TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Почина американскиот актер Рајан О’Нил

365 - пред: 1 час

Американскиот актер Рајан О’Нил, најпознат по улогата во филмот „Љубовна приказна“, почина во петокот на 83-годишна возраст, соопшти неговиот син. „Тато почина денеска, мирно, опкружен со сите коишто го сакавме и му пружавме поддршка, како што би и ...

3 поврзани вести »

Млад тетовец донираше три кревети за семејството Николовски во кратовско Секулица

365 - пред: 7 часа

Далибор Ѓорѓевски со другарите од маалото Два бреста во Тетово реализирале хуманитарна акција која резултираше со набавка и носење на три нови кревети со душеци како донација за семејството Николовски од кратовско Секулица.

3 поврзани вести »

Израел и САД ги отфрлаат повиците за итен прекин на огнот во Газа

365 - пред: 7 часа

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си. Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот.

96 поврзани вести »

Сончевата кула генерира енергија дење и ноќе

365 - пред: 7 часа

Истражувачи од Јорданскиот универзитет за технологија и науки, во соработка со Универзитетот Катар дизајнираа соларна кула со технологија со двојна улога на излезно и влезно создавање енергија (twin technology solar system – TTSS).

2 поврзани вести »

Нетанјаху: Палестинска управа не е решение за Газа

365 - пред: 8 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и ...

323 поврзани вести »

Абас: Газа е уништена, Америка е соучесник

365 - пред: 8 часа

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека меѓународната мировна конференција е неопходна за да се стави крај на војната во Газа и да се најде трајно политичко решение што ќе доведе до формирање на палестинска држава.

323 поврзани вести »

Извори од истрагата потврдиле: Вања била врзана и ставена во вреќа во подрумот на зградата, објави ТВ24

365 - пред: 10 часа

Четиринаесетгодишната Вања Ѓорчевска, кога била киднапирана, прво била внесена во подрумот од зградата. Таму била врзана и ставена во вреќа за спиење и потоа изнесена од зградата, објави ТВ24 , откако тоа им го потврдиле извори од истрагата.

165 поврзани вести »

Олимпискиот комитет дозволи учество на руски и белоруски спортисти без знамиња

365 - пред: 10 часа

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) денеска соопшти дека на руските и белоруските спортисти кои ќе се квалификуваат за завршните натпревари во нивните спортови ќе им биде дозволено да учествуваат на Олимписките игри во Париз следната година, под ...

25 поврзани вести »

ДУИ одлучи Талат Џафери да биде премиер до изборите

365 - пред: 10 часа

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок во партиското седиште одлучило актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери да биде технички претседател на Владата на Република Северна Македонија од 28 ...

95 поврзани вести »

Фајнер: Целта на САД е во 2024-та да ја стават Русија пред избор – преговори за мир или да се соочи со многу посилна ...

365 - пред: 11 часа

Вашингтон планира да ја стави Москва пред избор – или да оди на преговори или „тие ќе имаат работа со многу посилна Украина, потпрена на многу помоќна индустриска база во САД и Европа“, изјави Џонатан Фајнер, заменик помошник на советникот за ...

6 поврзани вести »

Претреси во Кочани, пронајдена дрога, приведени тројца дилери

365 - пред: 12 часа

Полициски службеници од СВР Штип – ОВР Кочани на 6 декември ги лишиле од слобода И.В.(26), А.Р.(24) и Б.А.(22), тројцата од Кочани. -При извршен претрес од полициски службеници во домовите и помошните простории на И.В. А.Р. и Б.А.

13 поврзани вести »

Десетици слонови угинаа во национален парк во Зимбабве поради суша влошена од климатските промени

365 - пред: 12 часа

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за ...

8 поврзани вести »

Значајна промена на полето на приватноста: Meta вклучува енкрипција за сите повици и пораки преку Messenger

365 - пред: 12 часа

Компанијата Meta соопшти дека ќе воведе шифрирање (енкрипција) за личните повици и пораки преку апликацијата Messenger така што никој, па ни Meta, да не може да види што е испратено или речено.

2 поврзани вести »

Викенд временска прогноза | Gostivarpress.mk

365 - пред: 12 часа

Времето денеска (петок) е променливо облачно со умерен до засилен северен ветер. Минималната температура во гостиварскиот регион се спушти до -4 степени, додека максималната дневна достигнува 4 степени.

81 поврзани вести »

Путин потврди дека ќе се кандидира за претседател и на изборите во 2024 година

365 - пред: 13 часа

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на изборите во март 2024 година. Одлуката Путин ја соопшти во Кремљ, на церемонија на одликување. Откако Путин ги одликуваше воените ветерани кои се бореле во ...

56 поврзани вести »

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

365 - пред: 13 часа

„Не мислам дека сето ова може да добие политичка конотација и не би смеело да добие, затоа што се работи за две грозоморни убиства, особено ако се има предвид дека едно од жртвите е 14-годишно дете“, изјави денеска поранешната шефица на ...

165 поврзани вести »

Прошетка по улица „Илинденска“, прошетка низ музеј

365 - пред: 13 часа

Илинденска улица, е една од најубавите улици во Скопје, а од 2010 со проширувањето на улицата стана булевар „Илинден“. Таа многу живо ги одржува сеќавањата на минатото и претставува одраз на вистинскиот дух на старо Скопје.

2 поврзани вести »

Блинкен до републиканците: „Воената помош за Украина создава раст и работни места во САД“

365 - пред: 13 часа

Соочени со големиот политички отпор за понатамошна помош за Украина, американската влада сега користи економски аргументи за кампања за понатамошна поддршка за Киев, јавува денеска германската новинска агенција ДПА.

15 поврзани вести »

МВР: Поднесена e кривична пријава против возачот кој го возел Палевски до Турција

365 - пред: 14 часа

Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје вчера поднесе кривична пријава по брза постапка против С.Д., поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело ...

154 поврзани вести »

Боб Дилан го продаде својот имот во шкотските брда за повеќе од 4 милиони фунти

365 - пред: 14 часа

Добитникот на Нобеловата награда и автор на хитовите како „Blowin’ in the Wind“ и „Like a Rolling Stone“ го стави на продажба поседот Олтмор (Aultmore House) на почетокот на оваа година. Импресивна куќа со 16 спални соби во близина на мостот Нети во ...

2 поврзани вести »