TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

Јапонскиот премиер истакна дека ќе продолжат подготовките за Олимписките игри во Токио

Бизнис Вести - пред: 7 часа

Јапонскиот премиер Јошихиде Суга вети дека ќе продолжат подготовките за Олимписките игри во Токио ова лето, и покрај растечкото незадоволство во јавноста, додека земјата се бори со ширењето на пандемијата.

10 поврзани вести »

Во Скопје 179 санкционирани возачи, 29 за брзо возење

Бизнис Вести - пред: 8 часа

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 179 мерки, од кои 29 за управување со брзина поголема од дозволената. Министерството за внатрешни работи во денешното соопштение наведува дека од вкупниот број, само 23 ...

63 поврзани вести »

Најслаб економски раст во Кина во изминатите повеќе од 40 години

Бизнис Вести - пред: 9 часа

Кинеските власти соопштија за најслаб економски раст во изминатите повеќе од 40 години за 2020 година. Економијата на азиската земја порасна за 2,3 проценти, што е најслабо зголемување на БДП од најголемите реформи во 70-те години на минатиот век.

13 поврзани вести »

Раскин: Трамп го гледаше упадот во Капитол на телевизија

Бизнис Вести - пред: 9 часа

Главниот менаџер на демократите, одговорен за отповикување, конгресменот Џејми Раскин, го обвини претседателот Доналд Трамп дека не презел ништо на 6 јануари за да ги спречи неговите приврзаници да упаднат во зградата на Конгресот.

8 поврзани вести »

Во Берово измерени – 16 степени, дневните температури од -5 до четири степени

Бизнис Вести - пред: 10 часа

На територијата на целата земја ноќеска и утрово се измерени минусни температури, а најстудено било во Берово – 16 степени. Во Битола се измерени -13, во Крушево – 12, во Маврово -11, во Крива Паланка и во Виница -10, во Претор -9, во Охрид, Прилеп, ...

116 поврзани вести »

Триесетта седница на Собранието, на дневен ред и интерпелацијата за работата на вицепремиерот Димитров

Бизнис Вести - пред: 10 часа

Собранието денеска треба да ја започне 30-та седница на чиј дневен ред се 50-тина предлог-закони за изменување и дополнување на постојни закони, како и интерпелацијата за работата на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања ...

30 поврзани вести »

Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година и покрај вакцинирањето против ...

Бизнис Вести - пред: 10 часа

Сиднеј, 18 јануари 2021 (МИА) – Австралија можеби нема да ги отвори целосно своите меѓународни граници оваа година, дури и ако мнозинство од населението биде вакцинирано против Ковид-19. Тоа го изјави австралиски здравствен претставник иако во ...

437 поврзани вести »

Заев: Предвидени се 52 милиони денари за поттикнување на енергетската ефикасност во домаќинствата

Бизнис Вести - пред: 1 ден

Владата усвои Програма за промоција на обновливите извори на енергија и поттикнување на енергетската ефикасност во домаќинствата за 2021 година, објави премиерот Зоран Заев на Фејсбук. Во објавата тој потенцира дека се предвидени 52 милиони денари ...

53 поврзани вести »

Бесими: Во првиот квартал ќе се видат ефектите од мерките за стабилизација на економијата

Бизнис Вести - 17.01.2021

Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира економијата во состојба на криза, оцени денеска од Тетово, министерот за финансии Фатмир Бесими кој ...

18 поврзани вести »

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 17, а вкупно се лекуваaт 287 лица

Бизнис Вести - 17.01.2021

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, додека вкупно 287 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, информираат ...

76 поврзани вести »

Голомразица на патиштата во гевгелиско, интервенирано со сол и песок

Бизнис Вести - 17.01.2021

Невообичаените ниски температури во гевгелиско и врнежите од снег на повисоките планински места во општината,кои предизвикаа голомразица на локалните патишта,ги натераа екипите на ЈПКД „Комуналец” од Гевгелија првпат зимава да интервенираат со ...

Иран ја повика МААЕ да не објавува детали од нуклеарниот договор од 2015 година

Бизнис Вести - 17.01.2021

Иран денеска ја повика Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да избегне да објавува „непотребни” детали за иранската нуклеарна програма, еден ден откако Германија, Франција и Велика Британија ја повикаа земјата да се откаже од последното ...

7 поврзани вести »

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

Бизнис Вести - 17.01.2021

Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот „Св.Апостол Павле” во Охрид” поради ковид пандемијата минатата година ја завршија со 782 876 патници, за 71 отсто помалку во однос на 2019 година.

27 поврзани вести »

МВР изрече 306 казни за неносење маска

Бизнис Вести - 17.01.2021

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 306 прекршоци, соопшти МВР. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги ...

36 поврзани вести »

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

Бизнис Вести - 17.01.2021

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, планира на неговиот прв работен ден во Белата куќа да потпише десетици укази и наредби, со кои или ќе се поништат одлуките на администрацијата на Трамп или ќе се „истуркаат” политиките што беа ...

126 поврзани вести »

СДСМ: Капитални инвстиции во 2021 со 23 милијарди денари

Бизнис Вести - 17.01.2021

СДСМ годинава продолжува со инвестициите во инфраструктурата, во капиталните проекти, кои се гарант за рестарт на македонската економија и основа за подобри услови за економијата и подобар живот за сите граѓани.

17 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: Стоп на политички попис спроведен со насилно-криминални мерки

Бизнис Вести - 17.01.2021

На СДСМ и Зоран Заев од рака им одат само насилни и криминални процедури. Така се подготвуваат и постапуваат за избори, еве сега така планираат и за пописот. Заев и СДСМ сега туркаат насилен и криминален попис што може да резултира единствено со ...

139 поврзани вести »

Во Кратово избран нов претседател на СПМ: Кој е Љупчо Димовски?!

Бизнис Вести - 17.01.2021

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за претседател на Социјалистичката партија на Македонија на деветтиот конгресот на партијата што се одржа вчера во Кратово. СПМ претходно ја предводеше Љубисав Иванов Ѕинго кој почина неодамна.

Неколку илјади мигранти од Хондурас тргнаа кон САД

Бизнис Вести - 17.01.2021

Неколку илјади мигранти од Хондурас од завчера се тргнати кон САД, а голема група од нив веќе притигнала во Гватемала, јавуваат светските агенции. Полицијата, на контролните пунктови поставени долж автопатот, и во Хондурас и во Гватемала, на ...

14 поврзани вести »

Железничкиот транспорт лани со загуби од 512 милиони денари и двојно помалку патници

Бизнис Вести - 17.01.2021

Со физибилити студијата што ја најави Владата треба да се одредат следните чекори што ќе овозможат ефективно и ефикасно работење, како и квалитетна услуга за железнички транспорт на граѓаните преку ЖРСМ Транспорт, кое и минатата година забележа ...

13 поврзани вести »