TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Агротим

Сите делови на ARUM MACULATUM (Козлец), вклучувајќи го и коренот се ОТРОВНИ поради високото ниво на ОКСАЛАТИ

Агротим - пред: 1 час

ARUM MACULATUM (Козлец) (Змиско грозје) Овие два дена ФБ е преплавен со чудотворниот лек за рак, произведен од коренот на ова растение. МЕДИЦИНСКИТЕ ФАКТИ СЕ СЛЕДНИВЕ: ✓ Сите делови на ова растение, вклучувајќи го и коренот се ОТРОВНИ поради ...

Шпаркасе Банка обезбеди до ЕУР 2 милиони кредитно финансирање на Макпрогрес, со поддршка од ЕБОР преку Програмата за ...

Агротим - пред: 5 часа

Денес во просториите на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје потпишавме кредитна линија со Шпаркасе Банка во износ до ЕУР 2 милиони за финансирање на идниот раст и развој на Макпрогрес ДОО Виница.

3 поврзани вести »

Штетите во земјоделството од минатогодишното невреме во Кочанско проценети на 10,3 милиони денари

Агротим - пред: 12 часа

Вкупната штета од невремето што кон крајот на јуни минатата година ги зафати населените места во општина Кочани е проценета на околу 10,3 милиони денари. Според пријавите што граѓаните ги доставиле до општинската Комисија за процена и утврдување на ...

5 поврзани вести »

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце-Крива Паланка

Агротим - пред: 13 часа

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната Влада, ќе биде готов до Нова година. Денес увид во градените работи направија новиот директор на Јавното претпријатие за државни патишта Коце Трајановски и ...

46 поврзани вести »

Бразилското пилешко месо повлечено од извоз во 44 земји, меѓу кои и Северна Македонија, Косово и Албанија

Агротим - пред: 14 часа

Косовската Агенција за храна и ветеринарство соопшти дека го подигнала нивото на контрола за пратките на производи од живина од Бразил. Подигнувањето на ова ниво дојде како резултат на соопштението на Министерството за земјоделство и сточарство во ...

2 поврзани вести »

Поддршка за земјоделците од Преспа преку ЕУ фондови

Агротим - пред: 14 часа

Во рамки на проектот, „ЕУ за Преспа- обнова на природни ресурси и зајакнување на одржливото земјоделство и туризам“, финансиран од ЕУ, Delegation of the European Union, Skopje и делумно кофинансиран од УНДП, Програмата за развој на Обединетите Нации ...

2 поврзани вести »

МИЦКОСКИ: На земјоделците им се должи 3 милијарди и 700, ќе вратиме една милијарда и 700, повеќе не можеме, нема пари

Агротим - 22.07.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во Топ Тема на ТВ Телма говорејќи за тоа како претходната влада неодговорно се однесувала со буџетот на граѓаните истакна дека недостигаат пари за ...

20 поврзани вести »

ИПАРД грант за производство на метални производи: До 600.000 евра за нови машини и опрема, изградба и реновирање на ...

Агротим - 22.07.2024

Поддршката за започнување нов бизнис и развој на формираните микро и мали претпријатија претставува важен инструмент за унапредување на конкурентноста и за создавање работни места во руралните средини.

3 поврзани вести »

ДВ: Милиони евра штета од пожарите во Македонија

Агротим - 22.07.2024

Милиони евра штета предизвикаа пожарите коишто ја зафатија Северна Македонија изминатите неколку недели. Најризично е на планината Серта, каде што изгоре огромна шумска површина. Ќе биде потребен еден век за да се поврати тоа што е изгорено.

140 поврзани вести »

Тиквешки лозароовоштари: Повторно да се активира служба за заштита од град

Агротим - 22.07.2024

Повторно да се активира служба за заштита од врнежи од град како во минатото, јавно побара денеска Дане Јошев, претседател на регионалното здружение „Тиквешки лозароовоштари”. Јошев информираше дека деновиве дел од земјоделските култури во ...

6 поврзани вести »

Со новата студиска програма на Факултетот за земјоделски науки и храна ќе креираме земјоделски инженери на новата ера!

Агротим - 22.07.2024

Интервју со проф. д-р Миле Маркоски, Факултет за земјоделски науки и храна при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје Декане , Вашиот матичен факултет отвора нова студиска програма за дигитално земјоделство.

Крави оставени без вода на плус 40, жителите од село Соколраци реагираат на нехумано чување на животните

Агротим - 22.07.2024

Крави оставени без вода на плус 40, жителите од село Соколраци реагираат на нехумано чување на животните, јавува Телевизија mn.mk . Жителите на Соколарци бараат институциите да ...

Еве кога ќе започне исплатата на повратот на ДДВ

Агротим - 22.07.2024

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека од следната седмица преку Министерството за финансии ќе започне исплатата на повратот на ДДВ. Како што стои во соопштението, веднаш по назначувањето на нов директор во УЈП е формирана Комисија за ...

32 поврзани вести »

Николовски: Заедно со НФФ успеавме да креираме мерки и програми кои го подобруваат животот на руралните жени и ...

Агротим - 22.07.2024

Ми претставуваше задоволство соработката која ја имав со Национална федерација на фармери – National Federation of farmers – NFF посебно во делот на малите производители, руралните жени и подобрување на нивниот економски и социјален статус како и ...

Горивата поевтинуваат од полноќ

Агротим - 22.07.2024

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,87 % во однос на одлуката од 15.7.2024 година.

36 поврзани вести »

АХВ спроведе вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа, уништени 8,7 тони небезбедна храна

Агротим - 22.07.2024

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во периодот од 16 до 19 јули спроведоа вонредни засилени контроли во објекти и оператори со храна (хотели, ресторани, времени – кетеринг објекти, месарници и маркети) во туристичките ...

Италијанскиот супермаркет Conad влегува на македонскиот пазар

Агротим - 22.07.2024

акедонскиот малопродажен пазар наскоро ќе стане побогат за уште еден сериозен играч. Како што пишува порталот Retail Serbia Conad, еден од најголемите италијански синџири супермаркети, најавува влез на македонскиот и на црногорскиот пазар.

6 поврзани вести »