TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Невладиното здружение на млади правници не се согласува со констатациите дека „системот профункционирал“

Алсат-М - пред: 30 мин

Претседателот на невладиното македонско здружение за млади правници, Зоран Дранговски не се согласува со констатацијата дека системот во државата профункционирал. Во неговото вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“ што се емитува на Алсат, ...

4 поврзани вести »

Стојановски: Пресудата за Мијалков значаен чекор во одзаробувањето на државата

Алсат-М - пред: 45 мин

Значаен чекор по патеката којашто мора да ја изоди нашето општество, вака Александар Стојановски, од Центарот за европски стратегии, „Евротинк“, ја оценува денешната пресуда за екс шефот на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Полицијата спречи развој на протест против судската одлука за случајот „Монструм“

Алсат-М - пред: 5 часа

Протестот против судската одлука за случајот „Монструм“, најавен да заврши пред Владата, беше запрен на половина пат. Демонстрантите не можеа да стигнат до својата дестинација, бидејќи бројни полициски сили поставија кордон во близина на Трговскиот ...

236 поврзани вести »

Протестот против судската одлука за случајот „Монструм“, ги изнесе полициските сили на улиците

Алсат-М - пред: 5 часа

Најавата за протестот против судската одлука во случајот „Монструм“, значително ја зголеми мерката за безбедност. Полицијата, од сите единици, подготвена како за воена состојба, го опколија трговскиот центар „Мавровка“, во близина на Старата ...

236 поврзани вести »

Над 80 илјада граѓани досега доставиле барање за вакцинација

Алсат-М - пред: 5 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 расте. Откриено е дека 70% од новите случаи се од новиот вид на британскиот вирус. Министерот за здравство вели дека ова може да се смета како нов мини- бран на вирусот, додека врз основа на процентуалното зголемување ...

627 поврзани вести »

СДСМ оценува дека денешната судска одлука за случајот „Таргет-Тврдина“ докажува дека правдата работи во земјава

Алсат-М - пред: 5 часа

СДСМ оценува дека денешната судска одлука за случајот „Таргет-Тврдина“ докажува дека правдата работи во земјава. Според нив, со изрекувањето на пресудата за поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, правдата достигна кај 20 илјади граѓани кои беа жртви ...

231 поврзани вести »

Народните избраници во Собранието можат никогаш да не одат на работа, можат да го известат претседателот на Собранието ...

Алсат-М - пред: 5 часа

Народните избраници во Собранието можат никогаш да не одат на работа, можат да го известат претседателот на Собранието дека не можат да присуствуваат на седницата и, без никакви пречки, да земаат плата до крајот на нивниот мандат.

53 поврзани вести »

Историчари од Скопје и Софија онлајн дискутираат за разликите околу улогата на Гоце Делчев и за учебниците

Алсат-М - пред: 5 часа

Нема детали за атмосферата во која се одржува онлајн состанокот на Комисијата на историчари на Македонија и Бугарија. Дводневниот состанок се очекува да трае до доцна, бидејќи беше најавено дека ќе се разговара за Гоце Делчев и учебниците по ...

73 поврзани вести »

Во 21 – от век, жителите на Тетово немаат вода

Алсат-М - пред: 8 часа

Веќе трети ден жителите на Тетово се без вода. Недостатокот на вода се должи на свлечиштето во Лешница и оштетување на околу 60 метри цевки на главниот водовод. Раководството на единицата за водоснабдување – Тетово предупредуваат дека таквата ...

34 поврзани вести »

Управниот суд сѐ уште не реши кој ќе управува со топловодната мрежа во Скопје

Алсат-М - пред: 8 часа

Повеќе од две години градоначалникот на Скопје Петре Шилегов не отстапува од иницијативата, дистрибутивната мрежа за топлинска енергија да биде во сопственост на градот. Иако се уште мрежата е под Балкан Енерџи Груп, под Град Скопје функционира ...

13 поврзани вести »

Кратка рекапитулација – кој е Мијалков?

Алсат-М - пред: 8 часа

Најмоќната фигура во државата во времето на ВМРО ДПМНЕ на Никола Груевски, кому никој не смееше да му го спомене името, туку само неговите иницијали С.М. денеска доби 12 години затвор. Сашо Мијалков ја водеше тајната полиција цели девет години или ...

197 поврзани вести »

Вкупно 55 години затвор и пет условни казни за 11 обвинети во случајот „Таргет – Тврдина“

Алсат-М - пред: 8 часа

„Обвинетиот Сашо Мијалков го осудувам на единствена казна затвор во траење од 12 години“, рече судијката Џенета Бетковиќ. Екс началникот на УБК Сашо Мијалков е виновен за децениското нелегално прислушување.

249 поврзани вести »

Шок бомби на Бит Пазар, полицијата ги растера демонстрантите за „Монструм“, летаа камења кон кордоните

Алсат-М - пред: 8 часа

Полицијата го растури протестот против пресудата за случајот „Монструм“ откако поединци од толпата почнаа да фрлаат камења кон полицијата. Во моментов кордонот и оклопните возила ги потиснаа демонстрантите кон Бит пазар, а употребија и шок бомби.

236 поврзани вести »

Тензично на протестите, демонстрантите бараат да продолжат со маршот

Алсат-М - пред: 8 часа

Поединци од демонстрантите кои во моментот се на булеварот пред ТЦ „Мавровка“ предизвикаа тензии и фрлаа со предмети и за момент се втурнаа кон полицискиот кордон кој не им дозволува да продолжат со маршот кон Основниот суд и кон Собранието.

236 поврзани вести »

Полицискиот кордон го запре протестот за „Монструм“ кај Мавровка

Алсат-М - пред: 9 часа

Полицијата засега не им дозволува на демонстрантите кои протестираат за случајот „Монструм“ да продолжат со маршот кон Основниот суд во Скопје и кон Собранието, стопирајќи ги на булеварот пред трговскиот центар ...

236 поврзани вести »

(ФОТО) Полициски кордон на протестите за „Монструм“

Алсат-М - пред: 9 часа

Засилено полициско обезбедување има во центарот на Скопје на почетокот на протестите за случајот „Монструм“. Кордонот од полицајци во моментот е на улицата „Крсте Мисирков“ која води од Чаир кон крстосницата кај „Мавровка“, што ќе биде и рута на ...

236 поврзани вести »

(ФОТО) Почнаа протестите против одлуката на Кривичниот суд за случајот „Монструм“

Алсат-М - пред: 9 часа

Под мотото „Правда и слобода“ започна протестот против одлуката на Кривичниот суд за случајот „Монструм“. Демонстрантите се собраа во Чаир и го продолжуваат патот кон Судот, а потоа и кон Владата.

236 поврзани вести »

Прилепскиот основен суд првпат изрече доживотна казна затвор

Алсат-М - пред: 10 часа

Прилепскиот основен суд изрече доживотна казна затвор за 52-годишниот Никола Петрески, кој во јануари лани уби двајца, а тешко рани едно лице во семејна трагедија која го потресе Прилеп. Според Жарко Велески, портпарол на Основниот суд во Прилеп, ...

29 поврзани вести »

Викендов кафулињата и трговските центри ќе затворат во 14:00 часот, Србија воведе нови мерки

Алсат-М - пред: 10 часа

Кафулињата, рестораните, односно сите угостителски објекти, како и трговски центри во Србија, ќе работат до 14 часот за време на викендот, односно утре и в недела, одлучено е на штотуку завршената седница на Кризниот штаб за борба против вирусот ...

33 поврзани вести »

Се разгледуваат ригорозни мерки во Франција, Париз ќе се „заклучи“ на три недели?

Алсат-М - пред: 10 часа

Портпаролот на француската влада, Габриел Атал, денес потврди дека властите размислуваат за тринеделно заклучување на Париз со цел да се потисне ширењето на вирусот корона, пренесува Ројтерс.

21 поврзани вести »