TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

360 степени

Нови 141 случаи на коронавирус од 1.848 тестови, 175 оздравеле, починаа две лица

360 степени - 13.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Струга-1, Битола-7, Кавадарци-9, Гостивар-4, ...

91 поврзани вести »

Заев смета дека засега нема потреба Џафери да свикува продолжување на конститутивната седница

360 степени - 13.08.2020

Информацијата дека собраниските служби се подготвувале за собраниска седница денеска, ја слушнал и мандатарот Зоран Заев. Тој смета дека во моментов нема потреба од свикување на парламентот оти во тек се преговори за формирање владејачко мнозинство.

92 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Под ризик се граѓаните кои примаат пензии и социјална помош од Еуростандард банка

360 степени - 13.08.2020

Пропаѓањето на Еуростандард банката е огромен скандал и неуспех на македонската влада, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Тие додаваат дека за кус период се покачи цената на струјата, се потроши еврообврзница од 800 милиони евра на непродуктивни трошења, ниту ...

303 поврзани вести »

Заев разговара со Ахмети, но и се подготвува да биде премиер 4 години

360 степени - 13.08.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев кажа дека денеска ќе се сретне со лидерот на ДУИ Али Ахмети, но не сакаше да сподели детали од преговорите. „Се обидуваме да ги дадеме сите информации се до онаму до каде нема да се наруши процесот.

114 поврзани вести »

Филипче: Учениците до трето одделение да одат на училиште, останатите онлајн

360 степени - 13.08.2020

Учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, предложи Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со претставници на Министерството за образование и наука.

50 поврзани вести »

Заев стана мандатар: Ќе испорачам предлог за владин состав ослободен од национализми

360 степени - 13.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Сега, Заев има рок од 20 дена да се обиде да обезбеди мнозинство. „Имаме задача да составиме предлог за програма и за кадри кои демократското ...

114 поврзани вести »

(ВО ЖИВО) Пендаровски му го врачува мандатот на Заев

360 степени - 13.08.2020

Претседателот Стево Пендаровски ќе му го врачи мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Вчера од Кабинетот на претседателот соопштија дека шефот на државата има сознанија за досегашниот тек на преговорите за формирање мнозинство ...

259 поврзани вести »

Двајца браќа од Битола обвинети за детска порнографија, жртви биле 13 годишни девојчиња

360 степени - 13.08.2020

Битолското обвинителство гони двајца браќа од Битола поради детска порнографија. Обинетите се на 51 и 52 години. Првиот обвинет, во периодот од јули до септември 2016 година, злоупотребил девојче кое тогаш имало 13 години за изработување видеа со ...

31 поврзани вести »

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

360 степени - 13.08.2020

Утре попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Времето за време на викендот ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд (над ...

51 поврзани вести »

Нов протокол за влез во Грција

360 степени - 13.08.2020

Од понеделник 17 до 31 август 2020 часот, на граничниот премин „Евзони“, само во периодот од 6 до 22 часот по македонско време, влез во Грција ќе може да остварат само грчки државјани, државјани на трети земји кои имаат регулиран престој во Грција, ...

72 поврзани вести »

Конфедерацијата на слободни синдикати бара од инспекторите засилени „корона-контроли“ во фирмите

360 степени - 13.08.2020

Инспекциските служби треба секојдневно да бидат на терен и со засилени контроли да постапуваат по однос на спроведување на мерките за ефикасно справување и заштита од ковид-19 поради зголемениот број работници заболени на своето работно место, ...

14 поврзани вести »

Фондот ќе ги обесштети депозитите до 30 000 евра од „Еуростандард банка“

360 степени - 13.08.2020

Фондот за осигурување на депозити упати известување до физичките лица – депоненти на „Еуростандард банка“ АД Скопје дека обесштетувањето по основ на вкупни депозити кои ги имаат во Банката ќе започне во рок од 20 дена и ќе се изврши во согласност со ...

61 поврзани вести »

Скопјанец организирал турнир со 100 лица во публика, Обвинителство бара да се казни со 2 000 евра

360 степени - 13.08.2020

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

31 поврзани вести »

Кинеско пристаниште ја предупредува јавноста за коронавирусот пронајден во бразилските пилешки крилца

360 степени - 13.08.2020

Примерок од замрзнати пилешки крилца увезени од Бразил во јужниот кинески град Шенжен се покажа позитивен на коронавирус, соопшти градската власт во четвртокот, зголемувајќи ги стравувањата дека контаминираната пратка со храна може да предизвика нов ...

24 поврзани вести »

АСО: Oдземењето на дозволата на „Еуростандард“ нема да влијае на осигурителните компании

360 степени - 13.08.2020

Осигурителниот пазар останува стабилен и развојот на настаните околу Еуростандард банка нема да влијаат негативно врз ликвидноста и солвентноста врз работењето на осигурителните компании, велат од Агенцијата за супервизија на осигурување (АСО).

303 поврзани вести »

Дојче Веле: Коалицијата СДСМ – ДУИ денеска/утре пред последен испит?

360 степени - 13.08.2020

Барањето за премиер Албанец ќе „реши“ дали ќе завршат со успех или ќе завршат разговорите меѓу СДСМ и ДУИ, бидејќи социјалдемократите нема да прифаќаат условувања, пишува Дојче Веле , повикувајќи се на извори од СДСМ.

177 поврзани вести »

УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

360 степени - 13.08.2020

Во заеднички извештај на УНИЦЕФ и Светската здравствена организација (СЗО) се вели дека повеќе од 800 милиони деца во светот немаат услови да ги мијат рацете на училиште. Насоките за продолжување на работата на училиштата за време на пандемијата на ...

16 поврзани вести »

Штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ е пример за онлајн-настава според „Мајкрософт“

360 степени - 13.08.2020

Компанијата „Мајкрософт“ на својата веб-страница го издвои универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина. Информацијата ја сподели Универзитетот кој соопшти дека од почетокот на пандемијата со ...

20 поврзани вести »

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово

360 степени - 13.08.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен косовски премиер Рамуш Харадинај ја најави својата кандидатура за иден претседател на државата, откако во април идната година ќе му заврши мандатот на актуелниот претседател Хашим Тачи.

25 поврзани вести »

Голем пожар во Грција

360 степени - 13.08.2020

Голем пожар беснее на грчкиот остров Икариа, но според властите тој не претставува опасност за населените места. Во пожарот што синоќа избил зафатен е шумски предел. Како што јави МИА, градоначалникот на островот побарал од жителите на четири ...

14 поврзани вести »