TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Спасовски најави изградба на модерен затворен систем за наводнување на Славишко Поле

24Инфо - пред: 18 часа

– Општина Ранковце и Крива Паланка ќе добијат нов, современ систем за наводнување на Славишко Поле, кој ги опфаќа земјоделските површини почнувајќи од село Псача, Петралица и Гиновци, како и зафатот за пренасочување на Крива Река која ќе биде главен ...

3 поврзани вести »

„Тортура“: Бошкоски не сака да се присеќа дали имал повреда, се нервирал

24Инфо - пред: 18 часа

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски денеска повторно сведочеше во судскиот предмет „Тортура“, откако судењето беше вратено од почеток, објави „Алсат-М“ . Адвокатите на обвинетиот Сашо Мијалков го прашаа Бошкоски дали е точно дека во ...

89 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Неказнетиот криминал е поопасен, а најопасен за правдата е Заев

24Инфо - пред: 19 часа

Соопштение до јавноста, реакција на одговорот на Зоран Заев кој се однесуваше на Христијан Мицкоски „Неказнетиот криминал е поопасен, а најопасен за правдата е Заев, зошто ја убива во цело.

3 поврзани вести »

Чулев: Има најави дека од 7 до 10 дена ќе пристигне пратка со патни исправи

24Инфо - пред: 19 часа

На подрачјето на СВР-Битола има подобрување во процентот на откриени кривични дела освен во делот на опожарени возила кои се на територијата на ОВР-Прилеп и кои не се резултат на организирана група, е информацијата што ја добил министерот за ...

47 поврзани вести »

Лукашенко: Белорусија се принудува на интеграција со Русија

24Инфо - пред: 19 часа

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска дека неговата земја се „принудува на интеграција” со Русија и порача дека вистинска интеграција на економиите на двете земји значи „суверенитет и независност” на Белорусија.

7 поврзани вести »

(Видео) Директорката на МЕПСО: Откорнатиот стиропор оштети неколку службени возила

24Инфо - пред: 19 часа

„Вчерашниот ветер буквално ја соголи административната зграда на МЕПСО, голем дел од фасадата се најде на земја. Притоа, откорнатите парчиња стиропор оштетија неколку службени возила, a откорнети се и околу десетина клима уреди.

49 поврзани вести »

Азески: Добивањето датум за почеток на преговорите значаен поттик за зголемена економска активност

24Инфо - пред: 19 часа

Членството во НАТО и добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ за земјава може да бидат значаен поттик за зајакнување довербата во државните институции, за заштита на приватната сопственост, за поттикнување на конкуренцијата и, во целина, за ...

11 поврзани вести »

Природниот прираст негативен

24Инфо - пред: 19 часа

Природниот прираст во земјава во четвртиот квартал од 2019 година е негативен и изнесува минус 49, односно за толку бројот на живородените деца е помал од бројот на умрените лица, објави Државниот завод за статистика.

12 поврзани вести »

Штипското Инфективно одделение подготвено да прими пациенти кои треба да бидат во изолација

24Инфо - пред: 19 часа

Инфективното одделение во Штип е подготвено доколку има потреба да прими пациенти, кои биле во контакт со лица заразени од коронавирусот. Началникот на Инфективното одделение во Клиничка болница-Штип, Дијана Шишкова вели дека по упатствата на ...

101 поврзани вести »

Иран им забрани на Кинезите влез во земјата поради коронавирусот

24Инфо - пред: 19 часа

Иран го забрани влезот во земјата за кинеските државјани во екот на ширењето на новиот коронавирус во Исламската Република, каде до сега умреа 26 лица, соопшти денеска иранската агенција Ирна.

1335 поврзани вести »

Запуштен простор ќе стане урбан парк во Кисела Вода

24Инфо - пред: 19 часа

Градоначалниците на Општина Кисела Вода и на Град Скопје, Филип Темелковски и Петре Шилегов денеска направија увид во работните активности за изградба на нов парк, лоциран во урбаната заедница „11 Октомври бараки”.

12 поврзани вести »

ИЈЗ: Изминатата недела регистрирани 5.654 заболени од грип

24Инфо - пред: 19 часа

Во текот на изминатата недела (од 17 до 23 февруари) се регистрирани 5.654 заболени од грип, што е за шест случаи помалку од неделата пред неа кога беа регистрирани 5.660 заболени, се наведува во извештајот што на својата веб страница денеска го ...

12 поврзани вести »

Од понеделник ќе гледаме само МРТВ

24Инфо - пред: 19 часа

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март 2020 година, вечерта на полноќ.

81 поврзани вести »

Вучиќ: Западните сојузници ќе ги усогласат своите ставови околу Косово

24Инфо - пред: 19 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека ставовите на западните сојузници за решавање на косовското прашање ќе бидат усогласени, но тој не знае во која форма истите ќе бидат соопштени.

6 поврзани вести »

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

24Инфо - пред: 19 часа

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

1335 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже дали Kасами се уште мисли дека Заев е измамник

24Инфо - пред: 19 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение ја искоментира предизборната коалиција на СДСМ и БЕСА, укажувајќи дека лидерот на БЕСА, Биљал Касами за лидерот на СДСМ Зоран Заев претходно кажал: „Тој е измамник кој не си стои на зборот“.

243 поврзани вести »

Грција ја зголемува контролата на морските и копнените граници

24Инфо - пред: 19 часа

Мигрантското прашање сега добива нова димензија, бидејќи во брановите кон Грција има и луѓе од Иран, каде што имавме многу случаи на коронавирусот и многу кои доаѓаат од Авганистан, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на седницата на ...

6 поврзани вести »

На судска приправничка во Германија и е забрането да носи марама во судот

24Инфо - пред: 19 часа

Германскиот Уставен суд во Карлсруе ја потврди забраната за една судска приправничка да носи марама во сојузната покраина Хесен, а одлуката е образложена со верската неутралност во судницата.

9 поврзани вести »

За само 2,5 години нашата татковина предводена од Заев и СДСМ стана 30 членка на НАТО

24Инфо - пред: 19 часа

Долниот Дом на шпанскиот Парламент денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. По денешното ратификување на пристапниот протокол за НАТО останува уште ратификацијата да помине во шпанскиот Сенат.

47 поврзани вести »

Договорот од Преспа се спроведува, иако побавна од очекуваното

24Инфо - пред: 19 часа

Имплементацијата на Договорот од Преспа тече и можеби е побавна од очекуваното. Ние досега може да заклучиме дека македонската страна работи повеќе на имплементацијата на Договорот, а грчката страна малку побавно.

13 поврзани вести »