TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

360 степени

Бежоска го информирала Пендаровски за случувањата околу Еуростандард банка

360 степени - тукушто објавено

Претседателот Стево Пендаровски денеска остварил средба со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, за актуелните случувања во банкарскиот сектор во земјава, соопштија од Кабинетот на Претседателот.

61 поврзани вести »

Албанија протера ирански шпион кој како бегалец се засолнил во кампот на муџахедините кај Драч

360 степени - пред: 22 мин

Припадник на иранската тајна служба, кој бил инфилтриран во кампот на муџахедините во Манез кај Драч, протеран е од Албанија и предаден на грчките власти, јави телевизијата Топ чанел. „Ехсан Биди (43) во Албанија влегол на 16 октомври 2013 година со ...

8 поврзани вести »

Возачите на товарни возила ќе може да влезат во Грција без тест за корона

360 степени - пред: 34 мин

Министерството за внатрешни работи соопшти дека за возачи на товарни моторни возила не e потребен негативен PCR тест при влез во Република Грција. Ова е дополување на известувањето од МВР за нов протокол за влез во Грција од граничниот премин ...

71 поврзани вести »

Нов Зеланд во карантин уште 12 дена- бројот за заразени се зголеми на 29 во еден кластер

360 степени - пред: 1 час

Алармот беше вклучен откако се појавија четири случаи на заразени, сите членови на едно семејство во Јужен Оукланд, при што ниту еден од нив не патувал надвор од земјата Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го продолжи карантинот во земјата за ...

32 поврзани вести »

Воз удри во автомобил кај тетовски Порој, двајца се повредени

360 степени - пред: 1 час

Двајца жители на тетовското село Порој се полесно повредени во сообраќајна несреќа кога во нивното патничко возило марка „цитроен“ удрил воз кој се движел на релација Скопје-Кичево. Сообраќајката се случи вчера околу 18 часот на железничкиот премин ...

67 поврзани вести »

Села и Гаши му даваат предност на Ахмети во преговорите за нова влада

360 степени - пред: 2 часа

Заврши времето кога Албанците се туркаа за влез во влада. ДУИ има предност да го исцрпи правото за преговарање, оти освои најмногу пратеници во албанскиот блок, велат од Коалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива.

175 поврзани вести »

Борисов предлага уставни измени и нови избори

360 степени - пред: 2 часа

Повеќе од еден месец во Бугрија се одржуваат антивладини протести на кои се бара оставка од Борисов и од јавниот обвинител кој нареди претрес и апсење на соработници на бугарскиот претседател Радев Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов во денешното ...

34 поврзани вести »

Комитет за финансиска стабилност: Банкарскиот систем е стабилен и сигурен

360 степени - пред: 3 часа

И по укинувањето на дозволата за основање и работење на „Еуростандард банка“ АД Скопје, граѓаните треба да бидат спокојни – банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен. Стабилни и сигурни се сите други банки, како и штедилниците, соопшти ...

65 поврзани вести »

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

360 степени - пред: 3 часа

Од утре сите граѓани на Северна Македонија, Хрватска, Бугарија и Романија за влез во Србија треба да имаат негативен ПЦР тест кој нема да биде постар од 48 часа, решено е денес на седницата на Кризниот штаб, јави дописникот на МИА од Белград.

50 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ го чека исходот од преговорите за нова влада меѓу СДСМ и ДУИ

360 степени - пред: 3 часа

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од тезата дека претседателот Стево Пендаровски противуставно му го дал мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, оти нема обезбедено мнозинство.

259 поврзани вести »

Струшките вечери на поезијата во скратена форма поради пандемијата

360 степени - пред: 3 часа

На лауреатот на „Златниот венец“ за оваа година, наградата ќе му биде доделена следната година Поради ситуацијата со пандемијата, оваа година Струшките вечери на поезијата ќе се одржат во редуцирана форма и пократко, од 28 до 30 август, соопшти ...

30 поврзани вести »

МВР: 43-годишен тетовец приведен за палење на возилата на ЕВН

360 степени - пред: 4 часа

Тетовската полиција соопшти дека е приведено едно лице под сомнение дека ги запалил двете возила на ЕВН Македонија ноќеска во Тетово. Од Тетовската полиција соопштија дека се работи за 43-годишен жител на Тетово.

85 поврзани вести »

Призма: Над 2,5 милиони за 19 дена медиумско предизборие

360 степени - пред: 4 часа

Вкупната медиумска пропаганда на партиите во предизборието чини над 2,5 милиони евра, се вели во истражувањето на „Призма“ . Со овие пари треба да се платат рекламите во телевизиите, радијата, весниците и на порталите.

3 поврзани вести »

Хелсиншки комитет: Надлежните итно да создадат услови за образование и на децата со попреченост

360 степени - пред: 4 часа

Хелсиншкиот комитет апелира надлежните итно да создадат услови за образование и на децата со попреченост, кои во услови на пандемија се соочени со големи предизвици во наставата зашто платформите за учење на далечина во нашата земја, кои го заменија ...

167 поврзани вести »

Претставниците на Косово и Србија на 2 септември се враќаат на преговарачка маса во Белата куќа

360 степени - пред: 4 часа

На втори септември во Вашингтон ќе се одржи средба на претставниците на Србија и Косово на покана од специјалниот американски пратеник за преговорите, Ричард Гренел, потврди косовскиот премиер Авдулах Хоти.

29 поврзани вести »

Џафери денеска вели дека не знае кога ќе ја продолжи конститутивната седница

360 степени - пред: 4 часа

Претседавачот со конститутивната седница во Собранието, Талат Џафери за ТВ21 денеска изјавил дека засега нема план да свика продолжување на седницата. „Врз основа на моите надлежности, кога ќе одлучам тогаш ќе ја свикам.

92 поврзани вести »

Грција бара меѓународна поддршка за тензиите со Турција во Медитеранот

360 степени - пред: 5 часа

Грција продолжува со дипломатските активности за да ги блокира активностите на Турција во Источниот Медитеран, кои предизвикаа тензии откако пред неколку дена Анкара го испрати бродот „Оруч Рејес“ во истражувачка мисија која Грција ја смета за ...

37 поврзани вести »

Комисијата предлага „онлајн“ настава, освен за учениците до трето одделение, на потег е Владата

360 степени - пред: 5 часа

По заклучокот од седницата на Владата во вторникот Планот на МОН за учебната 2020/2021 да биде споделен со Комисијата за заразни болести и таа да го даде мислењето за моделот на настава, Комисијата вчера на состанок донесе конечен предлог кој сега ...

167 поврзани вести »

УЈП: Граѓаните да ја сменат трансакциската од Еуростандард банка во апликацијата „МојДДВ“ со валидна сметка

360 степени - пред: 5 часа

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата „МојДДВ“ имаат внесено трансакциска сметка од Еуростандард Банка, да извршат промена со внесување на валидна трансaкциска сметка, со цел исплата на средства од поврат на ДДВ за ...

33 поврзани вести »

Апасиев ќе оди да бара канцеларија во Собрание, сака да иницира „антилихварско“ законодавство

360 степени - пред: 5 часа

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, објави дека уште денеска ќе побара Собранието да му обезбеди канцеларија како пратеник. Пропаѓањето на Еуростандард банка, што според него е „подмолна игра“ му е тригер за иницирање на реформа на банкарскиот ...

303 поврзани вести »