TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Авто Плус

SEAT започна пилот-проект со електрични возила

Авто Плус - пред: 34 мин

SEAT лансира пилот проект за употреба на електрични воила за вработените во SEAT Metropolis SEAT лансира пилот проект за употреба на електрични воила за вработените во SEAT Metropolis: Lab Barcelona и Pier 01 Barcelona Tech City, во кој се вклучени ...

Hyundai ja обнови i20

Авто Плус - пред: 1 час

Hyundai ги објави првите детали за сериозно обновената верзија на хит моделот- i20, кој доаѓа не само со голем број на промени во дизајнот, туку со зголемено ниво на опрема и со акцент на уште повисоко рамниште на безбедност Обновеното семејство ...

3 поврзани вести »

Кинезите почнуваат тестови со „камион на иднината”

Авто Плус - пред: 2 часа

Foton Motor Company од Кина доби лиценца за патни тестирања на автономен камион За време на испитувањата треба да се користат алгоритми за водење на камионот во различни услови, како и да се проучува однесувањето на тестниот модел на нерамни ...

Официјално: Lamborghini ќе прави хибриди

Авто Плус - пред: 4 часа

Следните генерации на модели Lamborghini Aventador и Huracan ќе имаат и хибриден погон Тоа го потенцира главниот извршен директор на Lamborghini, Стефано Доменикали, за Top Gear. Двете изведби ќе треба да бидат премиерно претставени во периодот од ...

5 поврзани вести »

Пекинг 2018: „Печатеното“ возило тежи само 450 килограми

Авто Плус - пред: 4 часа

Кинеската компанија Polymaker и италијанската X Electric Vehicle демонстрираат во Пекинг иновативното мало возило LSEV, печатено на 3D печатач Моделот претставен во Пекинг е речиси целосно подготвен за производство.

Новиот Nissan LEAF со пет ѕвезди на Euro NCAP

Авто Плус - пред: 5 часа

Независната асоцијација Euro NCAP објави дека новата генерација на Nissan LEAF го повтори успехот на својот претходник од 2011 година - првото целосно електрично возило кое добило оценка од 5 ѕвезди за време на тестовите за безбедност Успехот на ...

test

Авто Плус - пред: 6 часа

Нешто што не сме сретнале со години: автомобил направен само за да покаже што инженерите можат и умеат, со кој реално достојно им конкурира на премиум изведбите. Kia Stinger има 17% поголема директна контрола отколку неговите главни конкуренти, со ...

Пекинг 2018: Audi го покажа првиот SUV со долга база

Авто Плус - пред: 7 часа

Audi го користи меѓународниот салон во Пекинг за да демонстрира Q5L- првиот во историјата SUV предлог со издолжена база Audi Q5L е дизајниран специјално за кинескиот автомобилски пазар и доаѓа со 88 mm зголемување на должината (до 4.77 метри), a ...

7 поврзани вести »

Пекинг 2018: Volvo со целосно електрифицирани експонати

Авто Плус - пред: 7 часа

Учеството на Volvo Cars на меѓународниот саем во Пекинг ќе остане забележано во историјата на брендот, а најверојатно и во онаа на автомобилскиот бизнис во целина, како прв собир на кој компанијата демонстрира на штандот само plug-in електрифицирани ...

3 поврзани вести »

Пекинг 2018: Премиерата на електричниот седан Nissan Sylphy ZE

Авто Плус - пред: 9 часа

На меѓународна изложба во Пекинг, Nissan го претставува своето целосно новo електрично возило, моделот Sylphy ZE (Zero Emission), кое е развиено и произведено во Кина и е наменето за локалниот пазар Oд Nissan потенцираат дека Sylphy ZE ќе понуди ...

Употребени 41 тркачки автомобил за логото на Pirelli

Авто Плус - пред: 10 часа

Дури 41 тркачки автомобил од класата GT3 беа потребни за да го „напишат" италијанското лого на компанијата Pirelli, „P“ во прилично проширен горен дел Настанот се случи на патеката во Монца овој викенд и го одбележа почетокот на новата сезона во ...

Во Шпанија пуштија семафори за манијаци со мобилни телефони

Авто Плус - 25.04.2018

Зависноста од мобилните телефони или таблети е сè поприсутна кај луѓето, а во некои земји како Холандија, Германија, Австралија и Јужна Кореја, веќе е прогласена за „болест“ Едно од овие места е шпанскиот град Саламанка, каде се воведуваат посебни ...

Вебер и Шарапова се забавуваат со најмоќното Porsche

Авто Плус - 25.04.2018

Porsche објави забавно видео во кое главните ликови се руската тенисерка Марија Шарапова и поранешниот пилот на Formula 1 австралискиот aс, Марк Вебер Најмоќниот модел во опсегот на брендот во моментов е опремен со надграден 3.8-литарски бензински ...

2 поврзани вести »

Моделот Byton – 400 km со едно полнење

Авто Плус - 25.04.2018

Кинеската марка Byton, која блесна со концептниот електрични кросовер со екран чиј дијагонала достигнува околу 1,5 метар, објави фотографии и видео од речиси конечната верзија на моделот Byton покажа прототип на кросовер со електричен мотор на ...

Infiniti со нова платформа за електрифицирани автомобили

Авто Плус - 25.04.2018

Марката Infiniti, која е дел од автомобилскиот гигант Nissan Motor, објави дека во моментов компанијата развива целосно нова платформа за електрифицирани автомобили инспирирана од концептот Q Inspiration – Infiniti развива нова платформа за ...

Пад за дизелите + раст за бензинците = зголемување на емисиите на CO2

Авто Плус - 25.04.2018

Според последните резултати на Здружението на автомобилски производители во Европа (ACEA) и Европската агенција за животна средина (EEA), во текот на минатата година на автомобилската бизнис сцена се забележува зголемување на CO2 емисиите со новите ...

Многу предлози за нови воздушни перничиња

Авто Плус - 25.04.2018

Конструкторите на автомобили измислива веќе доста различни по вид воздушни перничиња, но се развиваат нови и нови, во потрага по максимална заштита на патниците во возилото Меѓу нив е заштитното воздушно перниче дело на компанијата ZF од ...

Следниот Audi A4 кабриолет ќе промени два модели

Авто Плус - 25.04.2018

Следната кабриолет верзија на Audi A4 може да добие важна задача, да го замени својот претходник, но и уште два модели во гамата на германската марка, кои се позиционирани опасно блиску еден до друг Продажбата на кабриолет верзии постојано паѓа во ...

7 поврзани вести »

Модел на Volvo ги смирува нервите

Авто Плус - 25.04.2018

За автомобилскиот саем во Пекинг, шведската автомобилска компанија Volvo подготви посебен прототип наречен S90 Ambience Volvo S90 Ambience е изграден врз основа на обичниот S90, но ентериерот му е целосно преработен и опремен со уникатен систем, ...

3 поврзани вести »

И Иџе дел од европскиот TCR шампионат

Авто Плус - 25.04.2018

Несомнено најуспешниот македонски автомобилски ас во последниве неколку години на меѓународна сцена, Игор Стефановски, популарниот Иџе, на голема радост на неговите фанови и годинава ќе го видиме во TCR шампионатот Новиот „придружник“ на Иџе кон ...