TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Средба Заев – Тимоние: Добро е да дадеме дополнителен аргумент пред ЕУ со усвојувањето на Законот за Јавно ...

Бриф - пред: 22 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција во Република Северна Македонија, Кристиан Тимоние.

188 поврзани вести »

Фондот на ПИОМ ги демантира пишувањата во медиумите

Бриф - пред: 22 часа

По објавените написи во одредени медиуми, во врска со Извештајот за работењето на Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија за 2018 година, објавен од страна на Државниот завод за ревизија, Фондот го дава следниот демант.

22 поврзани вести »

(ВИДЕО) Рекорд: Во Канада падна 77 см снег, прогласена вонредна состојба

Бриф - пред: 22 часа

Во канадските провинции Њуфаундленд и Лабрадор, за време на викендот паднале околу 77 сантиметри снег, со што ова стана најголемата снежна бура регистрирана досега во оваа област. Тие прогласија вонредна состојба, што е прва по 1984 година.

20 поврзани вести »

Сексуално вознемирување во полициска станица-началникот на ПС Газибаба суспендиран и под истрага

Бриф - пред: 22 часа

Командирот на полициската станица Газибаба вршел сексуално вознемирување на полицајка, утврдила Внатрешната контрола на МВР. Поради инцидентот побарано е СВР Скопје да го суспендира 49-годишниот командир и да отвори дисциплинска постапка против него.

34 поврзани вести »

Шилегов: Легално во земјава не е внесен опасен отпад, но треба да се провери

Бриф - пред: 22 часа

Според информациите со кои располагаме опасен отпад во земјава и во „Дрисла“ не е внесен, вели градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, но сепак додава дека тоа треба да се провери и ги повикува и надлежните инстиутции и граѓанските ...

213 поврзани вести »

Mиле Јанакиески во „ТНТ“ ќе се брани со амнестијата од Иванов

Бриф - пред: 22 часа

Повторената постапка на судењето за уривањето на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски од политичка одмазда на експремиерот Никола Груевски, обвинетите ја нападнале со над 30 сведоци и десетици нови докази, дознава СДК од судски извори.

7 поврзани вести »

(ФОТО) Лифт во зграда служел како контејнер

Бриф - пред: 23 часа

Рекламни материјали, хартии, ситни шајчиња и сè што може да помине се собрани од под еден лифт во зграда во скопски Карпош. Жителите во зградата велат едно жарче да паднело и ќе се запалела цела зграда, а за ваквиот тип на неодговорност најмногу се ...

Премиерот Спасовски: Соработката со Словенија во заштитата и спасувањето на нашата земја ќе ѝ донесе значајни искуства ...

Бриф - пред: 23 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски денеска прими делегација на Администрацијата за цивилна заштита и помош при катастрофи на Република Словенија, предводена од генералниот директор на администрацијата Дарко ...

Инцидент во штаб на опозицијата во Скопје: Физичка пресметка меѓу две лица, интервенирала и полицијата

Бриф - пред: 23 часа

На 19 јануари во 22 часот во СВР Скопје било приајавено дека во Општина Кисела Вода во прсторија која се користела како штаб на ВМРО ДПМНЕ, се по претходна расправија дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка, дознава Centar.mk .

13 поврзани вести »

(ВИДЕО) Коце ја даде под концесија, Шилегов ја врати на Град Скопје, ветува најсовремени технологии

Бриф - пред: 23 часа

Депонијата „Дрисла“ од денеска е во владение на Град Скопје. Централниот регистар ја впиша депонијата дека од приватна сопственост станува повторно јавно претпријатие. Со тоа после 9 години депонијата повторно е во сопственост на Град Скопје, откако ...

213 поврзани вести »

Попривлечни работни места како еден од условите да се спречи одливот на квалификуван кадар

Бриф - пред: 23 часа

Работните места да се направат попривлечни и да се подигне свеста за можните ризици од одењето во странство се дел од начините како да се надмине проблемот со недостиг на квалификувана работна сила со кој се соочуваат компаниите по одливот на ...

14 поврзани вести »

Денес е најдепресивниот ден во годината, но овие видеа ќе успеат да ве расположат

Бриф - пред: 1 ден

Третиот понеделник во јануари ja има најозлогласената титула „најдепресивен ден во годината“, бидејќи луѓето почнуваат да ги чувствуваат последиците од зимата, сфаќајќи дека ги сметките во банка ги испразниле за време на празниците, а до плата има ...

6 поврзани вести »

СВР со детали за опожарување на полициското возилото: Пироманот пукал кон полицајците

Бриф - 20.01.2020

Непознато лице ноќеска пукало кон полицијата откако било видено дека запалило полициско возило, паркирано пред Управдната служба, поранешен Дом на АРМ. Како што соопштуваат од СВР Куманово, нападот се случил ноќеска во 2,10 часот, кога полициски ...

39 поврзани вести »

Рафаел Надал „забошотува“ во вежбалница

Бриф - 20.01.2020

Црногорската тенисерка Данка Ковиниќ се најде на исто место со Рафаел Надал, во вежбалница во Австралија. Направи видео од тоа и го објави на Инстаграм. – Вака Рафа изведува истегнување, прокоментира Црногорката.

8 поврзани вести »

Поевтинуваат дизелот и екстра лесното, цената бензините останува непроменета

Бриф - 20.01.2020

Дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевитнуваат за 1,5 денари, цената на бензините останува непроменета, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Дизелот ќе изнесува 61 денар за литар, на екстра ...

48 поврзани вести »

Заев: Укинувањето на договорот од Преспа ќе ја уништи иднината на земјата

Бриф - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска реагирајќи на одредени најави на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на Договорот од Преспа со Грција истакна дека тоа ќе биде опасно и може да ја врати земјата 25 години назад.

69 поврзани вести »

Санела Шкријељ: Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина

Бриф - 20.01.2020

Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина. Најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот. Денеска имав можност лично да се запознаам и да се информирам дека таа и ...

88 поврзани вести »

Невропсихијатарот Вујовиќ го убеди судот дека Трајковски е болен, „ТНТ” повторно одложено

Бриф - 20.01.2020

Невропсихијатарот Викторија Вујовиќ, зад затворена врата, на денешното судење за „ТНТ” ја образложи здравствената состојба на обвинетиот Тони Трајковски, бидејќи таа му дала боледување. Трајковски не се појави на судењето, а неговиот адвокат Јовица ...

76 поврзани вести »

(ВИДЕО) Петровска: МВР ја гарантира безбедноста на граѓаните и нема да дозволи повторна злоупотреба, туку напротив, ќе ...

Бриф - 20.01.2020

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска денеска одржа прес-конференција на која информираше за приоритетите во работењето на Министерството за внатрешни работи.

27 поврзани вести »

Судењето за убиството на Илјашев при крај, наредниот понеделник пресуда

Бриф - 20.01.2020

Судењето за убиството на струмичанецот Ристо Илјашев, чие тело беше пронајдено во буре , е при крај. За ова дело обвинет е Марјан Велев од Струмица, кој судот ќе го сослушува утре, а наредниот понеделник, на 27 јануари, се очекува и пресудата.