.03.2005

првообвинетиот за "љуботен" испораЧан ВО ШЕВЕНИНГЕН Љубе Бошковски во придружба на припадници на Интерпол и на хрватските безбедносни служби вчера од Хрватска беше екстрадиран во Хаг. Воениот дел на загрепскиот аеродром, од каде што Бошковски замина со редовна авионска линија за Амстердам, бил ...

Невин сум- ќе каже Љубе во вторник

Вечер Прес - 25.03.2005

"Најверојатно Љубе Бошкоски прво ќе се изјасни пред Хашкиот трибунал во вторник. Тој ќе се изјасни за невин по сите три точки од обвинението", изјави за "Вечер" неговиот адвокат Анто Нобило. Изјаснувањето на Бошкоски ќе биде закажано во вторник, а не в понеделник кој е неработен ден поради ...

Љубе Бошковски е предаден на Хаг

А1 - 24.03.2005

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски денеска на пладне е предаден на хашкиот трибунал. Во придружба на припадници на хрватскиот интерпол тој во 9 часот и 20 минути полетал од загрепскиот аеродром Плесо, а веднаш по формалниот прием од страна на трибуналот во Хаг добил соба во ...

ЕУ праќа мисија да и помогне на Хрватска да ги исполни барањата на Хаг

Вест - 24.03.2005

БРИСЕЛ, 24 март (Ројтерс) - Европската унија вчера се согласи да формира мисија која ќе и помогне на Хрватска да соработува со барањата да ги предаде обвинетите осомничени воени злосторници пред Хашкиот трибунал, соопшти Џек Стро, британскиот министер за надворешна политика.

Љубе Бошкоски денеска ќе биде испорачан во Хаг

Утрински - 24.03.2005

Судот во Пула одлучи да го екстрадира ексминистерот во Трибуналот за воени злосторства Судскиот совет на Жупанискиот суд во Пула одлучи да го ослободи Бошкоски од притворот за "случајот Раштански Лозја", со што се отвори простор за негова екстрадиција Борис Георгиевски Љубе Бошкоски утринава ...

Мисија на ЕУ за соработката со Хашкиот трибунал

Утрински - 24.03.2005

Хрватска БРИСЕЛ - Европската унија вчера изрази согласност да формира мисија за да помогне Хрватска да се справи со барањата за испраќање осомничени воени злосторници во Хашкиот трибунал, изјави британскиот секретар за надворешни работи Џек Строу.

Љубе денеска во Хаг

Дневник - 24.03.2005

ЕКСТРАДИЦИЈА Љубе Бошковски, обвинет од Хашкиот трибунал за случајот "Љуботен", денеска во 8.20 часот со редовен авионски лет ќе биде екстрадиран од Загреб во затворот Шевенинген во Холандија. За во вторник е закажана првата средба на Бошковски со судиите на Хашкиот суд.

Почна собирањето потписи за македонските бранители во Хаг, Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски

Канал5 - 24.03.2005

. Потписите се собираат на плоштадот Македонија, во Скопје, а акцијата се одвива во организација на Унијата на млади сили на ВМРО-Народна. Иницијаторите задоволни од одзивот на граѓаните, само во првите три часа се собрани повеќе од 800-ни потписи. .

Бошковски префрлен во затворскиот Оддел на хашкиот Суд

Канал5 - 24.03.2005

Бившиот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, против кого Меѓународниот трибунал за воени злосторства објави обвинение за случајот Љуботен, претпладнето е префрлен во затворскиот Оддел на Хашкиот трибунал, соопшти Судот.Се уште н Бившиот македонски министер за внатрешни работи ...

Хрватска реши - Хаг, еве ви го Љубе!

Вечер Прес - 24.03.2005

Љубе Бошковски денеска може ќе замине за Хаг. Судот во Пула, донесе одлука за предавањето на ексминистерот за внатрешни работи, каде што тој беше притворен по друго обвиниение за случајот "Раштански Лозја". Тричлениот совет на Жупанискиот суд во Пула одлучи да му го укине притворот на Бошковски и ...

Судот во Пула ја одобри екстрадицијата на Бошковски во Хаг

А1 - 23.03.2005

Судот во Пула денеска ја одобрил екстрадицијата на Бошковски во Хаг. Ова за А1 го потврди адвокатот на Бошковски, Ненад Јаниќиевиќ, повикувајќи се на контактите со Жупанскиот суд и сопругата на Бошковски. Тричлениот совет на судот во Пула, според Јаниќиевиќ, одлучил да му го укине притворот на ...

Брат Љубе в четврток во Хаг

Време - 23.03.2005

ХРВАТСКА РЕШИ Хрватските власти одлучиле Љубе Бошковски, второобвинет од Хашкиот трибунал за случајот Љуботен, утре да биде испорачан во Хаг, дознава „Време“. Нашите извори велат дека било планирано поранешниот министер за внатрешни работи да ја напушти Хрватска од аеродромот во Загреб.

Владата ќе помогне во обезбедување докази за одбраната на Тарчуловски

Утрински - 23.03.2005

Премиерот Владо Бучковски се сретна со адвокатот на обвинетиот во Хаг Ексминистерот Бошковски кој се наоѓа во притвор во хрватскиот град Пула поради обвинението за "случајот Раштански Лозја", вчера сў уште го немаше примено преведеното обвинение од Трибуналот борис георгиевски Адвокатите на Јохан ...

Мајката на Тарчуловски не го видела налогот за апсење

Дневник - 23.03.2005

МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА И СОРАБОТКАТА СО ХАГ Судскиот совет на Жупанскиот суд во Пула денеска ќе го "замрзне" обвинението против Бошковски за "Раштански Лозја" Мајката на Јохан Тарчуловски и адвокатот Јован Јовановски вчера не го виделе налогот за негово апсење и предавање на Хашкиот трибунал.

Бошковски најверојатно утре ќе биде испорачан во Хаг

Канал5 - 23.03.2005

Жупанискиот суд во Пула денска донел одлука привремено да ја прекине постапката против Љубе Бошковски за случајот ,,Раштански лозја,,.. Бошковски најверојатно утре ќе биде испорачан во Хаг, а веќе во вторник првпат ќе се појави пред трибуналот..

Бошковски утре патува за Хаг

Вечер Прес - 23.03.2005

Љубе Бошковски, поранешниот министер за внатрешни работи на Република Македонија, многу веројатно, во Судот во Хаг ќе биде испратен утре, рано наутро, со првиот авион од Пула за Холандија. Такви беа последните информации до кои успеавме да дојдеме во текот на вчерашниот ден.

Нема влегување во селото додека не го ослободат Тарчуловски

Време - 22.03.2005

ЉУБАНЧАНИ ГИ ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ Емил Зафировски Жителите на скопско Љубанци веќе седми ден деноноќно протестираат пред влезот во селото барајќи слобода за Љубе Бошковски и за Јохан Тарчуловски, двајцата Македонци обвинети од Хашкиот трибунал за воени злосторства.

Јохан побарал 30 дена да се изјасни по обвинението

Вест - 22.03.2005

ТАРЧУЛОВСКИ СЕ ПОЈАВИ ПРЕД ХАШКИОТ СУД Јохан Тарчуловски вчера се појави пред Хашкиот суд, но одбил да се изјасни по обвиненијата за воени злосторства извршени при нападот врз селото Љуботен. Тој побарал 30 дена за да даде одговор на обвинението по три точки: убиство на седум луѓе, неразумно ...

Тарчуловски масакрирал пред очите на ОБСЕ?

Време - 22.03.2005

ЧУДНО ХАШКО ОБВИНЕНИЕ Александар Божиновски Поранешниот телохранител на Борис Трајковски, обвинетиот од Хаг Јохан Тарчуловски, според Карла дел Понте, го извршил наводниот масакр врз седум албански цивили во Љуботен на 12 август 2001 година, истиот ден и приближно истото време кога припадници на ...

Владата ќе ја плаќа одбраната за Бошковски

Време - 22.03.2005

СПОРЕД КАБИНЕТОТ НА БУЧКОВСКИ Владата ќе даде пари и ќе обезбеди увид во документите на надлежните безбедносни органи заради ефикасна правна заштита и одбрана на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, кој наскоро треба да се најде пред меѓународниот суд во Хаг.

Тарчуловски: Ќе се изјаснам за еден месец

Време - 22.03.2005

ПРВО СОСЛУШУВАЊЕ ЗА ЉУБОТЕН ВО ХАГ Поранешниот полицаец Јохан Тарчуловски вчера, на првото појавување пред судот во Хаг, го одложи за еден месец изјаснувањето за вината по обвинението за воени злосторства врз албански цивили во случајот Љуботен.

Најчевска: Проблематично е обвинението за Тарчуловски

Време - 22.03.2005

Не се прекршуваат човековите права на Љубе Бошковски, но има двоен проблем за обвинението против Јохан Тарчуловски, вели Мирјана Најчевска, претседателка на македонскиот Хелсиншки комитет, за обвиненијата што Хашкиот трибунал ги покрена против поранешниот министер за внатрешни работи и против ...

Македонија е обврзана да соработува со Хаг

Утрински - 22.03.2005

ЦРВЕНКОВСКИ >†Не смееме да создаваме атмосфера дека постои некаков светски заговор против Македонија или против нашите македонски национални интереси што е контрапродуктивно и ја води државата кон самоизолација. Тоа е контрапродуктивно и за државата, меѓутоа и за лицата против кои се води постапка ...

Тарчуловски во Хаг ќе се изјасни за еден месец

Утрински - 22.03.2005

Првиот Македонец во Хаг побара да го проучи обвинението со својот бранител Поранешниот телохранител на покојниот претседател Борис Трајковски, Јохан Тарчуловски, на вчерашното прво појавување пред Хашкиот суд одби да се изјасни по обвинението што го товари за прекршување на законите или обичаите на ...

Босански Србин обвинет за геноцид му се предаде на Хаг

Дневник - 22.03.2005

МАСОВЕН ПРИЛИВ НА ОБВИНЕТИ Винко Пандаревиќ, поранешен генерал на воените сили на Република Српска, кого Хашкиот трибунал го обвини за воени злосторства соопшти дека на 23 март ќе му се предаде на судот, јави белградскиот дневен весник "Блиц".

Јохан го одложи распитот

Дневник - 22.03.2005

тарЧуловски кратко се поЈави пред судскиот совет на хашкиот трибунал Јохан Тарчуловски, поранешен телохранител на претседателот Борис Трајковски, вчера во своето прво појавување пред Судскиот совет на Хашкиот трибунал го одложил изјаснувањето по обвинението за кршење на законите и обичаите на ...

Треба голем труд за да ја стасаме Хрватска

Дневник - 22.03.2005

ЕУ ГИ ОДЛОЖИ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЗАГРЕБ Одлуката на ЕУ да ги одложи преговорите со Хрватска поради недоволната соработка на Загреб со Хашкиот трибунал е предупредување за сите балкански земји дека правната држава е стриктен критериум од кој ЕУ не отстапува, но и можност за Македонија да го надомести ...

Не смееме да не соработуваме со Хаг

Вечер Прес - 22.03.2005

Сакам да потсетам дека пред сите земји што произлегуваат од поранешна Југославија стои обврска за целосна соработка со хашкиот Трибунал. Ние можеме да даваме наши коментари дали сметаме дека одлуките на хашкиот Трибунал се правични или неправични, дали се еднострани и неизбалансирани, тоа можеме да ...

Дури за еден месец Јохан ќе каже дали е виновен или не

Вечер Прес - 22.03.2005

Дури за еден месец поранешниот македонски полицаец Јохан Тарчуловски ќе се изјасни пред Хашкиот трибунал за случајот "Љуботен". Тој денеска го одложи своето изјаснување за тоа дали е виновен или не, на што, според правилникот на Трибуналот има право, а судијата Кармел Адјијус го усвои неговото ...

Бошковски чека да отпатува за Хаг

А1 - 21.03.2005

Љубе Бошковски и натаму во притворот во Пула го чека обвинението за Љуботен преведено на Хрватски, вели неговиот адвокат Ненад Јаниќевиќ. Според адвокатот веднаш штом го добие обвинението Бошковски ќе побара да замине за Хаг без да поднесе приговор.

Тарчуловски го одложи изјаснувањето во Хаг

А1 - 21.03.2005

Првиот Македонец обвинет за воени злосторства денеска во Хаг требаше да се изјасни дали се чувствува виновен по обвинувањата дека ги прекршил законите и обичаите на војување. Јохан Тарчуловски денеска изјави дека поради тоа што немал можност да добие адвокат бара изјаснувањето да биде одложено.

Само Бошковски и Тарчуловски ќе го платат цехот за 2001 година

Време - 21.03.2005

ОТКАКО ХАГ СЕ ОТКАЖА ОД ГОНЕЊЕ АЛБАНЦИ Дванаесетте киднапирани Македонци, малтретирањето на градежните работници и затворањето на водата во Куманово нема да бидат предмет на истрага, ниту за нив ќе има обвиненија во Хашкото обвинителство, изјави Антон Никофоров, советник во Обвинителството, за ...

Ова не е судење на Бошковски, туку на Македонија

Време - 21.03.2005

Љубчо Георгиевски Освен што е физички и психички исцрпен, Бошковски морално се уште е оној стариот, каков што сите го познаваме. Тој не е изненаден од обвинението бидејќи веќе подолго време му се закануваа со тоа и нема да го негира судот.

Уште еден српски генерал ќе се предаде на Хаг

Утрински - 21.03.2005

Српската влада соопшти БЕЛГРАД - Генералот на босанските Срби, Винко Пандуревиќ, ќе се предаде на Хашкиот трибунал за воени злосторства оваа недела и тој ќе биде осма личност што се предава преку српската влада во последните два месеца.

Георгиевски: Љубе е исцрпен, но морално и духовно подготвен за Хаг

Утрински - 21.03.2005

Ексминистерот Љубе Бошкоски во очекување на обвинението од Хаг вчера беше посетен од поранешниот премиер Тарчуловски денеска го има првиот распит за „Љуботен", каде што треба да се изјасни дали е виновен или не за обвинението на Трибуналот: Бошковски и Георгиевски Љубе Бошкоски, ексминистерот за ...

Љубе во Хаг ќе ја брани честа на државата

Дневник - 21.03.2005

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ГО ПОСЕТИ БОШКОВСКИ ВО ПУЛА Љубе Бошковски, мојот министер за внатрешни работи кој на државата и помогна кога и беше најтешко, психички е јак и полн со енергија, и покрај исцрпувачкиот седуммесечен притвор, изјави за "Дневник" поранешниот премиер и неформален лидер на ...

ТАРЧУЛОВСКИ ПОБАРА 30 ДНЕВНО ОДЛАГАЊЕ ЗА ИЗЈАСНУВАЊЕ ПО ОБВИНЕНИЕТО ВО ХАГ

Канал5 - 21.03.2005

Јохан Тарчуловски поранешниот телохранител на претседателот Борис Трајковски, утрово на првото појавување пред судиите на Трибуналот во Хаг, побара одлагање од 30 дена за да може да се изјасни по обвинението што е поднесено против него за случајот ,,Љубот Јохан Тарчуловски поранешниот телохранител ...

Љубчо се нуди за сведок

Вечер Прес - 21.03.2005

"Му понудив на Љубе Бошковски да се повика на мене како сведок во Хаг. Подготвен сум да сведочам во негова одбрана", изјави за "Вечер", Љубчо Георгиевски од ВМРО-Народна партија, кој завчера во затворот во Пула се видел со Љубе Бошковски. Ова е нивна прва средба по седум месеци.