TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Јовески: Обвинителството не беше консултирано за измените во КЗ, ќе се обидеме да спасиме од застарување дел од ...

CivilMedia - пред: 7 часа

Владата во постапката за донесување закони, а исто така и Собранието не ги достави измените на Кривичниот закон до надлежните институции. Веројатно сметале на итноста на донесувањето на законот, тоа што тој е донесен во скратена постапка и со ...

37 поврзани вести »

Бочварски од Штип: Ако пред 10 години капиталните инвестиции беа 270 милиони евра, сега се над 460 милиони

CivilMedia - пред: 7 часа

„Еве само за споредба ако пред десетина години капиталните инвестиции изнесувале не повеќе од 270 милиони евра, минатата 2022 година имавме рекорд, и тие изнесуваа 465 милиони евра, а само сега годинава до септември веќе надминуваме 440 милиони ...

Маричиќ од Штип: Алтернативата на ЕУ подразбира отселување од државата

CivilMedia - пред: 8 часа

„Бев прашан дали имаме подобра алтернатива од ЕУ. Секако дека имаме, но секоја алтернатива што мислиме дека е подобра подразбира отселување од државата. Затоа се бориме да не мора ниту еден човек да се отсели и да побара пасош на друга држава“, ...

4 поврзани вести »

Столтенберг: Најдобар пат до траен мир е зголемување на помошта за Украина

CivilMedia - пред: 9 часа

Најдобар пат кон траен мир е зголемување на помошта за Украина, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со летонската премиерка Евика Силинија во седиштето на Алијансата во Брисел.

12 поврзани вести »

24 ЧАСА: Опозицијата има стратегија на постојана блокада; Уставниот суд го поништи Упатството за водење на матични ...

CivilMedia - пред: 10 часа

Првата Британска бизнис асоцијација (ББА) во државава, организација чија цел е унапредување на трговските врски со Обединетото Кралство, застапување на интересите на британските компании во земјава и останати компании кои имаат британски бизнис ...

69 поврзани вести »

Промовирана првата Британска бизнис асоцијација во земјава

CivilMedia - пред: 11 часа

Првата Британска бизнис асоцијација (ББА) во државава, организација чија цел е унапредување на трговските врски со Обединетото Кралство, застапување на интересите на британските компании во земјава и останати компании кои имаат британски бизнис ...

33 поврзани вести »

Пендаровски: Историското искуство не научи да не се плашиме од различните, туку да ја прифатиме и почитуваме ...

CivilMedia - пред: 12 часа

Со нашиот пристап кон градењето на односи на почитување и соработка меѓу различните етнички и верски заедници, ние сме позитивен пример не само за нашиот регион. Историското искуство не научи да не се плашиме од различните, туку да ја прифатиме и ...

Каволи: Руската агресија и терористичките групи претставуваат најсилната закана за Алијансата

CivilMedia - пред: 12 часа

Од нејзиното основање пред 20 години, САД – Јадранската Повелба даде поддршка на земјите од ЈИЕ во стекнување на НАТО членство. Врските кои што ги создаваме тука ќе продолжат во иднина, и ќе ни помогнат во засилување на работата на ова тело, изјави ...

54 поврзани вести »

Обезбедени средства за дијабетичари и за пациенти со церебрална парализа кои користат „трикафта“, набавките во тек

CivilMedia - пред: 12 часа

Во прераспределбата на Буџетот се предвидени финансиски средства за сѐ она што е потребно за дијабетичарите, за пациентите со церебрална парализа коишто користат „трикафта“ и други медицински средства, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, ...

6 поврзани вести »

Руските војници приземјиле украински „камикази“ дрон, загинале кога експлодирал додека се сликале со трофејот

CivilMedia - пред: 12 часа

Додека руските војници го проверувале заробеното украинско беспилотно летало што го заплениле истото експлодирало при што разнело и убило некои од нив. Дронот бил модел на „камикази“ – дронови со крила со долг дострел кои експлодираат при удар.

49 поврзани вести »

Стано: Азербејџан да овозможи независен мониторинг на случувањата во Нагорно-Карабах

CivilMedia - пред: 13 часа

Европската Унија бара Азербејџан да дозволи меѓународен пристап до Нагорно-Карабах со цел да се обезбеди поефикасна дистрибуција на неопходната помош, како и да се овозможи независен мониторинг за тоа што се случува во регионот и каков е третманот ...

138 поврзани вести »

ИМА со промоција на публикација и панел-дискусија за медиумското известување за уставните измени

CivilMedia - пред: 13 часа

Институтот за медиуми и аналитика ИМА утре во Скопје, во Хотел Сити Парк, со почеток во 12 часот, ќе ја промовира публикацијата: „Уставните измени во медиумите: Дезинформации, медиумски манипулации, говор на омраза (анализи)“ Публикацијата донесува ...

Првата емисија на зелената обврзница е 10 милиони евра, аукцијата ќе биде на 3 октомври

CivilMedia - пред: 13 часа

Министерството за финансии денеска го објави Проспeктот за првата емисија зелени обврзници. Ова е втор инструмент кој годинава го лансира Министерството за финансии на домашниот пазар на капитал, збогатувајќи ја понудата на финансиски производи и ...

23 поврзани вести »

Ковачевски: Опозицијата има стратегија на постојана блокада, министерот за правда утре во детали ќе го појасни ...

CivilMedia - пред: 13 часа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска коментирајќи ја најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека ќе го блокираат со амандмани законот за амнестија, изјави дека блокадата е стратегија на опозицијата, која постојано ја применува и ...

59 поврзани вести »

МОН: Годинава се обезбедени и дистрибуирани 1,4 милиони учебници

CivilMedia - пред: 13 часа

Обезбедувањето на учебници за учениците од основните и средните училишта како процес под надлежност на повеќе институции и тела, под координација на Министерството за образование и наука, годинава е значително унапреден.

79 поврзани вести »

Мојановски: Македонското општество и институции имаат јасен концепт во однос на верското и секуларното

CivilMedia - пред: 13 часа

Религиските организации, вклучително и црквата и исламската заедница, се структури кои егзистираат во цивилното општество, имаат свои интереси, ги афирмираат во согласност со нивното учење, и тука нема никаков проблем.

Фон дер Лајен: На ЕУ и е потребна визија за успешно спроведување на проширувањето

CivilMedia - пред: 13 часа

Проширувањето на ЕУ не е само повик на историјата, туку е и геополитичка неопходност, поради што Унијата треба да постави визија за успешно спроведување на овој процес, порача денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

10 поврзани вести »

Уставниот суд го поништи Упатството за водење на матични книги

CivilMedia - пред: 13 часа

Уставниот суд на денешната седница донесе Одлука да го поништи Упатството за изменување и дополнување на Упатството за начинот на водење, заштита и чување на матичните книги и списи, издавање на изводи, уверенија, преписи и копии врз основа на ...

69 поврзани вести »

Михајловиќ, АДИ: Економската криза -„покритие“ за неисполување на програмите ветени за време на изборната кампања на ...

CivilMedia - пред: 13 часа

Економската криза на некој начин е „покритие“ за неисполување на програмите ветени за време на изборната кампања на градоначалниците“ – вели во изјава за „Фронтлајн“, Катица Михајловиќ од Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ), граѓанска ...

ЕБОР: Македонската економија годинава со раст од 2 отсто

CivilMedia - пред: 14 часа

Северна Македонија годинава ќе забележи раст на Бруто домашниот производ (БДП) од 2 отсто, а во 2024 од 3 проценти, прогнозира Европска банка за обнова и развој (ЕБОР) во најновиот извештај за состојбата на економиите во регионот што го покрива.

21 поврзани вести »