TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Алфа истражува: Кој го штити таткото на Боки 13?

Алфа - пред: 1 час

Вознемирувачки видео и аудио снимки сведочат за насилството кое го доживеал свештеникот Виктор Стојчев во 2017тата година од страна на таткото на првоосомничениот во Рекет Боки 13, односно Миле Јовановски, но институциите и по речиси 2 ипол години ...

30 поврзани вести »

Не се прислушувало преку мебелот поради кој Катица Јанева падна во „Рекет“- случајот е далеку од решен!

Алфа - пред: 3 часа

Не се прислушувало преку неколкуте парчиња луксузен италијански мебел вреден 5.000 илјади евра, кој на Катица Јанева и донесе 30 дневен престој во Шутка. Подарокот кој таа го добила од осомничен во случајот „Империја“, и ја донесоа и нејзе титулата ...

91 поврзани вести »

Лозарите утре на протест, лути и на винариите и на владата

Алфа - пред: 3 часа

Лозарите од Тиквешијата утре излегуваат на протест, најпрво пред општина Кавадарци, па ако не се најде решение, ќе излезат и на улица. Револтирани се од винарските визби, зашто според нив, ги уценувале за годинешниот откуп на грозјето.

34 поврзани вести »

Дали граѓаните треба да се чуствуваат сигурни во возилата на ЈСП?

Алфа - пред: 4 часа

Дали граѓаните може да бидат безбедни додека се возат во градскиот превоз кој го нуди Градот Скопје? Денес, двокатен автобус со број 5 на ЈСП, полн со патници кој ги превезувал од скопската населба Горче Петров кон Центар, кој за жал не успеал ни да ...

89 поврзани вести »

Рекордна цена на пиперката – ајварот станува луксуз

Алфа - пред: 5 часа

Цената на пиперката достигна рекордни 29 денари по килограм. Со ова се пофали премиерот на својот Facebook профил. „За 93% е зголемена откупната цена на пиперката, од 15 денари во јули 2015-та година на 29 денари за килограм оваа година.

14 поврзани вести »

Јовески- Државен обвинител, или заштитник на политиката?

Алфа - пред: 5 часа

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовевски побрз од истрагата за случајот Рекет. Откако најде негово решение за заменик на Јанева надвор од законите, Јовевски без да биде прашан открива дека немало инволвирано политичари во скандалот, па однапред ...

580 поврзани вести »

Херојот Марко со нов подвиг-ќе плива 64 км и порачува: Никогаш не се откажувајте!

Алфа - пред: 6 часа

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски на 28 август, на празникот Голема Богородица, ќе плива соло маратон Охрид-Св.Наум-Струга-Охрид . Ова исклучително амбициозно, решително,упорно и скромно дете,кое и покрај здравствениот проблем ни ...

20 поврзани вести »

Сашо Димовски за Алфа: Јанева ја очекуваат до 12 години затвор

Алфа - пред: 8 часа

За вчерашното апсење на Катица Јанева, гостин во вестите 22 часот вчера на Алфа телевизија беше новинарот Сашо Димовски. Тој во гостувањето говореше за можниот заменик на Катица Јанева, кои се причините што толку време се чекаше таа да биде ...

580 поврзани вести »

Харадинај: Сега народот одлучува кој ќе ја води државата

Алфа - пред: 8 часа

Косовскиот премиер во оставка и лидер на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај, по денешното гласање за распуштање на Собранието, што води кон предвремени избори во земјата, изјави дека денеска Косово покажа висока политичка свест и ...

63 поврзани вести »

Изгоре автобус на ЈСП во Ѓорче, повредени нема (ВИДЕО)

Алфа - пред: 10 часа

Нема повредени во пожарот кој избувна во двокатен автобус на ЈСП-Скопје во населбата Ѓорче Петров, а засега не се познати причините зошто избувнал пожар. Очевидци велат дека сите патници навреме излегле надвор, а противпожарните возила пристигнале ...

89 поврзани вести »

Алфа во пред домот на Јанева во Гевгелија – соседите зачудени од апсењето на нивната сограѓанка

Алфа - пред: 1 ден

Телевизија Алфа беше во Гевгелија, родниот град на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, односно онаму каде таа ја започна својата кариера. Освен во нејзиниот дом во Скопје, полицијата изврши претрес и во домот непосредно до центарот на ...

64 поврзани вести »

Алфа истражува: Зошто таткото на Боки 13 и официјален сопственик на 1 ТВ е заштитен и по 30 месеци не се гони за ...

Алфа - 21.08.2019

Седми јануари, Божиќ, 2017 година, ден кога комплетно се менува животот на еден свештеник, протојереј на МПЦ Охридска Архиепископија со име Виктор Стојчев, сопруг и татко на три деца. Скандалозната случка која се утше нема правна разрешница, а ...

30 поврзани вести »

Може ли СЈО да функционира без шеф? Јовевски со спротивно мислење од законот

Алфа - 21.08.2019

Лавина реакции предизвика одговорот на државниот обвинител Јовевски , на прашањета кој сега ќе биде шеф на СЈО и како тие понатаму ќе работат. Јовевски рече дека сега Советот на јавни обвинители треба да избере вршител на должност за шеф на СЈО од ...

87 поврзани вести »

Наместо помош, навреди и омаловажувања, скандалозни однесувања на градоначалникот на општина Лозово

Алфа - 21.08.2019

И додека на социјалните мрежи граѓаните се мобилизираат, надлежните неми на лелекот на осумте деца од село Караманово. Градоначаликот на Општина Лозово Ацо Велковски наместо со конкретна помош, тој на својот Фејсбук профил јавно го линчуваше 44 ...

Случајот со инспекторот во чие возило е пронајден кокаин под истрага на внатрешна контрола

Алфа - 21.08.2019

Внатрешната контрола при МВР го истражува случајот за транспорт на кокаин со возило на инспектор на СВР Тетово, потврдуваат оттаму. Вчера, според информации на Алфа внатрешната контрола влегла во канцеларијата на нотар, оти, инспекторот, направил ...

2 поврзани вести »

Владата ќе се саморегулира – со етички кодекс ќе казнува функционери

Алфа - 21.08.2019

Премиерот, министрите и сите јавни функционери со етички кодекс ќе се саморегулирале. Владата синоќа одлучила, сите функционери да одговараат за недолично однесување, ама не знаат како ќе се мери кој колку се огрешил или пак користел проблематичен ...

Обвинителството бара притвор за Јанева – примила поткуп од 5000 евра

Алфа - 21.08.2019

Со мебел и предмети вредни околу 5.000 евра осомничен во случајот „Империја“ ја поткупил специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдија од Јавното обвинителство. Токму со шефицата на СЈО, државното обвинителство ја прошири истрагата за аферата ...

580 поврзани вести »

Илјадници заинтересирани за забавата на плажа по повод Брегзит

Алфа - 21.08.2019

Илјадници луѓе се заинтересирани да присуствуваат на забавата што се организира на плажа во Холандија по повод излегувањето на Велика Британија од Европската унија. До денеска, речиси 10.000 луѓе се пријавија преку Фејсбук за присуство на тој настан ...

12 поврзани вести »

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

Алфа - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

63 поврзани вести »

Еврокомисија: Пет држави ги преземаат мигрантите од бродот „Опен Армс“

Алфа - 21.08.2019

Пет држави од ЕУ ќе ги прифатат мигрантите од хуманитарниот брод „Опен Армс“, кој беше заглавен во водите во близина на италијанскиот остров Лампедуза, изјави портпаролката на Европската комисија Тов Ернст.

28 поврзани вести »