TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Собранието изгласа продолжување на кризната состојба во енергетиката

Алфа - пред: 9 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби поради недостиг на електрична и топлинска енергија. Со 83 гласа „ЗА“ без против и воздржани Собранието донесе Одлука за продолжување на кризната состојба во енергетиката во Макеонија поради ...

69 поврзани вести »

Владата го извиси стопанството, нема дополнителни мерки

Алфа - пред: 11 часа

Ввласта го извиси стопанството. Помина септември, ама од ветените мерки за поддршка на големите индустрии нема ништо. Состојбата станува повеќе од алармантна. Бизнисмените алармираат на сериозност. Доцни државната помош за граѓаните и стопанството.

Четири години од референдумот за промена на името- зошто власта и Ковачевски сега бегаат од гласот на народот за спорот ...

Алфа - пред: 11 часа

Четири години од референдумот, каде граѓаните со бојкот кажа НЕ за Северна. Само 36% од граѓаните на Македонија излегоа да дадат поддршка за Преспанскиот договор. -Одлуката не е усвоена, бидејќи не гласале повеќе од половината граѓани запишани во ...

Мицкоски го повикува Ковачевски да не дезертирал и од ТВ дуел за енергетските проблеми во државата

Алфа - пред: 11 часа

Ковачевски да не дезертира, како што вообичаено прави, да излезе на дуел за да се соочиме пред граѓаните, па тие сами да проценат кој ја кажува вистината, а кој не. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од општина Јагуновце уште еднаш го повика ...

119 поврзани вести »

„Пуцко петрол“: Фирма на пратеник – главен доставувач на нафта за државните институции

Алфа - пред: 12 часа

82 илјади евра на ден, и во делник и во празник. Ова е сумата што во просек ја плаќаат државните институции и јавните претпријатија на „Пуцко петрол“, фирма чиј основач е пратеникот од редовите на ДУИ, Исмаил Јахоски.

2 поврзани вести »

13-та школа за млади лидери на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов во Охрид

Алфа - пред: 13 часа

Уживам таква привилегија пред вас да зборувам на македонски, да ги искажам моите чувства на јазик на кој се зборува во мојата мајка Македонија-вака поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов го започна своето обраќање пред учесниците на школата за Млади ...

9 поврзани вести »

Во Штип, млекото и млечните производи се продаваат и по дома

Алфа - пред: 14 часа

Цените на млекото и млечните производи во маркетите го достигнаа својот максимум. Кашкавалот и сирењето за многуминаа станаа недостижни. Граѓаните бараат поевтина варијанта, па почнаа директно да купуват од производителите..

19 поврзани вести »

Криза во ДУИ: Ахмети не ги изгаси огнените момци- Муса Џафери предупредува дека војната во ДУИ ќе ескалира ако не ...

Алфа - пред: 14 часа

Али Ахмети не успеа да ги изгаси огнените, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика да се соберат 61 пратеник и да изгласаат распуштање на Собранието, со цел одржување предвремени парламентарни избори.

165 поврзани вести »

Мицкоски предупредува: Економија пред крах, голем број работни места може да останат без работа

Алфа - 29.09.2022

Економијата и бизнисот пред крах, голем број граѓани во опасност да останат без работните места. Владата со мерките кои ги објави не помага воопшто на економијата. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски потенцира дека игнорантскиот однос на ...

Скапотијата „ги јаде“ парите на граѓаните, власта глува на барањата на институциите да ги заузда цените

Алфа - 29.09.2022

Цените на основните производи растат, граѓаните се жалат, државата само од височина ја набљудува состојбата, која од ден во ден станува се потешка, алармира Организацијата на потрошувачи на Македонија.

Заврши изложбата на професорот Жарко Башески во МАНУ

Алфа - 29.09.2022

Заврши изложбата на професорот Жарко Башески во македонската академија на науките и уметностите. Во галеријата беа изложени скулптури изработени од мермер, полиестер и силикон. Изработени во разни големини и облици, сите се правени по модел на ...