TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

360 степени

Одбраната на Јанева за Камчев: Дали нападот е најдобра одбрана?

360 степени - пред: 17 часа

Орце Камчев рече: „’Империја’ е измислен предмет за јас да бидам рекетиран“. Не може да не се запрашаме дали е можна обратна ситуација: случајот „Рекет“ да е создаден за затворање на предметот „Империја“.

91 поврзани вести »

Два нови случаи на ковид-19 во Гостивар, Таравари смета дека состојбата е стабилна

360 степени - пред: 17 часа

Епидемиолозите открија два нови случаја на инфицирани со коронавирусот во Гостивар. Со неодамнешните во општина Гостивар, до денес активни се четири случаи, колку што има и во соседната општина Врапчиште, јави МИА.

483 поврзани вести »

Според Захариева, во Северна Македонија има антибугарска реторика поради изборите

360 степени - пред: 17 часа

Според шефицата на бугарската дипломатија, најголем чекор назад во билатералните односи е прекинувањето на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања Според шефицата на дипломатијата на Бугарија Екатерина Захариева во Северна ...

23 поврзани вести »

МВР: Во 24 угостителски објекти не се почитувале мерките против ковид-19

360 степени - пред: 17 часа

Министерството за внатрешни работи информира дека во соработка со Државниот пазарен инспекторат во последните неколку дена извршиле контрола на 2184 угостителски објекти, при што констатирале дека 24 од нив не ги спроведувале владините мерки за ...

38 поврзани вести »

(ВИДЕО) По априлските извештаи, проверивме дали има штркови во Чешиново-Облешево и дали умираат птици во Боговиње

360 степени - пред: 18 часа

Ја проверивме основаноста на лажните и конспиративните наративи за 5Г-мрежата и наводна поврзаност на коронавирусот. Бевме на терен за да проверивме дали умираат птици во Боговиње и дали нема штркови во Чешиново-Облешево, како што се тврдеше во ...

Почнува тестирање на вработените во штипските текстилни фабрики

360 степени - пред: 18 часа

Во петте конфекции во Штип кои привремено ќе бидат затворени поради ширењето на ковид-19 денеска почнува масовно тестирање. Директорката на Центарот за јавно здравје-Штип, Марија Димитрова вели дека денеска ќе земат околу 200 брисеви.

161 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е црн рекордер по жртви од коронавирусот

360 степени - пред: 18 часа

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува Владата дека не прави доволно во справување против коронавирусот, тие велат дека во земјава има двојно повеќе заразени отколку во земјите од регионот заедно.

483 поврзани вести »

Ковид-19: Куманово, Прилеп, Велес… градови со највисока стапка на заболени од почетокот на епидемијата

360 степени - пред: 18 часа

Според последниот Извештај на ИЈЗ, најголем број случаи се регистрирани во Скопје, па Куманово, Тетово, Прилеп, Велес и Штип, додека највисок морталитет има во Струга, Куманово, Велес, Прилеп и Дебар Куманово е со највисока стапка на заразени од ...

483 поврзани вести »

ССМ: Фабриките што привремено затвораат поради ковид-19 мора да им дадат плата на работниците

360 степени - пред: 18 часа

Сојузот на синдикати на Македонија во соопштение до јавноста посочува дека мора да се почитуваат работничките права и фабриките кои поради ширење на ковид-19 привремено затвораат, како текстилците од Штип, да им ги платат на работниците деновите ...

21 поврзани вести »

МВР: 585 лица не носеле маски

360 степени - пред: 19 часа

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на цела држава полицијата изрече 585 прекршочни казни за неносење лична заштита на лице, соопшти МВР. На 337 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 лица потпишале изјави за самоизолација, ...

78 поврзани вести »

Ковид-19: Најмногу активни случаи во Скопје – Чаир е прв на листата

360 степени - пред: 19 часа

Најмногу активни случаи на ковид- 19 во земјава има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Во земјава, моментално има вкупно 606 активни случаи.

483 поврзани вести »

Министерството за здравство до граѓаните: Не давајте лажни информации и носете заштита

360 степени - пред: 19 часа

Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. Советот до граѓаните е да даваат вистинити и точни информации на надлежните институции, а Министерството за внатрешни ...

Пукање во Чаир: Едно лице е повредено, напаѓачот е непознат

360 степени - пред: 19 часа

Едно лице е повредено утрово во скопската населба Чаир кога на него било пукано од огнено оружје од непознато лице, дознава „360 степени“. Во 5,45 часот во полицијата било пријавено дека се слушнале повеќе истрели од огнено оружје на улица ...

29 поврзани вести »

(ВИДЕО) Теории на заговор, лажни наративи, патриотски симболи – сторија од протестот против 5Г, мерките за ...

360 степени - пред: 19 часа

Залудни беа обидите на полицајциte да им укажат на насобраните граѓани дека се забранети поголеми собири и дека задолжително треба да носат маски и да одржуваат растојание . Сцените се случуваа на паркингот во близина на скопскиот саем, каде група ...

Парично казнети романскиот премиер и министри – не носеле маски и пушеле во канцелариите

360 степени - пред: 19 часа

Романскиот премиер Лудовик Орбан и четворица министри се парично казнети поради непочитување на мерките за справување со коронавирусот. Според романската агенција Медијафакс, тие морале да платат казна затоа што на роденденската забава на премиерот ...

30 поврзани вести »

СЗО: Нагло зголемен бројот на заразени со ковид-19 во Северна и Јужна Америка

360 степени - пред: 20 часа

Северна и Јужна Америка бележат нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Извршниот директор на програмата за вонредни случаи на СЗО, Мајк Рајан, рече дека Централна и Јужна ...

65 поврзани вести »

„Рекет“: По Боки, денеска и Катица Јанева ќе ги даде завршните зборови

360 степени - пред: 20 часа

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска во Основниот кривичен суд во Скопје заедно со нејзините адвокати ќе ги кажат своите завршни зборови за случајот „Рекет“ каде таа е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластувања.

118 поврзани вести »

(ВИДЕО) Зошто дел од луѓето упорно веруваат дека не постои коронавирусот

360 степени - пред: 21 часа

Сезоната на садење тутун во Велешко и оваа година тече по старата пракса – соседска, рачна помош и машина, оти друг начин нема. Сеидбата не трпи физичка дистанца, како што налагаат препораките за заштита од коронавирусот, иако оваа група земјоделци ...

(ВИДЕО) Коронавирусот зеде 7 нови жртви, но има граѓани што се уште не веруваат дека постои – докторите предупредуваат

360 степени - 01.06.2020

Три месеци по првиот случај на ковид-19 во земјава, период во кој се очекуваше епидемијата да се движи кон својот крај, регистрирани се рекордни 7 смртни случаи за едно деноноќие. Со тоа, бројот на починати од коровирусот, стигна до 140.

483 поврзани вести »

Обдукцијата на Џорџ Флојд покажала дека починал од задушување

360 степени - 01.06.2020

Обдукцијата која ја побара семејството на афроамериканецот Џорџ Флојд, покажала дека тој починал од задушување поради притисок врз неговиот грб и вратот, објавија американските медиуми. Смртта на афроамериканецот Флојд, предизвика големи протести ...

252 поврзани вести »