TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ тресе од ракав – ќе ослободувале од данок нешто што не се оданочува

Бриф - пред: 10 часа

„Во налет на економиски мисли, ВМРО – ДПМНЕ исто така најавува дека добивката на компаниите ќе биде ослободена од оданочување!? Во нашата држава, реинвестираната добивка не се оданочува“ напиша вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на ...

15 поврзани вести »

Битиќи: ВМРО-ДПМНЕ со бројки истресени од ракав сакаат дупката во ПИОМ да ја прошират за 27,1 отсто

Бриф - пред: 10 часа

„Имаме 334.971 корисници на пензија, согласно последниот извештај на ПИОМ за месец октомври 2023 година, помножено со 5.000 денари, кои ВМРО – ДПМНЕ ги предлагаат, е еднакво на 1.674.855.000 денари, односно 27,2 милиони евра месечно, што е вкупна ...

15 поврзани вести »

Маричиќ: Формирање централна ИПА агенција за успешна реализација на проектите по моделот на ИПАРД”

Бриф - пред: 10 часа

Заменик претседателот за 360степени, вечерва изјави: „Моделот што го имаме ние со ИПАРД агенцијата или со агенцијата за Еразмус, по мене е успешен модел и можеби треба да се размисли за правење една ИПА агенција или пак мини тимови во секое ...

7 поврзани вести »

О’Брајан: Одбивањето на понудата од ЕУ ќе ја чини економијата и уназади земјата

Бриф - пред: 10 часа

„Има понуда на масата, треба да ја земете. Ако не ја земете, и вртите грб на историјата, искрено. Тој пат може да изгледа задоволувачки, но тоа ќе ја чини вашата економија, ќе причини повеќе луѓе да сакаат да ја напуштат земјата и, генерално, ќе ја ...

36 поврзани вести »

Битиќи: Одговорно кон граѓаните и државата не умее секој, затоа привилегијата им се дава на оние кои знаат, сакаат и ...

Бриф - пред: 11 часа

Од академските кругови на ВМРО – ДПМНЕ се огласи професорот Славески со анализа за новиот пакет антикризни мерки, во вредност од 662 милиони евра, наменети за граѓаните и бизнис секторот, кој Владата го промовираше овој вторник, по владина седница.

15 поврзани вести »

(ВИДЕО) О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква

Бриф - пред: 11 часа

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан, во интервју за „360 степени“ на МРТ 1, прво за македонски медиум откако во октомври ја презеде функцијата, одговара на прашања за Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, ...

36 поврзани вести »

Облак: Целиот свет зборуваше за Роналдо и Меси, но без нив Ла Лига стана порамноправна

Бриф - пред: 11 часа

Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак го оцени моменталното ниво на шпанската фудбалска лига. -Ла Лига сега е многу порамноправна од порано. Сите екипи се многу добри и секој натпревар е многу тежок.

4 поврзани вести »

Министерскиот совет на ОБСЕ – доказ дека Македонија може успешно да организира глобални и важни настани

Бриф - пред: 12 часа

Повеќе од 24 часа, очите на светската политичка јавност се свртени кон Скопје, кон спортскиот центар „Борис Трајковски“ каде се одржува 30тиот Минисетрски совет на ОБСЕ. Глобалната безбедносна организација се наоѓа во специфичен период пред се ...

149 поврзани вести »

Мишел: Трошоците за одбрана на ЕУ ќе достигнат рекордно високо ниво во 2023 година

Бриф - пред: 12 часа

Трошоците за одбрана во Европската унија оваа година достигнаа рекордно високо ниво од околу 270 милијарди евра, што е за околу 30 милијарди евра повеќе отколку во 2022 година, изјави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за Европската ...

6 поврзани вести »

Апелациониот суд во Њујорк ја врати забраната против Трамп да коментира за судскиот персонал во постапката

Бриф - пред: 13 часа

Апелацискиот суд во Њујорк денеска ја врати наредбата со која му забранува на Доналд Трамп да коментира за судскиот персонал во случајот против него за финансиска измама. Судијата Артур Енгорон, кој постапува во овој случај, ја издаде наредбата на 3 ...

8 поврзани вести »

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Бриф - пред: 14 часа

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, изрази благодарност до сите земји за поддршката на Украина во борбата за слобода против Русија, со кое, како што рече, придонесуваат и за ...

427 поврзани вести »

Борг: Да го зачуваме и зајакнеме ОБСЕ, дипломатијата останува најдобра алатка за овој потфат

Бриф - пред: 14 часа

Мултилатеризмот е во основата на надворешната политика на Малта. Мора да се обидеме колективно да го зачуваме и зајакнеме ОБСЕ, препознавајќи ги нашите споделени одговорности како потписници на Хелсиншкиот финален акт, порача во своето обраќање на ...

10 поврзани вести »

Холандија на суд за соучесништво во воени злосторства во Газа

Бриф - пред: 15 часа

Претставници на холандската држава в понеделник ќе се појават пред Окружниот суд во Хаг под обвинение за соучесништво во воени злосторства во Газа, поднесенo од организации за човекови права за извоз на делови за борбени авиони Ф35 во Израел, ...

516 поврзани вести »

Дачиќ: Да не ни се држат лекции од страна, три четвртини од земјите во ЕУ сега не би го поминале тестот

Бриф - пред: 15 часа

Замолувам да не ни се држат лекции од страна, бидејќи сите земји членки на Европската Унија сега да треба да поминат низ она што поминуваме сите ние тука за да влеземе во Унијата, тогаш три четвртини од земјите не би го поминале тестот, порача ...

34 поврзани вести »

На маргините на Министерскиот состанок на ОБСЕ потпишана заедничка изјава за борба против корупцијата

Бриф - пред: 15 часа

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора, на маргините на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, потпишаа заедничка изјава за борба против корупцијата, перењето пари и олеснување на ...

34 поврзани вести »

Фармаколозите: „парацетамолот“ е лоша идеја за мамурлак

Бриф - пред: 16 часа

Бурната ноќ може да потикне многумина да посакаат брз лек за немилосрдната главоболка од мамурлак следниот ден. Но, „парацетамолот“, колку и да е моќен против главоболки, не се препорачува за ова.

8 поврзани вести »

Оваа година е најтоплата во историјата: „Следната може да биде уште полоша“

Бриф - пред: 16 часа

Еден месец до крајот на годината познато е дека во 2023 година светот ќе достигне глобално затоплување од речиси 1,4 Целзиусов степен над прединдустриските нивоа, објави Светската метеоролошка организација (СМО).

19 поврзани вести »

Најмалку 23 лица починаа од колера во источна Етиопија

Бриф - пред: 16 часа

Најмалку 23 лица починаа од колера за време на епидемијата што ги погоди поплавените области во источна Етиопија, соопшти денеска хуманитарната организација „Спасете ги децата“ (Save the Children), пренесува Би-Би-Си.

10 поврзани вести »

Џенифер Лопез со нов албум и нов филм

Бриф - пред: 16 часа

По речиси 10 години, латино-поп ѕвездата Џенифер Лопез издава нов албум, со наслов „This Is Me… Now“. На истиот ден – 16 февруари 2024 година, и истоимениот автобиографски документарно-музички филм ќе почне со прикажувањата, објави пејачката на ...

9 поврзани вести »

Внимание: Ако „облеката не го прави човекот“, дали униформата ќе го поправи ученикот?

Бриф - пред: 16 часа

Откако скопски градоначалници ја покренаа темата за носење униформи во училиште, екипата на „Внимание, внимание“ ги прашува граѓаните: Дали учениците основци би требало да носат униформи? Кога последен пат сте носеле униформа? Дали униформите треба ...

12 поврзани вести »