TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Мик Шумахер: Споредбите со татко ми никогаш не биле проблем

24 Вести - пред: 5 часа

Шампионот во Формула 3 и член на младинската академија на Ферари, Мик Шумахер прокоментира пред новинари дека не се плаши од споредбите меѓу него и неговиот татко – седумкратниот светски шампион во Формула 1 – Михаел Шумахер.

15 поврзани вести »

Четворица ракометари на Вардар во Ол стар тимот на СЕХА лигата

24 Вести - пред: 5 часа

Екипата на Вардар заврши на првото место во регуларниот дел на регионалната СЕХА лига, а доминацијата на „црвено-црните” се гледа и по изборот на најдобрите седум играчи. Четворица вардарци се најдоа на тој список: Милосављев, Дибиров, Криштопанс и ...

54 поврзани вести »

Шеќеринска: Со членството во НАТО ќе обезбедиме вистинска сигурност на граѓаните

24 Вести - пред: 6 часа

Членството во НАТО не е само крупна надворешно политичка и одбранбена цел на државата, туку со ова покажуваме дека тоа ни помага да ги зајакнеме капацитетите и да обезбедиме вистинска сигурност на граѓаните, а сигурноста не е само отсуство на војна, ...

Богдановиќ: Разочаран сум од одлуката на Уставниот суд

24 Вести - пред: 6 часа

Откако Уставниот суд привремено го укина мораториумот за забрана за градење што го донесе Општина центар до донесување на конечната одлука, општинските органи ќе мора да издаваат дозволи за градба според постоечкиот урбанистички план.

68 поврзани вести »

Осомничениот за нападот во Утрехт утре пред суд

24 Вести - пред: 6 часа

Холандските обвинители ќе го обвинат осомничениот за нападот во трамвај во Утрехт за „убиства со терористички намери”. Обвинетиот Ѓокмен Танис утре ќе се појави пред судија. „Осомничениот кој е на возраст од 37 години, ќе се појави пред судија в ...

17 поврзани вести »

Пропадна иницијативата за референдум во Свети Николе за регионална депонија

24 Вести - пред: 6 часа

Селото Мечкуевци, како локација за регионалната депонија за истокот и североистокот од државата засега останува. Пропадна иницијативата на советниците од ВМРО-ДПМНЕ, Советот на општина Свети Николе да донесе одлука за распишување локален референдум, ...

9 поврзани вести »

Нов Зеланд носи закон за забрана на автоматско и полуавтоматско оружје

24 Вести - пред: 6 часа

Сите воени полуавтоматски оружја, автоматски пушки и шаржери со голем капацитет ќе бидат забранети на Нов Зеланд по нападот на две џамии во Крајстчрч, во кој загинаа 50 лица, соопшти денеска премиерката Џасинда Ардерн.

39 поврзани вести »

Тензично пред албанскиот Парламент

24 Вести - пред: 7 часа

Тензично е пред албанскиот Парламент во кој се одржува пленарана седница, а пред него илјадници граѓани повторно излегоа на протест организран од обединетата албанска опозиција. Демонстрантите се обидуваат да го пробијат полицискиот кордон врз кого ...

31 поврзани вести »

Харден постигна 57 поени, Хјустон изгуби од Мемфис

24 Вести - пред: 7 часа

Џејмс Харден постигна 57 поени, но тоа не беше доволно и Хјустон загуби од Мемфис 125:126 по продолжение во драматичен судир. Сепак, „брадата“ повторно направи нешто историско откако забележа повеќе од еден натпревар со најмалку 50 поени против ...

26 поврзани вести »

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџоски повикан во Обвинителство

24 Вести - пред: 8 часа

Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информаци зошто Караџовски е повикан во Обвинителството.

55 поврзани вести »

Почнуваат квалификациите за пласман на ЕП 2020

24 Вести - пред: 9 часа

Денес ќе се одиграат првите 10 натпревари од квалификациите за ЕП 2020. 55 тимови учествуваат во битката за учество на завршницата на шампионатот, кое ќе се одржи во неколку градови на Стариот континент.

13 поврзани вести »

Боинг планира нов софтвер за авионите „737 МАКС“

24 Вести - пред: 9 часа

Федералната администрација за воздухопловство на САД синоќа соопшти дека авиокомпанијата „Боинг“ ќе им издаде официјално упатство на авиопревозниците, на неприземјените авиони „Боинг 737 МАКС“, да им инсталираат нов софтвер за контрола на летање.

19 поврзани вести »

Македонија вечерва против Летонија во јубилејниот натпревар за Горан Пандев

24 Вести - пред: 9 часа

Репрезентацијата на Македонија денеска на Градскиот стадион во Скопје со почеток од 20:45 часот го игра првиот натпревар во квалификациите за пласман на ЕП 2020 против Летонија. Вечерашниот дуел ќе биде посебен за капитенот на нашиот национален тим, ...

91 поврзани вести »

МЗТ нагости победи против Спарс во полуфиналето на АБА-2 лигата, в недела реванш во Скопје

24 Вести - пред: 9 часа

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 1-0 во полуфиналната плејоф-серија во АБА-2, откако вчеравечер како гости го совладаа тимот на Спарс со 70-71 (42-27). „Металците“ одиграа одлично второ полувреме во кое на стартот имаа негатива од -17 ...

34 поврзани вести »

СВП ќе го соопшти добитникот на „Златниот венец“ за 2019

24 Вести - пред: 9 часа

На Светскиот ден поезијата 21 Март, дирекцијата на Струшки вечери на поезијата денеска во МАНУ ќе го прогласи добитникот на „Златниот венец“ на 58-то издание на поетскиот фестивал, кој традиционално се одржува на крајот од август.

35 поврзани вести »

Албанската полиција со дополнителни безбедносни мерки за денешниот протест во Тирана

24 Вести - пред: 10 часа

Албанската обединета опозиција за денеска најави протест пред Парламентот, во исто време кога ќе се одржува пленарната седница. Поради инцидентите кои се случија на последниот протест од 16 март, кога демонстрантите се обидоа насилно да влезат во ...

31 поврзани вести »

Поради срцеви проблеми Еди Рама хоспитализиран во Берлин

24 Вести - пред: 10 часа

Албанскиот премиер Еди Рама итно е префрлен во болница во Берлин поради проблеми со срцето, објавија албанските и косовските медиуми. – По прединфарктот што Еди Рама го преживеа во Тирана, за што и беше хоспитализиран, подоцна отпатува за Берлин со ...

20 поврзани вести »

Нови рочишта за „ТНТ“ и „Тарифа“ на СЈО

24 Вести - пред: 10 часа

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „ТНТ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. Предметот „ТНТ“ се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Огнен Ставрев, а меѓу обвинетите се поранешниот премиер Никола ...

Каква кампања на претседателите може да очекуваме?

24 Вести - пред: 15 часа

Македонија во предизборие. Каква кампања на претседателите може да очекуваме? И власта и опозицијата сакаат кристално чисти и фер претседателски избори. Во меѓувреме, во пресрет на претседателската изборна кампања, се брка и датумот за преговори со ...

Почина 19 годишната девојка – 16 жртва во кобната несреќа кај Ласкарци

24 Вести - пред: 22 часа

Почина 19 годишната девојка која од тешката несреќа кај Ласкарци се здоби со тешки повреди на екстремитетите. Иако лекарите на КАРИЛ ја одржуваа во живот повеќе од еден месец, и и ја ампутираа ногата за да го спасат нејзиниот живот - девојката им ...

55 поврзани вести »