TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

360 степени

Советот за безбедност ќе заседава в сабота

360 степени - пред: 14 часа

Советот за безбедност ќе заседава в сабота, кога е последниот од 14 дена што ги одреди претседателот Стево Пендаровски со третата одлука за прогласување вонредна состојба. Од кабинетот на Пендаровски потврдуваат за „360 степени“ дека претседателот ...

48 поврзани вести »

Ковид-19: Од новите 38 случаи, најмногу се од Сарај

360 степени - пред: 14 часа

Од вкупно новодијагностицираните 38 случаи со ковид-19, најмногу- 24 се од Скопје, соопштија од Министерството за здравство, врз основа на податоците од Институтот за јавно здравје. Ковид-19: Тројца починати, 16 оздравени и 38 новозаразени Од овие ...

272 поврзани вести »

Изборите ќе се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба

360 степени - пред: 15 часа

Премиерот Оливер Спасовски изјави денеска дека изборите ќе се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, без да посочи конкретени датуми, со образложение дека уште се прават анализи дали да се побара продолжување на вонредната состојба.

121 поврзани вести »

Адвокатот на Нинџа: За неговата безбедност одговара државата

360 степени - пред: 15 часа

Адвокатот на Александар Василевски-Нинџа, Звонко Давидовиќ, во изјава за медиумите не сакаше да ги коментира заканите кои денеска на јавна седница во Апелација за предметот „27 април“ ги пријави неговиот клиент , а за кои тврди дека доаѓаат од ...

55 поврзани вести »

Првиот здравствен работник ја изгуби битката со ковид-19, почина фармацевт од Струга

360 степени - пред: 15 часа

Фармацевтска комора на Македонија денеска соопшти дека почина првиот здравствен работник од ковид-19 во земјава. Според соопштението, се работи за фармацевтскиот работник Петар Мојсоски од село Подгoрци, Струга, кој се заразил извршувајќи ги своите ...

42 поврзани вести »

Адвокатот на Чавков: Будалаштина од најдолен вид е обвинувањето на Нинџа за заканите

360 степени - пред: 15 часа

Адвокатот на Митко Чавков, Сашко Дукоски, ги нарече будалаштини од најдолен вид обвинувањата од Александар Василевски-Нинџа дека лица од патриотските здруженија, кои биле во придружба на ќерката на Чавков, утрово му се заканувале .

55 поврзани вести »

Спасовски наскоро очекува одлука за отворање на границите во регионот

360 степени - пред: 15 часа

Премиерот Оливер Спасовски очекува земјите од регионот наскоро да постигнат договор и да донесат одлука за отворање на границите. Спасовски додаде дека е во постојана комуникација со своите колеги од соседните држави со кои, како што истакна, се ...

61 поврзани вести »

Чулев: За литијата во Струга има затајување на полицијата, се вештачат снимките од случајот „Теретана“

360 степени - пред: 15 часа

Истрагата за литијата во Струга се комплетира и е пред самиот крај, рече министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев според кого имало затајување на превентивната улога на полицијата во овој случај.

165 поврзани вести »

Ковид-19: Тројца починати, 16 оздравени и 38 новозаразени

360 степени - пред: 15 часа

Починаа двајца пациенти од Тетово и еден од Скопје, за кој присуството на вирусот е утврдено постмортем. Најголем број од новозаболените (24) и денеска се од главниот град Тројца починати, 38 новозаразени и 16 оздравени од ковид-19 регистрира ...

Чулев: АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

360 степени - пред: 16 часа

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на денешната прес-конференција обвини дека поранешната УБК, а сега Агенција за национална безбедност ја задржала ...

41 поврзани вести »

Заев: Потребни се 100 проценти сигурни избори во првиот можен рок

360 степени - пред: 16 часа

На граѓаните, на државата им се потребни законодавна и извршна власт, Собрание и политичка влада. Нашата татковина има потреба од избори во првиот можен термин за да го дочекаме септември целосни подготвени, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев во нова ...

ВМРО-ДПМНЕ за еврообврзницата: Владата го задолжи секое семејство со по 1 500 евра

360 степени - пред: 17 часа

Според Анастасија Илиеска од ВМРО-ДПМНЕ, ако заемот бил направен во март каматите ќе беа пониски, државава ќе заштедеше, а секој граѓанин ќе плаќаше помалку Владата повторно ја задолжи Македонија на меѓународниот пазар преку издавање на ...

Породилното отсуство продолжува до завршување на мерките против ковид-19

360 степени - пред: 17 часа

Министерството за здравство денеска соопшти дека согласно Уредбата со законска сила, породилното отсуство на оние на кои во мешувреме им завршило, продолжува да важи до завршување на времените мерки за справување со вирусот ковид-19.

57 поврзани вести »

Филипче со видеопорака: Да се санкционираат сите прекршувања што го загрозуваат јавното здравје

360 степени - пред: 18 часа

Недозволиво е оние што ги почитуваат мерките да бидат во ризик од оние што тоа не го прават, вели министерот за здравство нагласувајќи дека, со непридржување до мерките, се ризикува враќање на рестрикциите Исправени сме пред два избора – да се ...

Нинџа: Лица кои беа со ќерката на Чавков утрово ми се заканија при спроводот во судот

360 степени - пред: 18 часа

Александар Василевски – Нинџа, еден од осудените во случајот “27 април”, утрово пред почетокот на јавната седница во Апелацискиот суд во Скопје им кажа на судиите дека лица кои биле пред судската зграда во придружба на ќерката на Митко Чавков, му се ...

55 поврзани вести »

Паричен надоместок за оние што останаа без работа поради корона-кризата во земјава

360 степени - пред: 18 часа

Двомесечниот надоместокот во висина од 50 проценти од платата што ја земал работникот ќе се исплаќа преку Агенцијата за вработување и за него може да аплицираат оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април Работниците, кои поради ...

38 поврзани вести »

Иако не ита на избори, ВМРО-ДПМНЕ нуди „итна стратегија за обнова“

360 степени - пред: 19 часа

Според владејачката партија, Мицкоски прави сè за да ја заглави државата во неизвесност и криза и да нема избори „Потребна е итна стратегија за обнова на Македонија. ВМРО-ДПМНЕ знае како“, истакнуваат од владејачката партија во денешното соопштение, ...

45 поврзани вести »

МВР: Прекршочни казни за 461 лице кои не носеле маски

360 степени - пред: 19 часа

Во текот на изминатото деноноќие регистрирани се 461 прекршок поради неносење лична заштита на лица, соопшти МВР. Во изминатите 24 часа на 70 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 лица потпишале изјави за самоизолација.

75 поврзани вести »

Ковид-19: Речиси една третина од починатите се во САД

360 степени - пред: 19 часа

На сајтот „Ворлдометерс“ денеска бројката на смртни случаи во САД е 102 107, додека вкупниот број на починати од ковид-19 во светот е 357 691 лица Бројот на почнати како последица на ковид-19 во САД надмина 100 000, што е најголем број на жртви во ...

272 поврзани вести »

Твитер го разлути Трамп – подготвува извршна наредба за социјалните мрежи

360 степени - пред: 20 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе потпише извршна наредба за социјалните мрежи, изјави неимуван претставник на Белата куќа. Трамп по предупредувањето од Твитер, корисниците да ги проверуваат фактите во неговите твитови, тој се закани ...

122 поврзани вести »