TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ пред кичевчани во отсуство на свои идеи и проекти, ќе презентираат веќе постоечки проекти на СДСМ

24Инфо - пред: 16 часа

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ се потврдува со дела. Очајот во кој е длабоко потоната оваа партија се огледа во тоа што денес нивни членови и соработници одржуваат трибина во Кичево на која темата е енергетика.

3 поврзани вести »

Ердоган: Тројца турски војници загинаа во Сирија

24Инфо - пред: 16 часа

– Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој ја оцени ситуацијата на теренот како „поповолна” и наведе дека „загубата од ...

121 поврзани вести »

Гебрејесус: Коронавирусот има потенцијал на пандемија, не е време за страв, туку за преземање акции

24Инфо - пред: 16 часа

– Епидемијата на новиот коронавирус ја достигна „клучната точка”, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адан Гебрејесус и ги повика сите земји во светот да ги зголемат своите напори со цел ефикасно ...

1321 поврзани вести »

Чулев во СВР Битола порача да се зајакнат мерките против активности што би го нарушиле изборниот процес

24Инфо - пред: 16 часа

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, оствари работен состанок со раководството на СВР Битола. На состанокот беше запознаен со безбедносната состојба на подрачјето што го опфаќа секторот за внатрешни работи.

47 поврзани вести »

Русија за првпат истрелала хиперсонична ракета „Циркон” од брод во Беренцово море

24Инфо - пред: 16 часа

– Русија во јануари годинава го направила првото тестирање на хиперсоничната ракета „Циркон” што ја истрелала од фрегатата „ Адмирал Горшков” во Беренцово море, а со која гаѓала цел на копното, за Тасс соопштила два извора од структурите на ...

7 поврзани вести »

Нема нови позитивни случаи на заразеност од корона вирусот

24Инфо - пред: 17 часа

Пациентката со констатиран позитивен наод за заразеност со вирусот „Ковид 19″ е во добра состојба и се лекува во делот за изолација на Инфективната клиника во Клиничкиот центар во Скопје, а кај другите двајца пациенти кај кои постоеше сомневање е ...

331 поврзани вести »

Бугарите заради гласини за менување на курсот на валутата размениле милијарда лева во евра

24Инфо - пред: 17 часа

– Бугарските граѓани почнаа масовно да ја продаваат домашната валута и да ја купуваат единствената валута во ЕУ заради гласините дека левот ќе престане да има фиксен девизен курс во однос на еврото, јави Бугарското радио, а пренесе порталот Банкар.

9 поврзани вести »

Пахор и Милановиќ се договорија да работат на решавање на проблемите меѓу двете земји

24Инфо - пред: 17 часа

– Словенечкиот и хрватскиот претседател Борут Пахор и Зоран Милановиќ се договорија во иднина да работат интензивно на решавање на отворените прашања меѓу двете земји, пред се на граничниот спор.

41 поврзани вести »

Се чекаат резултати од тест за присуство на коронавирус кај уште едно лице

24Инфо - пред: 17 часа

– Во овој момент се чекаат тестовите за евентуално присуство на коронавирус на уште едно лице кое дошло од Рим и се јавило на Клиниката за инфективни болести со знаци на грип. Резултатите ќе бидат готови за час и половина по што јавноста ќе биде ...

37 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Критериумите за членство на Република Македонија во НАТО се исполнети уште во 2008 година

24Инфо - пред: 17 часа

Критериумите за членство на Република Македонија во НАТО се исполнети уште во 2008 година, откако Армијата на Република Македонија беше модернизирана и ги исполни сите стандарди потребни за членство во Алијансата.

Димитров: Вишеградската група ја реафирмира неопходноста од започнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - пред: 17 часа

– Поддршката на европската интеграција и регионалната соработка на земјите од Западен Балкан беа во фокусот на дебатата на состанокот на шефовите на дипломатиите од земјите од Вишеградската група (V4) и од земјите од Западен Балкан (WB6) што се ...

64 поврзани вести »

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

24Инфо - пред: 17 часа

– Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен”, соопшти ...

1321 поврзани вести »

Петмина убиени во пукотница во пиварница во Милвоки

24Инфо - пред: 17 часа

– Пет лица се смртно застрелани, а неколкумина други се ранети откако напаѓач синоќа отвори оган во пиварница во Милвоки, во сојузната држава Висконсин, изјави локалната полиција. Напаѓачот се самоубил на местото на настанот.

17 поврзани вести »

Приведен скопјанец што отишол да војува во сириската војска

24Инфо - пред: 18 часа

Сектор за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при ОСОСК на МВР, вчера ( 26.02.) до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против лицето А.Б.

22 поврзани вести »

Кинеските авиокомпании нудат авионски билети и за четири долари

24Инфо - пред: 18 часа

– Во Кина во просек дневно во февруари се откажуваат по околу 10.000 домашни летови, како резултат на епидемијата на новиот коронавирус и за повторно да се зголеми домашната побарувачка, кинеските авиокомпании нудат екстремно ниски цени на авионски ...

16 поврзани вести »

Белградскиот и Битолскиот универзитет потпишаа Меморандум за соработка

24Инфо - пред: 18 часа

– Универзитетот од Белград и Универзитетот „Св. Климент Охридски”-Битола ќе соработуваат на повеќе активности и програми за размена на наставен кадар, студенти, на заеднички истражувачки проекти, учество на семинари и други академски собири, посебни ...

14 поврзани вести »

Албанија: Се испитува дали 15-годишен Авганистанец мигрант е заразен од коронавирус

24Инфо - пред: 18 часа

– За едно 15-годишно момче, мигрант од Авганистан, постои сомнение дека е заразено со коронавирус, јави телевизија Ора њуз. -Кругот се стеснува. Иако во Албанија сè уште нема потврдено ниту еден случај со коронавирус, заканата е евидентна.

1321 поврзани вести »

Спасовски најави изградба на модерен затворен систем за наводнување на Славишко Поле

24Инфо - пред: 18 часа

– Општина Ранковце и Крива Паланка ќе добијат нов, современ систем за наводнување на Славишко Поле, кој ги опфаќа земјоделските површини почнувајќи од село Псача, Петралица и Гиновци, како и зафатот за пренасочување на Крива Река која ќе биде главен ...

3 поврзани вести »

„Тортура“: Бошкоски не сака да се присеќа дали имал повреда, се нервирал

24Инфо - пред: 18 часа

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски денеска повторно сведочеше во судскиот предмет „Тортура“, откако судењето беше вратено од почеток, објави „Алсат-М“ . Адвокатите на обвинетиот Сашо Мијалков го прашаа Бошкоски дали е точно дека во ...

89 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Неказнетиот криминал е поопасен, а најопасен за правдата е Заев

24Инфо - пред: 19 часа

Соопштение до јавноста, реакција на одговорот на Зоран Заев кој се однесуваше на Христијан Мицкоски „Неказнетиот криминал е поопасен, а најопасен за правдата е Заев, зошто ја убива во цело.

3 поврзани вести »