TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Антропол

Антифашистички протест пред Влада во 18:30

Антропол - пред: 6 часа

На фејсбук страната Бојкотирам за денес најавија протест пред Влада, поради вчерашната скандалозна изјава на премиерот Заев. Протестот е закажан во 18:30 часот пред Влада. Како што пишува во самиот настан, протестот се организира „во одбрана на ...

10 поврзани вести »

Марадона почина на ист ден како неговиот голем пријател Кастро

Антропол - пред: 7 часа

Диего Армандо Марадона стана легенда засекогаш на 25 ноември 2020 година и почина истиот ден со неговиот голем пријател. Славниот Ел Пибе дури го имаше истетовирано ликот на Фидел Кастро. Тој никогаш не криеше колку му се восхитува на деценискиот ...

611 поврзани вести »

Балада за непознатиот – Кочо Рацин

Антропол - пред: 22 часа

По повод 81 година од издавањето на збирката „Бели мугри” од социјалистичкиот поет – Коста Солев Рацин. Натаму – в поле битолско чемрее врба проклета – под врбата незнаен гроб, в гроб лежи војник непознат.

Договорот блиску – иднината далеку

Антропол - 25.11.2020

Статус на Јована Мојсоска – член на Президиумот на Левица. Пендаровски изјави дека 70 години не се променети ставовите на официјална Бугарија спрема Македонија. И покрај тоа, власта брусеше шахти; менуваше имиња на институции од ‘македонски’ во ...

Медот го собра елитата, за Атиџе остана само празна тегла!

Антропол - 25.11.2020

Атиџе Муратовска, хероината од документарниот филм „Медена земја” кој беше номиниран во две категории на Оскарите, деновиве е повторно актуелна. Овој пат „оскаровката“ Атиџе која во предоскаровската еуфорија беше брутално злоупотребувана за ...