TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Centar

Ковачевски: Она што денес се заложби на листата на советници на СДСМ за Тетово, утре ќе бидат реални проекти

Centar - тукушто објавено

Докажавме дека за нас зборот вреди, дека она што го даваме како ветување го реализираме без разлика на се, така ќе биде и со Програмата на нашата советничка листа, она што денес се заложби на хартија, утре ќе бидат реални проекти, порача ...

34 поврзани вести »

Ковачевски од Тетово: Ние сме коалицијата што обезбеди членство во НАТО и преговори со ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ освен блокади ...

Centar - тукушто објавено

Коалицијата што ја презентираме тука и коалицијата на централнагта власт докажа дека коалиција која води напред и ги решава стратешките проблеми на државата, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на завршната конвенција пред изборите за ...

34 поврзани вести »

Ковачевски: На 20 август во сабота, сите масовно и сплотено да застанеме зад советничката листа на СДСМ и Коалицијата, ...

Centar - тукушто објавено

Советничката листа на СДСМ и Коалцијата е гаранција дека ќе имате советници кои ќе се борат за вашиот глас, кои ќе се посветат на барање решенија за секој ваш проблем, порача претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски на завршната конвенција во Тетово.

34 поврзани вести »

Стојановски: Направивме многу, ќе продолжиме со работа нашето Тетово да прерасне во модерен, европски град

Centar - тукушто објавено

Нема да отстапиме од заложбата, нашето Тетово да го видиме како прераснува во модерен, европски град, порача на завршната конвенција пред вонредните избори во општина Тетово, носителот на советничката листа на СДСМ и Коалицијата Глигорије ...

34 поврзани вести »

Ковачевски: СДСМ за 4,5 години за Тетово направи многу повеќе отколку другите за две децении претходно

Centar - тукушто објавено

Нашите заложби за Тетово како модерен, европски град ги исполнуваме на дело, порача на завршната конвенција пред вонредните избори за советници на општина Тетово, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски.

34 поврзани вести »

Ковачевски од Тетово: Европските бреднови да се произведуваат во Тетово и тука да ги носиме европските вредности – тоа ...

Centar - пред: 18 мин

„Овде, во нашето Тетово, за многу брзо, целосно ќе се произведуваат електрични автомобили кои ќе бидат гордост на македонската индустрија и наш нов македонски бренд низ светот. Европски брендови да се произведуваат во Тетово и тука да ги носиме ...

34 поврзани вести »

Ковачевски: Она што го снајде Скопје со градоначалниците, да не му се случи на ниту еден друг град

Centar - пред: 23 мин

Претседтелот на СДСМ вечерва од Тетово ја оцени работата на градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. „Она што не снајде во Скопје да не му се случи на ниту еден друг град во држава. Ништо да не се инвестрира, ништо да не се прави, ништо да не се ...

4 поврзани вести »

Ковачевски: Градоначаниците од ВМРО-ДПМНЕ еден месец се сликаа со проекти на СДСМ а девет месеци не работат ништо

Centar - пред: 27 мин

Претседателот на СДСМ и премиер на државата вечерва од Тетово порача дека градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ поминале десет месеци од мандат, без да сработат било што за општините. „Ги видовме градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во овие десет месеци.

4 поврзани вести »

Алексовски: Да гласаме за број 1, за советниците на СДСМ, за Европско Тетово

Centar - пред: 1 час

Претстојните вонредни локални избори, се важни за иднината на сите нас, да ги оставиме досегашните поделби и да се обединиме, сега, најмногу сега, треба да бидеме сплотени, за заеднички да го направиме нашиот град подобро место на живеење, истакна ...

34 поврзани вести »

Маврово и Ростуше е подготвено за голема победа на 20 август!

Centar - пред: 2 часа

Соопштение на СДСM: Жировница денеска испрати јасна порака, поддршката ја дава за кандидатот за градоначалник на СДСМ и коалицијата, Медат Куртовски! Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ и членот на ЦО, Оливер Спасовски, од Жировница порачаа ...

49 поврзани вести »

Битиќи: Ќе има доволно електрична енергија за цела грејна сезона, нема да има рестрикции

Centar - пред: 2 часа

„Ние имаме калкулации и го знаеме енергетскиот биланс. Знаеме колку електрична енергија е потребно да се произведе и искористи за регулираниот пазар. Со растот на производството во спроедба со лани, уверени сме дека ќе имаме доволно електрична ...

33 поврзани вести »

Битиќи: Сега е вистински момент за дебата за даночни реформи, граѓаните сами ќе го кажат прагот на оданочување

Centar - пред: 2 часа

„Дискусиај за даночни реформи мора да започнеме. Ова е вистинско време за дискусија и консултации. Сепак, даночните реформи треба да се случат заедно со стие други реформи во државата. Оптимално е да се разговара сега“ рече вицепремиерот за ...

55 поврзани вести »

Битиќи: Ја повикувам Пазарната инспекција да објави кои компании ја злоупотребуваа кризата и продаваа поскапи производи

Centar - пред: 2 часа

„Пазарната инспекција ги има сите податоци и ги поттикнувам да ги објават сите негативни појави што се случија од одредени субјекти. Знам дека ова е можеби лоша вест за некои субјекти, но потребни се транспарентност и отчетност и однесување спроед ...

2 поврзани вести »

Битиќи: Преговорите со ЕУ треба да се поттик да го напуштиме балансерот за вработување и да се фокусираме на систем на ...

Centar - пред: 2 часа

„Преговорите со ЕУ треба да бидат поттик за сите нас да зборуваме за мерит систем наспроти одредени проценти при вработувањето. Ќе се отвори дискусија, впрочем тоа е и предвидено во Стратегиајта за Едно општество за сите“ рече вицепремиерот за ...

33 поврзани вести »

ВИСОКИ БРОЈКИ: Дури 8 починати од коронавирус, бројот на новозаразени е троцифрен

Centar - пред: 7 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на КОВИД-19: Скопје – 203, Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид ...

70 поврзани вести »

ОВА НЕМА ДА ВИ СЕ ДОПАЃА! – Еве што се случува во вашето тело ако јадете сладолед секој ден!

Centar - пред: 8 часа

Навиката да уживате во сладолед секој ден може да влијае на вашето тело на многу начини, од кои некои можат да бидат штетни за вашето здравје. Во некои околности може да ви помогне да изградите мускули Шеќерите во сладоледот помагаат да се изградат ...

ЕМПАТИЈА И ОТВОРЕНОСТ: Овие 9 знаци покажуваат дека сте емоционално интелигентни

Centar - пред: 8 часа

Постојат некои основни квалитети и знаци кои психолозите и експертите сугерираат дека мора да ги поседувате за да одредите дали сте емоционално интелигентни. Ова се знаци кои покажуваат дека сте емоционално интелигентни.

Индекс на активна транспарентност: Владата и МО на врвот

Centar - пред: 8 часа

Просечната активна транспарентност на министерствата, на Владата и на општините за 2022 година изнесува 73 проценти, што е подобрување за десет процентни поени во однос на минатата година кога изнесувало 63 отсто, покажува најновото рангирање на ...

51 поврзани вести »

Горивата повторно поскапуваат – ова се новите цени

Centar - пред: 9 часа

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,91% во однос на одлуката од 15.08.2022 година.

46 поврзани вести »

Ковачевски: Гордо и достоинствено славиме 30 години јубилеј на Армијата која е столб на безбедноста, стабилноста и ...

Centar - пред: 10 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата на Република Северна Македонија со гордост го прослави ...

166 поврзани вести »