TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Пендаровски: Претседателот треба да се бира на општи избори, не во парламентот

365 - тукушто објавено

Актуелниот претседател Стево Пендаровски смета дека на земјава ѝ е потребен избор на претседател како независна институција што се постигнува кога се избира на општи избори, отколку кога се избира во Парламентот.

233 поврзани вести »

Во фејсбук-објава преку партијата Десна, Палчо вели дека не киднапира и убива деца и старци

365 - тукушто објавено

Се очекува Љупчо Палевски-Палчо, осомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, да биде екстрадиран веднаш по завршувањето на административните процедури, изјави денеска заменик-министерката за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ.

24 поврзани вести »

Дерматолог: Три знаци на кожата може да сигнализираат сериозни здравствени проблеми

365 - тукушто објавено

164 СЕКОЈ дел од нашето тело може да содржи важни индиции за нашето здравје, вклучувајќи ја и нашата кожа. Професионалците за кожа често можат да ги забележат знаците на хронична болест само со гледање во лицето.

2 поврзани вести »

Екипи на Омбудсманот наоѓале готови документи на граѓани, Зибери апелира МВР да биде поефикасно

365 - пред: 21 мин

Народниот правобранител му укажува на Министерството за внатрешни работи да се реорганизира за да го нормализира издавањето готови лични документи на граѓаните кои веќе се фотографирале за нови исправи откако претходно одвај успеале и да закажат ...

20 поврзани вести »

Сопствениците на Милан најавија изградба на нов стадион

365 - пред: 21 мин

Сопствениците на поранешниот европски фудбалски шампион Милан најавија изградба на нов стадион за да им овозможат на „Росонерите“ да се натпреваруваат рамноправно со елитните тимови на континентот, изјави во четвртокот нивниот врвен извршен директор ...

15 поврзани вести »

НБА лига: Јокиќ ја прекина низата на „трипл-дабл“, но Денвер победија

365 - пред: 3 часа

Актуелниот шампион Денвер Нагетс ги победија вицепрваците Мајами Хит со 103:97 за петта последователна победа. Мајкл Портер беше најдобар во победничките редови со 30 поени и 11 скока, додека српскиот центар Никола Јокиќ имаше 18 поени, 11 скока и ...

47 поврзани вести »

Трамп поднесе жалба против одлуката на судот во Илиноис за забрана за учество на изборите во оваа држава

365 - пред: 3 часа

Адвокатите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесоа жалба на судската одлука на округот Кук, во сојузната држава Илиноис, за отстранување на неговото име од гласачкото ливче за прелиминарните избори на Републиканската партија на ...

30 поврзани вести »

Почина италијанскиот режисер Паоло Тавијани

365 - пред: 3 часа

Италијанскиот режисер и сценарист Паоло Тавијани почина на 93-годишна возраст во Рим по кратко боледување. Паоло Тавијани со години соработуваше со својот брат Виторио, кој почина во 2018 година на 88-годишна возраст, а заедно режираа бројни филмови ...

3 поврзани вести »

Пет симптоми на недостаток на витамин Д кај децата

365 - пред: 3 часа

147 ВИТАМИН Д, кој често се нарекува „витамин на сончева светлина“, е суштински за растот и развојот на децата, за градење силни коски и за поддршка на имунолошкиот систем. Сепак, недостатокот на оваа суштинска хранлива материја е сè почест кај ...

2 поврзани вести »

Евролига: Важна победа на Партизан против Ефес, Реал поразен од Панатинаикос

365 - пред: 6 часа

Кошаркарите на Партизан го победија турски Анадолу Ефес со резултат 100:90 во преполната белградска „Арена“, а лидерот на табелата мадриски Раел претпре непријатен домашен пораз од грчкиот претставник Панатинаикосс со 86:97 во натпреваите од 27.

30 поврзани вести »

Дневен хороскоп за петок, 1-ви март 2024-та

365 - пред: 6 часа

ОВЕН Доколку вашите задолженија не ви дозволуваат да одбиете деловни понуди, разгледајте ги со колегите и постапете внимателно. Збогатете ја вашата заедничка култура. Не ги восприемајте емотивно успесите на професионален план и бидете внимателни.

12 поврзани вести »

Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа, сведок вели дека камиони со храна газеле луѓе

365 - пред: 6 часа

Според последните информации од Газа, најмалку 112 Палестинци загинале, а 760 се повредени додека очајнички се обидувале да ја добијат потребната помош. Толпа луѓе тргнала кон колоната камиони на крајбрежниот пат југозападно од градот Газа, во ...

310 поврзани вести »

Белградскиот аеродром повторно отворен за сообраќај, дојавите за поставени бомби биле лажни

365 - пред: 11 часа

Откако било утврдено дека дојавите за поставени бомби се лажни, авиосообраќајот на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ вечерва од 22:30 часот повторно е воспоставен, пренесува српскиот медиум „Н1“.

63 поврзани вести »

Атлетик Билбао во финалето на Купот на кралот

365 - пред: 11 часа

Фудбалерите на Атлетик Билбао се пласираа во финалето на шпанскиот Куп на кралот, откако го совладаа Атлетико Мадрид со 3:0 во реваншот на домашен терен. Баскијците победија со 1:0 во првиот меч во Мадрид, а во финалето на 6-ти април на стадионот ...

29 поврзани вести »

Петта тужба за сексуален напад за раперот Пи Диди, ама сега од маж

365 - пред: 11 часа

Американскиот рапер Шон Комбс, попознат како Паф Деди или Пи Диди, е обвинет од поранешен колега за сексуален напад. Музичарот и претходно е тужен за сексуални напади, вознемирување и недолично однесување, уште од четири лица, од ноември 2023 година.

9 поврзани вести »

Одличен колач со банани: Вкусот е неверојатен (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

365 - пред: 13 часа

Пробајте го овој вкусен рецепт за десерт со банани СОСТОЈКИ : ПОДГОТОВКА ...

3 поврзани вести »

За два дена двајца функционери на Левица ја напуштија партијата

365 - пред: 13 часа

Претседателот на Советот на Општина Карпош Бранко Ристов, кој е од партијата Левица, денеска објави дека си поднесува оставка од сите внатрепартиски функции. Оставката на Ристов е втора за два дена, откако претходно и неговиот сопартиец од Советот ...

46 поврзани вести »

Дали пушачите се болни или едноставно не се свесни за подобри опции?

365 - пред: 13 часа

Основниот пристап за откажување од пушење, кој вклучува препишување лекови и менување на однесувањето, односно оставање на цигарите, истовремено го ограничува чувството на слобода на избор и може да ја поттикне долготрајната зависност на луѓето од ...

12 поврзани вести »

НБА лига: Хокс го отпуштија Милс

365 - пред: 13 часа

Американскиот професионален кошаркарски тим во НБА Атланта Хокс го ослободи од обврските австралискиот ветеран, 35-годишната Пети Милс. Милс, кој освои шампионска титула со Сан Антонио Спарс пред десет години, оваа сезона играше многу малку и многу ...

3 поврзани вести »

Села го обвини Таравари дека „ја шверцувал Алијанса за Албанците за нечии интереси“

365 - пред: 15 часа

Алијансата за Албанците треба сама да настапи на претстојните парламентарни избори, рече Зијадин Села од АА на вечерашното гостување во „24 анализа“ на ТВ 24. Според Села политички потези не се носат со тоа што било во минатото, туку, како што вели ...

44 поврзани вести »