TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Силјановска-Давкова: Во статусот претседател нужни се големи и длабоки реформи, време е за женска димензија во ...

365 - пред: 13 часа

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова потврди дека е кандидат за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ. Таа изјави дека нема да биде републикански монарх, туку ќе се однесува кон граѓаните како кон луѓе, како кон индивидуи, ...

173 поврзани вести »

Ахмети: Не наметнуваме која ќе биде волјата кај нашите сограѓани, но нема да соработуваме со партии кои се против ...

365 - пред: 14 часа

ДУИ нема да соработува после изборите со партиите кои се против нивните заложби како што се Преспанскиот договор или независноста на Косово. Ова беше дел од одговорите на Али Ахмети, на прес-конференцијата, околу прашањата за постизборната соработка.

234 поврзани вести »

Избирање на шеф на државата во Собранието ќе ги зближи етничките заедници и ќе го намали трошењето буџетски средства, ...

365 - пред: 14 часа

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети одржа и прес-конференција за дополнителни прашања од медиумите по утринското видео обраќање од седиштето на партијата. Во видео обраќањето Ахмети објави дека Бујар Османи ќе биде ...

234 поврзани вести »

Изборот на шеф на државата во парламентот е за поголема консензуалност и помал трошок на буџетските средства – порача ...

365 - пред: 14 часа

Откако објави дека Бујар Османи ќе биде претседателскиот кандидат на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на претстојните избори, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, одржа прес-конференција во партиското седиште во Мала Речица на која одговараше на ...

234 поврзани вести »

Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“, Кремљ му врати дека е „вистински срам за Америка“

365 - пред: 15 часа

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече рускиот претседател Владимир Путин „луд кучкин син“ во синоќешниот говор на собирање средства за неговата кампања. Бајден зборуваше за климатските промени кога вклучи критики за Путин.

61 поврзани вести »

Хутите „им забранија“ влез на израелски, американски и британски бродови во Црвено Море

365 - пред: 15 часа

Центарот за координација на хуманитарните операции, што е под контрола на јеменските милитанти Хути, денеска соопшти дека на бродовите што се целосно или делумно во сопственост на израелски поединци или ентитети и на бродовите под израелско знаме им ...

23 поврзани вести »

Главната воена адвокатка на Израел предупреди на неприфатливо однесување на војниците во Газа

365 - пред: 15 часа

Главната воена адвокатка на Израел, генерал-мајор Јифат Томер-Јерушалми, ги предупреди командантите за незаконски дејствија на војниците во Појасот Газа. „Наидовме на случаи на неприфатливо однесување што отстапува од вредностите на ИДФ (Израелските ...

189 поврзани вести »

Рама: Албанија треба да изгради држава слична на другите членки на ЕУ за да стане нејзин дел

365 - пред: 15 часа

Зборувајќи за интеграцијата на Албанија во Европската унија, премиерот Еди Рама, за Еуроњуз Албанија, изјавил дека „разговорите за членство се извонреден извор на знаење за градење држава, благодарение на ЕУ“.

7 поврзани вести »

ФЗО за случајот со Леонид: Потребни се законски измени, но и нов начин на финансирање на здравствениот систем, ...

365 - пред: 15 часа

Тоа што во конзилијарното мислење не е наведена потребната интервенција или посочена здравствена установа каде треба да се хоспитализира Леонид Индов, според надлежните во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) остава широк простор за шпекулации.

77 поврзани вести »

Малата физичка активност може да го зголеми ризикот од депресија и анксиозност

365 - пред: 15 часа

63 Резултатите од новата студија на британски научници објавена во списанието BMC Medicine јасно укажуваат дека ниската кардиореспираторна способност и слабата мускулна сила се поврзани со покревко ментално здравје и дека кај поединци можат да ...

3 поврзани вести »

Џафери за пасошите: МВР треба да дава соодветни и точни информации, а не да прави хаос во перцепцијата на граѓаните

365 - пред: 16 часа

Министерството за внатрешни работи треба да дава соодветни и точни информации до граѓаните, а не да прави хаос во перцепцијата на граѓаните. Ова денеска го изјави техничкиот премиер Талат Џафери, откако деновиве техничкиот министер за внатрешни ...

21 поврзани вести »

Застарува предметот „Моќник“, обвинителство во завршен збор направи преквалификација на делото и за преостанатите ...

365 - пред: 16 часа

Обвинителство во фаза на завршни зборови направил преквалификација на делата за преостанатите тројца обвинети за случајот „Моќник“, по што Основниот кривичен суд Скопје донесе пресуда со која обвинителниот предлог се одбива заради настаната ...

33 поврзани вести »

Ослободителна пресуда за обвинетите во случајот „Трезор“

365 - пред: 17 часа

Сашо Мијалков, Горан Грујовски и Тони Јакимовски, обвинети во случајот „Трезор“, денеска добија ослободителна пресуда за случајот во врска со злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите ...

72 поврзани вести »

Зошто кожата ни е сува во постудените денови и што можеме да направиме во врска со тоа?

365 - пред: 17 часа

99 Лекарите објаснија како студот влијае на нашата кожа, која станува значително посува и понапорна за нега во постудените периоди. Студот, промените на температурата внатре и надвор од просторијата, недостатокот на витамин Д значително влијаат на ...

3 поврзани вести »

Максим Димитриевски кандидат за шеф на државата на ЗНАМ

365 - пред: 18 часа

Максим Димитриевски ќе биде кандидат за претседател на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, соопшти денеска партискиот портпарол Никола Мемов. Како што соопшти Мемов на прес-конференција, од утре почнува постапката за собирање потписи.

67 поврзани вести »

Интер Мајами го совлада Реал Солт Лејк на отворањето на сезоната во МЛС

365 - пред: 18 часа

Со натпреварот меѓу Интер Мајами и Реал Солт Лејк одигран на стадионот „ДРВ ПНК“ во Форт Лодердејл, започна новата, 29-та сезона на професионалната американска фудбалска лига (МЛС), а домашната Интер славеше со 2:0.

37 поврзани вести »

Максим Димитриевски е кандидат за претседател на ЗНАМ – време е за промена на политичката сцена во Македонија

365 - пред: 18 часа

Кандидат за претседател од редовите на „Движењето ЗНАМ – За Наша Македонија“ да биде Максим Димитриевски, актуелниот градоначалник на општина Куманово. Ова денеска на прес-конференција го соопшти Никола Мемов, портпаролот на ЗНАМ, посочувајќи дека ...

67 поврзани вести »

Тејлор Свифт по четврти пат прогласена за глобален изведувач на годината на IFPI

365 - пред: 18 часа

Поп-ѕвездата Тејлор Свифт додаде уште едно признание на својата долга листа на признанија во средата, освојувајќи ја наградата за глобален уметник на годината на Меѓународната федерација на фонографската индустрија (IFPI) по четврти пат.

2 поврзани вести »

Претседател на државата да се бира во Собранието и впишување на Бугарите во Уставот… или ДУИ нема да учествува во ...

365 - пред: 18 часа

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети во видео обраќање од седиштето на партијата во Мала Речица ги повика граѓаните да се обедини за најважниот референдум во ова време: „НЕ за Русија, ДА за Европа“ и да се избере ...

234 поврзани вести »

Сателитот ЕРС-2 изгоре во атмосферата над Пацификот

365 - пред: 19 часа

Европскиот сателит ЕРС-2 тежок два тона, кој беше пионер на многу од технологиите што се користат за следење на планетата и нејзината клима не падна на Земјата, туку изгоре во атмосферата над Пацификот Досега нема извештаи од очевидци за падот на ...

28 поврзани вести »