TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Бомба од Холивуд: Леонардо Дикаприо се оженил тајно, Камила бремена…

Бриф - тукушто објавено

Еден од најпосакуваните ергени, Леонардо Дикаприо се свршил тајно со својата девојка, Камила Мороне, со која се заедно околу две години. Како што пишува списанието „ОК“, свадбата била пред доделувањето на Оскарите, што се одржа на 10 февруари, каде ...

2 поврзани вести »

Oд вчера ЈСП започна со дополнителна дезинфекција на автобусите и кабините на Жичарницата

Бриф - пред: 30 мин

Ве информираме дека денеска, четврток (27.02.2020 год), ЈСП Скопје ќе започне со дополнителна (вонредна) дезинфекција на возилата вклучени во јавниот превоз, како и на кабините на Жичарницата.

35 поврзани вести »

МТСП: Згрижувачките семејства добија 30 отсто повисок надоместок, го унапредуваме квалитетот на грижа за секое дете

Бриф - пред: 36 мин

Министерството за труд и социјална политика продолжува со активности за подобрување на положбата на децата без родители и родителска грижа и унапредување на квалитетот на заштитата во згрижувачките семејства, како облик кој е најблизок до семејниот, ...

10 поврзани вести »

Поради снег забрана за камиони на патот од Маврово кон Дебар

Бриф - пред: 1 час

На патниот правец Маврово – Дебар е воведена забрана за тешки товарни возила поради врнежи од снег. Забраната е воведена попладнево од раскрсницата Маврово кон Дебар. ...

80 поврзани вести »

(ВИДЕО) Метеор експлодираше над Хрватска

Бриф - пред: 2 часа

Над Хрватска денеска претпладне, метеор експлодираше при влез во Земјината атмосфера. Зад него остави димна трага и делови распрскани ширум земјата. Таа глетка ги вознемири граѓаните, оти според Дамир Хржина, претставник на загрепската опсерваторија ...

12 поврзани вести »

ЦИВИЛ: Црната пропаганда е закана за демократијата и правото на глас

Бриф - пред: 2 часа

– Во анализите на долгорочниот мониторинг на ЦИВИЛ се констатира дека продукцијата и ширењето на лажни вести, дезинформации и говор на омраза во медиумите и на социјалните мрежи достигна ниво на индустриски размери.

5 поврзани вести »

Дожд и ветер со брзина од над 70 километри на час попладнево

Бриф - пред: 2 часа

Врнежи од дожд и силен ветер со брзина од над 70 километри на час се очекуваат денеска во попладневните часови. Синоптичарите најавуваат повеќе врнежи во северозападните делови и зголемување на снежната покривка на планините.

90 поврзани вести »

Прифатен обвинителниот акт за „Шпански скали“

Бриф - пред: 2 часа

Советот за оценка на обвинителен акт го прифати во целост обвинителниот акт во јавноста познат како „Шпански скали“ против 11 лица, информираат од Основниот кривичен суд Скопје. – Советот за оценка на обвинителен акт кој постапува по обвинителениот ...

13 поврзани вести »

Одложен вечерашниот концерт на МОЗАИК фестивалот, влезниците ќе важат за новиот датум

Бриф - пред: 2 часа

Организаторот на МОЗАИК фестивалот заедно со артистите на настанот одлучи да го одложи вечерашниот концерт во А1 Арена, поради препорачаните насоки за ограничување на масовните јавни собири дадени од Центарот за управување со кризи.

13 поврзани вести »

Владата препорачува откажување на поголеми јавни собири до 6 март поради коронавирусот

Бриф - пред: 2 часа

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја разгледа Информација во врска со следни чекори и одлуки кои се однесуваат на превенција на ширење на коронавирусот и констатираа дека сите мерки што ги презеде Министерството за ...

75 поврзани вести »

Заев: Кандидатските листи на 9 март, коалицијата СДСМ-Беса ќе ја победи ДУИ во шестата И.Е.

Бриф - пред: 3 часа

Носителите и кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе ги објави на конгресот на партијата што ќе се одржи во попладневните часови на 9 март, објави денеска лидерот на партијата Зоран Заев на денешната ...

287 поврзани вести »

(ФОТО) Хит на интернет: Штотуку се родила и веднаш им се налутила на докторите

Бриф - пред: 3 часа

Фотографијата од породилната болница во Бразил на која штотуку родено бебе луто ги гледа докторите стана хит на социјалните медиуми. Фотографот Родриго Кунстман ги сликал овие првите секунди од животот на Изабела Переира де Хесус и откри дека ...

Боки 13 нуди 143 илјади евра гаранција во имот за поблага казна од притвор

Бриф - пред: 4 часа

Преку 143.000 евра гаранција во имот, медицинска документација за чир на желудник како и докази дека Бојан Јовановски-Боки 13 кога бил притворен бил на граничен премин од каде ќе патувал на годишен одмор, беа гаранциите на Боки 13 и неговата одбрана ...

53 поврзани вести »

Мрсно платената орбанова пропагандна машина под истрага за перење пари

Бриф - пред: 4 часа

Влијателни навивачи на унгарскиот премиер Виктор Орбан испумпале повеќе од 3.2 милиони евра во Северна Македонија преку нивната мрежа од медиуми во регионот. Тоа се правело преку сомнителни транскации за маркетинг услуги кои се предмет на истрага на ...

7 поврзани вести »

Близу 120 илјади работници се корисници на мерката за субвенционирање придонеси за раст на плата

Бриф - пред: 4 часа

Мерката за субвенционирање придонеси за раст на плата ја користат 119.445 работници во државата. Во Скопје има 8.860 работотдавачи на 51.760 вработени лица, во регионот на Битола 4.230 работодавачи на 23.239 работници, во регионот на Прилеп 2.825 ...

20 поврзани вести »

Снег врне во Ресен и на Стража

Бриф - пред: 5 часа

Снег со слаб интензитет врне во Ресен и на планинскиот премин Стража. Сообраќајот на државните патишта, како што информираат од ЈП Македонијапат, се одвива тековно по наместа влажни коловози.

80 поврзани вести »

„Рекет“ се одложи, не дојде сведокот Панделески

Бриф - пред: 5 часа

Отсуството на сведокот Дејан Панделески во случајот „Рекет” го одложи денешното рочиште за овој предмет, каде обвинети се Бојан Јовановски и Катица Јанева. При образложение на оваа одлука, судијката Васка Николовска-Масевска рече дека Панделески, не ...

117 поврзани вести »

Дуелот Јуве – Интер останува без навивачи

Бриф - пред: 6 часа

Големото дерби на италијанскиот фудбал Јувентус – Интер ќе се игра пред празните трибини. Ова го соопштија официјално од Серија „А“. Вчера се појави надеж дека судирот сè уште може да се игра пред полни трибини, но таа опадна по кризната средба за ...

41 поврзани вести »

Слушајте го гласот на своето срце и бидете хумани, променете го светот околу себе! Аукција за дресовите на битолските ...

Бриф - пред: 6 часа

Не веруваме дека постои човек што би кажал нешто против хуманоста. На 26.02.2020 во ресторан Белведере се одржа хуманитарна ракометна аукција во организација на Ротаракт Клуб Битола. На продажба беа изложени 9 дресови од РК Еурофарм Пелистер, кои ...

8 поврзани вести »

Еве кој се доби „Златна Бубамара“ за 2019 година

Бриф - пред: 6 часа

Синоќа во „А1 арената“ се одржа 23 по ред доделување на наградите „ Златна Бубамара на популарноста“ со добра забава со многу пеење и смеење. Најпопуларни во 2019 година биле: Инклузивна танцова претстава – Пепелашка-Еурека Најпопуларна детска ТВ ...

54 поврзани вести »