TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Еврокомесарот Хан утре го отвора скринигот за почеток на разговорите со ЕУ

24 Вести - пред: 1 ден

Ако е потребна гаранција за успешен реферндум, не е исклучено сценариото за можни предвремени паралментарни избори. Премерот Заев вели дека во игра се сите опции, но сака да верува дека референдумот за името ќе успее.

183 поврзани вести »

Руски бизнисмени давале пари за протестите против промена на името

24 Вести - пред: 1 ден

Про-руски бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи на НАТО, со плаќање за насилни протести. Премиерот Зоран Заев, обелодени дека полицијата за ваквите плаќањата дознала по приведувањето на неколку учесници во насилните протести ...

52 поврзани вести »

Спасовски: Не мислам да водам истрага преку медиумите

24 Вести - 16.07.2018

Не мислам да водам истрага преку медиуми, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на новинарско прашање дали МВР има сознание и ќе покрене истрага во врска со изјавата на премиерот Заев дека проруски бизнисмени од Грција плаќале за ...

17 поврзани вести »

Заев: Можна е лидерска средба, но и предвремени избори доколку гарантираат успешен референдум

24 Вести - 16.07.2018

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на неделава да се заокружи процесот околу датумот, прашањето и карактерот на референдумот за името. - Овие работи очекуваме до крајот на неделата заедно политичките лидери, претставници на политичките ...

35 поврзани вести »

Притвор за скопјанец кој со измама украл 73.000 евра!

24 Вести - 16.07.2018

МВР поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје против И.И.(30) од Скопје поради основи на сомнение дека извршил кривично дело „тешка кражба на дрзок начин“, притоа стекнувајќи се со противправна имотна корист од ...

24 поврзани вести »

Стопанската комора очекува пониски откупни цени на тутунот

24 Вести - 16.07.2018

Пониски откупни цени и проценка во пониски класи поради намален квалитет на тутунот, очекува Стопанската комора на Македонија од годинашната реколта. Како што посочија на денешната прес-конференција, површините под тутун се за десет отсто поголеми ...

25 поврзани вести »

Aмериканска „Дура“ влезе во ТИРЗ Скопје со почетна инвестиција од 18 милиони евра

24 Вести - 16.07.2018

Осумнаесет милиони евра е почетната инвестиција на американската компанија „Дура аутомотив системс“ во фабриката во Технолошко-индустриската развојна зона кај Скопје, чија изградба почна денеска.

45 поврзани вести »

Заев: „Комити“ беа во полиција, споменуваа бизнисмени од Русија давале пари!

24 Вести - 16.07.2018

„Тие млади момчиња од „Комити“, кога нападнаа полицајци беа повикани во полицијата на разговор. Па споменуваа бизнисмени од Русија давале пари, заради тоа они се тука, немаат ништо против, или слично.

52 поврзани вести »

Заврши „Пивофест 2018“ - фестивал на пиво и скара!

24 Вести - 16.07.2018

Со големи овации, со скандирања, пеење на неговите хитови и со спектакуларниот настап на ѕвездата на вечерта, Шабан Шаулиќ заврши „Пивофест 2018“, што по 16. пат се организира во Прилеп. Балканската фолк ѕвезда Шаулиќ, со овации беше наградуван од ...

19 поврзани вести »

Заев: Про-руски грчки бизнисмени плаќале и по 21.000 долари за насилни протести пред референдумот

24 Вести - 16.07.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев за BuzzFeed News изјави дека грчки про-руски бизнисмени давале илјадници долари за да се поттикне насилство и да се спречи Македонија да влезе во НАТО. Заев рекол дека неговата Влада добила повеќе извештаи дека ...

52 поврзани вести »

Јувентус не го дава Манџукиќ во Дортмунд

24 Вести - 16.07.2018

Италијанскиот шампион Јувентус одбил понуда од Борусија Дортмунд за напаѓачот Марио Манџукиќ, тврди „Калчо Меркато“. Популарниот Манџо одигра многу силно светско првенство и постигна три гола и асистенции, откако се пласираше на второто место на ...

Пронајден мртов маж во центарот на Прилеп

24 Вести - 16.07.2018

Изутринава во центарот на Прилеп е пронајден мртов маж на околу 30-годишна возраст. Според Јавното обвинителство во Прилеп на пронајдениот прилепчанец не се констатирани траги на насилство и е наредена обдукција за да се утврдат причините за смртта.

39 поврзани вести »

Вечерва протестен марш во чест на Никола Саздовски-Саздо

24 Вести - 16.07.2018

Вечерва на плоштадот во Автокоманда, во 19.30 часот ќе започне протестен марш во чест на починатиот Никола Саздовски – Саздо. „Комити Скопје“ ги покануваат сите Комити, сите добри луѓе, секој што се чувствува како Македонец, од секој дел на ...

77 поврзани вести »

Модриќ: Понекогаш не победува подобриот

24 Вести - 16.07.2018

Капитенот на Хрватска Лука Модриќ беше движечката сила на тимот на патот кон големото финале на Мундијалот 2018. И покрај поразот од Франција (2:4) во битката за титулата, фудбалерот на Реал Мадрид повторно се претстави неверојатно, а по натпреварот ...

35 поврзани вести »

Роналдо пречекан од стотици навивачи на Јувентус

24 Вести - 16.07.2018

Португалската ѕвезда, Кристијано Роналдо пристигна на стадионот на неговиот нов клуб Јувентус, каде што ќе ги помине медицинските прегледи. Роналдо беше пречекан од стотици поддржувачи на „старата дама“ и без двоумење застана и даде автограми и се ...

132 поврзани вести »

УХМР за вторник најави пороен дожд и грмежи

24 Вести - 16.07.2018

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремен дожд, најпрво во западните делови. На повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

67 поврзани вести »

Над 320 грчки интелектуалци го поддржуваат Договорот од Преспа

24 Вести - 16.07.2018

Ние, левичарите, демократите и прогресивните граѓани, го поддржуваме Договорот, бидејќи сме против национализмот и ревизионизмот и се залагаме за мирно, солидарно, европско, балканско соседство, бидејќи Договорот ги надминува националистичките и ...

17 поврзани вести »

Гудачкиот квартет „Филхармонија“ вечер на „Охридско лето“

24 Вести - 16.07.2018

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на македонскиот гудачки квартет „Филхармонија“ со уметниците Ана Кондратенко и Бојан Илкоски на виолина, Бојан Талески на виола и Марија Михајловска на виолончело.

12 поврзани вести »

Хан утре во Македонија, ќе го отвора скринингот за почеток на разговорите со ЕУ

24 Вести - 16.07.2018

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скринингот процесот на земјата за отпочнување преговори за членство во Унијата.

183 поврзани вести »

Курц: Топло го поздравуваме Договорот меѓу Скопје и Атина

24 Вести - 16.07.2018

Договорот меѓу Скопје и Атина покажува дека упорните преговори и дипломатијата носат резултат, вели канцеларот на Австрија, Себастијан Курц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ и ја потенцира австриската поддршка за европската перспектива на ...

28 поврзани вести »