TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

АНАЛИЗА: Цените на становите во пораст – што ги поскапе недвижностите ?

Бизнис Вести - пред: 2 часа

Цените на становите во пораст – се намалува бројот на издадени одбренија за градба. На пазарот со недвижности, конкретно со продажба на станови изминатиот период е регистриран тренд на поскапување на метар квадратен станбен простор, пишува “Порталб” ...

6 поврзани вести »

Стигнаа дел од фрижидерите за чување на вакцините „Фајзер” кои ќе ги добиеме од Србија

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Министрите за здравство Венко Филипче и неговиот српски колега Златибор Лочнар во наредните денови ќе ги договорат деталите околу постапката за испорака на 8.000 вакцини од производителот „Фајзер”, кои Србија ќе и ги даде на државава, соопшти ...

436 поврзани вести »

ФБИ истражува дали жена украла лаптоп на Пелоси со план да го продаде на Русија

Бизнис Вести - пред: 4 часа

ФБИ истражува опција дека жена можеби украла лаптоп од канцеларијата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, за време на неодамнешниот насилен упад во зградата на Конгресот, со цел да го продаде на Русија.

7 поврзани вести »

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со тоа што зборувал на мобилен телефон додека го управувал своето возило на патот ...

42 поврзани вести »

Најдоцна во првата недела од февруари Владата ќе излезе со петтиот сет антикризни мерки

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Кон крајот на овој месец или најдоцна во првата недела од февруари Владата ќе излезе со петтиот сет антикризни мерки, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. Во тек се, рече Бектеши, консулатациите со стопанските комори и со сите ...

72 поврзани вести »

Заев: Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи, туку да им служат на граѓаните достоинствено

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како ќе реагира на обвинувањата на вработени во општина Лозово кои се жалат на мобинг од ...

38 поврзани вести »

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален неуспех во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19 (ДПЛ)

Бизнис Вести - пред: 4 часа

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека светот е на работ на „катастрофален морален неуспех” во дистрибуцијата на вакцини за коронавирусот. Тедрос Аданом Гебрејесус ги повика земјите и производителите да ги ...

436 поврзани вести »

И оваа година ваучери за одмор за вработените со ниски приходи

Бизнис Вести - пред: 4 часа

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши.

72 поврзани вести »

Нови цени од полноќ – Еве по која цена ќе се продаваат горивата

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,53 % во однос на Одлуката од 11.1.2021 година.

49 поврзани вести »

Од 21 јануари најверојатно ќе има продолжување на работното време за угостителите и по 21 часот

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Од 21 јануари најверојатно ќе има продолжување на работното време за угостителите и по 21 часот, најави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. Одговорајќи на новинарски прашања на прес-конференција во Владата, Бектеши истакна дека не се ...

72 поврзани вести »

Што вели науката – дали никотинот предизвикува болести поврзани со пушењето?

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Откажувањето од пушење е најдобриот начин да се намали ризикот од болести поврзани со пушењето, како што се развој на одредени видови на карцином, кардиоваскуларни болести и емфизем на белите дробови.

2 поврзани вести »

Министерството за економија и годинава со поддршка за индустријата, занаетчиството, туризмот и домаќинствата

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Министерството за економија и годинава ќе реализира неколку програми за поддршка на индустријата, иновативноста, занаетчиството, туризмот и домаќинствата, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

53 поврзани вести »

Големи јапонски компании бараат поамбициозен план за обновливи извори на енергија

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Група водечки јапонски компании, вклучувајќи ги Сони, Панасоник и Нисан денеска ја повикаа Владата да донесе многу поамбициозна цел за обновливи извори на струја до 2030 година. Јапонскиот премиер Јошихиде Суга минатата година ја постави 2050 година ...

6 поврзани вести »

Амбасадорот Силвестри: Важно е одржување на независноста на централната банка, како темелна институција за одржување на ...

Бизнис Вести - пред: 5 часа

На 15 јануари, гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, оствари средба со италијанскиот амбасадор, Андреа Силвестри, кој минатиот ноември стапи на должност во нашата земја.

20 поврзани вести »

ЈП ПОЦ од денес бесплатно ќе ги отстранува хаварисаните возила во Центар

Бизнис Вести - пред: 5 часа

З апочнува кампањата „Да го исчистиме Центар од хаварисани возила“ Скопје, 18 јануари 2021 – Во рамките на проектот „И отпадот има вредност!“ ЈП Паркинзи на Општина Центар ја започнува кампањата „Да го исчистиме Центар од хаварисани возила“ со цел ...

16 поврзани вести »

ЈСП со известување за изменет неделен возен ред

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Од ЈСП информираат дека утре, вторник (19.01.2021 год), јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред, исклучок ќе бидат линиите 18А, 32, 51, 55Б, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81, 118, 160, 164 и 180, кои ќе сообраќаат по саботен возен ред.

19 поврзани вести »

Кина ќе ги надмине Соединетите држави и ќе стане најголемиот светски пазар на интернет на нештата

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Интернет на нештата значи поврзување на уредите преку Интернет. Претставува мрежна инфраструктура во која физичките и виртуелните „нешта“ од сите видови комуницираат и се невидливо интегрирани.

Заев: Моите чувства се повредени, очекував извинување од Божиновски

Бизнис Вести - пред: 5 часа

Кога ќе се поминат границите неколкупати да сте келеветени, да сте навредувани, пред се на лични чувства, а после тоа дури и на политичката функција која што ја извршувате еден ден треба да кажете стоп и да поднесете тужби, само така можеме во ...

39 поврзани вести »

Конкурс за надомест на средствата платени за објавување научни трудови во 2020 година

Бизнис Вести - пред: 6 часа

Министерството за образование и наука објави Конкурс за надомест на средствата што авторите (наставници и соработници од високообразовните/научните установи во земјава) ги платиле во 2020 година за објавување научни трудови во списанија со фактор на ...

5 поврзани вести »

СЗО: Светот е соочен со катастрофален морален пад на дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19

Бизнис Вести - пред: 6 часа

Светот е на праг на катастрофален морален пад со дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

436 поврзани вести »