TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Руските власти тврдат дека убиените 33 турски војници во Сирија не требало да бидат во нападната област

24Инфо - тукушто објавено

Според информациите од руската новинска агенција РИА, на 27 февруари екстремистите на терористичката група „Тахрир ал-Шам“ се обиделе да ја нападнат сириската армија во областа Бехун. Сириските трупи одговориле со воздушен напад, а од гранатирањето ...

118 поврзани вести »

Мета: Албанија повторно би можела да стане европска Северна Кореја

24Инфо - пред: 20 мин

Албанија ризикува повторно да стане „европска Северна Кореја“, изјави албанскиот претседател Илир Мета. Тој во интервју за „Еуроњуз“ ја обвини владата предводена од премиерот, Еди Рама, дека ја узурпира секоја независна институција и станала ...

5 поврзани вести »

Мицотакис ќе ги посети островите Самос, Хиос и Лезбос

24Инфо - пред: 20 мин

Претседателот на Владата на Грција, Кирјакос Мицотсакис, во следните денови ќе ги посети Самос, Хиос и Лезбос, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер, по неговата средба со претставници од локалната самоуправа од трите острови од северниот дел од ...

32 поврзани вести »

Лајчак ќе биде специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан

24Инфо - пред: 20 мин

Поранешниот словачки министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, ќе биде назначен за специјален претставник на ЕУ за Западн Балкан, потврди еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, за Радио Слободна Европа.

13 поврзани вести »

(Видео) Бродот со 5,7 тони кокаин и црногорски поморци го гасел сигналот при пловидбата, објавени снимки од апсењето

24Инфо - пред: 21 мин

Се проценува дека 5,7 тони кокаин, колку што засега се пронајдени на товарниот брод „Ареса“ во водите на Аруба, а на кој беа уапсени црногорски државјани, вреди вртоглави 250 милиони евра, а бројот на уапсени сега се искачи на 11, пренесуваат ...

26 поврзани вести »

Скопјанец украл паричници од Факултетот за ветерина и од Ре-Медика

24Инфо - пред: 27 мин

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 40-годишен скопјанец кој се товари дека извршил едно кривично дело – Кражба од член 235 став 1 и едно кривично дело – Тешка кражба казниво според член 236 став 1 точка 1 од ...

6 поврзани вести »

Пукна стаклото во пилотската кабина, авионот се враќа во Москва

24Инфо - пред: 27 мин

Патнички авион „боинг 777“ на пат кон Бангкок е принуден да се врати на московскиот аеродром „Шереметјево“ заради пукање на стакло во пилотската кабина, јави „Тасс“. Пукањето на стаклото било пријавено при влез во воздушниот простор на Казахстан.

2 поврзани вести »

Турција бара објавување зона забранета за летови во Сирија

24Инфо - пред: 41 мин

Турските власти побараа денеска од светските сили да објават во Сирија зона забранета за летови во обид да се заштитат стотици илјади луѓе кои бегаат од конфликтот. Турското барање е во момент откако 33 турски војници загинаа во воздушни удари во ...

118 поврзани вести »

Изгаснати 5 огнови на отворено во Скопjе

24Инфо - пред: 41 мин

Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје во периодот од 20.02 до 26.02.2020 година на телефонскиот број 193, кој е дел од кампањата „Пријави оган на отворено“, регистрирала 8 пријави од граѓаните.

7 поврзани вести »

ОЈО: Се е регуларно со увозот и употребата на спорните МРП вакцини

24Инфо - пред: 48 мин

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавно – обвинителска интервенција во предметот оформен по допрен глас во врска со увозот, дистрибуцијата и употребата на МРП вакцината во периодот ...

19 поврзани вести »

Постдипломци од Јапонија ја избраа земјава за дестинација на студиска посета

24Инфо - пред: 48 мин

Постдипломците на Универзитетот „Хокаидо” од Јапонија, Нацуко Томатани, Коџи Вада и Ли Зихен, се гости на Еуроколеџот за бизнис-менаџмент од Куманово во рамките на проектот поддржан од програмата за студиски посети „Еразмус +”.

3 поврзани вести »

Герберих: Сите зборуваат за „бомби”, но кога тие ќе експлодираат не се толку силни за да постои страв од нив

24Инфо - пред: 48 мин

Се надевам дека изборната кампања ќе има содржини, а не само меѓусебни партиски обвинувања, порача денеска германскиот амбасадор Томас Герберих во интервју за „Слободен печат” и додава кампањата не би ја нарекол валкана, туку премалку ориентирана ...

14 поврзани вести »

Светскиот туризам ќе загуби над 22 милијарди долари поради епидемијата на новиот коронавирус

24Инфо - пред: 48 мин

Епидемијата на новиот коронавирус ќе го чини светскиот туризам најмалку 22 милијарди долари како резултат на падот на трошењето на кинеските туристи, објави Гардијан, пренесувајќи изводи од анализа на Светскиот совет за патувања и туризам.

1323 поврзани вести »

Откажан карневалот во Струмица

24Инфо - пред: 56 мин

Годинашното издание на меѓународниот Струмички карневал заврши синоќа со одржување на концертот под маски, а останатите содржини што требаше да се одржуваат до 4 март се откажани, потврди за МИА претседателот на Организациониот одбор, Александар ...

123 поврзани вести »

Тодоровиќ ќе сведочи за „Рекет”

24Инфо - пред: 56 мин

Во Кривичниот суд треба да продолжи судењето за случајот „Рекет”. Вчерашното рочиште беше одложено за денеска поради отсуство на поранешниот градоначалник на Општина Центар и бизнисмен Владимир Тодоровиќ кој треба да сведочи на предлог на одбраната ...

83 поврзани вести »

Од ЕУ за автопатна мрежа во Босна и Херцеговина – 204 милиони евра заем

24Инфо - пред: 56 мин

Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската Унија (ЕУ) ќе и помагаат на Босна и Херцеговина со заем од 204 милиони евра да ја подобри својата автопатна мрежа и паневропските транспортни конекции, соопшти ЕИБ.

4 поврзани вести »

ЕУ ја поздрави одлуката на Курти да ги укине царините за Србија и БиХ

24Инфо - пред: 56 мин

По најавата на косовскиот премиер, Албин Курти, вчера дека ќе ги укине царините врз увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, Европската Унија ја поздрави одлуката и очекува повеќе детали.

87 поврзани вести »

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

24Инфо - пред: 56 мин

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите ...

1323 поврзани вести »

ОН: Ризикот од ескалација во Сирија ќе расте од час во час ако не се преземе ништо

24Инфо - пред: 56 мин

Ако ништо не се направи, ризикот од ескалација „ќе се зголеми од час по час” во североисточна Сирија, каде најмалку 33 турски војници беа убиени во воздушните напади од страна на сирискиот режим и нејзиниот руски сојузник во четвртокот, предупредува ...

118 поврзани вести »

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

24Инфо - пред: 56 мин

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија, соопшти воената организација.На седницата ќе присуствуваат амбасадори од сите 29 земји-членки, а единствената ...

118 поврзани вести »