TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

Давитковски од Скопски пазар договарал бизниси со сопругата зад грбот на акционерите

Бизнис Вести - пред: 6 часа

Претседателот на Управниот одбор на Скопски пазар, Сашо Давитковски, како заинтересирана страна и спротивно на повеќе законски одредби од Законот за трговски друштва во изминатите неколку години соработувал, а не е исклучено и сè уште да соработува ...

3 поврзани вести »

Нова заедничка волонтерска еко–акција за чистење на кејот на Вардар

Бизнис Вести - пред: 9 часа

Во организација на Пивара Скопје, Амбасадата на Кралството Холандија и компанијата Пакомак, годинава повторно се исчистени патеките и бреговите од двете страни на реката Вардар во централното градско подрачје на Скопје.

58 поврзани вести »

Мерката за самовработување креира успешни приказни- во 2017 отворени 165 фирми, вработени 191 лица

Бизнис Вести - пред: 12 часа

Кристијан Трајковски, Марко Зарев и Симон Стојановски наскоро ќе ја промовираат својата прва видео игра. На почетокот на годинава го отвориле своето независно студио за изработка и издавање на видео игри ,,Дарк-1’’.

17 поврзани вести »

Атлантик Група оствари вкупни приходи од продажба од 152,4 милиони евра

Бизнис Вести - пред: 14 часа

Во првиот квартал од 2018 година, Атлантик Група оствари вкупни приходи од продажба од 152,4 милиони евра, што претставува зголемување од 3,0 отсто во однос на истиот период минатата година.

14 поврзани вести »

Започнува исплатата за штетите од 2017

Бизнис Вести - пред: 14 часа

Од денеска започна исплатата на обештетувањата од временските непогоди што се случија во 2017 година. Денеска, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, исплати близу 85 милиони денари по основ на обештетувања за 2.355 ...

17 поврзани вести »

Со нова автобуска линија отворена туристичката сезона Скопје 2018

Бизнис Вести - пред: 14 часа

Градоначалникот Шилегов денеска присуствуваше на официјалниот почеток на новата туристичка сезона Скопје 2018 и промоцијата на новата туристичка автобуска рута. Новата рута се реализира во рамки на „Сити тур бас“ (CITY TOUR BUS) преку ЈСП Турс и ...

30 поврзани вести »

Европски експерти ќе ги обучуваат граѓанските организации за „Креирање и евалуација на иновациски политики“

Бизнис Вести - пред: 14 часа

На ден 27-ми април 2018 година (петок), од 09.00 – 17.00ч , во просториите на Стопанската Комора на Македонија, Скопје (кат 5-ти, сала бр.4) ќе се одржи обука на тема „Иновациска политика и евалуација“ наменета за граѓанските организации кои ...

Одржана Национална конференција за граѓанско општество

Бизнис Вести - пред: 14 часа

Дваесет граѓански организации од Македонија, преку успешни примери за лобирање, застапување и модели за партнерство меѓу организациите и локалните/централните власти, денес учествуваа на Националната конференција за граѓанско општество „Низ призмата ...

6 поврзани вести »

Европските земји каде што почетните плати почнуваат од 4000 евра

Бизнис Вести - пред: 15 часа

За сите млади луѓе, да се најде работа по дипломирањето на факултет е важна задача. Традиционално, првата работа е избрана за стекнување искуство, а не за задоволителна плата. Тоа сепак не е сосема така за оние кои успеваат да најдат работа во некои ...

3 поврзани вести »

Европа ќе го испитува договорот меѓу Apple и Shazam

Бизнис Вести - пред: 15 часа

Европската унија изрази загриженост во врска со плановите на Apple за купување на Shazam. Според Унијата слична зделка би создала сериозни проблеми за конкуренцијата и пред таа да биде одобрена, треба да биде извршена детално истрагата на сите ...

2 поврзани вести »

Тевдовски на Eurofi: Визија за интеграција на пазарите за капитал во регионот

Бизнис Вести - пред: 17 часа

Министерот за финансии Драган Тевдовски ја сподели визијата за интегриран пазар на капитал во регонот, во своето обраќање како панелист на EuroFi 2018. На конференцијата министерот беше дел од панелот “Развивање на регионален финансиски пазар за ...

16 поврзани вести »

Кривични пријави за лица кои го оштетиле буџетот на РМ и на буџетот на ЈП “комуналец“ од Кавадарци

Бизнис Вести - пред: 17 часа

Секторот за внатрешни работи Велес, до Основното јавно обвинителство Велес, во два одвоени случаи поднесе кривични пријави против лицата: И.А. (45), М.П. (51), Д.Т. (66) сите од Кавадарци, Д.К. (49), Љ.Г. (62) и В.Т. (46) сите од Скопје, како и С.С.

23 поврзани вести »

Премиерот Заев на Форумот „Инвестиции за долгорочен економски развој“: Создаваме позитивен економски амбиент за нови ...

Бизнис Вести - пред: 20 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и Зорица Апостолска, министеркa без ресор задолжена за странски ...

58 поврзани вести »

Министерот Бектеши потпиша договор за детални геолошки истражувања со компанија „Волостоне“ – Скопје, вреден 7,3 ...

Бизнис Вести - пред: 20 часа

„Денеска ми е посебна чест овде, во Долнени, да ја претставам инвестицијата на македонско-турската компанија ‘Волостоне’ – Скопје, која по спроведен Јавен повик за детални геолошки истражувања на електронска аукција понуди највисок износ на ...

17 поврзани вести »

Развивање на силна меѓународна соработка за унапредување на трговијата со земјоделски производи

Бизнис Вести - 25.04.2018

Министерот за земјоделство, водостопанство и шумарство Љупчо Николовски присуствуваше на собир со министрите за земјоделство од земјите од Западен Балкан во Загреб, во организација на Томислав Толушиќ, министер за земјоделство на Република Хрватска.

10 поврзани вести »

Ѓорѓи Симјановски е избран за најдобар бармен во Македонија

Бизнис Вести - 25.04.2018

Бевме сведоци на уште една 11-та по ред миксолошка приказна, измешана со многу талент, посветеност и пред се знаење и креативност на нашите македонски бармени. Оваа година Талин ќе не претстави Ѓорѓи Симјановски – победникот на овогодинешното 11-то ...

5 поврзани вести »

Шилегов: Од идната сезона, Дрисла нема да биде фактор за загадувањето на воздухот особено околу Лисиче

Бизнис Вести - 25.04.2018

Градоначалникот Шилегов денеска во Дрисла организираше Отворен ден за новинарите и за претставниците и активистите од еколошките граѓански организации. Во рамките на Отворениот ден беше пуштен во употреба и новиот филтерот на печката за согорување ...

53 поврзани вести »

Градоначалникот на Крива Паланка оствари работна средба со Бранко Азески и координативното тело на локалните ...

Бизнис Вести - 25.04.2018

Во текот на вчерашниот ден, по иницијатива на градоначалникот Борјанчо Мицевски се оддржа втората работна средна со координативното тело на стопанствениците од општината на која беше поканет и претседателот на Стопанската комора на Р.

58 поврзани вести »

ППЦ го потпиша договорот за купување на групацијата ЕДС

Бизнис Вести - 25.04.2018

Сопствениците на ЕДС, компанијата за трговија со електрична енергија и на Public Power Corporation, грчката национална компанија за производство на струја, денеска го потпишаа договорот за продажба на 100% од акциите на ЕДС и подружниците во ...

36 поврзани вести »

Димо Петкоски: поседувањето на една цигара со марихуана за лична употреба да не се третира како кривично дело

Бизнис Вести - 25.04.2018

Генералниот секретар на ГДУ Димо Петкоски, вели дека неопходно е да се направат измени во законот и поседувањето на една цигара со марихуана за лична употреба. Еве го неговиот став: „Внимателно ги следиме сите ставови и барања за декриминализација ...