TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

360 степени

Сали: Немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во владата ако влезе Алијанса

360 степени - пред: 24 мин

Министерот за здравство од редовите на Алтернатива вели дека на маса засега нема ниту предлог за тоа што би добила Алијанса за Албанците односно што договорила оваа партија со останатите владини партнери Министерството за здравство е еден од ...

87 поврзани вести »

Само вчера околу 150 здравствени работници од земјава се пријавиле да помогнат во Турција

360 степени - пред: 59 мин

ЦУК преку НАТО каналите ќе ги информира турските власти, па кога тие ќе дадат повратен одговор каков персонал им е потребен, доброволците ќе се упатат кон Турција Само во текот на вчерашниот ден околу 150 здравствени работници во земјава се ...

40 поврзани вести »

Речиси 10 000 загинати во земјотресите во Турција и Сирија

360 степени - пред: 1 час

Според податоците на Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) над 34 810 луѓе се повредени при уривањето на илјадниците згради во регионот Бројот на жртвите од земјотресите во Сирија и Турција продолжува да расте и според ...

881 поврзани вести »

Ѓоргиев: Се забележува тенденција за нарушување на кратките периоди на добри односи меѓу Скопје и Софија

360 степени - пред: 2 часа

Вака македонскиот историчар и копретседател за заедничката македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања Драги Ѓоргиев ги коментира последните случувања меѓу Северна Македонија и Бугарија.

24 поврзани вести »

Градоначалникот на Благоевград: Ќе ги казнам вработените што фрлале камења на македонскиот клуб како што Скопје ги ...

360 степени - пред: 2 часа

Вчера беа приведени четири лица за вандализирањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров” во Благоевград, кое се случи на 4 февруари. Во притвор се двајца мажи и две жени, сите вработени во Општина Благоевград, на возраст од околу 40 години ...

73 поврзани вести »

Бајден од Конгресот: САД се единствена земја во светот што излегува посилна од кризите

360 степени - пред: 2 часа

Денес нашата демократија останува непоколеблива и нескршена. Приказната за Америка е приказна за напредок и издржливост. Ние сме единствената земја што од секоја криза излезе посилна отколку кога влеговме во неа.

48 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Нема учебници, но затоа има лажни дојави за бомби, МВР пет месеци не може да ги открие сторителите

360 степени - пред: 2 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ посочија на министерот за образование Јетон Шаќири и недостигот од учебници и го повикаа „наместо да кажува дека изгубените часови ќе се надоместат, да побара од својот колега Спасовски да открие кој стои зад овие лажни дојави за ...

80 поврзани вести »

Почина фудбалскиот тренер и поранешен селектор на хрватската репрезентација Мирослав Ќиро Блажевиќ

360 степени - пред: 3 часа

Најголемиот успех во кариерата го постигна со Динамо Загреб во 1982 година, кога стана шампион на Југославија, како и со селекцијата на Хрватска, со која освои бронза на Светското првенство во Франција во 1998 година Легендарниот фудбалски тренер и ...

82 поврзани вести »

(ФОТО) Среде тензија на релација Скопје – Софија, настап на НОБ во Пловдив

360 степени - пред: 4 часа

Културата поврзува и лекува, порача амбасадорката на земјава во Бугарија за синоќешниот настап на првенците од НОБ кој доаѓа во период на заострени тонови помеѓу двете држави Националната опера и балет (НОБ) на Северна Македонија синоќа се претстави ...

12 поврзани вести »

Расте бројот на жртви од земјотресите во Турција и Сирија: СЗО стравува дека билансот може драматично да се зголеми

360 степени - пред: 4 часа

Директно или индиректно, повеќе од 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од катастрофалните земјотреси Уште една студена ноќ во очајна трка со времето за да се спасат заробени луѓе под урнатините, поминаа спасувачките екипи во Турција и Сирија.

881 поврзани вести »

Денеска сончево и топло, температурата до максимални седум степени

360 степени - пред: 5 часа

За утре, пак, се очекува многу студено утро со температура од нула до минус 15 степени, а сончево со мала облачност во текот на денот со максимална температура до осум степени Сончево и студено време со мала до умерена облачност, најавува за денеска ...

76 поврзани вести »

Анализа: Три клучни причини зошто земјотресот во Турција беше еден од најсмртоносните

360 степени - пред: 12 часа

Понеделничкиот земјотрес беше и еден од најсилните што Турција ги доживеала во изминатиот век – земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на земјата во 1939 година, што резултираше со повеќе од 30 000 смртни ...

223 поврзани вести »

(ВИДЕО) Осумнаесетмесечни близнаци извлечени од урнатините 40 часа по земјотресот

360 степени - пред: 13 часа

Четириесет часа по земјотресот, близнаците Амине и Ахмет Елчин беа извлечени од под урнатините Осумнаесетмесечни близнаци се спасени од под урнатините на зграда, 40 часа по разорниот земјотрес во Газиантеп.

217 поврзани вести »

Карикатура на „Шарли ебдо“ за земјотресот во Турција ја разгневи јавноста

360 степени - пред: 13 часа

Парискиот институт Босфор, кој работи на зајакнување на пријателството меѓу Франција и Турција, ја осуди карикатурата како „срамна, патетична и жална“ Француски сатиричен весник „Шарли ебдо“, познат по своите карикатури кои често ја минуваат ...

17 поврзани вести »

Откако рекоа дека е пијан на видео од Инстаграм, се огласи Вучиќ: Кафе никогаш не сум пиел, еднаш видов момци како ...

360 степени - пред: 14 часа

Веројатно секогаш кога ќе ја заштитите вашата земја и ќе им кажете на странските агенти дека лажат, тие секогаш ќе ви кажат дека сте пијан и под дејство на опојни материи, коментирал Вучиќ Претседателот на Србија Александар Вучиќ зборуваше за ...

7 поврзани вести »

Професор кој го преживеа земјотресот во Турција: Сите сме во шок, мислев дека зградата ќе ми се урне

360 степени - пред: 15 часа

Професорот раскажува дека кога се смирил по првичниот шок, ја грабнал чантата, лаптопот, суви грицки и го напуштил станот, придружувајќи им се на оние што биле надвор. Видел дека многу луѓе штотуку ги отвориле вратите и истрчале надвор, облечени во ...

МВР: Лажни се пријавите за поставени бомби во 47 училишта во Скопје

360 степени - пред: 15 часа

Како што веќе објавивме, меѓу основните училишта во кои стигнале дојави се „Димитар Миладинов“, „Ј.Х. Песталоци“ и Коле Неделковски“ во Центар, „Ацо Шопов“ во Бутел, „Кузман Јосифовски Питу“ во Кисела Вода и „Гоце Делчев“ во Аеродром Сите дојави за ...

80 поврзани вести »

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и во Сирија надмина 6 200, спасувачките екипи се во трка за пронаоѓање ...

360 степени - пред: 16 часа

Турската агенција за управување со вонредни состојби објави дека вкупниот број загинати во земјата надмина 4.500, а околу 26.000 се повредени. Бројот на загинати во областите под контрола на владата во Сирија се искачи на повеќе од 800, додека ...

881 поврзани вести »

Поранешен лондонски полицаец осуден на доживотен затвор за десетици силувања

360 степени - пред: 16 часа

Полицијата девет пати пропуштила можност да го уапси овој сериски силувач кој 17 години работел во полиција. Тој на крајот беше уапсен во октомври 2021 година за првиот случај на силување, што ги поттикна и другите жени да го пријават Дејвид Керик, ...

16 поврзани вести »

(ВИДЕО) Како војната за Украина се води на македонската твитер-сцена каде што „дрмаат“ пет проруски профили

360 степени - пред: 17 часа

„Преспа институт“ во периодот од 1 јануари до 31 декември 2022 година истражувал твитови на топ 300 македонски корисници. Преку нивните реобјави и интеракции се стигнало до бројка од 10 до 11.000 домашни твитер-профили кои влегле во анализата.