TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Победничката и најголемата коалиција предводена од СДСМ ќе работи посветно за подобар живот на нашиот народ, заедно ...

24Инфо - пред: 1 час

Нашето општество се менува на подобро. На многу подобро. Граѓанскиот концепт “Едно општество за сите” ги победува стереотипите. Времето на поделби заминува во историјата. Моноетничкиот концепт кога партиите се обраќаа само во својот етнички кампус е ...

241 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ќе го модернизира РЕК Битола и ќе изгради нова термоцентрала во Пијанец и Малешевијата

24Инфо - пред: 1 час

ВМРО-ДПМНЕ секогаш работела за добро на граѓаните на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ по 12-ти април кога ќе дојде на власт ќе реализира проекти кои ќе го подобрат стандардот на граѓаните.

9 поврзани вести »

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

24Инфо - пред: 2 часа

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

1321 поврзани вести »

Нема нови случаи на коронавирус, надлежните и екпертите велат нема место за паника

24Инфо - пред: 2 часа

Нема нови случаи на лица позитивни на коронавирус во земјава. Негативни се тестовите на трите лица кои со симптоми на грип вчера се јавиле на Инфективната клиника. Според надлежните и експертите, простор и причина за паника нема.

1321 поврзани вести »

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

24Инфо - пред: 2 часа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане иста, но дека неговата земја повеќе не е во можност да ги задржува оние коишто се на пат кон Европа.

121 поврзани вести »

Без струја делови на Гази Баба и на Карпош

24Инфо - пред: 2 часа

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека се планирани технички зафати во електросистемот на Град Скопје и без електрична енергија ќе останат делови на Гази Баба и на Карпош. Во периодот од 9:00 до 14:00 часот без струја ќе бидат корисниците од населбата ...

6 поврзани вести »

(Фото галерија) „Нема правда има Бубамара“

24Инфо - пред: 9 часа

Вечерва во салата А1 под мотото „Нема правда има Бубамара“ се одржа 23-тото издание на долгоочекуваната манифестација Златна Бубамара на популарноста. Сашко Коцев повторно беше задолжен за хумор, па испеа и песна за Рекет.

27 поврзани вести »

Шпански новинар се заразил со коронавирусот на натпревар од Лигата на шампионите

24Инфо - пред: 10 часа

Шпанскиот новинар Кике Матеу се заразил од коронавирусот на натпреварот од Лигата на шампионите кој минатата недела се одигра во Милано помеѓу Аталанта и Валенсија. Според шпанските медиумите, 44-годишниот Матеу бил позитивен на првиот тест во ...

1321 поврзани вести »

Јаулески: Заев им ветуваше многу на младите, но една цигла не стави

24Инфо - пред: 10 часа

Унијата на млади сили е најбројниот политички подмладок во Република Македонија истакна претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески во емисијата „Клик Плус“ на телевизија 21.

19 поврзани вести »

Адеми: Чекорот на Беса се коси со интересите на Албанците

24Инфо - пред: 12 часа

Наместо да го честитаме најголемото спојување на помалите албански партии, ние ја констатираме дефакторизацијата на албанските гласови од истите тие партии, истакна Арбр Адеми од ДУИ во вечерашното негово гостување во емисијата „Патот кон“ на ...

241 поврзани вести »

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

24Инфо - пред: 12 часа

– Потпретседателот на САД, Мајк Пенс денеска објави дека ја назначува Деби Биркс за национален координатор за борба со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Вашингтон. Биркс претходно се занимавала со прашања околу борбата со ХИВ и СИДА.

1321 поврзани вести »

(Видео) Страшна незгода во Загрeб: „Aуди“ во полн налет покоси трамвајска постојка

24Инфо - пред: 12 часа

Страшна сообраќајна несреќа се случила во Загреб вечерта од недела кон понеделник, пренесуваат хрватските медиуми кои објавија и видео од инцидентот снимено од надзорните камери во близина.

8 поврзани вести »

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

24Инфо - пред: 13 часа

– Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

1321 поврзани вести »

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

24Инфо - пред: 13 часа

– Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

1321 поврзани вести »

Путин во обиколка на руската верзија на Дизниленд

24Инфо - пред: 13 часа

Рускиот претседател, Владимир Путин, го посети првиот голем затворен тематски парк, кој всушност претставува руска верзија на Дизниленд, за кој Москва вели дека ќе биде најголем од ваков вид во Европа, јавија руските медиуми.

3 поврзани вести »

Харадинај: Измамникот Курти и се предаде на Србија

24Инфо - пред: 13 часа

– Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај вечерва оцени дека Албин Курти им се предал на Србите со одлуката да ги суспендира таксите на увозот на сировини од Србија и БиХ. „Вечерва измамникот Албин и се предаде на Србија.

87 поврзани вести »

Зеќири на Телма: ВМРО-ДПМНЕ моли да не добиеме датум за преговори и правеше притсок врз пратеници да не го гласаат ...

24Инфо - пред: 13 часа

„За прв пат јавно ќе кажам дека пратеници на ВМРО ДППМНЕ, меѓу кои и Илија Димовски и Антонијо Милошоски, трчаа низ ходниците на Собранието и убедуваа пратеници да не го гласаат Законот за Јавно обвинителство.

8 поврзани вести »

Зеќири на Телма: Коалицијата на СДСМ со БЕСА е историско момент, покажуваме нови вредности во политиката

24Инфо - пред: 13 часа

„Не само јас, туку и сите во партијата (СДСМ) и граѓаните се горди што дојдовме до овој момент да коалицираме пред избори. До 2016-та можеше само да се сонува вакво нешто. Другите не веруваа ниту во тоа дека почнаа албански гласови да одат за ...

241 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: Лидерот на БЕСА за лидерот на СДСМ тврди дека е измамник

24Инфо - пред: 14 часа

Факти на денот: ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. СДСМ и БЕСА формираа коалиција за пораз. Лидерот на БЕСА за лидерот на СДСМ тврди дека измамник.

241 поврзани вести »

Родовите права не се само за бројка, туку борба за квалитет

24Инфо - пред: 14 часа

Денеска Централната комисија за труд и социјална политика, демографија и родови прашања на ВМРО-ДПМНЕ во соработка на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ организираше панел дискусија на тема „Македонската жена пред милениумскиот предизвик на еднаквост”.

6 поврзани вести »