TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

96 жртви во пожарите во Австралија

А1 - 08.02.2009

Најмалку 96 лица ги загубија животите, уништени се над 700 домови и цели населби во најсмртоносните пожари во Австралија, соопшти полицијата. Огнената стихија синоќа целосно уништи неколку помали градови северно од Мелбурн и нивната околина.

Преку 100 жртви во пожарите во Австралија

BBC - 08.02.2009

Бројот загинати од пожарите во јужна Австралија достигна 108 лица. Илјадници пожарникари и припадници на војската се обидуваат да ги изгаснат поголемите огништа, а во меѓувреме не се исклучува бројот на загинатите да порасне.

Камбера: Над 65 лица загинале во пожарите во Австралија

Р.С.Европа - 08.02.2009

Во Австралија над 65 лица ги загубиле животите во пожарите што во последните 15 денови го зафатија северозападниот дел на земјата. Уништени се и 650 куки .Армиските трупи се распоредени за да им помогнат на илјадниците пожарникари кои се обидуваат да ги ...

Австралија - Најмалку 108 загинати во Пожарите

Телма - 08.02.2009

Најмалку 108 лица ги загубија животите, уништени се над 700 домови и цели населби во најсмртоносните пожари во Австралија, соопшти полицијата. Огнената стихија синоќа целосно уништи неколку помали градови северно од Мелбурн и нивната околина.

Огнена катастрофа во Австралија

Алсат-М - 08.02.2009

Најмалку 65 лица загинаа во најголемите пожари во последните 25 години кои ја зафатија југоисточната австралиска држава Викторија. Огромната огнена стихија според официјални претставници во државата уништила преку 650 домови, а изгорени се илјадници ...

Најмалку 65 лица ги загубија животите во пожарите во Австралија

Алфа - 08.02.2009

Најмалку 65 луѓе загинаа, а стотина домови изгореа во најлошите пожари во Австралија во последните 30 години. Пожарите, кои вчера го зафатија густо населениот југоисток на земјата, и натаму беснеат, а за нивното ширење придонесуваат и рекордно високите ...

Најмалку 65 мртви во пожарите во Австралија

Форум - 08.02.2009

Црниот биланс од пожарите кои беснеат во југоисточна Австралија според последните информации изнесува 76 загинати лица. Властите стравуваат дека бројката загинати може да расте.

Австралија е во пекол

Алфа - 08.02.2009

Шумските пожари на југоистокот од Австралија, добија размери на национална катастрофа. Австралискиот премиер Кевин Руд ја нарече ,,пекол кој се рашири со сета снага“.

Осумдесет и четири лица ги загубија животите во пожарите во Австралија

Канал5 - 08.02.2009

Најмалку 84 лица ги загубија животите, уништени се над 700 домови и цели населби во најсмртоносните пожари во Австралија, соопшти полицијата. Огнената стихија синоќа целосно уништи неколку помали градови северно од Мелбурн и нивната околина.

Најмалку 65 лица ги загубија животите во пожарите во Австралија

Сител - 08.02.2009

Најмалку 65 луѓе загинаа, а стотина домови изгореа во најлошите пожари во Австралија во последните 30 години. Пожарите, кои вчера го зафатија густо населениот југоисток на земјата, и натаму беснеат, а за нивното ширење придонесуваат и рекордно високите ...

Пожарите продолжуваат да беснеат во Австралија

Канал5 - 08.02.2009

Пламени јазици високи десетици метри буквално го проголтаа градот Мерисвил во австралиската држава Викторија, убивајќи ги жителите кои во паника бегаа со нивните возила.

Луѓе горат и во автомобили!

Вечер Прес - 08.02.2009

Најмалку 84 лица го изгубиле животот во шумските пожари во Австралија кои добија размери на национална катастрофа. Пожарите потпомогнати од екстремно високите температури и незапаметената суша, од саботата ги пустошат трите сојузни држави на југоистокот ...

ВИДЕО: Бројот на настрадани во пожарите во Австралија се искачил на 84 жртви

Нетпрес - 08.02.2009

Најмалку 84 лица го изгубиле животот во шумските пожари на југоистокот на Австралија кои добиле размери на национална катафа. Според податоците на полицијата, државата Викторија е најтешко погодена од огнената стихија каде огнот се уште е надвор од ...

Најмалку 65 загинати во пожарите во Австралија

Макфакс - 08.02.2009

Најмалку 65 луѓе загинале во пожарите што ја зафатија југоисточна Австралија, јавија агенциите. Пожарите, кои што зафатија три сојузни австралиски држави се најголеми во последните 25 години, а нивното нагло ширење е помогнато со високите температури и ...

Нов биланс на пожарите – 84 загинати

Макфакс - 08.02.2009

Бројот на жртвите во најголемите пожари што досега ја зафатија Австралија се искачи на 84, соопшти полицијата, стравувајќи дека оваа бројка не е конечна Пожарите веќе два дена пустошат низ три сојузни држави во југоисточниот дел на Австралија, помогнати ...

Најмалку 14 жртви во пожарите во Австралија

А1 - 07.02.2009

Најмалку 14 лица загинаа во бројните шумски пожари, кои пустошат во југоисточниот дел на Австралија, соопшти денеска локалната полиција. Речиси 50 пожари, од кои повеќе се подметнати се регистрирани во три сојузни држави во југоисточниот дел на ...

Австралија - горештините и пожарите однесоа 25 животи

Телма - 07.02.2009

Повеќе десеици пожари горат во југоисточниот дел на Австралија по бранот високи температури какви што не се регистрирани во последните 100 години во земјата.

Пожари и рекордно високи температури во Австралија

Алфа - 07.02.2009

Повеќе десетици пожари горат во југоисточниот дел на Австралија по бранот високи температури какви што не се регистрирани во последните 100 години во земјата. Во државата Нов Јужен Велс горат повеќе од 40 пожари, а на повеќе места е објавена тревога.

Австралија во пламен по рекордните горештини

Алсат-М - 07.02.2009

Најмалку 14 загинати во големите пожари кои ја зафатија австралиската држава Викторија по рекордните горештини во кои температурата се искачи над 40 степени. Според австралиската полиција бројот на загинатите може да се искачи на повеќе од 40.

Пожари и рекордно високи температури во Австралија

Канал5 - 07.02.2009

Повеќе десеици пожари горат во југоисточниот дел на Австралија по бранот високи температури какви што не се регистрирани во последните 100 години во земјата. Во државата Нов Јужен Велс горат повеќе од 40 пожари, а на повеќе места е објавена тревога.

Најмалку 14 жртви во пожарите во Австралија

Канал5 - 07.02.2009

Најмалку 14 лица загинале во пожарите што горат во југоисточна Австралија, јавија денеска локалните медиуми. Според податоци на полицијата, 14-те жртви се од неколку пожари во државата Викторија, но бројот на загинатите може да се искачи на повеќе од 40.

Најмалку 14 жртви во пожарите во Австралија

Сител - 07.02.2009

Најмалку 14 лица загинале во пожарите што горат во југоисточна Австралија, јавија денеска локалните медиуми.Според податоци на полицијата, 14-те жртви се од неколку пожари во државата Викторија, но бројот на загинатите може да се искачи на повеќе од 40.

Кулминацијата на двонеделните пожари во Австралија

Канал5 - 07.02.2009

Кулминацијата на двонеделните пожари во Австралија го зеде својот данок. Најмалку 14 жртви однесоа огнените стихии во сојузните држави Викторија и Јужен Велс. Но, трагедијата не завршува тука.

Најмалку 14 жртви во пожарите во Австралија

Макфакс - 07.02.2009

Најмалку 14 лица загинаа во бројните шумски пожари, кои пустошат во југоисточниот дел на Австралија, соопшти денеска локалната полиција. Речиси 50 пожари, од кои повеќе се подметнати се регистрирани во три сојузни држави во југоисточниот дел на ...

Пожарите во Австралија подметнати

Утрински - 03.02.2009

МЕЛБУРН - Полицијата во Австралија верува дека некои од пожарите кои предизвикаа уништување во југоисточниот дел на земјата се подметнати. Речиси 30 куќи се уништени во регионот Гипсланд, во Викторија, откако државата се соочи со најсилниот топлотен бран ...

Топол бран и пожари во Австралија

BBC - 02.02.2009

Полицијата во југо-источна Австралија верува дека сериски потпалувач е одговорен за два пожари кои уништиле триесетина домови во сојузната држава Викторија.