TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Македонија повторно влече електрична енергија од Европската енергетска асоцијација

24 Вести - 07.02.2023

Иако речиси сите капацитети за производство работат, земјава се соочила со недостиг на струја во неделата, кога за прв пат зимава температурите драстично опаднаа. Токму тогаш се повлечени 1700 мегавати од европската мрежа, за што Македонија , исто ...

79 поврзани вести »

Акциски план со САД: Приоритет борбата со корупцијата

24 Вести - 07.02.2023

Владата на седница го усвои акцискиот план кој се однесува на стратешкиот дијалог со САД. Во фокусот борбата против криминалот и корупцијата и зајакнување на законодавството а сето тоа паралелно во насока на успешно отварање на сите поглавја со ЕУ.

Ќе му ги даде ли Ковачевски на Таравари МЕПСО и ПИОМ со кои раковид Гаши?

24 Вести - 07.02.2023

До петок Македонија добива договор за реконструкција на Владата, дали ќе биде проширена и надградена или само заменета Алијанса наместо Алтернатива се очекува да се знае најдоцна утре. Се очекува уште денеска Димитар Ковачевски на Африм Гаши да му ...

147 поврзани вести »

Македонските државјани од Турција на пат кон Македонија

24 Вести - 07.02.2023

Македонските државјани, децата и нивниот ментор се евакуирани од погоденото подрачје во турција и се на пат кон Македонија. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици кои се од Тетово, ...

Црн биланс од разорниот земјотрес: Повеќе од 5000 загинати, со земја срамнети скоро 6000 згради

24 Вести - 07.02.2023

Катастрофален биланс по разорниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија. Повеќе од 5 илјади починати, илјадници унипштени домови, згради, болници, автопати, цели населби срамнети со земја е она што остана по најсилниот земјотрес во регионот во ...

730 поврзани вести »

Средба на претседателот Пендаровски со Јан Липавски, министер за надворешни работи на Чешката Република

24 Вести - 07.02.2023

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Јан Липавски, министер за надворешни работи на Чешката Република, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу двете држави, ...

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

24 Вести - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на армијата, 10 илјади ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција. О д дирекцијата за заштита и спасување се испраќаат 40 лица со комплетна специјализирана опрема и материјално - технички средства за ...

730 поврзани вести »

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

24 Вести - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

237 поврзани вести »

Средба на Бујар Османи со Стефан Дион

24 Вести - 07.02.2023

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со Стефан Дион, специјален пратеник на Премиерот на Канада за Европската Унија и Европа и амбасадор на Канада во Франција и Монако.

51 поврзани вести »

Во Турција и Сирија, според новиот биланс, во земјотресот загинале 4.890 лица

24 Вести - 07.02.2023

Илјадници унипштени домови, згради, болници и автопати, цели населби срамнети со земја е она што остана по најсилниот земјотрес во Турција во последните неколку децении. Спасувачките екипи во потрага по преживеани a од остатоцците од зградите во ...

730 поврзани вести »

Денеска дојави за бомби во основни училишта во Скопје

24 Вести - 07.02.2023

Денеска на пладне, дојава за поставени бомби примило ООУ „Лазо Ангеловски“ во скопски Аеродром. Меѓу школите во кои стигнале дојави се „Димитар Миладинов“, „Ј.Х. Песталоци“ и Коле Неделковски“ во Центар, „Ацо Шопов“ во Бутел, „Кузман Јосифовски ...

85 поврзани вести »

Од 600 до 800 денари субвенции за сметките за струја на домаќинствата со ниски приходи

24 Вести - 07.02.2023

Најранливите категории граѓани и годинава ќе добијат субвенции за сметките за струја. Mинистерот за економија Крешник Бектеши вели дека субвенцијата ќе изнесува 600 до 800 денари, а јавниот повик е веќе објавен на веб-страницата на Министерството за ...

53 поврзани вести »

Гаревски за Студио 10: Градбите во Македонија се сигурни

24 Вести - 07.02.2023

Поранешниот директор на Изиис Михаил Гаревски во студио 10 на тв 24 вели дека во Македонија не треба да се стравува од разорни последици по скопскиот земјотрес и законските измени оттогаш.

11 поврзани вести »

Липовски - Османи: Континуирана чешка поддршка за влез на Северна Македонија во ЕУ

24 Вести - 07.02.2023

Денес, на покана на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во официјална посета на државата, престојуваше министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јан Липавски. Во фокус на разговорите беше евроинтеграцискиот процес на Северна ...

Судењето за „Ласкарци“ се одложи поради отсуство на вешто лице

24 Вести - 07.02.2023

Поради отсуство на вештото лице Зекирија Зекири се одложи рочиштето за трагедијата кај село Ласкарци. Обвинителот Дарко Јакимовски изрази сомнеж поради недоаѓањето на вештакот, кој денеска требаше да одговара на финалните прашања во врска со ...

42 поврзани вести »

Продолжува поддршката за домаќинствата за фотонапонски панели, сончеви колектори и замена на ПВЦ прозорци

24 Вести - 07.02.2023

Во 2023 година продолжува финансиската поддршка за домаќинствата за фотонапонски панели, сончеви термални колекторски системи, како и замена на ПВЦ или алуминиумски прозорци, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

53 поврзани вести »

Блок 1 на РЕК Битола утрово исклучен од мрежа

24 Вести - 07.02.2023

Утрово Блок 1 на РЕК Битола е исклучен од мрежа заради интервенции во цевкодниот систем на постројката, сервисни и ремонтни активности на млинските кола и нега на постројките во машинската сала на блокот.

30 поврзани вести »

Туша за „Студио 10“: Лекот „Трикафта“ е шанса за нов живот

24 Вести - 07.02.2023

Лекот „Трикафта“, којшто е особено скапа терапија, е неопходна за лекување на за цистична фиброза. Достапен во соседните земји и има позитивните искуства кои ги дава, и се надеж за посигурна иднина за пациентите.

91 поврзани вести »

Гаревски за „Студио 10“: Градбите во Македонија се сигурни, особено оние од последните десетина години

24 Вести - 07.02.2023

Градежниот инженер Михаил Гаревски за Студио 10 порачува дека во Македонија не треба да се стравува од разорни последици по скопскиот земјотрес во 1963 година и законските измени оттогаш. Објектите, генерално ги задоволуваат параметрите и ...

11 поврзани вести »

МНР: Деветте македонски државјани затекнати во Турција се на безбедно и ќе го продолжат патот кон дома

24 Вести - 07.02.2023

Од МНР информираат дека деветте државјани на Република Северна Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку програмата „Еразмус плус“ престојуваат во Република Турција), според последните ...