TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Антропол

Кои фактори доведоа до траорни ПИСА резултати на учениците во Mакедонија?

Антропол - пред: 7 часа

Траорните ПИСА резултати и факторите на влијание: Седнале на национална ТВ, гости од дпмне, да анализираат фактори на влијание за пропаѓањето на образованието во Македонија, на основ на резултатите од PISA тестирањето (математика, наука и читање).

19 поврзани вести »

Левица: Бехтел и Енка уништуваат непроценливо минерално богатство во прилепско

Антропол - пред: 10 часа

Реакција на Левица – Зелен сектор Зелениот сектор на Левица изразува длабока загриженост и разочарување во врска со алармантните случувања кај селото Алинци, каде што непроценливото минерално наоѓалиште „Црн Камен“ се соочува со неизбежно уништување ...

6 поврзани вести »

Левица: Историчарите ги бојкотираат учебниците по концепцијата на Царовска

Антропол - пред: 10 часа

Реакција на Левица – Сектор образование Веќе три години насилно и на мала врата се турка озлогласената Концепција за образование што ја промовираше Царовска. Здружението на историчари уште кога истата беше промовирана најостро ја осуди и ја оцени ...

10 поврзани вести »

Левица: ЕСМ под превезот на “деловна тајна” троши народни пари за купување на јаглен

Антропол - пред: 10 часа

Реакција на Левица – Сектор енергетика Под превезот на деловна тајна ЕСМ се обидува да ги сокрие компаниите кои ќе увезуваат јаглен за потребите на најголемите енергетски комбинати во Македонија, РЕК Битола.

3 поврзани вести »

УНЕСКО, впиша два ирански ритуали и една декоративна уметност на својата листа на светско нематеријално наследство

Антропол - пред: 14 часа

УНЕСКО на својата официјална страница на платформата X, порано позната како Твитер, објави дека го вклучила ритуалот на Ефтари и неговите социо-културни традиции во својата листа на нематеријално културно наследство на човештвото врз основа на ...

Денот на македонскиот јазик денес ке биде одбележан во Романија

Антропол - 07.12.2023

Во Музејот на романската литература во Букурешт денеска 7 декември со почеток од 19 часот ќе биде одбележан Денот на македонскиот јазик. Годинава во фокусот на одбележувањето ќе биде 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов.

10 поврзани вести »

Преговори помеѓу Раиси и Путин во Москва – Ќе се разговара и за Палестина

Антропол - 07.12.2023

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси отпатува за Москва за да се сретне со Владимир Путин, објави амбасадорот на Исламската Република во Русија, Казем Џалали на социјалната мрежа Х. „Ебрахим Раиси пристигна во Москва на преговори со Владимир Путин“, ...

6 поврзани вести »

НР Кина прва во светот пушти во употреба нуклеарна централа од четврта генерација

Антропол - 07.12.2023

Станува збор за реактор со гасно ладење со висока температура кој е вграден во нуклеарната централа Шидао Беј. После успешниот 168-часовен тест без престан, тој и официјално е пуштен во употреба.

На денешен ден почина македонскиот великан Блаже Конески

Антропол - 07.12.2023

Блаже Конески (19 декември 1921 – 7 декември 1993) е најзначајната фигура на македонскиот 20 век. Филолог, поет, прозаист, есеист, литературен историчар, преведувач, професор на Филозофскиот факултет во Скопје, академик – прв претседател на ...

18 поврзани вести »

ЗНМ застана зад Инфомакс: Трендот на квалификување и етикетирање на медиумите мора да запре

Антропол - 07.12.2023

Последните квалификации на високи партиски функционери на ВМРО ДПМНЕ насочени кон он лајн медиумот Инфомакс не се во функција на создавање клима за независно и слободно новинарство. Високи претставници на политичките партии не смеат да кажуваат кој ...

Политичкиот камелеон претворен во Франкенштајн, ги удри ДПМНЕ и СДСМ со својот камен по глава

Антропол - 07.12.2023

Во социјално опкружување на енормна економска нееднаквост, огромна сиромаштија и крајно небезбедна средина во секој поглед од секојдневието – социјална реалност како резултат на 30 годишна корупција, криминал и противправно владеење на политичките ...

105 поврзани вести »

(Видео) Патот кон ЕУ е понижувачки за Македонија – Се солидаризираме со Левица

Антропол - 07.12.2023

,,Неизмерна благодарност. Морам да кажам, сметам дека е неверојатно неправедно што морам да говорам по Амар, како и по апсолутно величествениот приказ на македонската култура и историја, што имавме привилегија да ги искусиме овде вечерва.

„На изворот на Климент и Наум“ – групна изложба во Културно информативен центар – Скопје

Антропол - 07.12.2023

На 13.12.2023 (среда) ,со почеток од 20 часот во Продажениот салон на Културно информативниот центар – Скопје ќе се отвори групната изложба „На изворот на Климент и Наум“. Од 910 до 2023 поминале единаесет столетија, но тоа временско растојание не ...

254 поврзани вести »