TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Опозицијата се судри со обезбедувањето, пратениците запалија факели: хаос во Собранието на Албанија

24Инфо - тукушто објавено

Во Парламентот на Албанија повторно дојде до судир меѓу опозицијата и собраниското обезбедување, а дел од пратениците запалија и димни ракети. На денешната седница треба да биде усвоен буџетот за 2024 година, но пратениците на Демократската партија, ...

4 поврзани вести »

УНИЦЕФ: Висока е цената што ќе ја платиме ако кризата со учењето не стане национален приоритет

24Инфо - тукушто објавено

Државата треба да биде сериозно загрижена од најновите резултати од Програмата на ОЕЦД за меѓународно оценување на учениците (ПИСА) коишто покажуваат уназадување во резултатите од учењето на учениците по читање, математика и природни науки.

63 поврзани вести »

Претседателските избори во Русија ќе се одржат на 17 март, се чека на кандидатурата на Путин

24Инфо - пред: 20 мин

Горниот дом на рускиот Парламент изгласа претседателските избори да се одржат на 17 март 2024 година. Владимир Путин, кој сè уште официјално не објави дали ќе се кандидира на тие избори, е на власт како претседател или премиер од крајот на векот, ...

15 поврзани вести »

Приведени тројца разбојници во Скопје, следува соодветна пријава

24Инфо - пред: 33 мин

Денеска (07.12.2023), полициски службеници од ЕВР Чаир ги лишиле од слобода М.Д.(35), Р.К.(33) и А.И.(36), сите од Скопје од Скопје. Тие се сомничат дека околу 22.25 часот на 06.12.2023 во спортска обложувалница на подрачјето на Шуто Оризари со ...

16 поврзани вести »

Панел дискусија за корупција во високото образование

24Инфо - пред: 37 мин

Панел дискусија за корупција во високото образование во Северна Македонија ќе се одржи денеска во „Europe House” во Скопје. Дискусијата ќе биде посветена на корупцијата во високото образование и има за цел да ги истакне предизвиците и можните ...

2 поврзани вести »

Владата го усвои Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за спорт предложен од Министерството за правда

24Инфо - пред: 45 мин

Со предложените решенија се обезбедуваат финансиски поттикнувања за националните спортски федерации, спортските клубови, активни спортисти од олимписки и неолимписки спортови и други правни субјекти кои имаат решение за вршење на дејност спорт, ...

19 поврзани вести »

Научно-стручна расправа „Наставничката професија во современиот образовен и општествен контекст“

24Инфо - пред: 54 мин

Во чест на патрониот празник на факултетот „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска ќе се одржи научно-стручна расправа на тема „Наставничката професија во современиот образовен и општествен контекст“.

2 поврзани вести »

Трипл-дабл на Јокиќ во поразот на Денвер, Дончиќ за полувреме ја растури Јута

24Инфо - пред: 58 мин

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ забележаа по трипл-дабл изминатата ноќ во НБА лигата, која ја обележа Зоел Ембид со 50 постигнати поени. Лука Дончиќ ги предводеше Далас Маверикс до 12-та победа во сезоната.

60 поврзани вести »

ЦУК: Вкупно 1.534 повици за итни случаи

24Инфо - пред: 1 час

Во Центарот на управување со кризи според последниот извештај имало вкупно 1. 534 повици на единствениот број за итни случаи – 112. – „Реални“ повици за итни случаи биле 41,85 отсто, а 58,15 проценти други, именувани како „неитни повици“, што биле ...

Сто луѓе повредени во експлозија во магацин за експлозиви на Сејшелите

24Инфо - пред: 1 час

Вонредна состојба е прогласена на Сејшелите по експлозија во складиште за експлозиви и поплави предизвикани од обилните врнежи. Причината за експлозијата се уште не е позната. Според последните извештаи, повредени се околу 100 лица.

13 поврзани вести »

Пукање во училиште во Русија: девојче влегло со пиштол и пукало, па се самоубило

24Инфо - пред: 1 час

Утрово имало пукање во училиште во Брјанската област, Русија, потврдија оперативните служби за руската државна новинска агенција Тасс. „Ученичка од осмо одделение, девојче, донела огнено оружје во училиште од кое пукала неколку пати“, рекол изворот.

35 поврзани вести »

Путин со саудискиот принц: „Ништо не може да го наруши развојот на нашето пријателство“

24Инфо - пред: 1 час

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа пристигна во Саудиска Арабија по посетата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Според Саудиската прес агенција (SPA) и руската новинска агенција ТАСС, Путин разговарал со саудискиот престолонаследник и де ...

76 поврзани вести »

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот сектор и натаму е отпорен и обезбедува солидна поддршка за компаниите и домаќинствата

24Инфо - пред: 2 часа

Македонските банки, добро капитализирани и ликвидни, се соочија со неколкуте кризи во изминатиот период. Нивната отпорност на кризата се должеше на нивните зајакнати биланси уште во претпандемичниот период.

10 поврзани вести »

Запленети непријавени 50.600 евра на Аеродром Скопје

24Инфо - пред: 2 часа

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници. Патникот кој патувал од Истанбул на влез се определил да помине на зелен канал каде што поминуваат лица кои ...

30 поврзани вести »

„Самит ЕУ-Западен Балкан“ во организација на тинк-тенкот „Пријатели на Европа“

24Инфо - пред: 2 часа

Во организација на бриселската тинк-тенк организација „Пријатели на Европа“ денеска во Брисел ќе се одржи собир насловен „Самит ЕУ-Западен Балкан“, во чии рамки на панелот „Проширувањето на ЕУ: Новата геополитичка неопходност” ќе се обрати и ...

7 поврзани вести »

Кирби: САД не сакаат конфликт меѓу Гвајана и Венецуела

24Инфо - пред: 2 часа

Белата куќа вчера соопшти дека не сака да види конфликт меѓу Венецуела и Гвајана околу регионот Есекибо богат со нафта. „Сакаме јасно да ставиме до знаење дека не сакаме да видиме никакво насилство или конфликт“, изјави за новинарите портпаролот на ...

20 поврзани вести »

Ханије: Жителите на Појасот Газа се жртви на „неохолокауст“

24Инфо - пред: 2 часа

Функционерот на милитантното движење Хамас, Исмаил Ханије, тврди дека населението во Појасот Газа е жртва на „неохолокауст“. -Американската администрација е вмешана во оваа криминална војна и покритие за неонацизмот.

338 поврзани вести »

Маричиќ: Се наоѓаме на клучна точка од нашата историја, мораме да ја искористиме оваа шанса

24Инфо - пред: 2 часа

Имајќи ја предвид нашата посветеност и напорите да станеме полноправна членка на ЕУ, очекувам на Европскиот совет идната недела да добиеме препорака да продолжиме со втората Меѓувладина конференција, порача денеска вицепремиерот за европски прашање ...

67 поврзани вести »

Постапката за екстрадација на првоосомничениот за убиството на Вања и Панче во тек, останатите осомничени во 30-дневен ...

24Инфо - пред: 2 часа

Постапката за екстрадација на Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски започна вчера, откако Министерството за правда побара од надлежните турски власти тој да биде задржан во притвор сѐ до завршување на ...

581 поврзани вести »

Петровска и Агелер во посета на учесниците на вежбата „Храбар партнер 23“ на Криволак

24Инфо - пред: 2 часа

Министерката за одбрана Славјанка Петровска заедно со амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер денеска на Криволак ќе ги посетат 180-те припадници на американската Армија за Европа и Африка, кои со поддршка на припадниците на Армијата на ...

11 поврзани вести »