TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Гарантираните цени од утре не важат, Трајковски уверува дека секој кој применува нечесни трговски практики ќе биде ...

365 - 29.02.2024

Директорот на Пазарниот инспекторат Горан Трајковски денеска во објава на Фејсбук напиша дека Инспекторатот нема да го чека утрешниот ден, односно прекинувањето на важноста на мерката за гарантирани цени и најави дека инспекторите и денеска ќе ...

103 поврзани вести »

Вучиќ: Не сме потпишале никакви договори со Зеленски

365 - 29.02.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека во Тирана, на самитот Украина – Југоисточна Европа, Србија не потпишала никакви аранжмани и договори со претседателот на Украина Володимир Зеленски за соработка во однос на оружје и муниција.

41 поврзани вести »

Таравари: Опозицијата во албанскиот кампус има шанса да ја победи ДУИ, и за ВМРО-ДПМНЕ и за СДСМ сме посакуван ...

365 - 29.02.2024

Претседателскиот кандидат на албанската опозиција Арбен Таравари смета дека на претстојните избори опозицијата во албанскиот кампус има реална шанса да ја победи партијата на Али Ахмети, со оглед на тоа што ДУИ предолго е дел од власта.

44 поврзани вести »

Од март сите инспекторати ќе бидат вклучени во Е-инспектор

365 - 29.02.2024

Во Информацискиот систем за инспекциски надзор, Е- инспектор, од март ќе бидат приклучени сите инспекторати, за кои е надлежен Инспекцискиот совет на Република Северна Македонија, со што ќе се заокружи проектот за целосна дигитализација на ...

31 поврзани вести »

Куршум од пиштолот што го уби Џон Ленон оди на аукција

365 - 29.02.2024

Куршум испукан од пиштолот употребен за убиството на Џон Ленон во Њујорк во 1980 година, ќе биде понуден на наддавање денеска во британскиот град Њукасл. Се очекува да достигне цена од 2.000 фунти (околу 2.350 евра).

11 поврзани вести »

„Фридом хаус“: Глобалната слобода се влошува, Северна Македонија останува во категоријата делумно слободни земји

365 - 29.02.2024

Глобалната слобода продолжи да се влошува и во 2023 година, што е тренд кој трае 18 години по ред, соопшти „Фридом хаус“ во штотуку објавен годишен извештај „Слободата во светот“. Северна Македонија, како што пренесува Гласот на Америка на ...

50 поврзани вести »

Пол Погба суспендиран четири години

365 - 29.02.2024

Фудбалерот од средниот ред на Јувентус и француската репрезентација Пол Погба е дисквалификуван на четири години поради прекршување на антидопинг правилата, објави италијанскиот новинар Николо Шира.

58 поврзани вести »

Рендевска: Инспекторите и понатаму ќе ги следат цените, очекуваме маркетите да бидат во функција на граѓаните

365 - 29.02.2024

Сведоци сме дека Државниот пазарен инспекторат изминатиот период беше активно на терен и тоа најдобро можеа да го почувствуваат граѓаните, бидејќи постојано ги контролираше гарантираните цени.

103 поврзани вести »

Ванковска ги собира последните 900 потписи за претседателската кандидатура, до 10 илјади се приближува и Јакимовски

365 - 29.02.2024

Претседателската кандидатка на Левица, Билјана Ванковска-Цветковска, е на чекор да обезбеди 10 илјади граѓански потписи неопходни за влез во трката за шеф на државата. Ова го покажува последниот пресек на Државната изборна комисија (ДИК), според ...

74 поврзани вести »

Пет намирници кои одземаат сантиметри од струкот

365 - 29.02.2024

183 Протеините се важни во секоја добро балансирана исхрана, особено ако се обидуваме да изгубиме тежина. Додека јаглехидратите и мастите имаат свои функции во рамките на планот за исхрана за слабеење, протеините се особено корисни за зголемување на ...

5 поврзани вести »

Баер ја одреди цената за Чаби Алонсо

365 - 29.02.2024

Чаби Алонсо бележи историски резултати на чело на Баер Леверкузен, „фармацевтите“ предводени од шпанскиот стратег се на добар пат конечно да стигнат до титулата во Бундес-лигата, па шпанскиот стратег неслучајно е најпосакуваното тренерско име на ...

40 поврзани вести »

САМОСА: Традиционално индиско јадење кое е магија на секој залак

365 - 29.02.2024

Потребно е: 8 кори 3 варени компири 1 чаша моркови исечени на коцки 1 чаша грашок 1 кромид, исечкан на коцки 1 лажичка кари половина лажичка ким сол бибер Подготовка: На малку масло пропржете го кромидот, грашокот и морковот додека не омекнат.

3 поврзани вести »

Очите говорат за проблемите со срцето

365 - 29.02.2024

266 Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па затоа е важно навреме да се забележате предзнаците на овие болести. Постојат повеќе симптоми со чија помош може да се дознае можната присутна опасност – следат три од нив.

16 поврзани вести »

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте сериозна партија фокусирајте се на идеи, а не на малограѓанско политикантство

365 - 29.02.2024

Доколку се сериозна политичка опција која има понуда за граѓаните, им препорачуваме да се фокусираат на тоа, отколку на малограѓанско политиканство, се вели во реакцијата од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски на соопштението на ...

250 поврзани вести »

Дневен хороскоп за четврток, 29-ти февруари 2024-та

365 - 29.02.2024

ОВЕН Не ризикувајте да се потпирате на чудо што ќе ве спаси од новите проблеми предизвикани од вашите постапки и ситуацијата во поширокото опкружување. Ќе блеснете со тоа што самите ќе ги решите. Верувајте во вашата интуиција.

3 поврзани вести »

САД ја разгледуваат можноста за воздушен транспорт на хуманитарна помош во Газа

365 - 29.02.2024

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајен ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош во Појасот Газа со воени авиони, бидејќи испораката од копно станува се потешка, јавија британски медиуми, повикувајќи се на неименуван ...

304 поврзани вести »

СТАНЕТЕ МАЈСТОР ЗА ПРАВЕЊЕ СУТЛИЈАШ: Трикот е во една состојка која му дава посебен вкус (РЕЦЕПТ)

365 - 29.02.2024

Еве како да станете мајстор за сутлија ш. СОСТОЈКИ: ПОДГОТОВКА: Оризот убаво се мие, се вари во 700 мл. вода и кога ќе зоврие додадете 300 мл млеко, ванилин шеќер и шеќер по желба. Додадете суво грозје. Во 400 мл.

2 поврзани вести »

Судски совет: Со интервенција во закон каде е загарантирана платата на судијата директно се влијае на независноста на ...

365 - 29.02.2024

Финансиската независност на судството е од огромно значење за самостојноста и независноста на судството воопшто, па со интервенција во закон во кој е загарантирана платата на судијата. Со недостаток на финансиски средства за исплата на додатоци на ...

88 поврзани вести »

Сарија А: Интер ја декласираше Аталанта сѐ поблиску до титулата

365 - 29.02.2024

Лидерот во италијанското првенство Интер победи со убедливи 4:0 против Аталанта во одложениот натпревар од 21. коло во Серија А и сега има големи 12 бода повеќе од второпласираниот Јувентус.

57 поврзани вести »

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за втор претседателски мандат

365 - 29.02.2024

Стево Пендаровски е профилот на кандидатот кој и е потребен на државата и тоа е профилот на идниот претседател на државата. Ова денеска од Штип го одлучил Извршниот одбор во проширен состав на Ссоцијалдемократскиот сојуз (СДСМ) на седница на која ...

250 поврзани вести »