TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Банкарство.мк

Четири чекори кои водат до стабилни лични финансии

Банкарство.мк - тукушто објавено

Четирите чекори кои водат до стабилни лични финансии можеби изгледаат како „чекор од седум милји“, но во реалноста не е толку тешко да се постигнат. Дневната потрошувачка е нешто што влијае на вашите финансии повеќе од какви било големи инвестиции ...

Истражување на Блумберг: Ризикот од рецесија во еврозоната е најголем од ноември 2020 година

Банкарство.мк - пред: 39 мин

Ризикот од рецесија го достигна највисокото ниво од ноември 2020 година поради стравувањата дека енергетската криза ќе ја турне веќе рекордната инфлација на уште повисоко ниво, според економистите анкетирани од „Bloomberg”.

2 поврзани вести »

Во Маврово во организација на Халкбанк, на 8 септември повторно ќе се одржи велосипедската трка Halk Velo Green

Банкарство.мк - пред: 55 мин

Правецот Бистра – Леуново – Бистра во Маврово и годинава ќе биде рутата која ќе треба да се извози во рамките на хронометар велосипедската трка HALK VELO GREEN која веќе трета година по ред, на 8 септември ја организира Халкбанк АД Скопје како дел ...

7 поврзани вести »

УНИБанка: Известување за Експозитура Лептокарија

Банкарство.мк - пред: 3 часа

УНИБанка АД Скопје ги известува своите почитувани клиенти дека Експозитура Лептокарија започнувајќи од 15.08.2022г. (понеделник) ќе биде привремено затворена поради реновирање. Банката ги повикува клиентите кои имаат платежна картичка или користат ...

Дали конечно турската централна банка ќе ја зголеми основната каматна стапка со цел намалување на енормната инфлација!?

Банкарство.мк - пред: 5 часа

Комитетот за монетарна политика на турската централна банка на 18 август ќе одлучи дали ќе ја промени главната каматна стапка, пренесува турската државна телевизија „ТРТ Хабер”. Банката од почетокот на годината ја задржа основната каматна стапка ...

19 поврзани вести »

Илон Маск: Сите луѓе треба да бидат чипирани!?

Банкарство.мк - пред: 5 часа

Сопственикот на моќните компании „SpaceX” и „Tesla”, контроверзниот Илон Маск, смета дека сите луѓе на планетата треба да бидат чипирани со посебен чип во главата. Тој го изрази ова мислење во напис за кинеското списание „ China Cyberspace “.

10 поврзани вести »

Промени во Надзорниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

Банкарство.мк - пред: 6 часа

КБ Прво пензиско друштво АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување односно Надзорниот одбор на компанијата. „Со решението на Централниот Регистар на РСМ од 10.08.2022 година извршени се ...

УНИ Банка ќе издаде нова емисија на Перпетуална обврзница на износ од 2,5 милиони евра

Банкарство.мк - пред: 7 часа

УНИБанка АД Скопје ќе издаде нова емисија на капиталниот инструмент Перпетуални или “вечни” обврзници на износ од 2,5 милиони евра. Издадениот капитален инструмент ќе се користи за зголемување на капиталот на банката.

3 поврзани вести »

Кои се новите членови во Одборот на директори на Македонија2025?

Банкарство.мк - пред: 23 часа

Македонија2025 го зголемува своето влијание со избор на нови членови на Одборот, кои ќе придонесат кон организацијата со своето знаење и искуство, и ќе ú помогнат во исполнување на својата мисија, односно поддршка на развојот на Македонија преку ...

10 поврзани вести »

Русија почнува со етапно пуштање на својата дигитална рубља

Банкарство.мк - пред: 23 часа

Централната банка на Русија откри дека започнала со тестирање на својот проект за дигитална рубља и дека ќе биде претставен со нови функции од 2023 година. Според документот што го сподели банката, дигиталната рубља ќе се користи како порамнување со ...

3 поврзани вести »

Кој е Драго Кос – експертот што ќе го објави независниот извештај за стечајот на Еуростандард Банка

Банкарство.мк - пред: 23 часа

Како што деновиве беше најавено, на 22.08.2022 година во Скопје, бизнисменот и најголем акционер во Еуростандард Банка, Трифун Костовски ќе го објави независниот извештај од истрагата за стечајот на банката што ја водеше тимот предводен од ...

8 поврзани вести »

НЛБ Банка Скопје по шести пат прогласена за Најдобра банка во Македонија

Банкарство.мк - пред: 1 ден

На годинешните 14-ти „Европски банкарски награди“ (Europe Banking Awards), што ги доделува реномираниот магазин EMEA Finance, НЛБ Банка Скопје ја доби наградата „Најдобра банка во Македонија за 2021 година“ .

18 поврзани вести »

„ПроКредит – прва банка во земјата која воведува флексибилност за работа од дома за своите вработени“

Банкарство.мк - 15.08.2022

Со почетокот на ковид 19 кризата, компаниите беа принудени да се адаптираат на новите услови за работа со цел да се заштитат здравјето и благосостојбата на своите вработени. Пандемијата го забрза процесот кај одредени компании да донесат одлука за ...

5 поврзани вести »

Добивката на најголемата европска банка се намали за 15 проценти во првото полугодие на 2022 година

Банкарство.мк - 15.08.2022

Најголемата европска банка „HSBC Holdings” објави пад на профитот од 15 проценти во првото полугодие, бидејќи резервите за покривање на потенцијалните загуби од кредитите значително го надминаа растот на нето каматниот приход.

НЛБ Групацијата ја удвои нето добивката во првата половина од 2022 година

Банкарство.мк - 15.08.2022

НЛБ Групацијата во првата половина од 2022 година оствари нето добивка од 287 милиони евра, што е за 105% повеќе во однос на истиот период лани. За силниот раст на нето добивката најмногу придонесоа позитивните ефекти поврзани со аквизицијата на Н ...

18 поврзани вести »

Народната банка на Србија ја зголеми референтната каматна стапка на 3 проценти, но и понатаму очекува раст на БДП

Банкарство.мк - 15.08.2022

Извршниот одбор на Народната банка на Србија на последната седница одлучи да ја зголеми референтната каматна стапка за 25 базични поени на 3 проценти и да остане на својата проекција за економски раст за 2022 година во опсег од 3,5 до 4,5 отсто.

19 поврзани вести »

Народната банка го објави Поимникот на термини од областа на банкарското и централнобанкарското работење

Банкарство.мк - 15.08.2022

Во рамки на активностите за финансиска едукација, Народната банка изработи Поимник на термини од областа на банкарското и централнобанкарското работење. Со Поимникот е објаснето значењето на околу стотина стручни термини, на едноставен јазик, ...

25 поврзани вести »

Рускиот БДП падна за четири проценти во вториот квартал

Банкарство.мк - 15.08.2022

Рускиот бруто домашен производ (БДП) се намали за 4 проценти на годишна основа во вториот квартал од оваа година, бидејќи западните економски санкции влијаат на руската економија, објави руската агенција за статистика „Росстат”.

Криптовалутите повторно во пораст

Банкарство.мк - 15.08.2022

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува. Биткоинот достигна највисока вредност во последните 30 дена и се тргуваше ...

8 поврзани вести »

Бесими: Намалувањето на сивата економија е суштинска компонента на даночните реформи и економскиот раст

Банкарство.мк - 15.08.2022

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа. Консултациите инаку, се започнати од 2020 година, напоредно со анализите за перформансите на даночниот систем и неговото унапредување.

40 поврзани вести »