TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

365

Израелскиот Кнесет одлучи да не ја признава палестинската држава

365 - 21.02.2024

Израелскиот парламент (Кнесет) денеска одлучи да не го признае формирањето палестинска држава. За одлуката гласаа 99 пратеници, додека против беа деветмина, пренесува „Ерусалим Пост“. „Израел ќе продолжи да се противи на едностраното признавање на ...

189 поврзани вести »

Нови 20 стипендии од Групацијата Лимак за иницијативата Global Engineer Girls

365 - 21.02.2024

Скопје, 21.02.2024 – Во рамки на иницијативата Global Engineer Girls ( GEG) , Групацијата Лимак продолжува со поддршката за младите жени и девојки од земјава кои сакаат да стекнат знаења, практично искуство и да изградат кариера во областа на ...

22 поврзани вести »

Двојно убиство во кумановското село Габреш, едно лице повредено

365 - 21.02.2024

Брат ја убил сестра си и нејзиниот син, денеска во кумановското село Габреш, соопшти полицијата. Двајца мртви и еден повреден е епилогот од нерасчистените имтоно-правни односи, информираше СВР Куманово.

83 поврзани вести »

Велика Британија воведе санкции за раководството на казнената колонија каде што почина Навални

365 - 21.02.2024

Велика Британија денеска воведе санкции за шест лица кои имаа раководни позиции во арктичката казнена колонија каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. „Меѓу санкционираните е и шефот на казнената колонија, како и ...

154 поврзани вести »

Активист за човекови права тврди: Алексеј Навални е убиен „со удар во срцето“

365 - 21.02.2024

Алексеј Навални веројатно е убиен со удар во срцето, техника што некогаш ја користеле разузнавачите во Советскиот Сојуз, рече Владимир Осечкин. Владимир Осечкин, основач на групата за човекови права Гулаг.нет, која добива информации од широка мрежа ...

154 поврзани вести »

Состојбата со големата кашлица под контрола, но сè уште не е стабилна, од 56 случаи 46 се во Скопје

365 - 21.02.2024

Состојбата со големата кашлица е под контрола. Не може да кажеме дека е стабилна, бидејќи се уште има пораст на потврдени случаи и во моментот до денес се потврдени вкупно 56 случаи на луѓе заразени со голема кашлица, од кои 46 се од Скопје.

64 поврзани вести »

Американец тужи лотарија, по грешка ги објавиле неговите броеви за добивка од 340 милиони долари

365 - 21.02.2024

Американец кој мислел дека освоил „џекпот“ од 340 милиони долари, ја тужи лотаријата „Пауербол“ во САД, којашто по грешка ги објавила неговите броеви. Џон Чикс од главниот град Вашингтон тврди дека бил „зачуден“ кога видел дека победничките броеви ...

2 поврзани вести »

Ковачевски „уште еднаш“ им се извини на медиумите: „Се извинив и на самиот настан, еве извинување и денес“

365 - 21.02.2024

Претседателот на СДСМ и поранешен премиер Димитар Ковачевски денеска негираше дека ги нарекол медиумите „полтрони“ и уште еднаш се извини за кажаното на 19 февруари , по отворањето на партискиот штаб во Кисела Вода.

69 поврзани вести »

Инзаги: Жал ни е што предноста е само еден гол

365 - 21.02.2024

Тренерот на Интер, Симоне Инзаги жали што победата над Атлетико Мадрид во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите не е изразена со повеќе голови. – Овој натпревар ни остава добар впечаток за извонреден настап против голем ...

40 поврзани вести »

Дневен хороскоп за среда, 21-ви февруари 2024

365 - 21.02.2024

ОВЕН Денот ќе е исполнет со состаноци, па затоа немате време за губење. Завршете ги започнатите задачи и вклучете се во нов проект кој ве привлекува со ветување за нови можности за самоизразување.

5 поврзани вести »

Ковачевски се извини за „квицкањето на новинарите“, но не би сакал да се повтори периодот до 2016 г.

365 - 21.02.2024

Поранешниот премиер и актуелен лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска се извини и кажа оти ги прифаќа реакциите на новинарските здруженија во врска со неговите неодамнешни изјави за тоа што значи кога медиумите ќе се стават во служба на една ...

69 поврзани вести »

ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ КОЈ ЛЕСНО ЗА ПРАВИ! Не се пече, а на сите им успева од прва (ВИДЕО)

365 - 21.02.2024

Викендот е совршено време да направите нешто слатко. Наместо да купувате чоколадо, можете да направите чоколадна торта која брзо се прави. Состојки: 250 гр бисквити 1 литар млеко 140 гр шеќер 1 жолчка од јајце 40 гр пудинг од ванила 2 лажици брашно ...

2 поврзани вести »

Ова е најдобриот ручек за луѓето со хипертензија

365 - 21.02.2024

132 Озгласно наречен „тивок убиец“ затоа што често нема очигледни симптоми, високиот крвен притисок или хипертензијата се сè почеста медицинска состојба. Според Светската здравствена организација (СЗО), бројот на луѓе кои живеат со хипертензија се ...

3 поврзани вести »

Рецепт за ПИЦА ПИТА: Готова е во неколку чекори

365 - 21.02.2024

Ви треба: 3 јајца 200 мл јогурт 500 мл масло 200 гр шунка за пица 150 гр листови сирење кечап оригано потенки кори 1 лажица брашно 1 лажица гриз кисели краставички Подготовка: Јајцата се матат, се додава маслото, јогуртот и се убаво се меша.

3 поврзани вести »

Вевчани стана дел од петстоте најдобри светски, зелени туристички дестинации

365 - 21.02.2024

Вевчани е првата и засега единствена македонска општина која е дел од престижната листа на најдобри светски зелени дестинации. А, во светски рамки само околу 500 локации можат да се пофалат со оваа титула, објави Глас на Америка.

5 поврзани вести »

Ретклиф: Ова е почеток на враќањето на Јунајтед на врвот на англискиот, европскиот и светскиот фудбал

365 - 21.02.2024

Англискиот бизнисмен Џим Ретклиф, купувањето на 27 отсто од акциите на Манчестер јунајтед, го смета за почеток кон враќањето на неговиот тим на победнички патеки. – Да се ​​стане косопственик на Манчестер јунајтед е голема чест и голема одговорност.

27 поврзани вести »

Украина за три дена соборила шест руски борбени авиони

365 - 21.02.2024

Украинската армија изминатите три дена соборила шест руски борбени авиони, пренесува „Форбс“. Тие тврдат дека меѓу соборените авиони има четири „сухој 34“ и два борбени авиони „сухој 35“. Украинската војска тврди дека соборила четири „сухои“ во ...

24 поврзани вести »

Благодарение на само една природна состојка, ќе го доведете вашиот имунитет до својот врв

365 - 21.02.2024

79 Коренот од ѓумбир е одличен природен лек против настинки и сезонски грип, а има многу корисни својства. Меѓу другото, може да помогне во случај на: Главоболки: Ѓумбирот помага во ублажување на главоболката благодарение на неговата способност да ...

2 поврзани вести »

Револуција во атлетиката – Во скок во далечина повеќе ќе нема престапи!

365 - 21.02.2024

Светската атлетика (СА) размислува да воведе нов формат за мерење во дисциплината скок во далечина. Во иднина скокот би се мерел од т.н.„зона за полетување“, односно од местото каде што е предното стапало на спортистот при отскокот, па до местото ...

Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на Берлиналето

365 - 21.02.2024

Американскиот режисер Мартин Скорсезе ја доби почесната Златна мечка за животно дело на овогодинешното Берлинале во вторникот вечерта. „Филмовите на Мартин Скорсезе живеат со публиката, неговите филмски ликови живееја и сраснаа со нас.

11 поврзани вести »