TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Пендаровски: Најблиските соработници на Мицкоски пред 2.5 години бараа прием кај мене, можам да му кажам датуми, имиња ...

365 - 15.04.2024

Доколку господинот Христијан Мицкоски, тврди дека имало тајни средби, не би било лошо да приложи еден доказ во таа насока, дека такво нешто се случувало, не само да прераскажува чаршиски муабети, изјави претседателот на Северна Македонија, Стево ...

33 поврзани вести »

Зеленски бара Западот да ја поддржи Украина како што го поддржи Израел

365 - 15.04.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повтори својот повик за активна поддршка од Западот одбраната на земјата од руската инвазија, укажувајќи на помошта на Запад за Израел против нападите на Иран.

577 поврзани вести »

Дачиќ ја смета за „дрскост“ изјавата на Османи дека земјава ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребереница за геноцид

365 - 15.04.2024

Изјавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи дадена денеска – дека земјава ќе биде еден од коспонзорите на резолуцијата за геноцидот во Сребреница, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ ја оцени како „дрскост“ и го праша дали сака да ...

103 поврзани вести »

(ВИДЕО) Полициските хеликоптери исфрлија над 50 тони вода врз пожарот во Селце

365 - 15.04.2024

Над 50 тони вода исфрлија двата полициски хеликоптера врз пожарот во атарот на селото Селце. Во денешната интервенција, која е на барање на Центарот за управување со кризи (ЦУК), како што информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР) ...

73 поврзани вести »

Сунак: Иранскиот напад е опасна ескалација

365 - 15.04.2024

Британскиот премиер Риши Сунак денеска во парламентот рече дека Иран се обидел да го „фрли Блискиот Исток во криза“ со својот напад врз Израел кој бил „без преседан“ и „непромислена и опасна ескалација“.

577 поврзани вести »

Таравари: Како претседател, ќе ја заштитам консензуалната демократија, слободата на изразување и владеењето на правото

365 - 15.04.2024

Кандидатот за претседател од редовите на ВЛЕН Арбен Таравари во својата програма јасно наведува дека ќе се заложи Северна Македонија да има систем на консензуална демократија, каде јасно ќе бидат истакнати слободата на изразување и владеењето на ...

45 поврзани вести »

Мицкоски: Ова се избори на кои народот ќе си ја врати државата

365 - 15.04.2024

Ова се избори во кои народот треба да си ја врати државата која е киднапирана од страна на неколкумина од ДУИ и малкумина нивни измеќари од редот на СДС. Ова е избор помеѓу Македонија горда и достоинствена со пристоен живот и втора опција која ја ...

101 поврзани вести »

Демостат: Кинескиот претседател Си Џинпинг доаѓа во Белград на 8 мај

365 - 15.04.2024

Кинескиот претседател Си Џинпинг доаѓа во Белград на 8 мај, објави Демостат повикувајќи се на извори од дипломатски кругови, јави дописникот на МИА од Белград. За време на престојот во Србија, претседателот на Кина ќе се сретне со неговиот српски ...

6 поврзани вести »

РСЕ: ЕУ менува неколку амбасадори во Западен Балкан, гркот Рокас Михалис доаѓа во Скопје

365 - 15.04.2024

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, одлучи да смени неколку амбасадори или специјални претставници на ЕУ во Западен Балкан, соопшти Радио Слободна Европа (РСЕ). Како што јави дописникот на МИА од Белград, според списокот, кој генералниот ...

20 поврзани вести »

Четворица ранети во напад со нож во црква близу Сиднеј, меѓу повредените и бискуп

365 - 15.04.2024

Најмалку четири лица, меѓу кои и еден бискуп, се ранети во напад со нож за време на богослужба во црква во предградие на Сиднеј. Нападот, како што јавува Ројтерс, се случил за време на богослужба во црквата „Христос Добриот Пастир“ во предградието ...

77 поврзани вести »

Шолц ја предупредува Кина да не ја поддржува Русија

365 - 15.04.2024

Германскиот канцелар Олаф Шолц истакна дека ќе го предупреди кинескиот претседател Си Џинпинг да не и обезбедува воена поддршка на Русија. Тој ќе посочи дека Русија води освојувачка војна против Украина „и инсистира дека никој не смее да помогне ова ...

67 поврзани вести »

Маринакис: За помалку од една седмица 472 шумски пожари во Грција

365 - 15.04.2024

Минатата седмица цивилната заштита и противпожарната служба се соочија со стотици пожари низ целата земја, иако сме на средина на пролетта. Јасно е дека климатската криза е тука и сезоната на пожари што претстои ќе биде многу тешка, истакна ...

7 поврзани вести »

Гир: Очекуваме уставните измени да бидат донесени, не коментирам политички прашања среде кампања

365 - 15.04.2024

Шефот на делегацијата на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир, не ја коментира изјавата на кандидатот за претседател на државата на ДУИ и на коалицијата „Европски фронт“, Бујар Османи, дека уставните измени ќе бидат услов за формирање на идната ...

27 поврзани вести »

Вулин му одговори на Османи со навреди за Македонците: „Северномакедонците навистина треба да го сменат јазикот заедно ...

365 - 15.04.2024

По изјвата на шефот на дипломатијата Бујар Османи дека Северна Македонија е еден од коспонзорите на Резолуцијата на ОН за геноцид во Сребереница, во која ја повика и Србија да ја поддржи, прв со реакција се јави поранешниот шеф на безбедоносната ...

103 поврзани вести »

Израел потрошил 1.5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

365 - 15.04.2024

Весникот „Једиот Ахронот“ денеска цитираше поранешен израелски воен командант кој наведува дека Израел потрошил до пет милијарди шекели (околу 1,35 милијарди долари) во саботата ноќта за да се спротивстави на нападот што го започна Иран користејќи ...

Нaтпросечно топлото време неповолно за земјоделските култури

365 - 15.04.2024

Високите температури со натпросечни вредности што ја зафатија земјава, не се поволни за земјоделството. Агрометеоролозите велат дека топлото време, невообичаено за овој период од годината, може да го забрза развојот на растенијата, но и да ...

6 поврзани вести »

„Тесла“ ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила

365 - 15.04.2024

Американскиот производител на електрични возила (ЕВ) Тесла ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила, се вели во интерниот допис на компанијата. „Додека ја подготвуваме компанијата за нашата следна фаза на раст, исклучително е ...

30 поврзани вести »

Внесувањето на Бугарите во Уставот ќе го продолжи патот на земјава кон ЕУ – вели Гир, не ги коментира условувањата за ...

365 - 15.04.2024

Евроамбасадорот Дејвид Гир не ја коментира изјавата на претседателскиот кандидат од Европскиот фронт, Бујар Османи дека уставните измени ќе бидат услов за формирање на идна влада, но повторува дека очекува спроведување на овие измени за продолжување ...

27 поврзани вести »

(ВИДЕО) Како граѓанско-религиозни здруженија се покажаа посилни од некои локални власти

365 - 15.04.2024

Членот 19 од Уставот дополнет со амандманот 7 пропишува дека Северна Македонија е секуларна држава. Во политичка смисла, тоа подразбира дека верските авторитети не смеат да ги контролираат политичките, и обратно.

4 поврзани вести »

Се заострува реториката меѓу претседателските кандидати, реакции за навредите и говорот на омраза

365 - 15.04.2024

Реториката меѓу претседателските кандидати се повеќе се заострува со приближувањето на денот на изборите. По настапите на претседателските кандидати на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, денеска и од едната и од другата партија побараа извинување за критиките и ...

342 поврзани вести »