TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битола Њуз

Крводарителска акција во “Стрежево“ – Битола, хуманоста на дело во кови

Битола Њуз - пред: 56 мин

Пандемијата со Ковид – 19 не ги спречи вработените во ЈП “Стрежево“, денес масовно да ја изразат својата хуманост и солидарност преку дарување на крв. Сите крводарители мораа да носат маски, да ги дезинфицираат рацете пред пунктот, и да им се измери ...

12 поврзани вести »

Одложени претставите во театарот, ковид-19 не ги заобиколи

Битола Њуз - пред: 56 мин

Поради неколку изолирани на случаи на ковид-19 во Народниот теетар во Битола ги одложи претставите и работата на новата претстава се одложуваат за одредено време, а со соопштение се обратија до битолчани: -Почитувана наша публико, со жалење ве ...

17 поврзани вести »

Во “Веро“ и “Тинекс“ во Битола, по најдобри цени, недела на Грчки вкусови до 1 ноември

Битола Њуз - пред: 1 час

“Недела на Грчки вкусови: Квалитет што може да си го дозволите” ќе трае до 1-ви Ноември 2020 година. Потрошувачите во Битола ќе имаат можност да добијат квалитетни грчки производи по најдобри можни цени во ланецот на маркетите “ВЕРО“ и “ ТИНЕКС“ .

15 години постоење на списанието “Без навреда“ во Битола

Битола Њуз - пред: 1 час

“Без навреда“ магазинот за хумор и забава од Битола, кој го основа и уредува Панде Димитовски, со излегувањето на 106 број по ред, одбележува 15 години постоење, и во овој број како и во изминатите има вицови, карикатури, афоризми од Димитровски, ...

2 поврзани вести »

Досега пронајдени и подигнати 300 гранати, можно е да се и повеќе 1.000 под стадионот Тумбекафе (фото)

Битола Њуз - пред: 2 часа

За време на изведување на градежни работи кај градскиот стадион под Тумбекафе во Битола, при изградба на потпорен ѕид, деновиве е пронајден арсенал од гранати од Првата светска војна, а бројот според некои претпоставки можеби да е повеќе од 1.000 ...

26 поврзани вести »

Два дефибрилатори за “брза помош“ донација од израелското министерство за надворешни работи

Битола Њуз - пред: 2 часа

Службата за Итна медицинска помош и домашно лекување при здравствениот дом „Д-р Хаим Абраванел“ од Битола денеска доби два дефибрилатори донација од израелското министерство за надворешни работи, со што продолжи пријателската соработка помеѓу ...

9 поврзани вести »

„МЕПСО“ ќе ја реконструира 400/110 kV трансформаторска станица „Битола 2“

Битола Њуз - пред: 3 часа

Со реконструкцијата ќе биде сменета старата опрема, која не е заменета 38 години, со нова високонапонска опрема за што ќе бидат вложени 3,18 милиони евра. Од нив, 2,2 милиони евра се сопствени средства на АД МЕПСО, а останатите се кредит од ...

40 поврзани вести »

Временска прогноза: во Битола променливо облачно

Битола Њуз - пред: 9 часа

Денес, среда, 28 октомври, во Битола, според прогнозите на метеоролозите на Управата за хидрометеоролошки работи, времето ќе биде променливо облачно. Температурата во Битола до 17°С. Утре, четврток, 29 октомври во Битола времето ќе биде сончево со ...

99 поврзани вести »

Совети од биоенергетичар: што е мигрена и како со биотерапија до подобро здравје

Битола Њуз - пред: 9 часа

Со биотерапија “taftherapy“ (сега и во Битола, во спа центарот на хотел “Кеопс“) може да се подобри здраствената состојба кај пациентите. Според истражувања околу 23 % од светска популација болува од мигрена или мигренска реакција, а мигрената како ...

Есенско мени во Градската кафеана во “Епинал“ во Битола по мерак на битолчани (фотогалерија)

Битола Њуз - пред: 10 часа

Градска кафеана на хотел “Епинал“ во Битола на битолчани оваа есен им нуди ново есенски мени. Покрај храната и професионалната услуга во Градската кафеана во Битола гостите ќе уживаат и во пријатен и топол амбиент.

Еурофарм Пелистер немаше среќа во завршницата, со минимален пораз се враќа во Битола

Битола Њуз - пред: 22 часа

ГОГ Гудме – Еурофарм Пелистер 30:19 (14:14) ГОГ Гудме: Питлик 7, Песерсен, Нилсен 5, Гарсдал, Мадсен, Харлримсон, Бергендал 1, Килденут 5, Захаријансен 1, Неверс, Јакобсен 9, Олсен, Андерсен, Клаусен, Гидсен 2.

88 поврзани вести »

Нови 28 битолчани позитивни на ковид-19 од 2 до 78 години, оздравени 15 во Битола

Битола Њуз - пред: 23 часа

Денес во Битола има регистрирани 28 битолчани позитивни на ковид-19, а се работи за лица на возраст од 2 до 78 години. Од нив 16 лица даваат податок за контакт со веќе позитивно лице. Во Битола има и 15 оздравени пациенти.

435 поврзани вести »

Еурофарм Пелистер го одржа тренингот во Гудме, подготвени за европски ракомет (фото)

Битола Њуз - 27.10.2020

Ракометарите на Еурофарм Пелистер од Битола денес претпладне го одржаа единетвениот тренинг пред вечерашното деби во Лигата на Европа, во “Феникс Таг Арена“ во Гудме, Данска. Тренерот на екипата од Битола, Жељко Бабиќ одржа лесен тренинг на која ги ...

88 поврзани вести »

Пронајдени гранати под трибината на стадионот под Тумбекафе во Битола

Битола Њуз - 27.10.2020

На 26.10.2020 во 10.50 часот било пријавено дека во Битола, при вршење на ископ кај старата трибина од стадионот под „Тумбе Кафе“, во правец кон старата касарна, биле пронајдени стари артилериски гранати калибар 75 мм од Првата светска војна.

26 поврзани вести »

In memoriam: Тодор-Тоде Кулевски

Битола Њуз - 27.10.2020

Во Битола на 78 годишна возраст почина Тодор – Тоде Кулевски, истакнат фудбалски работник. Кулевски долги години беше дел од Општинскиот фудбалски сојуз на Битола, каде извршуваше разни функции, а беше и делегат во Фудбалската федерација на ...

Совети за самоодбрана: одбрана од напад со палка од горе со примена на реален аикидо

Битола Њуз - 27.10.2020

Ѓуро Илиќ од Битола е основач на будо-центарот од Битола, џудо мајстор 6 Дан и аикидо мајстор 7 Дан, преку неколку фотографии ќе покаже како да се одбраните од напад, кога напаѓачот ве напаѓа во палка од горе, со примена на техника од реален аикидо.

Друштвото на писатели Битола ги додели наградите ““Книжевен круг“

Битола Њуз - 27.10.2020

По распишаниот годинашен конкурс за ракописи на Друштво на писатели од Битола го соопшти наградите за 2020 година, кои же бидат доделени сабота во Битола. Наградата “Книжевен круг за проза“ се доделува за ракописот “Фауст го трча плебејскиот круг“ ...

3 поврзани вести »

Општина Битола: објавена прелиминарната листа на 2.792 апликанти за инвертер клими (линк)

Битола Њуз - 27.10.2020

Општина Битола ја објави прелиминарната листа на апликанти кои аплициираа и ги исполнуваат критериумите објавени на јавниот повик за субвенционирање на домаќинствата во Општина Битола, за набавка и монтажа на високоефикасни инвертер клима ...

5 поврзани вести »

Библиотекарите од факултетските библиотеки во Битола на струлен собир во НУУБ “Св. Климент Охридски“ (фото)

Битола Њуз - 27.10.2020

Во Националната универзитетска библиотека – Битола се одржа Првиот стручен собир на библиотекари од факултетските библиотеки, а темата на собирот беше „Организација и услуги на факултетските библиотеки на Универзитетот „Св.

Најдобро приватно здравствено осигурување – СН Осигурителен брокер

Битола Њуз - 27.10.2020

Кога станува збор за Вашите најблиски, ние секогаш сме тука НАЈДОБРОТО ПРИВАТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ Закажете разговор со осигурителен брокер и детално информирајте се за најдобриот продукт за здравствено осигурување телефон: 15 ...