TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Хамас го одби мировниот план на Трамп

А1 On - тукушто објавено

Палестинското движење Хамас денеска го поддржа палестинскиот претседател Махмуд Абас и неговата одлука да го одбие планот на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток. Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија изјави дека оваа група, која е на ...

111 поврзани вести »

ВИДЕО: Трамп го претстави мировниот план за израелско-палестинскиот конфликт

А1 On - пред: 16 мин

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска го претстави блискоисточниот мировен план што неговата администрација го разработи со цел регулирање на конфликтот меѓу Израел и Палестина. Во заеднички настап со израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху во ...

111 поврзани вести »

Владата го усвои Предлог-законот за заштита на личните податоци

А1 On - пред: 34 мин

Владата го утврди текстот на Предлог – законот за заштита на личните податоци во кој, освен што се врши усогласување со регулативата на ЕУ за ова прашање, се воведуваат нови решенија во однос на обработката на личните податоци од кои позначајни се ...

12 поврзани вести »

Дачиќ: Реципрочни мерки кон Црна Гора

А1 On - пред: 47 мин

Србија спроведе реципрочни мерки, откако Црна Гора го забрани присуството на состаноци на државните органи и институции на вршителот на работите на Амбасадата на Србија во Подгорица и тоа истото го сторила кон „личноста број два“ на црногорската ...

37 поврзани вести »

(ВИДЕО) Јовески: Законот за ЈО нуди силно, професионално и одговорно обвинителство

А1 On - пред: 1 час

Државниот јавниот обвинител Љубомир Јовески смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневно – политички потреби и интереси за резултат на пазарење.

289 поврзани вести »

ВИДЕО: ЕУ ги евакуира своите граѓани од кинескиот град Вухан

А1 On - пред: 2 часа

Европската Унија, на барање на Франција, го активираше заедничкиот Механизам за цивилна одбрана со цел да обезбеди конзуларна поддршка на граѓаните на ЕУ во кинескиот град Вухан, кој е во карантин заради спречување на ширење на епидемијата на новиот ...

598 поврзани вести »

Стејт департментот не дозволува новинарка на „Ен-пи-ар“ да патува со Помпео по скандалозното интервју

А1 On - пред: 2 часа

Американскиот Стејт департмент не дозволи новинарка на Националното јавно радио „Ен-пи-ар“, да патува со државниот секретар Мајк Помпео во Европа и Средна Азија, изјавија од Асоцијацијата на дописници од Стејт департментот.

11 поврзани вести »

СДСМ: Чулев не може да се оддели од партиските влијанија, се грижи МВР повторно да го претвори во МВРО-ВМРО

А1 On - пред: 2 часа

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев продолжува да се грижи само за повторна инсталација на ВМРО-ДПМНЕ во МВР, за враќање на старите методи кога министерството за внатрешни работи беше претворено во МВРО и „ги фаќаше за уши“ ...

77 поврзани вести »

Ја уценувал со 500 евра за компромитирачки материјал

А1 On - пред: 2 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за насилен криминал до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против Ш.Ф.(23) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“.

27 поврзани вести »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го остави Еурокомпозит во долгови, СДСМ го реши статусот на околу 153 стечајци од оваа компанија

А1 On - пред: 2 часа

Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ, партијата потоната во матрицата на лаги, измислици и невистини целосно се изгубија од реалноста. Токму ВМРО-ДПМНЕ ги остави работниците и компанијата Еурокомпозит од Прилеп, заглавени во децениски проблем кој резултираше со ...

24 поврзани вести »

ВИДЕО: Париските пожарникари се судрија со полицијата на протест

А1 On - пред: 2 часа

Пожарникарите и припадниците на полицијата се судрија денеска во текот на протестот во Париз, во кој пожарникарите бараат подобри услови за работа. Протестите се организирани од синдикатите на работниците во противпожарните служби ширум земјата, ...

7 поврзани вести »

Средба на претседателот на Уставниот суд Мурати со американската амбасадорка Брнз

А1 On - пред: 2 часа

На денешната средба помеѓу претседателот на Уставниот суд на Република Северна Македонија Сали Мурати и амбасадорот на САД во земјава Кејт Мари Брнз, предмет на разговор беа теми кои се однесуваат на остварувањето на уставната функција на Судот, со ...

14 поврзани вести »

Средби на министерката Мизрахи со колеги од Регионот

А1 On - пред: 2 часа

На маргините на конференцијата „Вработување – Нијанси на сиво во Западен Балкан”, што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина, министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи оствари средби со министерот за труд и социјална помош од ...

37 поврзани вести »

Отстранет мигрантски камп во Париз, евакуирани 1.400 лица

А1 On - пред: 2 часа

Повеќе од 1.400 лица се евакуирани денеска од големиот камп за бегалци што се наоѓа на северозапад од Париз. Големата акција почнала околу 6 часот утринава и во текот на неа евакуирани се 249 мигранти, меѓу кои имало и деца, како и 1.187 мажи, и ...

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Каракамишева: Законот не е реформски, туку со намера да се вдомат кадри на СЈО

А1 On - пред: 3 часа

“Законот е лоша имитација на оној од 2007 година, да беше реформски ќе имавме сосема нов закон, а не лоша компилација од претходниот за кој имаше забелешки од Венецијанската комисија и истите да бидат вметнати во овој закон”, рече професорката по ...

289 поврзани вести »

(ВИДЕО) Фетаи: При изборот на обвинители да се вклучи канцеларијата на ЕУ

А1 On - пред: 3 часа

Обвинителката Фатиме Фетаи предложи при изворот на обвинители за гонење организиран криминал и корупција да се вклучи и канцеларијата на ЕУ во земјава. Фетаи вели дека на овој начин би се отсраниле сите сомнежи за кандидатите кои се подложни на ...

289 поврзани вести »

Формирана комисија за спроведување на мерката за клима инвертери

А1 On - пред: 3 часа

Владата на денешната седница донесе решение за формирање Централна Комисија за следење на спроведувањето и имплементирањето на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за потребите на домаќинствата во ...

18 поврзани вести »

Жбогар: Се надеваме дека законот за ЈО ќе биде усвоен пред распуштање на Собранието

А1 On - пред: 3 часа

Земјата треба да продолжи да ја покажува својата посветеност на реформи особено во клучни области. Се надеваме дека новиот закон за јавното обвинителство ќе биде усвоен пред Собранието да се распушти, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар.

47 поврзани вести »

ВИДЕО: Силјановска: Наместо папагалски да го повторувате името на државата, ставете во заграда Републиката

А1 On - пред: 3 часа

Професорката Гордана Силјановска Давкова од јавната дебата за законот за јавно обвинителство порача во текстот на законот еднаш да биде употребено новото име на државата, а понатаму во текстот да стои републиката, затоа што според неа, името е се ...

289 поврзани вести »

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

А1 On - пред: 3 часа

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските улици. „Tолку отчовечени што ни ваков ужас на улица веќе не ни значи ништо – ова е лицето на Скопје и ...

8 поврзани вести »