TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Automedia

Volkswagen Nivus може да биде баран и поради бразилскиот дизајн

Automedia - пред: 7 часа

Големи вести за Volkswagen од Бразил. Денес се одржа светска премиера на Nivus, прв модел со знакот на Volkswagen што е развиен во огранокот на германскиот концерн во Бразил, а ќе се продава на целиот светски пазар.

4 поврзани вести »

Lamborghini од 3.696 лего коцки

Automedia - пред: 9 часа

Овој автомобил Lamborghini е долг 60 сантиметри, висок е 13 и широк 25 сантиметри. Lego не ја наведува тежината, но податокот и без тоа е сосем неважен во овој случај. Новиот модел од серијата Technic на специјалистот за коцки е наменет за забава и ...

BMW X2 спојува стил и плагин-хибриден погон

Automedia - пред: 11 часа

Кросоверот BMW X2 отсега вози со хибридниот погон што долго беше резервиран за X1. Со воведувањето на xDrive25e, целата гама добива диодни светла, браник без магленки, нова темносина боја и уште неколку детали.

14 поврзани вести »

Valeo доби 150 мио. € за масовно вградување 48-волтен хибрид

Automedia - пред: 13 часа

Добавувачот на автомобилската индустрија Valeo е вклучен во планот на француската влада за поттикнување на производството на штедливи и чисти автомобили во земјата. Познатиот добавувач Valeo ќе биде меѓу клучните играчи што ќе придонесуваат за ...

Велосипедистите живеат подолго и поздраво од автомобилистите

Automedia - пред: 14 часа

Доколку се патува до работа со автомобил, опасноста од прерана смрт се зголемува за 20 проценти, заклучува една британска студија. Покрај тоа, кај велосипедистите значително е намалена опасноста од срцеви заболувања.

Ексклузивецот на Mercedes со керамички сопирачки и цена од 300.000 марки

Automedia - пред: 15 часа

Кога во Mercedes нешто ветуваат, тоа и го исполнуваат. Рекламата за CL 55 AMG F1 Limited Edition гласеше „Тркачка автомобилска техника за улица“. Ова ексклузивно купе од S-Class се појави во мај 2000 година и користеше техника и дизајн од тогашниот ...

Електричниот Volvo XC40 стартува со испорака наесен

Automedia - пред: 17 часа

Volvo започна со примање нарачки за својот прв СУВ со погон на струја. XC40 Recharge P8 во почетокот ќе биде достапен само на најголемите пазари за електричниот погон. Досегот е над 400 километри, батеријата се полни до 80% на брз полнач за 40 ...

Автомобилскиот град на Volkswagen одбележува 20-годишнина

Automedia - пред: 18 часа

Градот на германскиот концерн во неговите први две децении го посетиле повеќе од 40 милиони лица, а три милиони клиенти го презеле својот нов автомобил од оваа своевидна туристичка атракција во Волфсбург, во градот на Volkswagen.

Piaggio со уште една одбрана од плагијатите на Vespa

Automedia - 27.05.2020

Vespa е дел од италијанското и светското наследство и култура, но и дизајнерско дело. Постојано се појавуваат копии на вечно популарниот скутер со препознатлива форма што влече корени уште од 1946 година.

Renault, Nissan и Mitsubishi си поставија нови правила за соработка

Automedia - 27.05.2020

Групацијата Renault, јапонскиот партнер Nissan и корпорацијата Mitsubishi, како членови на една од водечките автомобилски алијански во светски рамки, денес одредија нов модел на соработка, со цел да се зголемат конкурентноста и профитабилноста на ...

11 поврзани вести »

Volkswagen има нов модел за Бразил, се планира и Европа

Automedia - 27.05.2020

Новиот модел на бразилскиот огранок на Volkswagen во почетокот ќе се продава на пазарите во Јужна Америка, но подоцна се планира моделот да се дистрибуира и на европскиот пазар. Бразилскиот огранок на Volkswagen ќе го претстави својот нов модел во ...

4 поврзани вести »

Goodyear повторно е на небото

Automedia - 27.05.2020

По близу цела деценија, цепелинот на Goodyear од вчера повторно лебди на небото над Европа. Ова летало е заштитен знак за производителот на пневматици. Goodyear соработува речиси цел еден век со германскиот специјалист Zeppelin.

Свежи кабриолет и купе од одделението за уживање на Mercedes

Automedia - 27.05.2020

По освежувањето на лимузината и комбито од M ercedes E-Class, следи истиот третман и за верзиите со две врати, за кабриолетот и купето. Кај овие изведби, најинтересна е една ознака, AMG E 53.

14 поврзани вести »

Mini Countryman со свеж изглед, техниката поддотерана

Automedia - 27.05.2020

Mini Countryman отсега вози со диодни светла како стандард, заедно со неколку измени во изгледот. Во кокпитот следат дигитални инструменти. Во техниката нема што да се додава: Плагин-хибридот постои веќе долго.

14 поврзани вести »

Во новата серија 5 на BMW хибридите се главни

Automedia - 27.05.2020

Почнува битката со лимитите за СО2 кои ЕУ им ги постави на производителите. Со таа цел, моторите во серијата 5 на BMW сега работат како благи хибриди со 48-волтна мрежа и стартер-генератор, а пристига и втор плагин-хибрид, во 545e xDrive со близу ...

14 поврзани вести »

Франција со помош од 8 милијарди евра за авто-производителите

Automedia - 27.05.2020

Франција им помага на производителите на автомобили во корона-кризата со повеќе од осум милијарди евра. Претседателот Макрон сепак поставува неколку услови за добивање на помошта. Производителите на автомобили во Франција ќе добијат пакет за помош ...

20 поврзани вести »