TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

Пандемијата со Ковид-19 ги зголеми сајбер измамите на граѓаните и компаниите

Бизнис Вести - тукушто објавено

„Бројот на лажни веб-страници за онлајн шопинг и на измамнички трговци преку Интернет се зголеми за време на пандемијата со КОВИД-19. Од копии на веб-страници на популарни брендови до лажни продавници кои никогаш не ја испорачуваат стоката, ...

14 поврзани вести »

Компанијата дм дрогерие маркт донираше респиратори во вредност од 36.600 евра

Бизнис Вести - тукушто објавено

Скопје, 24. 11. 2020. – Компанијата dm донираше два респиратори во вкупна вредност од 36.600 евра со цел да придонесе во борбата против корона вирусот, но и да ја подобри опремата за хронично болните пациенти кои се лечат во болниците во нашата ...

9 поврзани вести »

Битиќи: Словенија е традиционално добар економски партнер, очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот

Бизнис Вести - тукушто објавено

Скопје, 24 ноември 2020 (МИА) – Словенија, која по површина и број на жители е слична на Северна Македонија, претставува одличен пример на земја која применува стратегија на долгорочно планирање и спроведува политики за рамномерен регионален развој.

28 поврзани вести »

Исплатени над 152 милиона денари на сметките на 6,755 сточари

Бизнис Вести - тукушто објавено

Скопје, 24 ноември 2020 (МИА) – На сметките на 6 755 сточари се префрлени повеќе од 152 милиона денари за произведено и предадено овчо, кравјо и козјо млеко од втора фаза, соопшти денеска Платежната агенција.

15 поврзани вести »

Бесими: Клучен збор во Предлог-буџетот за 2021 година е здравје, најважно е здравјето, здрава економија и здрави ...

Бизнис Вести - тукушто објавено

„Здравје” е клучен збор за предлог-буџетот за 2021 година, бидејќи она што е најважно и најприоритетно е здравјето на граѓаните, здрава економија и здрави финансии и општество воопшто. Ова го посочи министерот за финансии, Фатмир Бесими кој го ...

92 поврзани вести »

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Бизнис Вести - тукушто објавено

Скопје, 24 ноември 2020 (МИА) – Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да достават мислења за драфт верзијата на измените на Законот за ...

25 поврзани вести »

Бочварски: Инвестиравме преку 50 милиони евра во патишта во Истокот за регионално поврзување со Република Бугарија.

Бизнис Вести - пред: 23 мин

Создаваме комплетна слика за патната инфраструктура во Истокот, инвестираме преку 50 милиони евра за поврзување на општините меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, како и за поврзување на бизнис секторот.

24 поврзани вести »

Започна четвртото издание на Macedonian Manufacturing Expo 2020- The Virtual Edition

Бизнис Вести - пред: 3 часа

Повеќе од 50 македонски и компании од регионот, 25 странски компании купувачи и 15 странски директни инвеститори во Северна Македонија ќе се сретнат на тридневниот онлајн бизнис настан – Macedonian Manufacturing Expo 2020.

24 поврзани вести »

СДСМ: Предлог-буџетот предвидува вложување во здравството, капиталните инвестиции и работните места

Бизнис Вести - пред: 3 часа

Предлог-Буџетот за 2021 година, подготвен од Владата предводена од СДСМ, е структуиран да одговори и на здравствените и на економските предизвици од коронакризата, но истовремено нуди можности за рестарт на македонската економија.

92 поврзани вести »

Ужас кај соседите: Короната ја покри соседната земја во црно, 189 лица починаа за 24 часа

Бизнис Вести - пред: 3 часа

Во Бугарија, во последните 24 часа се потврдени 3.146 нови случаи на коронавирус, а починале 189 лица, објавено е на официјалната веб-страница за следење на епидемијата. Како што се наведува, од последниот пресек се тестирани 7.224 примероци, што ...

206 поврзани вести »

Минатата недела санкционирани се 226 непрописно паркирани возила на територија на Општина Центар

Бизнис Вести - пред: 3 часа

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје минатата недела санкционираа 226 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 16.11.

11 поврзани вести »

Вакцинацијата против грип во Пехчево се одвива според планираното и без проблеми

Бизнис Вести - пред: 3 часа

Вакцинацијата против грип во Пехчево се одвива според планираното и без проблеми. Од Јавната здравствена установа Здравствен дом „Д-р Иван Георгиев” во Пехчево, информриаат дека во моментот се очекуваат вторите дози вакцини, кои треба да ги прими ...

307 поврзани вести »

Во декември ќе се одржи Деветото издание на Самитот Македонија2025 – за првпат во хибридна/ дигитална форма

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Скопје, 24.11. 2020 – Деветото издание на Самитот Македонија2025, за првпат ќе се одржи во хибридна/ дигитална форма од 1-ви до 3-ти декември 2020 година (15:30 – 17:30 ч.) преку онлајн конференциската платформа hopin.com.

18 поврзани вести »

Во Скопје вчера санкционирани 207 возачи

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Министерството за внатрешни работи вчера на територијата на Град Скопје санкционира 207 возачи, меѓу кои 24 за возење без возачка дозвола, 25 за технички неисправни и нерегистрирани возила и шест за поминување на црвено светло на семафор.

37 поврзани вести »

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца на корона вирус, најзастапена возрасна група на лица ...

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3% во ...

51 поврзани вести »

Германската економија во третиот квартал нарасна за 8,5 отсто

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Германскиот бруто домашен производ во третиот квартал од годинава нарасна за рекордни 8,5 проценти, закрепнувајќи се од невидениот пад што пролетва го предизвика првиот бран на пандемијата од Ковид-19, соопшти денеска Централното биро за статистика ...

8 поврзани вести »

Телеграф: Оксфордската вакцина ќе биде за целиот свет

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Вакцината против коронавирусот, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „Астра Зенека”, ќе биде за целиот свет, бидејќи ќе чини само помеѓу три и четири долари, објави британски „Телеграф”.

91 поврзани вести »

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Вашингтон, 24 ноември 2020 (МИА) – Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии.

90 поврзани вести »

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Скопје, 24 ноември 2020 (МИА) – Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со уште два ...

37 поврзани вести »

Во Бразил над шест милиони случаи на коронавирус и речиси 170.000 починати

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Бразилија, 24 ноември 2020 (МИА) – Во Бразил се регистрирани 16.207 нови случаи на коронавирус, додека 302 лица починаа истиот ден, соопшти Министерството за здравство на оваа јужноамериканска држава.

206 поврзани вести »