TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија ја признава Македонија под уставното име Република Северна Македонија

Press24 - 19.03.2019

На 19 февруари 2019 година, Руската амбасада во Скопје добила белешка од Министерството за надворешни работи на Република Македонија со известување за промена на официјалното име на оваа држава во ,,Република Северна Македонија”.

Русија го призна името Република Северна Македонија

Глас на Америка - 19.03.2019

Рускиот амбасадор Сергеј Баздникин на премиерот Зоран Заев му врачил копија од нотата на руското МНР, со која, Руската федерација го признава новото име на државата Во соопштението на Министерството за надворешни работи на Руската федерација се вели ...

Русија го призна новото име Република Северна Македонија

Тера - 19.03.2019

Русија официјално ја призна Република Македонија под новото име Република Северна Македонија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „На 19 февруари 2019 година Руската амбасада во Скопје доби нота од Министерството за надворешни работи ...

И покрај првичните негодувања Русија ќе ни се обраќа со Република Северна Македонија

Фактор - 19.03.2019

Русија ја признава Македонија под новото официјално име Република Северна Македонија. Ова станува јасно по соопштението од руското МНР. Официјална Москва ја призна Република Северна Македонија и покрај резервите кои Русија претходно ги изразуваше по ...

Русија го призна новото уставно име

MTM - 19.03.2019

Русија ја призна нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во Скопје е ...

Русија го призна новото уставно име

24 Вести - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото име Северна Македонија

Фокус - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

Канал5 - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го прифати името Северна Македонија

Сакам да кажам - 18.03.2019

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека го примиле известувањето од Република Македонија дека новото име на земјата е Република Северна Македонија. Од руското МНР велат дека Руската федерација ја признава земјата под новото име ...

„Го примивме соопштението, ја признаваме Република Северна Македонија“, велат од руското МНР

ТВ21 - 18.03.2019

„Руската федерација ја признава земјата под новото име Република Северна Македонија“, вака стои во соопштението кое вечерва беше објавено од страна на Министерството за внатрешни работи на Русија.

Москва ја признава земјава под новото име „Република Северна Македонија”

Телма - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име – Република Северна Македонија

Алсат-М - 18.03.2019

Русија денеска го призна новото уставно име на државата- Република Северна Македонија. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во Скопје е добиена нота со која се известува дека официјалното име на ...

Русија го призна новото уставно име на Македонија

Press24 - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

Нова ТВ - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија започна да нѐ ословува со новото уставно име

Нетпрес - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

За Русија станавме Северна Македонија

Независен - 18.03.2019

Руската федерација го прифати новото име на нашата земја и од денеска ќе ни се обраќа како Република Северна Македонија. На 19 февруари, руската амбасада во Скопје добила белешка од Министерството за надворешни работи на владата во Скопје за новото ...

Русија официјално ја призна “Република Северна Македонија”

ММС - 18.03.2019

И покрај претходните резерви на Москва во врска со законитоста и уставноста на промена на името, нашата земја за Русија е Република Северна Македонија, објави денеска руското Министерство за надворешни работи.

Русија го призна новото уставно име

Р.С.Европа - 18.03.2019

Русија денеска го призна новото уставно име на државата- Република Северна Македонија. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во Скопје е добиена нота со која се известува дека официјалното име на ...

Русија го призна новото име Република Северна Македонија

МКД - 18.03.2019

Русија официјално ја призна Република Македонија под новото име Република Северна Македонија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „На 19 февруари 2019 година Руската амбасада во Скопје доби нота од Министерството за надворешни работи ...

Русија го призна новото уставно име

Сител - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото име Република Северна Македонија

Макфакс - 18.03.2019

Русија го призна новото име на државата, Република Северна Македонија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „На 19 февруари руската амбасада во Скопје доби нота од Министерството за надворешни работи на Република Македонија со ...

И Русија ја призна Република Северна Македонија

+инфо - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18.

Русија го призна новото уставно име

Курир - 18.03.2019

Русија денеска ја призна нашата држава под новото уставно име- Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна името Северна Македонија

А1 On - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопшението на руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

iPortal - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

За Русија станавме Северна Македонија

еМагазин - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

Либертас - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

За Русија стануваме Северна Македонија

Фактор - 18.03.2019

За Русија станавме Република Северна Македонија. Руската федерација го прифати новото име на нашата земја и од денеска ќе ни се обраќа како Република Северна Македонија. Руската амбасада во Скопје на 19 февруари добила белешка од Министерството за ...

Русија го призна новото уставно име

Опсервер - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија ја призна Република Северна Македонија

Локално - 18.03.2019

Русија ја призна денеска Македонија под новото уставно име – Република Северна Македонија. Тоа го соопшти руското МНР. Во соопштение се нагласува дека на 19 февруари во руската Амбасада во Скопје е добиена нота од македонското МНР со кое се ...

Русија нè призна со новото уставно име

Бриф - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото име Република Северна Македонија

Точка - 18.03.2019

Русија го призна новото име на државата, Република Северна Македонија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „На 19 февруари руската амбасада во Скопје доби нота од Министерството за надворешни работи на Република Македонија со ...

Русија го призна новото уставно име Република Северна Македонија

Вечер Прес - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

Република - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

24Инфо - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Паднаа во вода лажните вести: Руското МНР мораше да испрати ново соопштение дека ја признава Северна Македонија

Centar - 18.03.2019

Невообичаено за вакви случаи, Руската федерација прати соопштение со кое потврдува дека ја признава Република Северна Македонија под новото име. „Руската федерација ја признава земјата под новото име Република Северна Македонија“, вака стои во ...

„Го примивме соопштението, ја признаваме Република Северна Македонија“, велат од руското МНР

4NEWS - 18.03.2019

„Руската федерација ја признава земјата под новото име Република Северна Македонија“, вака стои во соопштението кое вечерва беше објавено од страна на Министерството за внатрешни работи на Русија.

Русија го призна новото уставно име

Локално - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото име Република „Северна„ Македонија

Магазин - 18.03.2019

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација денеска соопшти дека Русија ја призна нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија. -Руската Федерација ја призна таа држава под новото име – Република Северна ...

Русија ја признава Македонија под уставното име Република Северна Македонија

AKO - 18.03.2019

На 19 февруари 2019 година, Руската амбасада во Скопје добила белешка од Министерството за надворешни работи на Република Македонија со известување за промена на официјалното име на оваа држава во ,,Република Северна Македонија”.

Русија ја призна Северна Македонија

Скопје1 - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Русија го призна новото уставно име

1tv - 18.03.2019

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската Амбасада во ...

Од денеска за Русија сме „Република Северна Македонија“

365 - 18.03.2019

Русија официјално ја признава Република Македонија под новото име „Република Северна Македонија“, објави денеска Руското министерство за надворешни работи, пренесува „ Sputnik “. „На 19 февруари 2019-та, Руската амбасада во Скопје прими белешка од ...