TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Пристигнаа 38.400 вакцини од „АстраЗенека“ преку Ковакс механизмот

24 Вести - пред: 8 часа

Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од производителот Астра Зенека кои ги обезбедивме преку Ковакс механизмот, објави на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче. Како што најави, вакцините ќе бидат наменети за ревакцинација и ...

67 поврзани вести »

Ф1: Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

24 Вести - пред: 12 часа

Трката во Формула 1 за Големата награда на Турција е откажана денеска поради неповолната здравствена состојба во земјата поврзана со коронавирусот. Викендот од 11 до 13 јуни, за кога беше планирана трката во Турција ќе остане слободен во календарот ...

15 поврзани вести »

Потекло на криминалниот имот, но, дали и ретроактивно?

24 Вести - пред: 12 часа

Премиерот Заев со последна надеж во Брисел. Со Северна Македонија нема прекројувања на балканските граници. Дали НАТО-членка може и тоа да и се случи? Историјата не е критериум. Дали е тоа доволно да се отстрани ветото од Бугарија? Зошто и досега не ...

Салмонела во мајонез е причината за труење со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

24 Вести - пред: 14 часа

Бактерија салмонела која била откриена во оригинално пакување од мајонез е причина за труењето за децата во кумановската градинка „Ангел Шајче“. Државниот санитарен и здравствен инспекторат потврди дека од вкупно 61 пријава за труење со храна кај ...

39 поврзани вести »

Тасева: Парите што се нелегално стекнати многу лесно се даваат

24 Вести - пред: 14 часа

Парите што се нелегално стекнати многу лесно се даваат за да се обезбеди заштита и да се обезбеди контрола врз владата. Се користат за поткуп, вели Слаѓана Тасева, претседателка на Транспаренси интернешнл.

3 поврзани вести »

Ѓурчевски: Последните улични престрелки се расчистување на бизнис интересите меѓу нарко мафијата

24 Вести - пред: 14 часа

Последните вооружени престрелки низ Скопје се резултат на рачсистување на повеќегодишните несредени односи помеѓу наркомафијата, оценува поранешниот началник во МВР, Љубомир Ѓурчески по завчерашната престрелка во скопски Чаир во која беше убиен ...

44 здруженија и граѓански организации со поддршка за реформите во образовцанието

24 Вести - пред: 14 часа

Пат-позиција помеѓу родителите и министерката за образование Мила Царовска. Двете страни не можат да најдат заеднички јазик околу дигитализација на учебниците. Родителите утре излегуваат на протести низ целата земја незадоволни од предлог законот ...

111 поврзани вести »

Хотелите од охридската ривиера со попуст за медицинските лица

24 Вести - пред: 14 часа

Попуст од 10 до 20 проценти за летување на охридско-струшката ривиера за сите здравствени работници кои втора година макотрпно ја водат битката со ковид 19 во служба на граѓаните. Хотелиерите од Охрид и Струга ја прифатија иницијативата на ...

Османи - Мази: С. Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите

24 Вести - пред: 14 часа

Македонија и Албанија заеднички настапија кон Европската унија и порачаа дека не се за одвојување на пакетот меѓу двете земји во однос на процесот на проширување. Главниот преговарач со ЕУ на Албанија Зеф Мази од Скопје порача дека Одложувањето на ...

55 поврзани вести »

Мицотакис на масата пред Заев стави конкретни предлози за решавање на спорот со Бугарија

24 Вести - пред: 14 часа

Официјална Атина со конкретни предлози за решавање на македонско -бугарскиот спор. Премиерот Заев во интервју за МИА вели дека неговиот грчки колега Киријакос Мицотакис на заедничката средба презентирал креативни и позитивни препораки како да се ...

73 поврзани вести »

Лукаревска, Битиќи и Филипче нови потпретседатели на СДСМ?

24 Вести - пред: 14 часа

Неизвесно е дали премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на престојниот конгрес кој треба да се одржи во неделата ќе предложи негов заменик откако деновиве во јавноста излегоа шпекулации дека во партијата се размислува да се укине оваа функција.

8 поврзани вести »

Филипче: Во понеделник ќе ги разгледаме барањата за жива музика и организирање свадби

24 Вести - пред: 14 часа

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти, или пак, дозвола за работа во внатрешноста на објектите кои имаат т.н.

61 поврзани вести »

Лицата помлади од 40 години ќе почекаат за вакцинација

24 Вести - пред: 14 часа

Помладите 40 години кои се пријавиле преку сајтот вакцинација.мк, ќе почекаат за вакциници -од денеска предност се дава на постарите кои се пријавиле дополнително, а за кои пристигнаа нови 40 000 вакцини од Астра Зенека, изјави денеска министерот ...

32 поврзани вести »

Грчките власти ги кренаа рампите

24 Вести - пред: 14 часа

По 14 месеци спуштени рампи од денес ГП Евзони на македонско грчката граница е отворен за проток на патници од други држави.Рампите беа кренати пред 14 часот. Претходно, пограничните служби на Евзони не пропуштаа патници се додека не го добија ...

192 поврзани вести »

Пендаровски не го потпиша законот за легализација на дивоградбите

24 Вести - пред: 14 часа

За дивоградбите да станат легални се обединија 72 пратеници, од власта и опозицијата, но нивната идеја наиде на оспорување. Шефот на државата, Стево Пендаровски не го аминува законот за легализација на дивоградбите со објаснување дека текстот на ...

98 поврзани вести »

Николовски: Не смееме 50 илјади семејства да оставиме без покрив над глава

24 Вести - пред: 14 часа

Не смееме 50 илјади граѓани, семејства да ги оставиме без покрив над глава и ние мора да носиме одлуки, решенија на проблемите кои се генерациски, изјави вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, одговарајќи на новинарско прашање ...

21 поврзани вести »

Регистрирани се 30 нови случаи на Ковид 19, 16 починати

24 Вести - пред: 16 часа

Во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 14 -Куманово 4 -Тетово и Кочани по 2 -Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип по 1 Пријавени се вкупно 16 ...

55 поврзани вести »

Од понеделник во Штип вакцинирање на вработените од приватниот сектор

24 Вести - пред: 17 часа

И работниците дојдоа на ред за вакцина. Здравствените власти најавија дека на регионалниот пункт во Штип од наредната недела почнува вакцинирањето на вработените од приватниот сектор. Компаниите веќе доставуваат барања и нивниот интерес е голем.

28 поврзани вести »

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за дивоградби

24 Вести - пред: 18 часа

Претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за законот за дивоградби. Тој писмено го известил претседателот на Собранието Талат Џафери дека нема да стави потпис на Указот за прогласување на Законот што Собранието го донесе на седницата ...

98 поврзани вести »

Џерард прогласен за најдобар тренер во шкотскиот шампионат

24 Вести - пред: 19 часа

Предводникот на Ренџерс, Стивен Џерард е прогласен за најдобар тренер на Шкотска во сезоната 2020/21, се наведува на веб-страницата на клубот. Ренџерс, под водство на 40-годишен фудбалски стручњак, станаа шампион на Шкотска пред предвидениот рок.

6 поврзани вести »