TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

ОБСЕ и Европската унија ќе вршат мониторинг на предмети кои се судат во Кривичниот суд

Алсат-М - пред: 1 час

По судската ферија, ОБСЕ и Европската унија ќе вршат мониторинг на предмети кои се судат во Кривичниот суд. Засега нема информација кои предмети ќе бидат интересни за следење а станува збор за 50 случаи.

30 поврзани вести »

По период од ниски бројки на инфекција, бројот на заболени од КОВИД 19 забележа раст

Алсат-М - пред: 2 часа

Расте бројот на нови случаи со Ковид 19. Во последните 24 часа се регистрирани 47 заразени. По Скопје, во Тетово повторно регистрирани најголем број нови случаи. Здравствените власти велат дека ја следат состојбата, додека во моментот не ...

ВМРО нема да го поддржи амандманот на мнозинството за уставното име во Резолуцијата

Алсат-М - пред: 2 часа

Амандманот на парламентарното мнозинство нема да ја промени содржината на резолуцијата на ВМРО ДПМНЕ за утврдување државни позиции кон блокадите за време на евроинтеграциите. ВМРО ДПМНЕ смета дека е важно зачувување на позициите во Резолуцијата, ...

Донесен ребалансот на Буџетот

Алсат-М - пред: 2 часа

Собранието попладнево со 56 гласови „за“ и 37 „против“, го донесе ребаланост на Буџетот за 2021 година. За ребалансот се гласаше на петтиот ден од расправата во законодавниот дом. Со ребалансот вкупните приходи се планирани на ниво од 222,6 ...

126 поврзани вести »

Градежните работници секојдневно изложени на жештините што ја зафатија земјава

Алсат-М - пред: 4 часа

Големата жештина што ја зафати нашата земја ќе биде уште поизразена во следните четири дена. Синоптичарите предвидуваат дека до 1 август УВ зраците ќе бидат посилни, што го поттикна Министерството за здравство да побара владина интервенција за да се ...

103 поврзани вести »

На двоецот од ДУИ, Алими и Гури, кои беа осудени за изборни нерегуларности повторно ќе им се суди

Алсат-М - пред: 4 часа

Апелација ја укина пресудата против функционерите на ДУИ, Ејуп Алими и Исмет Гури. Ова значи дека случајот „Титаник 3“ за изборни нерегуларности оди на повторно судење во Кривичниот суд. Тие беа осудени на по три и пол години затвор, но се жалеа ...

35 поврзани вести »

Министерството за економија го претстави Предлог законот за минерални суровини

Алсат-М - пред: 4 часа

Со новите измени на Законот за минерални суровини од владата велат дека државата ќе може да ја одземе концесијата на инвеститорот во случај тој да не го почитува договорот. Дополнително, Предлог законот предвидува и подобра наплата и заштита на ...

24 поврзани вести »

Развоен или социјален – тема на последниот ден од расправата за ребалансот на буџетот

Алсат-М - пред: 4 часа

Пратениците од власта и опозицијата и на последниот ден од општата расправа за ребалансот на буџетот не успеаја да ги усогласат ставовите дали ребалансот има или не развојна компонента. Опозициските партии остануваат со став дека прекроената државна ...

126 поврзани вести »

Груевски му е советник на Орбан и тера бизнис со порцелан

Алсат-М - пред: 4 часа

Експремиерот Никола Груевски регистрирал компанија во Унгарија со седиште во Пецел, на дваесетина километри источно од Будимпешта, објави тамошниот портал 24.ху . Според документите кои ги објави порталот, фирмата се вика „И.Ц.И.Ц“ и е отворена на ...

42 поврзани вести »

Граѓански здруженија реагираат на најавите за измена на Изборниот законик

Алсат-М - пред: 5 часа

Околу 20 граѓански здруженија остро реагираа на најавите за измена на Изборниот законик непосредно пред локалните избори. Одлуката да се подигне прагот за собирање потписи за независни листи на советници и за градоначалници за „Зелен хуман град“ е ...

95 поврзани вести »

Ревизијата утврди нерегуларности во работењето на ДИК

Алсат-М - пред: 5 часа

Државниот завод за ревизија утврди нерегуларности во финансиските извештаи на Државната изборна комисија за претседателските избори во 2019 година и за локалните избори во Охрид, Дебар и Ново Село.

30 поврзани вести »

Шахпаска: Да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа

Алсат-М - пред: 5 часа

Во услови на високи дневни теператури на воздухот и во ситуација кога државата влегува во т.н. портокалова фаза треба да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа, изјави министерката за труд социјална политика Јагода Шахпаска.

103 поврзани вести »

Веро се стекна со ново признание – престижниот сертификат „фер со потрошувачот“

Алсат-М - пред: 5 часа

Веро се стекна со ново признание за почитување на потрошувачките права, го доби престижниот сертифкат „Фер со потрошувачот“. Веро е препознаена како компанија која се грижи за правата на потрошувачите, за нивното здравје и безбедност преку фер однос ...

4 поврзани вести »

Досега вакцинирани над половина милион граѓани, вчера аплицирани 13 810 вакцини

Алсат-М - пред: 5 часа

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 500 995 граѓани.

43 поврзани вести »

Ако епидемиолошката ситуација остане стабилна ќе има настава со физичко присуство, вели Филипче

Алсат-М - пред: 5 часа

Ако епидемиолошката ситуација е како што е сега сите ученици ќе почнат за нешто повеќе од еден месец практично со физичко присуство без рестрикција во одделенијата или бројката во училници за што постојат протоколи – проветрување, начин на седење, ...

22 поврзани вести »

Пронајденo тело на мртов маж во близина на Жировница

Алсат-М - пред: 5 часа

Тело на починат маж е најдено во близина на регионалниот пат што води од Маврово кон Дебар. Засега не се познати идентитетот и причината за смртта. Според првичните информации, телото кога било откриено се наоѓало во фаза на распаѓање.

26 поврзани вести »

Ваучерите за домашен туризам ќе бидат поделени следната недела

Алсат-М - пред: 5 часа

На сите граѓани што аплицирале и што ги исполнуваат условите за добивање ваучер за домашен туризам ќе им бидат врачени во текот на наредната недела и нема да важи условот „прв дојден, прв услужен“ што се применуваше досега, најави денеска министерот ...

34 поврзани вести »

Филипче: За конкретни мерки ќе разговараме подетално во август

Алсат-М - пред: 5 часа

Нема да имаме друга можност освен да воведеме некаква форма на рестрикција. За мерките е разговарано и дополнително ќе разговараме со цел да го заштитиме целокупното друго население, а тие мерки ќе се однесуваат на невакцинираните, изјави денеска ...

84 поврзани вести »

Спејс – ИКС потпиша договор со НАСА, ќе учествува во истражувањето на месечината на Јупитер

Алсат-М - пред: 5 часа

Компанијата на Елон Маск, Спејс – ИКС потпиша договор вреден 178 милиони долари со НАСА за учество во мисијата за истражување на месечината на Јупитер, наречена Европа. Мисијата треба да започне во октомври оваа година, од вселенскиот центар Кенеди ...

6 поврзани вести »

ОБСЕ и ЕУ три години ќе мониторираат случаи на организиран криминал и висока корупција

Алсат-М - пред: 6 часа

ОБСЕ и ЕУ денеска го одбележаа почетокот на заедничкиот проект за мониторинг на судски процеси во областа на организираниот криминал и корупција, чија цел е подобрување на спроведување на правдата и намалување на корупцијата и организираниот ...

30 поврзани вести »