TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

4NEWS

Џафери: Идејата не е Собранието целосно да работи онлајн, туку само пратениците во изолација да може да се вклучат ...

4NEWS - пред: 22 мин

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека опозицијата навремено била запозната со идејата за предлогот за работа на далечина на пратениците во случај на Ковид-19 и самоизолација потенцирајќи дека дополнувањето на Предлогот на ...

93 поврзани вести »

Гутереш апелира на безусловен прекин на непријателствата во Авганистан

4NEWS - пред: 39 мин

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска повика на итен и безусловен прекин на воените дејствија во Авганистан, со цел да се создадат поволни услови за продолжување на мировните преговори со талибанците во Доха.

5 поврзани вести »

Одделението за уво, нос и грло од кумановската болница стана нов Ковид центар

4NEWS - пред: 1 час

Одделението за уво, нос и грло е нов Ковид 3 центар во кумановската болница, соопштија денеска надлежните од здравствената установа. Кумановската болница го пренамени одделот и доби дополнителни дваесет кревети кои ќе бидат наменети за ковид ...

231 поврзани вести »

Во Словенија рекорден број починати

4NEWS - пред: 2 часа

Во Словенија, 59 лица починаа од коронавирус во последните 24 часа, што е рекорден број, а потврдени се нови 1.302 случаи. Како што беше објавено на Твитер профилот на словенечката Влада, во болниците има 1.299 пациенти, од кои 204 се на интензивна ...

203 поврзани вести »

Пешак тешко повреден во сообраќајка во Тетово

4NEWS - пред: 3 часа

Автомобил „Ауди А4“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Т.К. (38) од село Слатино вчера удрило во пешакот К.С. (67) од Тетово, соопшти МВР. Оттаму информирааат дека собраќајната несреќа се случила вчера во 16:30 часот на булеварот ...

16 поврзани вести »

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

4NEWS - пред: 3 часа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во вчерашното гостување на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. -Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот ...

68 поврзани вести »

Во Русија во последните 24 часа од Ковид-19 починаа уште 491 лице, најмногу од почетокот на епидемијата

4NEWS - пред: 3 часа

Во последните 24 часа во Русија од Ковид-19 умреле уште 491 лице, најмногу во едно деноноќие од почетокот на епидемијата. Претходниот ден руските здравствени власти регистрираа 361 смртен случај.

203 поврзани вести »

Бензема и Рамос нема да играат против Интер

4NEWS - пред: 4 часа

Реал Мадрид на официјалната веб-страница го објави составот на тимот за натпреварот од 4. коло во Лигата на шампионите против Интер. Напаѓачот Карим Бензема и дефанзивецот Серхио Рамос не се вклучени во составот поради повреди, додека дефанзивецот ...

53 поврзани вести »

Кина лансираше летало за да донесе материјал од Месечината

4NEWS - пред: 4 часа

Кина испрати вселенско летало на Месечината да донесе материјал од површината на тоа небесно тело, првпат по повеќе од 40 години. Мисијата „Чанг’е 5“, именувана по кинеската божица на Месечината, би била голем напредок во кинеската вселенска ...

36 поврзани вести »

Активни 20 687 случаи на заболени од Ковид-19, наскоро во земјава ќе пристигне лекот „Фавипиравир“

4NEWS - пред: 5 часа

Во земјава до вчера како активни се регистрирани 20 687 случаи на заразени во Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега беа заболени 55 127 лица, се излекуваа 32 894, а починаа 1546 лица.

76 поврзани вести »

Признаци за лоша и непродуктивна врска

4NEWS - пред: 6 часа

Во здрава љубовна врска, партнерите се надополнуваат меѓу себе, за да бидат среќни. Сепак, од страв од осаменост, многумина честопати влегуваат во врска со погрешен партнер, со кого само си го губат времето… Стручњаците открија неколку знаци кои ...

8 поврзани вести »

Ахмети за судењето во Хаг: Тажен момент за моите пријатели, за сите Албанци, на обвинителна клупа е една од најсилните ...

4NEWS - пред: 7 часа

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Ахмети коментираше за ситуацијата на Косово, односно дека неговите пријатели Тачи, Весели, Селими, Красниќи кои завршија во Хаг.

68 поврзани вести »

Ахмети: Артан Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

4NEWS - пред: 7 часа

Во текот на изминативе денови во Тирана се дебатира за улогата на ОНА Косово и обвинетите команданти каде потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока, тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се ...

68 поврзани вести »

Ахмети во ClickPlus: Коалицирање на албанската опозиција со ВМРО-ДПМНЕ не ме загрижува, напротив, ќе ја направат ДУИ ...

4NEWS - пред: 8 часа

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети е вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21. Дебатираме на повеќе теми, а имаше коментар и за последните случувања со албанската опозиција, и најава за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ на Алијанса за Албанците и на Алтернатира.

68 поврзани вести »

Ахмети: Заев мислеше дека му се реваншираме и го дискредитираме со тоа што имавме кандидат за премиер

4NEWS - пред: 10 часа

Али Ахмети, лидерот на ДУИ на гостувањето во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше и за изборната кампања. Тој ги коментираше зборовите на Заев дека „Албанците не вредат пет пари“. Ахмети рече дека Заев го кажал тоа под влијание на емоции, и ...

68 поврзани вести »

Мицкоски: Разочаран сум и лут поради неспособноста на здравствените власти во справувањето со короната

4NEWS - пред: 10 часа

„Многу сум разочаран, а воедно и лут за сето ова кое што се случува денеска во нашава држава. Зошто? За тоа што најпрвин јас тоа го почуствував на моето семејство и знам точно како и со што се справуваа моите родители, мојата мајка, мојот татко.

118 поврзани вести »

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на бугарскиот спор

4NEWS - пред: 11 часа

Со Али Ахмети вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го решил прашањето со Бугарија? „Прашање на време е.

68 поврзани вести »

Давкова: Македонија ќе стане членка на ЕУ за време на претседателството на Турција

4NEWS - пред: 12 часа

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за претседател на државата на последните претседателски избори, Гордана Силјановска Давкова вели дека Македонија ќе стане членка на Европската унија за време на претседателството на Турција.

3 поврзани вести »

Прв чекор кон признавање на победата? Администрацијата на Трамп подготвена да ја предаде власта

4NEWS - пред: 12 часа

Во писмото испратено во понеделникот од страна на Емили Марфи, директор на Службата за општа администрација (ГСА), се вели дека сегашната администрација е подготвена да ги пренесе овластувањата од Доналд Трамп на Џо Бајден .

89 поврзани вести »

Генералниот секретар на НАТО му ja честиташе победата на Бајден

4NEWS - пред: 14 часа

Главниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска прв пат разговараше со избраниот претседател на САД Џозеф Џо Бајден, по американските претседателски избори. Столтенберг му ја честиташе победата на Бајден, соопштија од НАТО.

15 поврзани вести »