TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Категорија :

За влез во Шенген од Балканот ќе биде потребна дозвола и такса од седум евра

Кајгана - тукушто објавено

Брисел, 26 април 2018 (МИА) - Дозвола за влез во Шенген зоната државјани од Западен Балкан ќе мора да побараат во иднина преку интернет без разлика што не им е потребна виза. Освен тоа, тие ќе треба да платат и такса од седум евра што е дел од мерки ...

5 поврзани вести »

Земјоделците да не чекаат плус пари за штетите од мразот, порача премиерот

Канал5 - тукушто објавено

Земјоделците да не очекуваат дополнителни средства за штетите од мразот, повеќе од предвидените десет отсто, рече попладнево премиерот Зоран Заев, одговорајќи на пратенички прашања. Според него, обезбедени се пет милиони евра или 300 милиони денари.

4 поврзани вести »

Започната постапка за разрешување на судиите од Врховен кои одлучуваа за Сеад Кочан

Слободен Печат - тукушто објавено

Судијата од Врховниот суд Џемали Саити добил известување од Судскиот совет во врска предлогот за разрешување на судиите кои одлучуваа за ослободувањето од притвор на бизнисменот Сеад Кочан, иако тој беше во бегство.

18 поврзани вести »

Поранешни високи функционери од свој џеб ќе враќаат пари во буџетот

iPortal - тукушто објавено

Неколку поранешни високи функционери се под лупа за злоупотреби при изградбата на Скопје 2014. Според извори од истрагата, посебни предмети за овој мега проект водат во други истражни органи, не само СЈО.

2 поврзани вести »

Јункер: Прашањето за името мора итно да се реши, препораката не значи датум за преговори

iPortal - тукушто објавено

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска во своето обраќање во грчкиот Парламент ја нагласи итноста од решавањето на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. – Господине претседателе, пред вашиот Парламент ќе кажам нешто ...

21 поврзани вести »

27 април – ден на срам, крв и неподелени сендвичи

iPortal - тукушто објавено

Мала група луѓе кои го знаеле мастер-планот за 27 април, поголема група која била координирана за нивни поединечни улоги по насилното влегување во парламентот и „останати учесници“ кои не знаеле дека нешто се подготвува ниту учествувале во ...

3 поврзани вести »

Тутунарите ќе ги добијат субвенциите по административните проверки

Алсат-М - тукушто објавено

Премиерот Зоран Заев попладнево соопшти дека субвенциите за тутунот се обезбедени, а производителите ќе ги добијат по целосно завршување на административните проверки, но не подоцна од десет дена.

2 поврзани вести »

Тутунарите ќе ги добијат субвенциите по административните проверки

А1 On - тукушто објавено

Премиерот Зоран Заев попладнево соопшти дека субвенциите за тутунот се обезбедени, а производителите ќе ги добијат по целосно завршување на административните проверки, но не подоцна од десет дена.

2 поврзани вести »

Врховниот суд во Атина утре решава за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

24 Вести - тукушто објавено

Утре четврто продолжение на рочиштето по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Врховниот суд во Атина, откако на 9 март рочиштетото беше прекинато поради правни прашања.

24 поврзани вести »

Шкариќ: Ако Грција инстира на „ерга омнес“ - ништо нема да остане од македонскиот устав

24 Вести - тукушто објавено

Ако компромисното името биде eрга омнес за севкупна употреба, тогаш нема ништо да остане од македонскиот устав ниту пак таквото решение е остварливо, вели универзитетскиот професор Светомир Шкариќ.

3 поврзани вести »