TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

24 анализа - Како од кафеанска тепачка ни се случи меѓународен инцидент?

24 Вести - пред: 28 мин

Македонија и Бугарија никогаш немале полоши меѓусебни односи. Најголем дел македонци според Евробарометарот ја сметаат Бугарија за најголем непријател, а мислат дека земјава никогаш нема да стане членка на ЕУ и се разочарани од Брисел.

Ѓорѓиев за ТВ 24: ЕУ си прави штета со молчењето за односот на Бугарија кон Македонија

24 Вести - пред: 1 час

Гордан Ѓорѓиев универзитетски професор и поранешен пратеник во емисијата 24 анализа потенцираше дека и власта ги чита анкетите, но смета дека нема тука плодно тло. - И власта дигна раце од убавите зборови и чувствуваат дека нема плодно тло за било ...

Боцевски за ТВ 24: Политичарите треба да излезат во пресрет на јавното мислење

24 Вести - пред: 1 час

Ивица Боцевски поранешен вицепремиер за евроинтеграции и амбасадор во емисијата 24 анализа истакна дека е изненаден од резултатите на анкетата на Евротинк. Имавме развој на ситуацијата во јануари, кога ситуацијата се влошила.

Пациенти од асоцијацијата за цистична фиброза утре во 14 чаост пред Влада

24 Вести - пред: 2 часа

Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек! Заради ова, асоцијацијата за цистична фиброза утре во 14 ч. Пред влада ќе се збогува со еден од своите најактивни членови Благојче ...

94 поврзани вести »

Скандал на фестивалот Сан Ремо, пејачот ја демолира сцената среде настап

24 Вести - пред: 2 часа

Познатиот италијански пејач Рикардо Фабричони, познат како Бланко, направи скандал на сцената на првата вечер на фестивалот. Во текот на својот настап се појавиле технички проблеми, па во еден момент тој почнал да ја уништува сценографијата на ...

10 поврзани вести »

Почина Благојче Илиевски најтешко болниот пациент од цистична фиброза

24 Вести - пред: 2 часа

45 годишниот Благојче Илиевски не го дочека лекот трикафта. Најтешко болниот пациент од цистична фиброза, почина денеска откако три години чекаше да го добие лекот кој власта ветуваше дека ќе го набави.

94 поврзани вести »

Министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

24 Вести - пред: 2 часа

Министерот за здравство Беким Сали не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување кој веќе трет ден не работи, дел од услугите не им се достапни на корисниците, а лекари почнаа јавно да се сомневаат дека се работи за ...

20 поврзани вести »

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта, трговски центри и објекти во Скопје, завршија ...

24 Вести - пред: 3 часа

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (08.02.2023) во 19.10 часот завршија сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 средни училишта и 5 други објекти во Скопје по добиените пораки на електронски ...

Над 80 проценти од општините имаат финансиски проблеми

24 Вести - пред: 3 часа

Над 80 проценти од општините имаат финансиски проблеми, а со тоа и потешкотии за сервисирање на обврските. Моменталниот долг на општините е околу 71 милион евра кои според министерот за локална самуправа ристо пенов и не е така голем, но проблемот е ...

2 поврзани вести »

Аргумент плус - Со какви проблеми се соочуваат општините?

24 Вести - пред: 3 часа

Гости се Ристо Пенов министер за локална самоуправа и Душица Перишиќ - извршна директорка на ...

2 поврзани вести »

Мицкоски оствари средба со амбасадорот на Република Словенија, Милан Предан

24 Вести - пред: 4 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски денеска (08.02.2023) остварија средба со амбасадорот на Република Словенија, Милан Предан, кој ја завршува својата мисија ...

14 поврзани вести »

Македонија ја издаде деветтата еврообврзница во износ од 600 милиони евра за отплата на стари долгови

24 Вести - пред: 4 часа

Република Северна Македонија денес ја издаде деве т тата еврообврзница во вредност од 600 милиони евра, која ќе се искористи исклучиво за финансирање на обврските по основ на стари долгови, кои доспеваат за отплата годинава.

30 поврзани вести »

Во Советот на Европа комплетиран 5-от циклус на редовна евалуација на Северна Македонија

24 Вести - пред: 4 часа

Денес во Комитетот на министри на Совет на Европа беше комплетиран 5-от циклус на редовна евалуација на Северна Македонија, во смисла на нејзино спроведување на обврските преземени со пристапувањето кон Рамковната конвенција за национални малцинства.

37 поврзани вести »

Почина славниот фудбалски тренер и поранешен селектор Мирослав „Чиро“ Блажевиќ

24 Вести - пред: 4 часа

Славниот фудбалски тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација, Мирослав „Чиро“ Блажевиќ почина утринава. Блажевиќ од 2011 година се бореше со рак, двапати го победи, но третиот пат за жал не успеа. Почина два дена пред својот 88.

93 поврзани вести »

На мета на дојавувачите на бомби денеска и МРТВ и двата најголеми трговски центри во Скопје

24 Вести - пред: 5 часа

Освен во неколку скопски училишта, денеска дојави за бомби стигнале и до МРТВ, Сити мол и Ист гејт молот. Повторно се евакуираа ученици, вработени и купувачи. Благојчо Костадинов е пред ист гејт.

54 поврзани вести »

Средношколците од математичко информатичката гимназија повторно излегоа на протест

24 Вести - пред: 5 часа

Средношколците од математичко информатичката гимназија излњегоа на мирен протест пред училиштето каде го изразуваат своето незадоволство поради честото менување на наставниот кадар според нив новите професори се избрани без критериуми, претходните ...

10 поврзани вести »

Советот на Европа ги отфрли сите бугарски тврдења за наводна дискриминација на бугарското малцинство во земјава

24 Вести - пред: 5 часа

Совет на Европа денеска пресече - Во Македонија не се врши дискриминација врз бугарското малцинство. Од МНР, за телевизија 24 потврдуваат дека Комитетот на министри на Советот на Европа во Стразбур, на денешната седница ја усвоил резолуцијата за ...

37 поврзани вести »

Приредувачите на игри на среќа ќе протестираат доколку владата не ги повлече измените на законот

24 Вести - пред: 5 часа

Државата ни го затвора бизнисот. Со ваква реакција излезе Асоцијацијата на спортски обложувалници АСОМ, откако вчера Владата го утврди предлогот за изменување и дополнување на Законот кој ја регулира оваа област, а со кои објектите како казина и ...

85 поврзани вести »

Еврометар 2022: 70% од граѓаните сметаат дека Македонија се движи во погрешна насока

24 Вести - пред: 5 часа

Македонија не е демократска земја, ова го покажуваат резултатите од „Еврометар“ истражувањето кое на крајот на 2022 го спроведе „Евротинк. 61 процент од 1006-те телефонски испитаници сметаат дека земјата не е демократска, додека според 53 отсто ...

36 поврзани вести »

Напаѓачите на македонскиот клуб во Благоевград се општински службеници

24 Вести - пред: 5 часа

Не е важно кршењето на стакло колку што е важно што живи луѓе чекаа на граница и не беа пуштени да влезат во Македонија на 4 февруари, вели за ТВ24 градоначалникот на Благоевград Илко Стојанов, откако бугарската полиција вчера ги фати двата брачни ...

87 поврзани вести »