TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последниот чекор до влегувањето во употреба на името „Северна Македонија“ ќе се одигра оваа седмица

Фокус - 03.02.2019

Протоклот за членство на Македонија оваа недела ќе се најде пред грчките пратеници. Со ова ќе биде преземен последниот чекор, по што и официјално ќе влезе во употреба името Република Северна Македонија.

„Единствена Македонија“ ќе бара од Турција и Унгарија да не го потпишуваат протоклот за НАТО

Фокус - 03.02.2019

Од партијата „Единствена Македонија“ велат дека ќе побараат од Турција и Унгарија да не го потпишуваат протоклот за членство на Македонија во НАТО. Од таму преку амбасадите на Турција и Унгарија во Скопје ќе поднесат писмо до водачите на Турција и ...

Неделава се очекува последниот чекор до влегувањето во употреба на името „Северна Македонија“

Либертас - 03.02.2019

Протоклот за членство на Македонија оваа недела ќе се најде пред грчките пратеници. Со ова ќе биде преземен последниот чекор, по што и официјално ќе влезе во употреба името Република Северна Македонија.

Последниот чекор до влегувањето во употреба на името „Северна Македонија“ ќе се одигра оваа седмица

Република - 03.02.2019

Протоклот за членство на Македонија оваа недела ќе се најде пред грчките пратеници. Со ова ќе биде преземен последниот чекор, по што и официјално ќе влезе во употреба името Република Северна Македонија.

Партијата на Бачев бара од Турција и Унгарија да ја блокираат Македонија во НАТО

Макфакс - 03.02.2019

Амбасадорите на Турција и Унгарија во НАТО да не го потпишуваат во среда во Брисел протоколот за пристап на Македонија во Алијансата. Вакво барање ќе испрати утре политичката партија на Јанко Бачев, Единствена Македонија.

Партијата на Бачев ќе барала од Турција и Унгарија да ја блокираат Македонија во НАТО

Centar - 03.02.2019

Амбасадорите на Турција и Унгарија во НАТО да не го потпишуваат во среда во Брисел протоколот за пристап на Македонија во Алијансата. Вакво барање ќе испрати утре политичката партија на Јанко Бачев, Единствена Македонија.

Неделава се очекува последниот чекор до влегувањето во употреба на името „Северна Македонија“

1tv - 03.02.2019

Протоклот за членство на Македонија оваа недела ќе се најде пред грчките пратеници. Со ова ќе биде преземен последниот чекор, по што и официјално ќе влезе во употреба името Република Северна Македонија.

Партијата на Бачев бара од Турција и Унгарија да ја блокираат Македонија во НАТО

24Инфо - 03.02.2019

Амбасадорите на Турција и Унгарија во НАТО да не го потпишуваат во среда во Брисел протоколот за пристап на Македонија во Алијансата. Вакво барање ќе испрати утре политичката партија на Јанко Бачев, Единствена Македонија.

Влада: На 6 февруари амбасадорите на земјите-членки во Северноатлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство ...

MTM - 03.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Нова ТВ - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Канал5 - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

МКД - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг објави дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на Пристапниот протокол за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат ...

Влада: На 6 февруари амбасадорите на земјите-членки во Северноатлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство ...

Сител - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Влада: На 6 февруари амбасадорите на земјите членки во Северно-атлантскиот совет ќе дадат согласност за членство на ...

Канал5 - 02.02.2019

Во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за пристапување во членство на нашата земја во НАТО, со новото уставно име Република Северна Македонија.

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Сител - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија: Во среда ќе биде потпишан Пристапниот протокол за НАТО

Deutsche Welle - 02.02.2019

Амбасадорите на 29-те земји членки на НАТО во среда, 6 февруари, ќе го потпишат протоколот за пристапување на Македонија во Северно-атлантската воена Алијанса. Според најавите од Брисел на церемонијата на потпишување на Пристапниот протокол со ...

На 6 февруари членките на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол за идната Република Северна Македонија, најави ...

Сакам да кажам - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека на 6 февруари земјите членки на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол за идната Република Северна Македонија заедно со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО ќе биде потпишан на 6. февруари во Брисел

Сител - 02.02.2019

Земјите членки на Алијансата наредната среда ќе го потпшат пристапниот протокол, објави на твитер генералниот секретар на Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците од НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол за идната Република ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

24 Вести - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на следнава недела ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Столтенберг- в среда идната Северна Македонија ќе го потпише протоколот за НАТО

Р.С.Европа - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска на својот профил на социјалната мрежа Твитер напиша дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата.

Столтенберг: На 6ти февруари потпишуваме пристапен протокол со Македонија за членство во НАТО

24 Вести - 02.02.2019

Во текот на неделата која е пред нас, ќе го потпишеме пристапниот договор за членство на Македонија во НАТО, порача денеска генералниот секртетар на алијансата, Јенс Столтенберг. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Столтенберг: Македонија во четврток ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

Либертас - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Влада: На 6 февруари амбасадорите на земјите членки на НАТО ќе дадат согласност за членство на нашата земја

А1 On - 02.02.2019

„Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Влада на РМ- в среда потпишување на протоколот за членство во НАТО, Грција прва ќе го ратификува

Р.С.Европа - 02.02.2019

На 6 февруари амбасадорите на земјите членки во Северно-атлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство на нашата земја во НАТО, потврдуваат и од Владата по официјалната информација од Алијансата за церемонијата што ќе се одржи в среда во ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

А1 On - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Република - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат ...

Македонија во среда ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

+инфо - 02.02.2019

„На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол со идната Северна Македонија заедно со МНР Димитров“, напиша Столтенберг на Твитер. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6-ти февруари

Н.Македонија - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6-ти февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Во среда 29 земји ќе потпишат протокол за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО

AKO - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Влада: На 6 февруари амбасадорите на земјите-членки во Северноатлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство ...

Вечер Прес - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Независен - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Вечер Прес - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Тера - 02.02.2019

Македонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО в среда на 6 ти февруари, јавува дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел цитирајќи извори од НАТО. На официјалната свеченост Протоколот ќе го потпише министерот за ...

Во среда ќе седнеме на столчето во НАТО

+инфо - 02.02.2019

На 6 февруари амбасадорите на земјите членки во Северно-атлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство на нашата земја во НАТО, информира Владата. Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Press24 - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Влада на РМ: На 6. февруари амбасадорите на земјите членки во НАТО ќе дадат согласност за членство на Македонија

Press24 - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

НАТО ќе го потпише протоколот со Македонија на 6 февруари

Макфакс - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку неговиот профил на „Твитер“ соопшти дека на 6 февруари ќе биде потпишан пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја.

Иднината на НАТО

Н.Македонија - 02.02.2019

Тед Гален Карпентер време на Студената војна, американските и европските лидери постојано го прикажуваа НАТО како одбранбен сојуз. Тие ја нагласуваа мирољубивата природа на нивната соработка за разлика од воинственоста и агресијата на Кремљ.

Македонија на 6 февруари  ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

Пулс24 - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. “На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија во среда ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

Слободен Печат - 02.02.2019

„На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол со идната Северна Македонија заедно со МНР Димитров“, напиша Столтенберг на Твитер. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 ...

Столтенберг: На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол со Северна ...

Скопје1 - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

(ФОТО) Под кое име нашата држава ќе го потпише пристапниот документ за НАТО, Северна Македонија или Скопје?

Скопје1 - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку неговиот профил на „Твитер“ соопшти дека на 6-ти февруари ќе биде потпишан пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата.

Аирлија нека е: Македонија од среда на само еден чекор во НАТО

Centar - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

24Инфо - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

НАТО ќе го потпише протоколот со Македонија на 6-ти февруари

Точка - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку неговиот профил на „Твитер“ соопшти дека на 6-ти февруари ќе биде потпишан пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6-ти февруари ќе испишеме историја.

На 6 февруари амбасадорите на земјите членки во Северно-атлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство на ...

iPortal - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Бриф - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија в среда ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

Нетпрес - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Влада: На 6 февруари амбасадорите на земјите-членки во Северноатлантскиот совет на НАТО ќе дадат согласност за членство ...

1tv - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

1tv - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Опсервер - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

Локално - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Во среда амбасадорите на земјите членки на НАТО ќе дадат согласност за членство на нашата земја

Скопје1 - 02.02.2019

„Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

НАТО ќе го потпише протоколот со Македонија на 6 февруари

Денар - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку неговиот профил на „Твитер“ соопшти дека на 6 февруари ќе биде потпишан пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. „На 6 февруари ќе испишеме историја.

Македонија во среда ќе биде 30. членка на НАТО

Бриф - 02.02.2019

Амбасадорите на 29-те земји членки на НАТО во среда, 6 февруари, ќе го потпишат протоколот за пристапување на Македонија во Северно-атлантската воена Алијанса. Според најавите од Брисел на церемонијата на потпишување на Пристапниот протокол со ...

Македонија во среда ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

ТВ21 - 02.02.2019

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО на својот официјален „Твитер“ профил соопшти дека Алијансата ќе го потпише протоколот за прием на Македонија во среда на 6. февруари. „На 6. февруари ќе испишеме историја.

Столтенбер: На 6 февруари ќе испишеме историја, ќе го потпишат пристапниот протокол заедно со идната Република Северна ...

24Инфо - 02.02.2019

Столтенбер: На 6 февруари ќе испишеме историја, ќе го потпишат пристапниот протокол заедно со идната Република Северна ...

Столтенбер на Твитер: НАТО Сојузниците ќе го потпишат пристапниот протокол заедно со идната Република Северна ...

Бриф - 02.02.2019

Генералниот Секретар на НАТО, Јенс Столтенбер за потпишувањето на пристапниот протокол за членство во НАТО денеска објави статус на својот профил на Твитер во кој вели: „На 6 февруари ќе испишеме историја: НАТО Сојузниците ќе го потпишат пристапниот ...

Во среда ќе биде потпишан пристапниот Протокол за влез на Македонија во НАТО

еМагазин - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 февруари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО на 6 февруари

MTM - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го потпишат ...

На 6. февруари амбасадорите на земјите членки во НАТО ќе дадат согласност за членство на Македонија

Кумановски м. - 02.02.2019

Согласно утврдената постапка за прием на нови членки во НАТО, како и според чекорите што произлегуваат од Договорот од Преспа, во среда, на 6 јануари, амбасадорите на земјите членки на НАТО во Северно-атлантскиот совет, ќе го потпишат Протоколот за ...

Столтенберг го откри датумот: Еве кога Македонија ќе го потпише пристапниот протокол за НАТО

Фактор - 02.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг соопшти дека на 6 февруари ќе се одржи церемонијата на потпишување на пристапниот документ за членство на Македонија во Алијансата. -На 6 февруари ќе испишеме историја: Сојузниците на НАТО ќе го ...

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат "париско-берлинскиот" мотор на Балканот

Канал5 - 01.02.2019

Владата на Република Словенија и парламентот одамна дадоа согласност за потпишување на пристапниот протокол, пред повеќе од десет дена тоа го најави и нашиот министер за одбрана, кој беше во посета на вашата земја.

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот“ мотор на Балканот

Сител - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин, во интервју за МИА зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Нова ТВ - 01.02.2019

Македонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО в среда на 6 ти февруари, јавува дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел цитирајќи извори од НАТО. На официјалната свеченост Протоколот ќе го потпише министерот за ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Телма - 01.02.2019

Во седиштето на НАТО во Брисел најверојатно во среда на 6 февруари Македонија ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО. На свеченоста Протоколот ќе го потпише шефот на дипломатијата Никола Димитров во присуство на амбасадорите на земјите ...

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот“ мотор на Балканот

Либертас - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што треба да се случи ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Либертас - 01.02.2019

Македонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО в среда на 6 ти февруари, јавува дописникот на Радио Слободна Евроа од Брисел цитирајќи извори од НАТО. На официјалната свеченост Протоколот ќе го потпише министерот за ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Р.С.Европа - 01.02.2019

Македонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО в среда на 6 ти февруари, јавува дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел цитирајќи извори од НАТО. На официјалната свеченост Протоколот ќе го потпише министерот за ...

Во среда Македонија ќе го потпише протоколот за НАТО

24 Вести - 01.02.2019

Македонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО на 6 февруари. На церемонија та Протоколот ќе го потпише шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, а земјите членки на алијансата ќе бидат претставувани од нивните ...

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот“ мотор на Балканот

Press24 - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин, во интервју за МИА зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што ...

Кацин: Знам кога Македонија ќе го потпише пристапниот протокол со НАТО

+инфо - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин, во интервју за МИА зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека „сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Република - 01.02.2019

Македонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО в среда на 6 ти февруари, јавува дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел цитирајќи извори од НАТО. На официјалната свеченост Протоколот ќе го потпише министерот за ...

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот“ мотор на Балканот

1tv - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што треба да се случи ...

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот” мотор на Балканот

Слободен Печат - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин, во интервју за МИА зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено” за потпишувањето на пристапниот протокол, што ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

iPortal - 01.02.2019

Mакедонија официјално ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО в среда на 6 ти февруари, јавува дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел цитирајќи извори од НАТО. На официјалната свеченост Протоколот ќе го потпише министерот за ...

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот“ мотор на Балканот

Опсервер - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин, во интервју за МИА зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што ...

Столтенберг за членството на Македонија во НАТО: Очекувам сите сојузници да го потпишат протоколот

4NEWS - 01.02.2019

Откако сите земји членки на НАТО, во своите парламенти ќе го ратификуваат Пристапниот протокол, тогаш Република Северна Македонија ќе биде 30-та земја членка на Алијансата. Но, генералниот секретар Јенс Столтенберг очекува дека наскоро тоа ќе го ...

Македонија в среда ќе го потпише Протоколот за НАТО

Локално - 01.02.2019

Во седиштето на НАТО во Брисел најверојатно во среда на 6 февруари Македонија ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО. На свеченоста Протоколот ќе го потпише шефот на дипломатијата Никола Димитров во присуство на амбасадорите на земјите ...

Игор Јанев: Турција и Унгарија нема да го потпишат протоколот за членство во НАТО

Скопје1 - 01.02.2019

Универзитетскиот професор по меѓународно право од Институтот за политички студии во Белград, Игор Јанев на својот Твитер профил напиша дека Турција и Унгарија нема да ја потпишат драфт верзијата на протоколот за членство на Македонија во НАТО.

Кацин: Македонија и Црна Гора треба да бидат “париско-берлинскиот“ мотор на Балканот

Локално - 01.02.2019

Словенечкиот амбасадор при НАТО, Јелко Кацин, во интервју за МИА зборува за следните чекори на зачленувањето на Македонија во Алијансата, важноста на земјата за регионот и уверува дека “сѐ е договорено“ за потпишувањето на пристапниот протокол, што ...

Македонија потпишува прием во НАТО в среда

Фактор - 01.02.2019

В среда на 6 февруари Македонија претставувана од министерот за надворешни работи Никола Димитров на официјална свеченост ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО, јавува дописникот на РСЕ од Брисел цитирајќи извори од НАТО.

Македонија ќе го потпише Протоколот за НАТО на 6-ти февруари

MTM - 01.02.2019

В среда во седиштето на НАТО во Брисел, Македонија ќе го потпише Протоколот за пристапување кон НАТО. На церемонијата протоколот ќе биде потпишан од шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во присуство на амбасадорите на земјите членки на ...

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Канал5 - 31.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Министерот за надворешни работи Никола Димитров вчера изјави дека прашање на денови е кога Македонија ќе ...

Се бројат деновите кога ќе биде потпишан Протоколот за членство во НАТО

Нова ТВ - 31.01.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вчера изјави дека прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел.

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Канал5 - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Сител - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Нова ТВ - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Германија го одобри пристапниот протокол на НАТО за Северна Македонија, ќе биде потпишан во февруари

Сакам да кажам - 31.01.2019

Германската влада го одобри потпишувањето на пристапниот протокол на НАТО за Република Северна Македонија, соопшти владиниот портпарол Штефен Зајберт. „Убедени сме дека пристапувањето на Северна Македонија во НАТО ќе придонесе за безбедноста и ...

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат пристапниот протокол

Телма - 31.01.2019

Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат пристапниот протокол. Наскоро Скопје ќе учествува на НАТО состаноците, изјави генералниот секрета на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешната прес конференција.

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот, по што Скопје ќе учествува на два НАТО-состаноци ...

МКД - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска соопшти дека наскоро ќе биде потпишан протоколот за пристап на Македонија во Северноатлантската алијанса. „Разговаравме и за континуираната посветеност кон политиката на отворени врати.

Столтенберг: Очекувам сите сојузници да го потпишат Протоколот за Македонија

Deutsche Welle - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска порача оти очекува сите земји-членки на Алијансата наскоро да го потпишат Протоколот за пристапување на Македонија. Германија веќе го стори тоа.

И Германија даде зелено светло за потпишување на протоколот за членство на Македонија во НАТО

Сител - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Столтенберг очекува сите земји членки наскоро да го потпишат пристапниот протокол и Македонија да добие столче во Алијансата, за почеток без право на глас. Тој од Букурешт ги пофали Ципрас и Заев за храброто лидерство и ...

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат протоколот

Канал5 - 31.01.2019

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат протоколот за прием на Македонија.. Изрази очекување дека сите 29 членки ќе го потпишат протоколот, по што како што рече, Скопје ќе учествува на двата претстојни состанока на НАТО.

Столтенберг очекува Протоколот за Македонија наскоро да биде потпишан

Телма - 31.01.2019

Откако 29-те земји членки на НАТО ќе го потпишат пристапниот протокол за Македонија, земјата ќе седне на масата на Алијансата во Брисел. Генералниот секратар на НАТО, Јенс Столтенберг, очекува тоа да се случи наскоро.

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Либертас - 31.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

Се чека потпишувањето на пристапниот протокол за НАТО

24 Вести - 31.01.2019

По бугарската и Владата во Берлин даде согласност за прием на Македонија во НАТО и ќе се залага процесот да биде завршен брзо. Приклучувањето на Македонија во НАТО е „важно за безбедноста во евроатлантскиот простор“, се вели во соопштението на ...

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

24 Вести - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

„Северна Македонија“, во употреба, најверојатно, од 15 февруари

Либертас - 31.01.2019

Новото име на државата, „Република Северна Македонија“, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „Мета“ потврди дека одлуките кои произлегуваат од Преспанскиот договор ќе стапат во сила ...

Столтенберг: Очекувам сите држави – сојузници да го потпишат Протоколот за Македонија

Либертас - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска порача оти очекува сите земји-членки на Алијансата наскоро да го потпишат Протоколот за пристапување на Македонија. Германија веќе го стори ...

Столтенберг очекува членките на НАТО да го потпишат Протоколот за приклучување на Македонија кон Алијансата

А1 On - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази очекување дека членките на Алијансата ќе го потпишат Протоколот за приклучување на Македонија кон НАТО, бидејќи земјата се согласи да го промени името, со што е решен долгогодишниот спор со ...

Се повеќе земји потврдуваат дека ќе го потпишат протоколот со НАТО

24 Вести - 31.01.2019

Британската влада дала зелено светло нејзиниот амбасадор во НАТО да го потпише пристапниот протокол за алијансата, кажаа од амбасадата на денешниот брифинг за новинарите. Со соопштение денеска се огласи и германската влада од каде велат дека и тие ...

Димитров: Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Press24 - 31.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Независен - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Н.Македонија - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот, по што Скопје ќе учествува на два НАТО-состаноци ...

+инфо - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска соопшти дека наскоро ќе биде потпишан протоколот за пристап на Македонија во Северноатлантската алијанса. – Разговаравме и за континуираната посветеност кон политиката на отворени врати.

Столтенберг: Очекувам сите 29 сојузници да го потпишат протоколот

Република - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска соопшти дека наскоро ќе биде потпишан протоколот за пристап на Македонија во Северноатлантската алијанса. Разговаравме и за континуираната посветеност кон политиката на отворени врати.

Столтенберг: Очекувам сите сојузници да го потпишат Протоколот за Македонија

Press24 - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска порача оти очекува сите земји-членки на Алијансата наскоро да го потпишат Протоколот за пристапување на Македонија. Германија веќе го стори тоа.

Столтенберг: Очекувам сите сојузници да го потпишаат Протоколот за Македонија

Вечер Прес - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска соопшти дека наскоро ќе биде потпишан протоколот за пристап на Македонија во Северноатлантската алијанса. Тој истакна дека пристапот на Македонија во Северноатлантската алијанса ќе ги зајакне ...

Столтенберг очекува сојузниците да го потпишат Протоколот за Македонија

Макфакс - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази очекување дека членките на Алијансата ќе го потпишат Протоколот за приклучување на Македонија кон НАТО, бидејќи земјата се согласи да го промени името, со што е решен долгогодишниот спор со ...

Германија го одобри пристапувањето на Македонија во НАТО

Макфакс - 31.01.2019

Германската Влада го одобри пристапувањето на Северна Македонија во НАТО. Ова ќе биде важен придонес за безбедноста во евроатлантската област истовремено обезбедувајќи важен импулс за натамошно стабилизирање на Западен Балкан, соопшти германската ...

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Слободен Печат - 31.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Министерот за надворешни работи Никола Димитров вчера изјави дека прашање на денови е кога Македонија ќе ...

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

1tv - 31.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

24Инфо - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Опсервер - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Германија го одобри пристапувањето на Македонија во НАТО

Точка - 31.01.2019

Германската Влада го одобри пристапувањето на Северна Македонија во НАТО. Ова ќе биде важен придонес за безбедноста во евроатлантската област истовремено обезбедувајќи важен импулс за натамошно стабилизирање на Западен Балкан, соопшти германската ...

Столтенберг: Очекувам сите држави – сојузници да го потпишат Протоколот за Македонија

1tv - 31.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска порача оти очекува сите земји-членки на Алијансата наскоро да го потпишат Протоколот за пристапување на Македонија. Германија веќе го стори ...

Германија го потпиша Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Мета - 31.01.2019

Сојузната Влада се согласи да го потпишe Протоколот на Северно-атлантскиот договор за пристапот на Република Северна Македонија, соопштуваат од германската амбасада. „Ние сме убедени дека пристапот на Северна Македонија кон НАТО ќе претставува ...

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

Слободен Печат - 31.01.2019

Тој денеска на заедничката прес-конференција со романскиот претседател Клаус Јоханис изрази очекување дека сите 29 членки ќе го потпишат Протоколот, по што како што рече, Скопје ќе учествува на двата претстојни состанока на НАТО.

Столтенберг за членството на Македонија во НАТО: Очекувам сите сојузници да го потпишат протоколот

ТВ21 - 31.01.2019

Откако сите земји членки на НАТО, во своите парламенти ќе го ратификуваат Пристапниот протокол, тогаш Република Северна Македонија ќе биде 30-та земја членка на Алијансата. Но, генералниот секретар Јенс Столтенберг очекува дека наскоро тоа ќе го ...

Столтенберг очекува сите членки на НАТО да го потпишат Протоколот за прием на Македонија

MTM - 31.01.2019

Генералниот секетар на НАТО Јенс Столтенберг денеска од Букурешт порача дека мошне скоро од сите 29 земји-членки ќе биде потпишан пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата.

Грција ја отвора вратата на Северна Македонија во НАТО

Фактор - 31.01.2019

Грција, симболично, до 8 февруари ќе го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, велат извори блиски до Еуроактив. Портпаролот на НАТО на 28 јануари, најави дека протоколот за пристапување на Северна Македонија ќе им биде ...

Протоколот за влез на Македонија во НАТО влезе во грчкиот парламент

Фактор - 31.01.2019

Протокол за прием на Македонија во НАТО влезе процедурално во грчкиот парламент. Иако засега неофицијално, протоколот ќе биде ставен на гласање и ратификација следниот четврток. Откако грчкиот парламент ќе го изгласа, амбасадорите на сите ...

Димитров: Очекуваме Пристапниот протокол за НАТО да се потпише идната недела

МКД - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Сител - 30.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

Канал5 - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Еурактив: Грција прва ќе го ратификува Протоколот за НАТО, на 8 февруари

Канал5 - 30.01.2019

Европскиот портал Еурактив, повикувајќи се на извори во Грција, јавува дека јужниот сосед цели кон ратификација на пристапниот протокол за НАТО на 8 февруари. Грција треба да биде првата земја членка на Алијансата што ќе го ратификува членството на ...

Солидарноста е клучниот принцип на НАТО

Фокус - 30.01.2019

Солидарноста е клучниот принцип на НАТО,истакна Националниот координатор за подготовка за членство на Република Македонија НАТО, г. Стево Пендаровски на дискусијата „Дебатираме за НАТО“ која се одржа денес во просториите на Инфо центарот за ...

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

Сител - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Сител - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Канал5 - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Грција на 8 февруари прва ќе го ратификува Протоколот за пристап на Македонија во НАТО

Нова ТВ - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристап на Северна Македонија кон НАТО, и тоа најверојатно ќе го направи до 8 февруари, објави Еурактив , повикувајќи се на свои извори.

Бугарската влада го потврди протоколот за прием во НАТО, Еурактив најавува членство на Македонија за неколку месеци

Сител - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ке го добие столчето во Алијансата, вели миниситерот Димитров. Тој очекува амбасадароте на Алијансата наредната недела да го потпишат пристапниот протокол, по што земјата ке добие право да учествува на ...

Еуроактив: Грција на 8 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО

Канал5 - 30.01.2019

Протоколот за члентсвото на земјава во НАТО треба да се потпише на почетокот од следната недела во Брисел, и веднаш потоа да биде испратен на ратификација во сите земји членки. Можно е земјава уште во јули годинава да стане полноправна членка на ...

Димитров - Идната седмица можно потпишување на Пристапниот протокол за НАТО

Р.С.Европа - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

Либертас - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Либертас - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Еурактив: Грција ќе го ратификува Протоколот за НАТО на 8 февруари

А1 On - 30.01.2019

Европскиот портал Еурактив, повикувајќи се на извори во Грција, јавува дека јужниот сосед цели кон ратификација на пристапниот протокол за НАТО на 8 февруари. – Грција сака да го ратификува пристапниот протокол на 8 февруари, велат грчки извори за ...

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

А1 On - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

24 Вести - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Либертас - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот портал „Еурактив“, повикувајќи се на свои ...

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Вечер Прес - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

Press24 - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Бугарија го одобри Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО

Н.Македонија - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Република - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Н.Македонија - 30.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

„Еуроактив“: Северна Македонија може уште на самитот во јули да влезе во НАТО

Press24 - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде прва земја која ќе го ратификува Протоколот за пристап на Северна Македонија кон НАТО и има цел тоа да го заврши до 8 февруари, пишува бриселскиот портал „Еуроактив“ , пренесе Плусинфо.

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Република - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот портал „Еурактив“, повикувајќи се на свои извори.

„Еуроактив“: Северна Македонија може уште на самитот во јули да стане членка на НАТО

+инфо - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде прва земја која ќе го ратификува Протоколот за пристап на Северна Македонија кон НАТО и има цел тоа да го заврши до 8 февруари, пишува бриселскиот портал „Еуроактив“ повикувајќи се на блиски извори од Алијансата.

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Макфакс - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот портал „Еурактив“ , повикувајќи се на свои извори.

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

+инфо - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Димитров: Македонија е на чекор до Пристапен протокол за НАТО

CivilMedia - 30.01.2019

„Уште немаме прецизен датум, не знаеме точно кој ден, но може да очекуваме тоа да се случи идната седмица. Потоа, веднаш процесот повторно се враќа во Парламентот во Атина и исто така ќе биде тоа прашање на неколку денови, со тоа практично ставаме ...

Бугарија даде зелено светло за прием на Македонија во НАТО

CivilMedia - 30.01.2019

Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за членство на Македонија во Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на почетокот на неделава најави ...

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Опсервер - 30.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

iPortal - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

Локално - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Се бројат денови до потпишувањето на Пристапниот протокол за НАТО

Локално - 30.01.2019

Потпишувањето на Пристапниот протокол со кој и официјално започнува процедурата за прием на Македонија во НАТО се очекува да се случи деновиве. Штом биде потпишан протоколот Македонија ќе може да учествува како земја набљудувач во сите клучни ...

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

1tv - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Опсервер - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Нетпрес - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Точка - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот портал „Еурактив“, повикувајќи се на свои извори.

Димитров: Прашање на денови е кога ќе го потпишеме Пристапниот протокол за НАТО

Опсервер - 30.01.2019

Прашање на денови е кога Македонија ќе го потпише Пристапниот протокол со 29-те земји членки во седиштето на НАТО во Брисел, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

24Инфо - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот порталЕурактив, повикувајќи се на свои извори.

Од 15 февруари за сите сме Северна Македонија?

Скопје1 - 30.01.2019

Официјалната употреба на новото име Република Северна Македонија Најверојатно ќе започне на 15 февруари. Според информативната агенција Еуроактив, Грција се очекува на 8 февруари да го потпише протоколот за членство на земјава во НАТО.

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

Centar - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот портал „Еурактив“, повикувајќи се на свои извори.

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

Бриф - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

„Северна Македонија“, во употреба, најверојатно, од 15 февруари

iPortal - 30.01.2019

Новото име на државата, „Република Северна Македонија“, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „Мета“ потврди дека одлуките кои произлегуваат од Преспанскиот договор ќе стапат во сила ...

Употреба на новото име од 15 февруари? Се чека потписот на протоколот од страна на Грција

4NEWS - 30.01.2019

Официјалната употреба на новото име Република Северна Македонија се очекува да започне на 15 февруари. Според информативната агенција Еуроактив, Грција се очекува на 8 февруари да го потпише протоколот за членство на земјава во НАТО.

„Еуроактив“: Северна Македонија може уште на самитот во јули да стане членка на НАТО

Слободен Печат - 30.01.2019

Порталот потсетува дека од НАТО изјавиле оти датумот кога Северна Македонија ќе го потпише протоколот за пристапување како 30-та земја членка ќе биде одреден „наредните денови“. Грција најверојатно ќе биде прва земја која ќе го ратификува Протоколот ...

„Еурактив“: Грција до 8 февруари прва ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО

1tv - 30.01.2019

Грција најверојатно ќе биде првата земја која ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија кон НАТО, а тоа планира да го направи до 8-ми февруари, објави бриселскиот портал „Еурактив“, повикувајќи се на свои ...

„Еурактив“: Грција ќе го ратификува пристапниот протокол до 8 февруари, Македонија во НАТО уште во јули?

365 - 30.01.2019

Симболично, Грција веројатно ќе биде првата земја што ќе го ратификува протоколот за пристап на Северна Македонија во НАТО. Грција планира тоа да го заврши до 8 февруари, откриваат извори за Euractiv.com .

Еурактив: Грција прва ќе го ратификува Протоколот за НАТО, на 8 февруари

24Инфо - 30.01.2019

Европскиот портал Еурактив, повикувајќи се на извори во Грција, јавува дека јужниот сосед цели кон ратификација на пристапниот протокол за НАТО на 8 февруари. Грција треба да биде првата земја членка на Алијансата што ќе го ратификува членството на ...

„Северна Македонија“, во употреба, најверојатно, од 15 февруари

Мета - 30.01.2019

Новото име на државата, „Република Северна Македонија“, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „Мета“ потврди дека одлуките кои произлегуваат од Преспанскиот договор ќе стапат во сила ...

Пендаровски: Влегувањето во НАТО е гаранција за безбедноста на Македонија

CivilMedia - 30.01.2019

Националниот координатор за подготовка за членство на Република Македонија НАТО, г. Стево Пендаровски на дискусијата „Дебатираме за НАТО“ истакна дека солидарноста е клучниот принцип на НАТО.

Употреба на новото име од 15 февруари? Се чека потписот на протоколот од страна на Грција

ТВ21 - 30.01.2019

Официјалната употреба на новото име Република Северна Македонија се очекува да започне на 15 февруари. Според информативната агенција Еуроактив, Грција се очекува на 8 февруари да го потпише протоколот за членство на земјава во НАТО.

Еурактив: Грција прва ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО, на 8 февруари

еМагазин - 30.01.2019

Европскиот портал Еурактив, повикувајќи се на извори во Грција, јавува дека јужниот сосед цели кон ратификација на пристапниот протокол за НАТО на 8 февруари. Грција треба да биде првата земја членка на Алијансата што ќе го ратификува членството на ...

Бугарија го одобри потпишувањето на Протоколот за прием на Македонија во НАТО

MTM - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Бугарија прва даде виза за прием на Македонија во НАТО

еМагазин - 30.01.2019

Бугарската Влада денеска даде зелено светло за потпишување на Протоколот за приклучување на Македонија во НАТО. Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за ...

Кога ќе стартуваме со употреба на новото име Република Северна Македонија?

Фактор - 30.01.2019

За две недели ќе почне да се користи новото име на државата. Новото име на државата, Република Северна Македонија, во официјална употреба најверојатно ќе влезе на 15 февруари. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски за „ Мета “ потврди дека одлуките ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Сител - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

Aктивностите околу Протоколот за НАТО влегуваат во завршна фаза

Нова ТВ - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

На 13 февруари можно е Шекеринска да учествува на министерскиот состанок за одбрана

МКД - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Канал5 - 29.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, за Политико Европа, вчера изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел.

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

Нова ТВ - 29.01.2019

Македонија чека сите земји членки на НАТО да добијат зелено светло од домашните власти за потпишување на протоколот за членство, јавува дописничката на МИА од Брисел. Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е ...

Хартман: До пролет 2020 година – Македнија полноправна членка на НАТО

Нова ТВ - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

(ВИДЕО) 360˚ Кога ќе биде потпишан пристапниот протокол за НАТО за Република Северна Македонија – интервју со шефицата ...

Либертас - 29.01.2019

Откако во Скопје и во Атина заврши ратификацијата на Договорот од Преспа, а шефот на дипломатијата Никола Димитров го извести генералниот секретар на НАТО дека земјава е подготвена да ги прифати и почитува обврските од членството во НАТО, следниот ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

А1 On - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

Алијансата ќе го потпише протоколот за НАТО многу скоро

Тера - 29.01.2019

НАТО веќе го подготвува пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата. Ова му го напиша Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на министерот за надворешни, Никола Димитров, во возвратно писмо.

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Алфа - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

Македонија чека зелено светло од сите земји членки на НАТО

Вечер Прес - 29.01.2019

Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е во исчекување во наредните денови да се одржи амбасадорски состанок во седиштето на НАТО, на кој треба да се потпише протоколот за нејзиното членство.

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

Н.Македонија - 29.01.2019

Македонија чека сите земји членки на НАТО да добијат зелено светло од домашните власти за потпишување на протоколот за членство, јавува дописничката на МИА од Брисел. Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е ...

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

+инфо - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

Независен - 29.01.2019

Македонија чека сите земји членки на НАТО да добијат зелено светло од домашните власти за потпишување на протоколот за членство. Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е во исчекување во наредните денови да се ...

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

Press24 - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

Димитров: Ќе користиме „Република Северна Македонија“ кога ќе се ратификува Протоколот за НАТО

+инфо - 29.01.2019

Министерот за надворешни на денешната прес-конференција во Владата објасни зошто сѐ уште употребуваат „Република Македонија“, а не новото уставно име „Република Северна Македонија – Сигурно некои се прашуваат зошто сѐ уште користиме „Република ...

Грција ќе го ратификува протоколот за НАТО на 8 февруари

Независен - 29.01.2019

Сосем веројатно, Грција ќе биде првата земја што ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија на НАТО и тоа на 8 февруари, изјавија извори од алијансата за „Еуроактив“. Според овие извори, официјалниот текст на протоколот бил одобрен во ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

1tv - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

Опсервер - 29.01.2019

Македонија чека сите земји членки на НАТО да добијат зелено светло од домашните власти за потпишување на протоколот за членство, јавува дописничката на МИА од Брисел. Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Слободен Печат - 29.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, за Политико Европа, вчера изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел.

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

Скопје1 - 29.01.2019

Конкретно, протоколот треба прво да биде потпишан од сите 29 земји членки, се очекува ова да се случи на амбасадорско ниво во седиштето на НАТО, за време на состанок на Северноатлантскиот совет (познат во жаргонот како НАК) кој ќе биде свикан штом ...

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

Опсервер - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Нетпрес - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Парламент и експресно викендов беше ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Опсервер - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

Локално - 29.01.2019

Македонија чека сите земји членки на НАТО да добијат зелено светло од домашните власти за потпишување на протоколот за членство, јавува дописничката на МИА од Брисел. Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е ...

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

Слободен Печат - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

Се финализираат активностите околу Протоколот за НАТО

Локално - 29.01.2019

Привршуваат активностите околу подготовката на пристапниот протокол за членство во НАТО, откако по спроведувањето на процедурата во македонското Собрание, минатата недела Преспанскиот договор помина и во грчкиот Паламент и експресно викендов беше ...

Потпишувањето на протоколот за НАТО е прашање на денови

1tv - 29.01.2019

Македонија чека сите земји членки на НАТО да добијат зелено светло од домашните власти за потпишување на протоколот за членство, јавува дописничката на МИА од Брисел. Откако Грција го ратификуваше Преспанскиот договор минатата недела, Македонија е ...

Хартман: До пролетта 2020 година ќе ве дочекаме како полноправна членка на НАТО

Локално - 29.01.2019

Ратификацијата на пристапниот протокол варираше во неколкуте кругови на прием на нови членки што ги имаме зад нас, но се надевам дека до пролетта 2020 година ќе бидеме во можност да ве дочекаме како полноправна членка на нашиот сојуз, вели во ...

„Северна“ по ратификација на Протоколот за НАТО, Шекеринска не верува во самокандидатури

CivilMedia - 29.01.2019

Вицепремиерите Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров одржаа прес конференција на која темата се интеграциите и реформите после ратификацијата на Договорот од Преспа, а стана збор и за ...

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

MTM - 29.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Македонија уште следната недела го потпишува Протоколот

Фактор - 29.01.2019

Македонија уште следната недела ќе го потпише пристапниот Протокол за влез во НАТО, дознава Радио Слободна Европа од извори од Брисел . Процедурата е забрзана поради „тивката процедура“, односно барањето на генералниот секретар на алијансата Јенс ...

Столтенберг: Протоколот за Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време

Нова ТВ - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Канал5 - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Сител - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столенберг: Пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро

МКД - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. „Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Телма - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време. Можно е веќе во текот на оваа недела, амбасадорите на земјите членки на НАТО да го потпишат ...

Столтенберг: Алијансата ќе го потпише протоколот за НАТО многу скоро

Канал5 - 28.01.2019

30-тото столче во НАТО ја чека Македонија. Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во интервју за Политико Европа вели дека наскоро, НАТО ќе го подготви пристапниот протокол за членство, по што земјава формално ќе застане рамо до рамо со ...

Столтенберг до Димитров: Се подготвува Пристапниот протокол за НАТО, наскоро ќе биде потпишан

МКД - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки на ...

Димитров: Грција за две недели ќе ни ги отвори вратите за НАТО

Телма - 28.01.2019

НАТО веќе го подготвува пристапниот Протокол за членство на Македонија во Алијансата. Ова му го напиша Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на министерот за надворешни, Никола Димитров, во возвратно писмо.

За недела до две столче за Македонија во НАТО

Сител - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг потврди дека амбасадорите на земјите членки набрзо ќе го потпишат протоколот за македонското членство во организацијата. Тој во писмото испратено до МНР Димитров вели дека пристапниот договор е во ...

Столтенберг очекува брзо потпишување на протоколот со Македонија

Р.С.Европа - 28.01.2019

Наскоро ќе биде потпишан пристапниот протоколот за влезот на Македонија во НАТО, најави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг. Како што пренесува МИА, можно е веќе во текот на оваа недела амбасадорите на НАТО да го потпишат протоколот.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

24 Вести - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да го сториме набрзо.

Столтенберг: Протоколот со Македонија ќе биде потпишан наскоро

Либертас - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот на МИА од Брисел. Ова следеше откако Преспанскиот договор беше ратификуван и од грчкиот парламент.

Столтенберг: Трамп му е посветен на НАТО

Р.С.Европа - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп му е посветен на овој сојуз и оти неговата „јасна порака“ до членките за издвојување пари за Алијансата дава резултат.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

А1 On - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

А1 On - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Столтенберг: Се подготвува пристапниот Протокол за прием во НАТО

Р.С.Европа - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испрати возвратно писмо до министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на упатеното писмо од страна на министерот Димитров во кое е изразена ...

Македонија следната недела го потпишува Протоколот за влез во НАТО

Р.С.Европа - 28.01.2019

генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг побарал од амбасадорите на земјите членки со таканаречената „ тивка процедура“ да го усвојат анексот на протоколот за „пристапување на Северна Македонија“ .

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде потпишан наскоро

Press24 - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Набргу ќе биде потпишан Протоколот за НАТО

Вечер Прес - 28.01.2019

Пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време,тврди Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да го сториме набрзо.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

+инфо - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. – Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Н.Македонија - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Независен - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот со Македонија за НАТО ќе биде набргу потпишан

Република - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот на МИА од Брисел. Ова следеше откако Преспанскиот договор беше ратификуван и од грчкиот парламент.

Столтенберг му одговори на Димитров: Во тек е подготовка на пристапниот протокол

Макфакс - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испрати писмо до министерот за надворешни работи, Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на упатеното писмо од страна на министерот Димитров од 21 јануари.

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

Press24 - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

Независен - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Република Северна Македонија чека на прием во НАТО

Алфа - 28.01.2019

Грчката Влада испратила писмо до генералниот секретар на НАТО дека Преспанскиот договор е ратификуван, дознава Алфа од грчки извори. Се очекува доцна попладне да биде известена и јавноста дека Грција го завршила својот дел од задачата и сега е ред ...

Протоколот за прием на Македонија испратен до амбасадорите

Независен - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вчера побара од амбасадорите на земјите членки да го одобрат Протоколот за прием на Македонија со процедура на молчење која требаше да истече до 17.30 часот.

Македонија зачекорува напред: Што да очекуваме сега?

Centar - 28.01.2019

Македонија во следниот период станува Република Северна Македонија, откако беа изгласани амандманите за промена на Уставот во Македонија, а потоа и беше ратификуван договорот во грчкиот парламент.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Локално - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот со Македонија за НАТО ќе биде набргу потпишан

24Инфо - 28.01.2019

Столтенберг: Протоколот со Македонија за НАТО ќе биде набргу потпишан Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот на МИА од Брисел.

Столтемберг: Протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро

Скопје1 - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Бриф - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

1tv - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да го сториме набрзо.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Опсервер - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Слободен Печат - 28.01.2019

Како што јави МИА во петокот, Кацин има слична прогноза, македонското знаме би се веело пред седиштето на Алијансата во Брисел до крајот на оваа година, најдоцна на почетокот на 2020 година.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

Нетпрес - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...

Столтенберг: Протоколот со Македонија ќе биде потпишан наскоро

iPortal - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот на МИА од Брисел. Ова следеше откако Преспанскиот договор беше ратификуван и од грчкиот парламент.

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

Локално - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

1tv - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

Опсервер - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Столтенберг го информирал Димитров дека се подготвува Пристапниот протокол

24Инфо - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го известил министерот за надворешни работи Никола Димитров дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки ...

Столтенберг му одговори на Димитров: Во тек е подготовка на пристапниот протокол

Точка - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, испрати писмо до министерот за надворешни работи, Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на упатеното писмо од страна на министерот Димитров од 21 јануари.

Столтенберг му одговори на Димитров, Пристапниот протокол за НАТО се подготвува

Мета - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска испратил возвратно писмо до министерот за надворешни работи Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на писмото што шефот на македонската дипломатија го упати до Столтенберг на 21 јануари.

Столтенберг: НАТО ќе го подготви Пристапниот протокол за членство под името Република Северна Македонија

ТВ21 - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг извести дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки на Алијансата по што ќе следи и покана до Димитров за ...

Столтенберг: НАТО ќе го подготви Пристапниот протокол за членство под името Република Северна Македонија

4NEWS - 28.01.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг извести дека во подготовка е Пристапниот протокол кој е предвидено наскоро да биде потпишан од страна на постојаните претставници на земјите – членки на Алијансата по што ќе следи и покана до Димитров за ...

Столтенберг: Протоколот со Македонија ќе биде потпишан наскоро

Фактор - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека протоколот за влез на Македонија во НАТО ќе биде потпишан наскоро, објави дописникот на МИА од Брисел. Ова следеше откако Преспанскиот договор беше ратификуван и од грчкиот парламент.

Столтенберг: Протоколот за НАТО ќе биде набргу потпишан

MTM - 28.01.2019

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столенберг, изјави дека пристапниот протокол за влезот на Македонија во НАТО ќе биде потпишан во скоро време, јави дописничката на МИА од Брисел. -Ќе го потпишеме пристапниот протокол во НАТО и тоа можеме да ...