TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Пешевска Мицковска: Ќе бидеме лица со посебни потреби се додека општеството има пречки

CivilMedia - тукушто објавено

„Има рампи што премостуваат бариери, има рампи по кои тешко се искачуваме… Терминот лице со посебни потреби многу ми пречи, бидејќи јас сум граѓанин на овој град и оваа држава, и сум иста како сите останати, можеби имам специфични потреби.

24 поврзани вести »

Лицата со попреченост со порака – Ние сме повеќе од безгласни суштества

CivilMedia - тукушто објавено

„Ние сме повеќе од безгласни суштества“, „Нашето заедничко име е ЛУЃЕ“, „Знам да љубам и кога губам“ се само дел од пораките кои ги упатија лицата со попреченост по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост – 3 декември.

Двата авиона сè уште не полетале од Софија за Скопје

CivilMedia - пред: 54 мин

Поради лошите временски услови на софискиот аеродром и силниот ветер, се уште не полетале двата воени авиона со посмртните останки на 45-те загинати македонски државјани, јави дописникот на МИА од Софија.

41 поврзани вести »

Царовска: Обезбедуваме услови и поддршка за секое дете да добие квалитетно образование и целосно да се реализира во ...

CivilMedia - пред: 58 мин

Лицата со попреченост можат и го менуваат светот. Тие се подеднакво активни учесници во општествените процеси и промени. Овој 3 Декември, испраќаме силна порака дека сите ние, лично и институционално, треба да се бориме против стереотипите дека ...

64 поврзани вести »

На лицата со попречености да им се дадат еднакви можности во заложбите за изградба на едно општество за сите

CivilMedia - пред: 1 час

Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби е ден кој беше промовиран од страна на Обединетите нации во 1992 година. Целта е да се зголеми свеста за подобро разбирање на луѓето кои се засегнати од некаков хендикеп, поттик на луѓето да бидат ...

64 поврзани вести »

Ангеловска-Бежоска на конференција на ОН: Банките со раст од 23 отсто на зелените кредити

CivilMedia - пред: 2 часа

Климатските промени можат да влијаат врз ценовната и финансиската стабилност, односно врз целите на централните банки. Оттаму, централните банки, особено на најразвиените економии, во изминатиот период им посветуваат сѐ поголемо внимание на зелените ...

20 поврзани вести »

Додевска: Лесно е со турски серии, вистинскиот рејтинг е во довербата кај гледачите

CivilMedia - пред: 2 часа

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио – интервју на Зоран Иванов со Анета Додевска, главна уредничка на националната Телевизија 24. Таа зборува за својот новинарски раст, за новинарството воопшто, за одговорноста на најодговорната, за редакцискиот ...

Забележан случај на дискриминација на осуденик со траен инвалидитет во КПД Идризово

CivilMedia - пред: 2 часа

Осуденик со траен 100% инвалидитет, стекнат по сообраќајна несреќа во 2009 година , не можел непречено да ги извршува секојдневните активности, физиолошки потреби, ниту пак посетувал редовна физикална и хидро терапија како осудено лице, аралмираше ...

6 поврзани вести »

Одбележување на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

CivilMedia - пред: 2 часа

Во организација на канцеларијата на Народниот правобранител, денеска во Скопје ќе се одбележи 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост, а воедно и 10-годишнина од ратификација на Конвенцијата на Обединетите Нации за права на лицата со ...

64 поврзани вести »

Доставени три кандидатури за претседател на СДСМ, рокот истекува денеска во 16 часот

CivilMedia - пред: 2 часа

Димитар Ковачевски, Фросина Ременски и Властимир Алексовски засега се тројцата официјални кандидати за претседател на СДСМ. Рокот за поднесување кандидатури истекува попладнево во 16 часот.

144 поврзани вести »

Денеска пристигaат загинатите во несреќата во Бугарија, се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ...

CivilMedia - пред: 3 часа

ЦИВИЛ , како организација за човекови права и слободи, која во континуитет спроведува мониторинг на општествените и политичките процеси, како и на дезинформациите и говорот на омразата. Организацијата остро го осудува секој облик на креирање и ...

111 поврзани вести »

Авионите со жртвите од несреќата ќе пристигнат во 9 часот, граѓаните ќе може да оддадат последна почит кон починатите ...

CivilMedia - пред: 4 часа

Посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во сообраќаната несреќа во Бугарија се очекува денес, во 9 часот да пристигнат на М еѓународниот аеродром Скопје, соопшти Министетството за надворешни работи.

111 поврзани вести »

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

CivilMedia - пред: 14 часа

Се воведуваат координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија поради газење на меѓународните норми и постојаните акти на репресија, се наведува во денешната заедничка изјава на сојузниците од САД, Канада, ЕУ и Велика Британија.

18 поврзани вести »

Ковачевски: Со Алтернатива зборуваме за одговорности во Владата, не за распределба на ресори

CivilMedia - пред: 15 часа

Претпоставки и шпекулации се информациите во јавноста дека со Алтернатива сме разговарале за распределување ресори или за определени имиња. Не сме дојдени на тоа ниво, туку зборуваме за одговорности во Владата по одредени прашања, вели кандидатот за ...

30 поврзани вести »

Ѓоргиевска: Да ставиме крај на родово базираното насилство, никој не заслужува да страда и не смее да молчи

CivilMedia - пред: 15 часа

Да дадеме силна поддршка за спречување на насилството врз жените и девојчињата, да ставиме крај на родово базираното насилство. Гласно да кажеме стоп за насилството над жените и девојчињата.

14 поврзани вести »

Димитров: За да не се разочараме, да не очекуваме деблокада во декември

CivilMedia - пред: 16 часа

За да не се разочараме, подобро да не очекуваме добар исход, но мора да продолжиме да работиме, вели вицепремиерот Никола Димитров за очекувањата и најавите во декември да се случи деблокада на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, на ...

32 поврзани вести »

ЖУРНАЛ #8: Сарачини, Максути, Хазири, Бехадини, Исени и Шаќири зборуваат за различностите

CivilMedia - пред: 17 часа

Во осмото издание на ЖУРНАЛ, за различностите зборуваат: Петрит Сарачини – новинар и активист, Мерита Максути – активистка, Љулзим Хазири – новинар и активист, Рита Бехадини – новинарка и активистка, Фари Исени – активист, и Њомза Шаќири – ...

Радев и Макрон во Стразбур разговараат за европската интеграција на Северна Македонија и Шенген

CivilMedia - пред: 17 часа

Бугарскиот претседател Румен Радев разговара во Стразбур со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти прес-службата на претседателот на Бугарија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, тие разговарале за прашањата поврзани меѓу Бугарија и ...

53 поврзани вести »

Битиќи – Спајиќ: Јавните финансии во функција на граѓаните, поддршка за компаниите, нови инвестиции и повисоки плати

CivilMedia - пред: 18 часа

Привлекување нови инвестиции, подобрување на животниот стандард преку раст на платите и поддршка за компаниите во услови на корона кирза, беа главните теми на денешната средба меѓу вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и црногорскиот ...

35 поврзани вести »

Казни до 500 евра за неовластено пукање од огнено оружје и петарди, политиката подалеку од армијата, урбаната мафија ...

CivilMedia - пред: 19 часа

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време ...

36 поврзани вести »