TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Коѕијас: Не го склучивме договорот за да добиеме нешто во замена

24 Вести - пред: 49 мин

Склучивме меѓународен договор и ги земавме предвид нашите и нивните интереси, треба да живееме во мир, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, во интервју за грчката телевизија „Антена“.

64 поврзани вести »

Филмско бегство, тројца крадци побегнале од полициска станица низ одводна цевка!

24 Вести - пред: 59 мин

Отстраниле заштитно железо од прозорец и направиле мала дупка, па тројца албански државјани, уапсени за низа кражби, во 06:30 утринава побегнаа од полициска станица во Атина. Останува нејасно како тројцата Албанци успеале да ја отстранат заштитната ...

5 поврзани вести »

Му се смеат на Меси, Аргентина играла добра одбрана против Исланд!

24 Вести - пред: 1 час

Аргентинецот Лионел Меси одигра лошо, промаши пенал во ремито на Аргентина против Исланд. Пред натпреварот против Хрватска, Меси дополнително ја разлути аргентинската јавност, а патем ги изнасмеа фудбалските фанатици низ светот.

58 поврзани вести »

Утре во 11 часот пленарна седница за ратификацијата на Договорот со Грција

24 Вести - пред: 1 час

Утре во 11 часот ќе се одржи пленарна седница во македонското Собрание. Како единствена точка на дневениот ред ќе биде ратификацијата на Договорот со Грција. Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ...

250 поврзани вести »

Швајцарецот Бехрами добивал смртни закани по мечот со Бразил

24 Вести - пред: 2 часа

Швајцарскиот репрезентативец Валон Бехрами, родум од Косово на дуелот со „кариоките“ се повреди, сега тренира со намален интензитет пред мечот со Србија. Тој на профилот на Инстаграм добивал смртни закани од бразилски навивачи.

58 поврзани вести »

Мухиќ гласаше против ратификацијата по итна постапка на договорот со Грција

24 Вести - пред: 2 часа

Пратеникот Ферид Мухиќ, кој е од владејачкото мнозинство гласаше „против“ потребата од ратификација по итна постапка на договорот со Грција за решавање на спорот со името, покажува листингот од гласањето.

24 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

24 Вести - пред: 2 часа

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи, изјави денеска пратеникот Антонијо Милошоски.

26 поврзани вести »

Македонскиот шампион Шкендија на двобој со Њу Сејнтс од Велс во квалификациите за ЛШ

24 Вести - пред: 2 часа

Македонскиот фудбалски првак Шкендија ќе игра со Њу Сејтс од Велс во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Ова е исходот по денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.

51 поврзани вести »

Шекеринска: Со потпишувањето на договорот помалку граѓани ќе бегаат од државата

24 Вести - пред: 2 часа

„Мигрантските кризи треба да престанеме да ги гледаме како моментални проблеми со кои се соочуваме денес, а со надеж дека ќе престанат утре. Тие станаа наше секојдневие и според сите анализи се сметаат како еден од клучните феномени кој ќе влијае ...

15 поврзани вести »

Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство

24 Вести - пред: 2 часа

Преку 140 експерти за управување со земјиште од над 30 земји и организации од Европа и Централна Азија на работилница во Скопје ги дискутираат препораките од Регионалната студија на ФАО за легислативата за окрупнување на земјоделските површини.

14 поврзани вести »

Кривична пријава за директорот на прилепскиот затвор

24 Вести - пред: 2 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против директорот на прилепскиот затвор С.Р. (53) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно ...

20 поврзани вести »

На Гордана Јанкулоска ќе и се суди одвоено во „Таргет-Тврдина”

24 Вести - пред: 3 часа

Скопскиот Кривичен суд денеска ја раздвои постaпката против Гордана Јанкулоска, обвинета во случајот „Тврдина-Таргет“. СЈО побара да и се суди во одделна постапка поради тоа што Јанкулоска е бремена.

44 поврзани вести »

Османи: Датум од ЕУ за Македонија ќе биде поттик за целиот Западен Балкан

24 Вести - пред: 3 часа

Напредокот во соработката меѓу двете земји, со акцент на прекуграничната соработка, европските перспективи на Западен Балкан, евроинтегративните процеси, како и очекувањата од претстојниот самит на ЕУ, беа теми на денешната средба во Приштина на ...

32 поврзани вести »

За пет години 157.000 албански државјани побарале азил во ЕУ

24 Вести - пред: 4 часа

Во период од 2013 до 2017 година околу 157.000 државјани на Албанија побарале азил во некоја од земјите членки на Европската унија. Најголем број баратели на азил од Албанија се евидентирани во 2015 година и тоа 69.000, за веќе следната година тој ...

21 поврзани вести »

Како се испраќал мејл во 1984 година!

24 Вести - пред: 4 часа

Во 1984 година во минатиот век, кога бил измислен цд - ромот, мејлот и интернетот биле во своите почетоци. Британскиот телевизиски канал „Темза ТВ“ ги документирал техничарите Џулијан и Пет Грин во 1984 година како испраќаат и примаат мејл во ...

3 поврзани вести »

Одложено рочиштето за „Титаник 3“, обвинетиот Аљими морал да е во Собрание

24 Вести - пред: 4 часа

Одложено е денешното судско рочиште за предметот „Титаник 3“. Рочиштето е одложено поради тоа што обвинетиот Ејуп Аљими морал да го откаже присуството во судот, заради неговата функција во Собранието на Македонија.

24 поврзани вести »

Завршува првото и почнува второ коло на СП во Русија

24 Вести - пред: 5 часа

Завршува првото коло од групната фаза на Светско првенство во Русија. Денеска со двата натпревари од група Х завршуваат првите 16 меча во кои имаше големи изненадувања. Во 14 часот во Саранск ќе се судрат репрезентациите на Колумбија и Јапонија.

68 поврзани вести »

Роналдо ќе има и петто дете?

24 Вести - пред: 5 часа

Кристијано Роналдо на Мундијалот во Русија постигна хет-трик на воведниот меч на Португалија, но по се изгледа има и друга причини за задоволство. Како што тврдат дел од португалските таблоиди, неговата вереничка Георгина Родригез повторно е бремена.

9 поврзани вести »

Се продава авионот на Елвис Присли

24 Вести - пред: 5 часа

Авионот, кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а се чуваше на писта во американската сојузна држава Ново Мексико речиси четири децении, повторно оди на аукција. Како што се наведува, Елвис самиот го дизајнирал ентериерот на приватното црвено ...

7 поврзани вести »

Сервер: Договорот меѓу Македонија и Грција е голем исчекор за целиот Балкан

24 Вести - пред: 5 часа

Политичкиот аналитичар Даниел Сервер смета дека договорот што Македонија го потпиша со Грција не е само голем исчекор напред за двете земји туку и за целиот Балкан. Сервер укажа дека ако договорот помине и во двата парламента и на референдумот во ...

17 поврзани вести »