TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Генерално чистење на сите скопски оптшини

24Инфо - пред: 17 часа

По повод Светскиот ден на чистењето – World cleanup day, ЈП „Комунална хигиена”- Скопје денеска започна повеќедневна акција за генерално чистење на сите скопски општини. Во текот на акцијата ќе биде извршено рачно и машинско миење на главните, но и ...

40 поврзани вести »

На Табановце се чека околу еден час

24Инфо - пред: 18 часа

На граничниот премин Табановце се чека околу еден час, соопшти Авто мото сојузот во најновиот денешен извештај. На останатите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од ...

16 поврзани вести »

МД „Илинден”-Тирана почна кампања „Главата горе-изјасни се дека си Македонец”

24Инфо - пред: 18 часа

Како дел од зацртаните активности за зачувување на македонскиот национален идентитет, македонското друштво „Илинден”-Тирана започна медиумска кампања за подигање на свеста кај Македоците во Албанија да се изјаснат тоа што се.

17 поврзани вести »

Русија ќе спроведе анализи на безбедносните закани

24Инфо - пред: 18 часа

Русија што побргу ќе мора да спроведе дополнителни анализи на заканите за националната безбедност и стратешката стабилност, со оглед на американските планови за вооружување на своите воени сили со ракети со кус и среден дострел, соопшти руското ...

18 поврзани вести »

Шекеринска – Метнар: Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

24Инфо - пред: 18 часа

Со членството во НАТО, Северна Македонија станува важен играч за регионот, но и за Европската Унија, било истакнато на денешната средба на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со нејзиниот чешки колега Лубомир Метнар во Острава На средбата, ...

31 поврзани вести »

Уапсени десетици дилери на дрога низ цела Македонија

24Инфо - пред: 18 часа

Во голема полициска акција вчера во повеќе градови во Македонија биле уапсени неколку десетици дилери, дознава 24 Инфо. Извршени биле над 70 претреси, а биле приведени 40ина дилери на дрога.

22 поврзани вести »

Масовна мобилизација на полицијата пред денешните демонстрации во Париз

24Инфо - пред: 18 часа

Француските власти најавија мобилизација на најмалку 7500 припадници на силите на редот наспроти денешните демонстрации и манифестации во Париз, јавува дописникот на МИА. Главната опасност доаѓа од 45 чин на жолтите елеци кои од раните утрински ...

61 поврзани вести »

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

24Инфо - пред: 19 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

125 поврзани вести »

Зариф ги осуди новите американски санкции

24Инфо - пред: 19 часа

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ги осуди повторните санкции на САД против Централната банка на земјата како обид на Иранците да им се укине пристап до храна и лекови.

23 поврзани вести »

Заев и делегација на Владата од понеделник на Генералното собрание на ОН

24Инфо - пред: 19 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, и владина делегација во состав заменик претседател во Владата на РСМ за европски прашања Бујар Османи, министерот за надворешни работи Никола Димитров, министерот за здравство ...

53 поврзани вести »

Јосифовски доби кривична за хакирањето на Централен регистар

24Инфо - пред: 19 часа

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија (НСДП) Љубомир Јосифовски (46)поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и ...

13 поврзани вести »

Битолчанец ограбувал апартмани во Охрид, девојка му чувала стража

24Инфо - пред: 19 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.С.(27) од Битола поради постоење основи за сомнение за сторени две кривични дела „кражба“, три дела „тешка кражба“ и две кривични дела „тешка кражба во обид“, против С.С.

28 поврзани вести »

Фрчкоска: Снимките не може да бидат докази, прибавени се на незаконит начин

24Инфо - пред: 20 часа

Ирена Данаилова-Фрчкоска, aдвокатка на Катица Јанева, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за доказите кои и биле презентирани против Јанева од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, велејќи дека и ...

40 поврзани вести »

Светски штрајк и самит во ОН за запирање на климатските промени

24Инфо - пред: 20 часа

Милиони луѓе протестираа за заштита на природната околина и отфрлање на јаглеводородните ресурси, се оддржаа синоќа во многу американски градови, масовен митинги маше во Њујорк, но и во повеќе светски метрополи, додека пак во понеделник е закажан ...

118 поврзани вести »

Мицкоски за МИА: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител

24Инфо - пред: 20 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

19 поврзани вести »

Kапацитетите за сместување мигранти на Лезбос надминати за 400 отсто

24Инфо - пред: 20 часа

Властите на грчкиот остров Лезбос соопштија дека повеќе не се во можност да обезбедат сместување за нови мигранти кои доаѓаат на островот, со оглед на тоа што во кампот за мигранти во овој момент престојуваат четири пати повеќе лица од што е ...

41 поврзани вести »

Власта не само што рекетирала туку ја злоупотребила својата моќ и влијаела врз странски инвеститори

24Инфо - пред: 20 часа

Зоран Заев и Владата на СДСМ се синоним за рекет, корупција и криминал. Eдинствено нешто што јавноста го виде од Зоран Заев овие три години се афери и незаконско работење. Човекот кој три пати беше амнестиран за милионски криминал сега ја укина ...

13 поврзани вести »

Просечната плата за jули 2019 година повисока за 4.3 отсто од лани, успешните  економски политики на Владата предводена ...

24Инфо - пред: 21 часа

Успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ даваат реални резултати. Просечната месечна исплатена нето-плата во јули 2019 година, изнесува 25.104 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи раст од 4,3 ...

64 поврзани вести »

Героски до Дончев: Зошто некој што можел да заработи 200 милиони, би ја продал фирмата за 11,5 милиони евра?

24Инфо - пред: 21 часа

Две години сте директор на Фондот за здравство, господине Ден Дончев. Ако сте биле сигурни во штетноста на концесискиот договор, сте биле должни веднаш да го раскинете, да се судите во Париз и да го добиете спорот.

47 поврзани вести »

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

24Инфо - пред: 21 часа

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси”, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

101 поврзани вести »