TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Армијата ја прими донацијата од заштитна опрема и дезинфекциски пумпи од Обединетото Кралство

Бриф - 07.04.2020

Заштитни ракавици и повеќе видови пумпи со висок притисок и рачни пумпи за дезинфекција се дел од донацијата од Обединетото Кралство за припадниците на Армијата на Република Северна Македонија која денеска беше примена од државниот секретар во ...

Издадени 27.000 дозволи за движење во полициски час, може да се добијат и за негување лице

Бриф - 07.04.2020

Министерството за информатичко општество и администрација досега издало 27 илјади дозволи за движење во тек на воведениот полициски час поради вонредната состојба со коронакризата за различна категории претставници на институции или други категорија ...

62 поврзани вести »

Извоз од 1,074 милијарди долари во јануари и февруари годинава, пад од 0,2 проценти

Бриф - 07.04.2020

Во првите два месеца од годинава вкупната вредност на извозот на стоки од нашата држава изнесува 1.074.461.000 долари и бележи пад од 0,2 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика.

15 поврзани вести »

Филипче: Кумановската болница работи непречено, кадар и опрема има доволно

Бриф - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја посети болницата во Куманово за да направи увид во работењето и капацитетите. На состанокот со менаџментот тој потврди дека болницата работи непречено и дека организацијата на работата е добра, ...

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Бриф - 07.04.2020

На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип.

148 поврзани вести »

Брук Шилдс ја сподели тајната како да ги избегнете подочниците

Бриф - 07.04.2020

Велат дека очите се прозорци на душата и секој кој некогаш имал коментар за тоа колку уморни изгледате благодарение на подочниците, точно знае што значи тоа. Брук Шилдс, кралицата на беспрекорната кожа, дури и на 54 години, го сподели решението за ...

3 поврзани вести »

Зголемени трошоци на живот за овошје, цигари и масло, намалени за горива

Бриф - 07.04.2020

Трошоците на животот во март годинава се зголемени за 0,2 отсто во споредба со претходниот месец, а цените мало, пак, се намалени за истиот процент – 0,2. На годишно ниво, односно во споредба со март 2019 година трошоците на животот бележат пораст ...

18 поврзани вести »

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Бриф - 07.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.359.010 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 75.901, а оздравеле 293.454 луѓе. – Европската унија ќе обезбеди испорака на 40 респиратори за болниците во Босна и ...

833 поврзани вести »

Студентите до петок да ги земат личните работи од домовите

Бриф - 07.04.2020

Студентите кои имаат потреба да ги посетат студентските домови за да подигнат оставени лични работи ќе може да го направат тоа во следните четири дена почнувајќи од денеска, во одредени периоди од деновите согласно со вонредниот полициски час и ...

Почина штипјанка позитивна на Ковид 19 на Клиниката за инфективни болести во Скопје

Бриф - 07.04.2020

Почина 80-годишна жена од Штип на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, која била позитивна на Ковид 19. Оваа информација за МИА ја потврдија надлежните од Центарот за јавно здравје и Oпштина Штип.

62 поврзани вести »

(ВИДЕО) Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Бриф - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни и селективни и ќе придонесат за нивно ...

96 поврзани вести »

Угостителите до владата: Нема да ги користиме мерките, работниците се отпуштаат, државата ќе треба да се грижи за нив

Бриф - 07.04.2020

Туристичко угостителската комора на Македонија на прес-конференција објави дека илјадници угостителски објекти кои се дел од оваа комора нема да ги користат мерките на владата бидејќи тоа ќе значи нивно дополнително задолжување, што, како што велат, ...

96 поврзани вести »

Спасовски до здравствените работници: Чувајте се себеси, за да може да не чувате и нас

Бриф - 07.04.2020

На одбележувањето на Светскиот ден на здравјето, премиерот Оливер Спасовски денеска им порача на здравствените работници да се чуваат себеси за да можат да ги чуваат граѓаните и јавното здравје.

Јапонија: Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата

Бриф - 07.04.2020

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата во период од еден месец, поради пораст на заболени од коронавирус. – Тоа што го одлучив, бидејќи имаме ситуација од која се плашевме, ќе има сериозно ...

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Бриф - 07.04.2020

Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што ги спровеле шесте инспекциски служби во државава од 2 до 5 април ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Бриф - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

50 поврзани вести »

Изминатото деноноќие 41 лице не го почитувале полицискиот час

Бриф - 07.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот 6 и 7 април, по однос на забраната за движење евидентирано е дека 41 лице не ја почитувале забраната за движење, при што се приведени 22 лица, а за останатите се земени податоци ...

108 поврзани вести »

МТСП: Паричен надоместок за прекин на работен однос согласно работниот стаж, преку Агенцијата за вработување

Бриф - 07.04.2020

МТСП: Паричен надоместок за прекин на работен однос согласно работниот стаж, преку Агенцијата за вработување Министерството за труд и социјална политика информира дека граѓаните со прекин на работен однос, имаат право на паричен надоместок во висина ...

„Витаминка“ досега со 3,5 милиони денари им помогна на институции и поединци

Бриф - 07.04.2020

Прилепската прехранбена индустрија „Витаминка“ издвоила 3,5 милиони денари од почетокот на кризата и преку финансиски донации, набавка на средства за дезинфекција, заштитни средства и со прехранбени продукти, им помогнала на повеќе институции и ...

75 поврзани вести »